Jump to content
Sign in to follow this  
Putte

Anime için Eklenti Geliştirme

Recommended Posts

Putte    1,577
Putte

Arkadaşlar bildiğiniz gibi bu konuyla alakalı bir anket yapmıştık. Sonuç MyAnimeList üzerinden yürümek gerektiği olmuştur.

Burada sonuç görselinde olması gerekenleri, daha sonra arayüzü ve eksik bulduğumuz şeyler varsa onları başka sitelerden çekmeyi, en son ykp yi konuşacağız. Kodu yazmakta olan arkadaşımız da var. Bunlar onun için bir feedback olacak. Gerektiğinde ben de destek atacağım.

Magnum357    22
Magnum357

Merhaba, arkadaşlar. Eklentiyi ben yazmaktayım. Eklentiyi tanıtmak gerekirse şöyle bir resim paylaşayım: o.png

Gözümden bir şey kaçmadıysa her türlü bilgi Türkçe olarak karşınıza gelmekte. Şu an bu mevcut sürüm ama aynı zamanda eski sürüm adaylığına doğru gidiyor. Birkaç site daha ekleyip bu siteleri kapsayacak bir kutu tasarımı gerekli: myanimelist, imdb (sizde kapalı olur), mydramalist ve mangaupdates

Kodlamasal olarak 4 siteden de verileri çekiyor fakat tüm bu siteleri kapsayacak bir tasarım yapmak konusunda sıkıştım biraz. Tasarım değişmesi geriye dönük uygulanamıyor, bu yüzden de gelecek tasarım kalıcı olacak. Fikirlere açığım o yüzden bu konuda. :) İstatistikler kısmını kaldırıp görsel olarak eklemeyi düşünüyorum. Afişin bir yerini bir yıldızla kapatıp içine puan yazmak gibi. Alttaki veriler bilmem ne tarihte yazısını da kaldırmayı düşünüyorum.

Eklenti hakkında biraz bilgi verirsem sadece konu kısmı düzenlenebiliyor, diğer bilgileri düzenlemek gereksiz olduğundan ve fazladan girdi yaratmamak için düzenlemeye kapalı. Tabii o kısımları düzenlemenin yolları var ama herkes düzenleyemez diyelim. Bir de çok uzun konularda devamını oku yazısı çıkıyor.

Görsel kesmediyse demo olarak açtığım foruma eklentiyi yükledim: http://c90753.try.invisionpower.com/topic/1-welcome/ (5 günlük süresi var, editörde M harfi olarak gördüğünüz buton. Forumun dili eng olduğundan bilgiler ve arayüz eng, onu uyarayım.)

Edited by Magnum357

Putte    1,577
Putte

Mizanpaj bence iyi. Sadece sağdaki Resim ve genel olarak o dikey frame en sola alında nasıl olurdu diye düşündüm. İstatistik bilgileri Başlıksız bir şekilde cover resmin altında olsa iyi olur diye düşündüm. Oraya DP puanı da ekleyelim.

Başka ne bilgi lazım olabilir bilmiyorum. Animeci değilim. Yeterli gibi sanki. 

Diğer sitelerden çekilebilecek bilgiler konusunda animeci arkadaşlar önerilerde bulunsunlar.

Linke de bakın arkadaşalr. @SunGod yeniden bak lütfen

esdemirei    44
esdemirei

Açıkçası gözüme bir hoş geldi. İlgili serinin AniDB'den Fansub kısmı çekilirse seriye alternatif bakımından daha iyi durur. Hem çevirecek kişi hem de alt yazıdan faydalanacak kişiye alternatif olur diye düşünüyorum. Seriyi çeviren arkadaşlar isteğe bağlı serinin özetiyle birlikte adını da çevirse daha mı iyi olur diye düşünmeden edemedim.

• Like 1

SunGod    281
SunGod

"Attack on Titan" (2013)

MV5BMTY5ODk1NzUyMl5BMl5BanBnXkFtZTgwMjUyNzEyMTE@._V1._UY268_CR,0,182,268_AL_.jpg
IMDB ID: tt2560140

Deneme forumunda bir deneme yaptım. Mesaj içinde biraz fazla yer kaplıyor sadece. Gereken bilgiler fazlasıyla alınmış.

• Like 2

The Black    128
The Black

@SunGod ; Gayet iyi ve güzel olmuş gereken tüm bilgleri mevcut. biraz daha resim uzatılabilir sadece yazıların ortalaması düzentilirse daha iyi olacaktır.

Puan mevcut aldığı oy fazla değil mi ?

Edited by The Black

hasangdr    2,522
hasangdr

Animelerde çok önemli bilmiyorum ama seslendirme bölümü fazla yer kaplıyor sanki. IMDB etiketindeki oyuncular gibi Seslendirme: ... deyip karakter yerine isimler yazsa daha az yer kaplayacaktır.

Panel rengi iyi. Afişi sola alıp altına ımdb simge + puanı, DP simge + puanı, bu ikisinin üstüne MAL puanı güzel olur. 

Üst sola animenin isminin yanına yapım yılı da eklenmeli. Yapımın Japonca ismi de devamına eklenebilir - ile. Yapım isminin olduğu yer tıklanabilir sanırım.

MAL yazısı sağda iyi olmuş. Sağına, soluna veya altına düşük opaklıkta DP Logo eklenebilir.

Eğer afiş sola alınıp altına puanlar eklenecekse diğer bilgiler bu alanın yüksekliği kadar yer kaplamalı.

Bilgi kısmı üste olur. Dizi bölümünün yanına süresi parantez içinde girilebilir, ayrı bir satıra gerek yok sanırım - Bölüm Sayısı: 366 (24 dk)

Yönetmen isimleri, yan yana sıralanabilir.

Şimdilik ilk bakışta aklıma gelenler bunlar. Kolay gelsin. :)

Edited by hasangdr

Putte    1,577
Putte

Unutmayın anket sonucu myanimelist den bilgi çekmek olarak çıktı. Fazla bilgilerden ise eksik bilgilere yoğunlaşalım. Bunun için animecilerin buraya gelmesi lazım

The Black    128
The Black

Görüntüleyeceğimiz tag en üssteki gibimi olacak yoksa imdb tagı gibi mi ? en üstteki ise çok fazla düzeltilmesi gerekir tagın. IMDB tagı gibiyse yani sungod'ın paylaştığı gibiyse resim büyültülüp içerisinden bir kaç bilgi çıkartılıp eğer mümkünse o tagın sağ tarafında kalan boşluklarada konu ve ses sanaçılarının bir kaç eklenip altyazı sayfası linki verilebilir.

Rasgele PS üzerinden bir kalıp hazırladım.

Qa0vE3.jpg

SunGod    281
SunGod

Şuradaki ile karşılaştırmak için yazmıştım onu.

http://c90753.try.invisionpower.com/topic/1-welcome/?do=findComment&comment=5

@The Black

Dantes    224
Dantes

@The Black'in hazırladığı tarzda bir eklenti daha uygun olur diye düşünüyorum. Diğeri de gayet iyi fakat fazla büyük. Anime ve çeviri başlıkları açarken pek sorun çıkarmasa da ''En son hangi animeyi izlediniz?'' minvalinde başlıklarda pek iyi durmaz maalesef. Ayrıca ''Ses Sanatçıları'' kısmında, karakterlerin thumbnail olarak bir resmi olması eklentiyi daha hoş kılar. Aynı IMDB eklentisindeki gibi oyunculara, anime eklentisi hususunda stüdyoyu ve türleri de katalım, tıklanabilse daha işlevsel olur ve kullanıcıya da kolaylık sağlar. 

• Like 1

Magnum357    22
Magnum357

Eklenti ile ilgili olarak kullanım amacına göre 3 farklı versiyon düşünüyorum.

1. Uzun versiyon: Bilgiler olabildiğince geniş olarak listelenecek. Konu olacak. İnsan isimlerinin olduğu tablolar IMDB sitesindeki gibi -eklenti değil- kişi ismi + seslendirdiği karakterler / kişi ismi + yaptığı işler şeklinde olacak. Şu ana karater, yan karakter şeyini almaya gerek yok herhalde?
  2. Kısa versiyon: Bilgiler epey sıkıştırılmış olacak. Konu olmayacak. Şu anki IMDB eklentisine yakın bir şey. Direkt seri hakkında bilgiler edinebilecek sadece. Diğer türlü her yer Türkçe iken konu çoğunlukla İngilizce kalır.
  3. Anket versiyon: Afiş boyutu kadar yer kaplayacak ve üstüne gelince bilgiler görünecek. Ve bir sonraki kutuyla yanyana hizalanacak. Konu olur veya olmaz. Şu an olmaması daha uygun gibi.

Birkaç önemli bilgiyi başka yerlere atmak iyi fikir gibi. Yapım yılı ve yapım türünü (tv serisi, film vs) başlığın bir yerine sıkıştıralım o zaman? Bir de pg-13 gibi yaş belirten şeyleri alalım mı?

Edited by Magnum357
  • Like 2

Putte    1,577
Putte

@The Black in tasarımı güzel. Ancak resimle aynı hizaya sığmaz o bilgiler. O bağlamda fazla kısa. Orjinal tasarım ise eni yönde fazla şişman ve fontlar küçük. Responsive değil. Yalnız @The Black in tasarımını biraz daha geliştirelim bence güzel. 

The Black    128
The Black

Rasgele bir şekilde düzenledim çok fazla dikkat etmedim onlara yazıları ekleyince belirttiğiniz gibi sığma sorunu olacaktır elbetteki ancak taslak anlamında tasarım olsun diye o şekilde bıraktım. PSD dosyası kayıtlı isteyen olur ise atabilir veya belirttiğiniz şekilde düzenlemeye çalışırım taslak tasarımını.

Putte    1,577
Putte

Bence arkadaşın kendi orjinal tasarımını baz alalım. Onun mizanpajını düzenleyelim derim. Ben bir öneri yapayım sana sen ona göre bir ps çalışması yap bakalım nasıl olacak?

The Black    128
The Black

Olur abi farketmez. Düşündüğün şekilde belirt elimden geldiğince yön vermeye çalışayim.

nht.ctn    545
nht.ctn

Önceki konudaki önerimi tekrarlayayım. Mal'ı tercih etmeyen kullanıcıların da işini görmesi için Anidb ve Ann bağlantılarını içeren bir kısım olabilir. İsteğe göre Official Site ve Vikipedia bağlantıları da eklenebilir ama ben olması taraftarı değilim. Bu linklerin hepsi Mal da "External Links" kısmında listelenmiş. Yalnız login olmadan görünmüyor o kısım. Bu yüzden çekmek sıkıntı oluyor mudur bilmiyorum.

Düzenden bağımsız olarak kısa versiyon olanın içereceği bilgiler için tavsiyem aşağıdaki gibi.

"Trigun" (1998 İlkbahar)

MV5BZjYzY2FmZDgtOTY0NS00NzI1LWFhZTAtZmI5NDQ3YTYwNjA1L2ltYWdlXkEyXkFqcGdeQXVyNTAyODkwOQ@@._V1._UY268_CR,0,182,268_AL_.jpg

• Tip: TV
  • Bölüm Sayısı: 26  x  24 dakika
  • Tür: Aksiyon / Bilim Kurgu / Komedi

• Stüdyo: Madhouse

• Kaynak: Manga

• Seslendirme: Masaya Onosaka, Kouki Miyata, Show Hayami, Satsuki Yukino, Hiromi Tsuru

• Gösterim: 1 Nis 1998 - 30 Eyl 1998

• Alakalı Linkler: MyAnimeList AnimeDataBase / AnimeNewsNetwork

Edited by nht.ctn

Magnum357    22
Magnum357

Alakalı bağlantılar ziyaretçi iken gösterilmediği için onları çekemem maalesef. Sayfanın kaynak kodundan tarama yapıyorum. Kaynak kodunda varsa o bilgi çekilebilir. Tek bir sayfaya bağlanmak da 2-4 saniye sürdüğünden MAL'ın ilk sayfasındaki bilgilere mecburi bir durum var.

• Like 1