Jump to content
Sign in to follow this  
ledzep

Habersiz tapu değişimi

Recommended Posts

ledzep    129
ledzep

Bir yakınımın minik bir sanayi bölgesinde bir dükkanı var (kiracı var içinde). Yaklaşık 15 civarı dükkanın birilikte bulunduğu bu alan belediye tarafından yıkılarak dairelerin olduğu bloklara ve parka dönüştürülecek. Belediye bu işi müteahhite vermiş, müteahhit ve diğer dükkan sahipleri kendi aralarında anlaşmışlar ve en güzel yerleri almışlar, tabi yakınıma en ücra ve dipte kalmış yer verilmiş ve kendisinin olan bitenden haberi yok ki dükkanı yer olarak diğer dükkanların çoğundan daha iyi bir yerde.

 

Yaknımın eline ulaşan herhangi bir bildiri yok, imza attığı bir şey yok. Tesadüfen denk geldiği müteahhitten öğreniyor ve yakınıma yapabileceği hiçbir şey olmadığını askı süresinin ve itiraz süresinin bittiğini, yeni tapuların onaylandığını söylüyor.

 

Gerçekten yapabileceği hiçbir şey yok mu, bu haksızlığa dur diyebilmemiz mümkün mü?

Share this post


Link to post
Share on other sites
ledzep    129
ledzep

Durum daha da çirkinleşti, dükkanı olan herkese dükkan verilmişken yakınıma dükkan verilmesini bırak ne verildiği belli değil. Ev verilmiş olabilir diye düşünüyoruz ya da daha kötü, yarın kendisi öğrenmeye çalışacak ne verildiğini. Yakınımdan başka herkes sahibi olduğu dükkana karşılık aynı sayıda ve benzer mevkide dükkan alıyor.

 

Eline ulaşan herhangi bir tebliğ yok, kendisini durumdan haber eden yok; "gel bak herkes yerini seçiyor, sen de seç" gibi bir davet de yok. Askı süresi tahminen 2-3 ay önce bitmiş.

 

Dava açmaya niyetliyiz ama kazanabilir miyiz? Ne yapabiliriz?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nikoteen    262
Nikoteen

Tapu bu yahu, tapu yazıyor yani, ben mi yanlış okudum? Hayır. Tapulu bir mal nasıl imzasız, şahitsiz, notersiz bir başkasına verilebilir? Bahsedilen itiraz süresi nedir? Neye itiraz edilmemiş? Kanuni bilgim yok ama vatandaş olarak merak içindeyim... Umarım madur olmaz.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ssniper    613
ssniper

Hukukça arkadaşlar daha net cevap vereceklerdir, ancak hukukta net olan bir şey var.

Tebliğlerde infaz, ihtar, icra ve itiraz süreleri olur. Tebliğ edilmeyen bir şey de süre falan olmaz. Şayet tebliğsiz ise, tamamen kanunsuz bir şey. Kimsenin gıyabında böyle bir işlem yapılamaz.

Aklıma ya sahte evrak düzenlenmesi ya da kiracıya tebliği diye birkaç husus geldi ancak bunlar da tamamıyla illegal hususlar.

Adı sanı duyulmadık, sadece özel birkaç kişiye dağıtımı yapılan yerel gazetelerde ilanla tebliğ desem, tapu işini nasıl halledecekler? Şahsın payı ne olacak? Kime nasıl devredilecek gibi gıcık sorular geliyor aklıma.

Evine gelen tebliğ evrakını evden birinin (anne, baba, evlat, eş) tebliğ etmiş olması mümkün mü?

Var bir katakulli ama yakında çıkar ortaya.

Share this post


Link to post
Share on other sites
courtes    171
courtes

Kentsel dönüşüm kapsamına giren yerlerde bu ve benzer sorunlar çıkıyor maalesef. Süreci iyice inleceyip (teblibat kime, ne zaman yapılmış vs.) hakkınızı arayın, bu işlerde yetkin bir avukatla görüşün, işi onunla yürütün. Elbet bir kazancınız olacaktır.

 

İyi günler,

Share this post


Link to post
Share on other sites
ledzep    129
ledzep

Tüm arkadaşlara destekleri ve ilgileri için teşekkürler. Yüzyüze baktığınız, yıllardır tanıdığınız ve iyi insan sandığınız kişilerin arkanızdan, özellikle gizleyerek bunu yapmaları, açgözlülüklerinin sonu olmaması insanı gerçekten çok üzüyor. Kul hakkı yemek kadar kolay bir şey yok artık ne yazıkki.

 

@courtes, cevabınız için teşekkürler. Tebligat yapılmıştır ama adreste bulunamamıştır diye geveleyenler olmuş ama ulaşan bir şey yok, adreste bulunaması gibi bir durum yok, çünkü çok uzun yıllardır aynı adreste. Tahminimiz tebligat yapılmadığı sadece askı olarak ilan edildiği. Avukat arayışındayız şu an için, anladığım kadarıyla idare ve imar davaları iyi uzmanlık gerektiriyormuş, umarım iyi niyetli ve becerikli birini bulabiliriz. Çünkü birçok kişi kazanamazsınız gibilerinden laflar ediyor, göz korkutma için konuştuklarını düşünüyoruz, kazanma şansı çok düşük olsa da peşini bırakmaya niyetli değiliz.

Share this post


Link to post
Share on other sites
MidNighT    45
MidNighT

@ledzep konuyu yeni gördüm, geç olacak ama kısa bilgi vereyim dedim. Sorun ne durumda bilmiyorum ancak tapunuz var ise peşini bırakmayın. Tebligat konusunda ise muhtemelen bir çakallık yapılmış; dükkana veya dükkanın bulunduğu mahalle muhtrına ulaştırmak suretiyle yakınınızın ikamet adresine göndermeyerek tebligatın sonuçsuz kalması ile işin içinden çıkmış olabilirler. Sanırım kentsel döüşüm kapsamında, çoğunluk kararı ile yapılmış tüm bu işler. Her ne kadar bir hukukçu olsam da bu tip işlerle uğraşan bir avukat size çok daha detaylı ve sağlıklı bilgi verecektir. Normal şartlarda tapu sahibi olarak sizin haberiniz ve izniniz olmadan bunları yapamazlar ancak somut olayda kentsel dönüşüm olduğu için durum farklı. Bu arada çok merak ettim: içindeki kiracının hiç mi haberi olmamış ve size haber vermemiş?

Share this post


Link to post
Share on other sites
ledzep    129
ledzep

Teşekkürler ilginiz ve verdiğiniz bilgiler için. Kiracının haberi yok ne yazıkki, olsa haber ederdi arkadaş.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...