Jump to content
byesiler

Adil Kullanım Kotasında yeni gelişmeler.

Tavsiye Edilen İletiler

harbist    0
harbist
10 hours ago, Prequel said:

Zaten AKK'nin komple kalkmasına daha 2 sene var. Apaçık "size 2 yıl mühlet, altyapınızı ayarlayın ona göre" demiş devlet baba. :oleyo: Mayıs'ta olan olayda da sadece bizim gibi kullanıcılar kullanacağı için yük oluşmaz.

o 2 yıl dolduktan sonraki dönem için şirketlere bir yaptırım söz konusu olmayacak, tabi eğer bölgede altyapı sorunu varsa

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
kym    54
kym

Ülkemizin her konusunda olduğu gibi, gene "engelleme" saçmalığı aldı başını gidiyor.

Sen yatırım yapma, sonra "adil kullanım" diye narin yerinden gerzek bir şey uydur, insanları kazıkla.

Yurt dışı çıkışı mı yetmiyor? Türksat'ın, Superonline'ın, TTnet'in parası mı yok? Devlet AKK kaldırtmak yerine kendi ana hattınızı kurun benim denetimimde, onu satın desin. Böyle "o kalksın, bu kalksın" demekle olmaz. Sen değil miydin sırf yatırıp yapmamak için Telekom'u birilerine peşkeş çekip de aradan sıyrılan?

AKK kalkmasın arkadaşım, önce kafalar kalksın biraz. Bu milletin kazıklandığı yetti...

Asıl sorun, resmen öğrenilmiş çaresizliğimizi yorumluyor oluşumuz. "AKK kalkacak 2 sene sonra" lafı bile mutlu ediyor bizi.
Elalemin ülkesinde halka açık parklarda 1 Gbit internet erişimi var, ben evimde "4 film indirsem en son kaça olur servis sağlayıcı gardaş" sohbeti yapıyorum...

tarihinde kym tarafından düzenlendi
harf hatası
  • Beğeni 3

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Kusotaku    170
Kusotaku
1 minute ago, kym said:

Ülkemizin her konusunda olduğu gibi, gene "engelleme" saçmalığı aldı başını gidiyor.

Sen yatırım yapma, sonra "adil kullanım" diye narin yerinden gerzek bir şey uydur, insanları kazıkla.

Yurt dışı çıkışı mı yetmiyor? Tüsksat'ın, Superonline'ın, TTnet'in parası mı yok? Devlet AKK kaldırtmak yerine kendi ana hattınızı kurun benim denetimimde, onu satın desin. Böyle "o kalksın, bu kalksın" demekle olmaz. Sen değil miydin sırf yatırıp yapmamak için Telekom'u birilerine peşkeş çekip de aradan sıyrılan?

AKK kalkmasın arkadaşım, önce kafalar kalksın biraz. Bu milletin kazıklandığı yetti...

Asıl sorun, resmen öğrenilmiş çaresizliğimizi yorumluyor oluşumuz. "AKK kalkacak 2 sene sonra" lafı bile mutlu ediyor bizi.
Elalemin ülkesinde halka açık parklarda 1 Gbit internet erişimi var, ben evimde "4 film indirsem en son kaça olur servis sağlayıcı gardaş" sohbeti yapıyorum...

+111111111111111

Öğrenilmiş çaresizlik...

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Redgrave    153
Redgrave

Polonya'dan bir görüntü. Bizim için bunlar hayal galiba.

yNYrl0.jpg

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
cigtanesi    4
cigtanesi

İnternet hızları ve ücretleri konusunda Avrupa'ya yetişmek için bir fırın ekmek yemesi gerekiyor Telekomun.Nasıl olsa talep var.Niye masraf edip altyapıyı son sürat iyileştirsinler,neden yurtdışı çıkış hızlarımızı artırsınlar ki?Böyle güzel şeyleri yaşamımızda görmek adına daha çok bekleriz biz.

tarihinde cigtanesi tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Nosferatu    2
Nosferatu

Vallahi gelen gideni aratmasın da :(

Artık iyi bir şeylerin olacağına dair inancım her geçen gün daha da azalıyor çünkü. 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Prequel    59
Prequel

TTNet hariç tüm önemli sağlayıcılar ortak altyapı kullanmaya karar vermişti ama TTNet buna katılmadı. Devlet de bir yaptırımda bulunmadı.

Yani maalesef altyapı ile olmuyor iş. Her yere ulaşan bir TTNet var (İstanbul'da bile Uydunet ve Superonline olmayan yerler var) ve diğerlerinin her yere ulaşması çok uzun zaman alıyor.

Ancak AKK kaldırılırsa kimsenin ulaşmasına gerek kalmaz, ulaşmak isteyen ulaşana kadar da insan gibi internet kullanırız.

Ben bir süre Uydunet kullandım, taşındığımda taşındığım yerde olmadıklarını belgelememe rağmen modem ücreti diye (iade de kabul etmeden) dünyanın ücretini aldılar. Evet Uydunet'ten belki TTNet gibi nefret etmiyorum ama hepsi fırsatını bulduğunda kullanıcıyı "sevmeyi" biliyor. O yüzden benim internetim hızlı olsun, kotasız olsun, sorunsuz olsun, pahalı olmasın gerisi umurumda değil. Bunun olmasını sağlayacak olan şey neyse onu desteklerim. Şu an AKK'nin kaldırıması bunu sağlayacak gibi görünüyor, onu destekliyorum. Yıllardır burada söylenenleri söyledik ama ne oldu şimdiye kadar? Ben bunun tüm taraflar için bir ihtiyaç halini aldığını düşünüyorum o yüzden olabileceğine dair umudum var AKK sınırı da bir zamanlar 1mbit'ti 3'e çıkartıldı, çok berbat bir iyileştirmeydi, değişen zamanla bu neden daha düzgün bir iyileştirme olmasın? Zaten dünyanın parasını halihazırda veriyoruz.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
byesiler    451
byesiler

Türkiye İnternet Hızında Dünya 64cüsü idi.

http://turk-internet.com/portal/yazigoster.php?yaziid=53483

Bunlarıda ekşide görünce aklıma geldi. 

Yurtdışında yaşayan arkadaşlar kaç para ödediklerini yazarlarsa kesin bir bilgide olur.

15284947_1045254978929971_85539413557449

15284947_1045254978929971_85539413557449

15726241_1066627043459431_90202421853947

16298399_1099426683512800_29289774418804

15179205_1035834806538655_70242308730297

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Hikigaya-kun    16
Hikigaya-kun

Şimdi Martta şu anki kullandığım paket bitiyor o yüzden arayışlara başladım fakat hangi internet sağlayıcısını alayım bilemiyorum. 

Bulunduğum yerde hiçbirinin fiberi yok zaten orası ayrı bir konu. TTNET desen inanın çok kötü. Yeni gelişmeler falan derken ne yapacağını bilemiyor insan sizlerin var mı böyle bir tavsiyesi bu iyi akk kalktıktan sonra da kullanılır iyi olur dediğiniz?

Diğer ülkelere bakarsak zaten çok pahalı bir ülkeyiz internet konusunda, sadece internet olarak da değil, elektronik eşya konusunda da pahalıyız. Umarım bir çözüm getirilir buna ya.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
m3hm3t    2
m3hm3t

Sadece hız ve kota problemi olsa iyi koca ülkenin  IP havuzu tükendi. Evet IPv4'ler tükendi.

Artık servis sağlayıcılar Abonelere gerçek ip yerine CGN (Carrier Grade NAT)  IP'leri veriyorlar. Yani servis sağlayıcı modeminize kendi oluşturduğu local networkteki IP havuzundan bir adres veriyor. Ne zararı var derseniz internet üzerinden kendi modeminize / bilgisayarınıza erişemezsiniz. Ayrıca eş zamanlı olarak servis sağlayıcının diğer aboneleri ile aynı gerçek IP'yi kullanırsınız. (Örneğin; Komşunuz ve Sizin internetteki IP'niz aynı olur. ) Bu da günümüzde birçok güvenlik/gizlilik problemi meydana getirir.

Bu kadar fahiş fiyatlara hizmet alıyoruz ve bu sağlayıcılar yatırım yapmadıkları için gene müşteriler olarak biz mağdur oluyoruz. 

Kısaca özetlersek yine bir "Deveye sormuşlar" durumu...o.O

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
ismail0100    260
ismail0100

İnşAllah bitecek bu illet

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
byesiler    451
byesiler

Upload hızları konusunu dile getirende yok gibi.  Hala 2-3 mbitlerde, bulut servislerini kullanmak işkence gibi oluyor.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Mr.Hate    268
Mr.Hate

Bu iş 2018 de olacak gibi durmuyor. Söz verdikleri tarihte önce altyapı bahane edilip çok sınırlı yerlere vereceklerdir ve altyapı çalışmaları bahane edilerek bir 2 sene de öyle oyalarlar, etti sana 4 sene. Halkı sömürmeye devam edebilecekleri miss gibi 4 seneleri daha var. 4 sene sonra kim öle kim kala, sonrasında yine bir bahane daha üretiler. Çünkü Devlet tarafından adam gibi denetim ve yaptırımlar yapılmadığı için (bilinçli olarak) adam gibi rekabet de olmadığı için bunlar kolay kolay bu sömürüyü bırakmazlar.  Sadece bu sektörde değil, tüm sektörde böyle durum. Ülkeye gelen yabancı bir şirket ortamı görür görmez Türkleşiyor! Örneğin Vodafone! Vodafone Dünya çapında isim yapmış, Avrupa'da çok kaliteli hizmet verirken, Türkiye'de cebinden çıkaracağı Türkcell'le bile rekabet edemiyor bilinçli bir şekilde. Adamlar ceza almaktan korkmuyorlar çünkü kazanç ile cezayı hesapladıklarında kazanç çok olduğu için cezalar umurlarında değil. Örneğin TV'de reklam süreleri. Sözde reklam süreleri azaltıldı dendi ama değişen bir şey yok, çünkü reklamdan gelen gelir cezadan fazla. Devlet de çok baskı kurmak istemiyor çünkü altın yumurtlayan tavuğu kesmek de istemiyor. O yüzden üzülerek söylüyorum, bizim nesil adam gibi bir hizmet yüzü görmeyecek. >:(

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
dr.cooper    4
dr.cooper

birkaç gün önce mi görmüştüm tam hatırlamıyorum akk kaldırılması ile ilgili gerekli çalışmalar yapılmaktaymış falan 2019 da mı ne kaldırılıcakmıymış ne. yani şöyle söyleyeyim onu kaldırırlar yerine başka bir şey getirirler insanlardan haraç kesme kandırma diyorum bu yollara ben vatandaşın cebine kaç kuruç giriyor zam yaparken ellibin kere düşünüyorlar bunda da aynı şey kaldırıcam diyorsa kesin daha büyük bir kazık yolda diye düşünüyorum bizde napalım keklendiğimizle kalıyoruz ne olursa olsun kazık yiyeceğiz o yüzden çok fazla düşünmeye gerek yok kalksın kalkmasın her türlü yolunuyoruz zaten

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Nikoteen    261
Nikoteen

Yıllardır Türkiye'de ortalamaca kullanılan internet tarifesinin fiyatı 55-65 TL/ ay olduğunu düşünürsek ve 1Mayıs itibariyle 24Mbps'lik tarifesi olan kullanıcının hızının, akn aşımı sonrası 16Mbps'ye düşeceğini + AKN aşılmış olsa bile gece 02:00-08:00 sırasında hızın akn aşılmamış halindeki gibi olacağını ve son olarak bugün turktelekomun 24Mbps lik bir bağlantıyı kotasına göre değişmekle birlikte 55-65tl arasında verdiğini (sabit hat sahipleri için) de hesaba katarsak ve tüm bu sözler BTK tarafından verilmiş olunca bir nebze de olsun iyi bir şey olduğunu düşünüyorum. Evet buna şükreder hâle gelmiş olmak acı da olsa 24Mbps'lik bir abonelik almanın şu an tam sırasıdır diye düşünüyorum. Bugün ilgili konuda da belirtmiştim Yerel müdürlüklere gitmeyin internet aboneliği açtırmak için 444 1 444'ü arayın altyapınız bu hızı destekliyorsa ki büyük bir ihtimalle destekliyordur çoğu kişinin, alın 1Mayıs'tan sonra da kotanız düşse bile 1.6Mb/s gerçek hızla kullanmanın keyfine varın derim ben.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
SirEvo    29
SirEvo
Nikoteen, 6 dakika önce tarihinde yazdı:

Yıllardır Türkiye'de ortalamaca kullanılan internet tarifesinin fiyatı 55-65 TL/ ay olduğunu düşünürsek ve 1Mayıs itibariyle 24Mbps'lik tarifesi olan kullanıcının hızının, akn aşımı sonrası 16Mbps'ye düşeceğini + AKN aşılmış olsa bile gece 02:00-08:00 sırasında hızın akn aşılmamış halindeki gibi olacağını ve son olarak bugün turktelekomun 24Mbps lik bir bağlantıyı kotasına göre değişmekle birlikte 55-65tl arasında verdiğini (sabit hat sahipleri için) de hesaba katarsak ve tüm bu sözler BTK tarafından verilmiş olunca bir nebze de olsun iyi bir şey olduğunu düşünüyorum. Evet buna şükreder hâle gelmiş olmak acı da olsa 24Mbps'lik bir abonelik almanın şu an tam sırasıdır diye düşünüyorum. Bugün ilgili konuda da belirtmiştim Yerel müdürlüklere gitmeyin internet aboneliği açtırmak için 444 1 444'ü arayın altyapınız bu hızı destekliyorsa ki büyük bir ihtimalle destekliyordur çoğu kişinin, alın 1Mayıs'tan sonra da kotanız düşse bile 1.6Mb/s gerçek hızla kullanmanın keyfine varın derim ben.

Ufak bir düzeltme: 24 kullanan 8'e düşecek. 3'te 1'e düşecek AKN sonrası.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Nikoteen    261
Nikoteen
SirEvo, 2 dakika önce tarihinde yazdı:

Ufak bir düzeltme: 24 kullanan 8'e düşecek. 3'te 1'e düşecek AKN sonrası.

İlgili karardaki Alt sınır ifadesinden 24Mbps kullananların 1.6Mb/sn ye düşeceği anlaşılıyor yalnız. Siz emin misiniz bundan?

İlgili Karar

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
SirEvo    29
SirEvo
Nikoteen, 2 dakika önce tarihinde yazdı:

İlgili karardaki Alt sınır ifadesinden 24Mbps kullananların 1.6Mb/sn ye düşeceği anlaşılıyor yalnız. Siz emin misiniz bundan?

İlgili Karar

Hocam link çalışmadı bende ama ShiftDelete haberinin yalancısıyım ben de. :)

Gerçi şimdi habere baktım iki satırda birden 24mbit ibaresi geçiyormuş. Ben üsttekini görmüştüm.

16 - 24Mbps arası AKK'den sonra 8Mbps,
24 - 50Mbps arası AKK'den sonra 16Mbps,

tarihinde SirEvo tarafından düzenlendi
  • Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
The Black    128
The Black
Nikoteen, 5 dakika önce tarihinde yazdı:

İlgili Karar

a65b044b5c1ec20-598x374.jpg
https://teknoseyir.com/btk-raporu-aciklandi-akn-kalkmiyor-azalan-hiz-limitleri-degisiyor

https://forum.donanimhaber.com/mayis-2017-btk-nin-akk-duzenlemesi--122939792

tarihinde The Black tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Yuri    8
Yuri

24 Mbit'e kadar olanların 8 Mbit'e düşeceği açıkça görülüyor listede.

Üst sınır dediği 'e kadar bölümü olmuyor mu?

tarihinde Yuri tarafından düzenlendi
  • Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.