Jump to content
Sign in to follow this  
Kanpuu

RX580 Performans Düşüklüğü Sorunu

Recommended Posts

Kanpuu    233
Kanpuu

İki gün önce aniden Gtx670'imin bozulması üzerine olmayan paramla borca girip yeni bir ekran kartı almak zorunda kaldım. Rx580 aldım. Kartı alıp taktıktan sonra hemen usb üzerinden Win10 format attım bilgisayarıma.

Formata ve program kurulumuna dair her işim bittikten sonra oyunları test etmeye başladım. Wintcher 3, GTA 5 gibi koca oyunlarda ultra ayarlarda 60fps sabit alıyordum.

Epey mutlu oldum bu duruma ama mutluluğum pek fazla sürmedi bilgisayarıma indirdiğim bir dosya yüzünden virüs girdi ve masaüstüne bile erişemez oldum.

Windows 10 için hazırladığım usb'yi de başka bir iş için çoktan temizlemiştim. Elimde bir tek eski Windows 7 cd'im vardı, mecburen onunla format attım.

Aşağıdaki resimde kırmızıyla işaretlediğim yer 4gb gözüküyordu Win7'de ve oyunlarda fps düşüklüğü yaşanıyordu.

8M44m7.jpg

Mecburen ve mecburen windows 10'u usb'ye tekrar kurup format attım. Windows 10 ekran katının tam boyunu pek tabii görmüştü ama oyunları açınca gördüğüm değerlere inanmadım ve hâlâ inanamıyorum.

İlk başta 60fps sabit çektiğim oyunlarda şimdi 30fps zar zor çekiyorum. İşin ilginç yanı oyun ayarlarını ultra'ya da alsam low'a da alsam oyunlar hep düşük fps'de çalışıyor ve daha da kötüsü gölgeler ve objeler

yüklenirken gecikmeler ve şekil bozuklukları oluyor. Ve ayrıca uzaktaki objelerde kırılmalar yaşanıyor. Aşağıdaki videoda objeler bakımından kalabalık bir yerde olmadığım için objelerin kötü vaziyeti gözükmüyor

ama gölgelerin ne kadar kötü durumda olduğunu görebilirsiniz. Mümkünse 1080p oynatınız videoyu.

Edited by YukiKaze

freeseatr    116
freeseatr

Win 10 1703 sürüm kullan. Güncelleme yapmadıysa buna güncelle.

DDU ile ekran kartının sürücülerini sil.

http://www.guru3d.com/files-details/display-driver-uninstaller-download.html

Sonra yeniden başladıktan sonra elle son sürümü yükle.

Crimson ReLive Edition 17.5.2 Optional

http://support.amd.com/en-us/download/desktop?os=Windows 10 - 64

Daha sonra MSI AfterBurner ile oyun içinden fps,  cpu ve gpu kullanımına bak.

https://www.technopat.net/sosyal/konu/msi-afterburner-ile-oyunda-ekran-karti-sicakligi-ve-kullanimini-oegrenme.139071/

Aslında en baştan sorman gerek. İşlemci nedir belki darboğaz yapıyordur.

• Like 1

Kanpuu    233
Kanpuu
freeseatr, 8 dakika önce tarihinde yazdı:

Aslında en baştan sorman gerek. İşlemci nedir belki darboğaz yapıyordur.

Sistem özelliklerim

Amd-fx-8120 3.8Ghz(o.c %23)

16 gb ram (1600 mhz)

1 tb hdd

Bu parçalarla ilk seferde hiç darboğaz yapmamıştı. Virüs girene kadar da yukarda bahsettiğim gibi oyunlarımı kalitelice oynamıştım.

Windows 10'un en son sürümünü en güncel şekilde kullanıyorum.

Edited by YukiKaze

freeseatr    116
freeseatr

Az darboğaz yapar çok hissedilmez iş yazılımda büyük ihtimal.

Bende 2 aydır rx480 li sistemle ram anakart sorunu yaşıyorum mavi ekran almadıkça sorun yok.

• Like 1

Ridianod    13
Ridianod

Riva tuner + hwinfo ikilisi gibi HDD, CPU, GPU, RAM, VRAM kullanımını köşede görüp anlamak gerekiyor. Belki virüsle eş zamanlı bir sorun çıkmıştır bilemiyorum. bir çok nedeni var bunun. psu bile yetemese düşük fps alırsınız. en temizi dediğim gibi bir oyunu oynatan bütün elemanları oyun içinde kullanımını görmemiz gerekiyor. Ona göre bir yol izleyebiliriz.

Bu arada gpu driver'ını kendiniz indirip yüklüyorsunuz değil mi ? 

Edited by Ridianod
ekleme
  • Like 1

Kanpuu    233
Kanpuu
Ridianod, 10 dakika önce tarihinde yazdı:

Riva tuner + hwinfo ikilisi gibi HDD, CPU, GPU, RAM, VRAM kullanımını köşede görüp anlamak gerekiyor. Belki virüsle eş zamanlı bir sorun çıkmıştır bilemiyorum. bir çok nedeni var bunun. psu bile yetemese düşük fps alırsınız. en temizi dediğim gibi bir oyunu oynatan bütün elemanları oyun içinde kullanımını görmemiz gerekiyor. Ona göre bir yol izleyebiliriz.

Bu arada gpu driver'ını kendiniz indirip yüklüyorsunuz değil mi ? 

Hayır daha hiç kendim indirip yüklemedim veya herhangi bir güncelleme davranışı yapmadım. Kutudan çıkan cd'nin driver'ını kullanıyorum. Daha yeni almıştım az böyle test edeyim diyordum.

Ridianod    13
Ridianod
YukiKaze, 51 dakika önce tarihinde yazdı:

Hayır daha hiç kendim indirip yüklemedim veya herhangi bir güncelleme davranışı yapmadım. Kutudan çıkan cd'nin driver'ını kullanıyorum. Daha yeni almıştım az böyle test edeyim diyordum.

Hiçbir zaman öyle bir yükleme yapılmaz. O CD ler offline pc ler için veriliyor. Driver güncelleyin öncelikle oyunlar orjinal mi crackli mi ? 

http://support.amd.com/en-us/download

Edited by Ridianod

Kanpuu    233
Kanpuu
Ridianod, 9 dakika önce tarihinde yazdı:

Hiçbir zaman öyle bir yükleme yapılmaz. O CD ler offline pc ler için veriliyor. Driver güncelleyin öncelikle oyunlar orjinal mi crackli mi ? 

http://support.amd.com/en-us/download

Hepsini steam üzerinden satın aldım.

Ridianod    13
Ridianod
YukiKaze, 17 dakika önce tarihinde yazdı:

Hepsini steam üzerinden satın aldım.

Hani dedim crackli falansa gerekli olan şeyleri yüklememiştir falan ama aklıma başka bir şey gelmiyor. Masaüstünde oyun açmamışken ekran kartı kullanımı %0 değil mi ? Bu hacker zımbırtılarının yeni virüsleri sayesinde insanların bilgisayarı mining yapmak için kullanılıyor. Belki o yüzden olabilir. GPU yu kullanan paralel bir uygulama çalışıyor olabilir. Formatta C, D diye bölünmüş diskinizin sadece bir bölümüne falan format attıysanız ya da virüslü iken taktığınız bir usb yi geri taktıysanız falan tekrar yüklenmiş olabilir.

Edited by Ridianod

Kanpuu    233
Kanpuu

Sağ alt köşeden şöyle bir uyarı çıktı. Bu arada, En son sürüm driveri yükledim.

V0qZXy.jpg

Edited by YukiKaze

Kanpuu    233
Kanpuu

Sorunu çözdüm. Format atmakla bile bilgisayarıma giren virüsten kurtulamamışım. Uzun uğraşlar sonucu virüsten kurtuldum. 

İlgilenen herkese teşekkürler.

• Like 2