Jump to content
Sign in to follow this  
CnBkrtl

Green Lantern (Hal Jordan)

Recommended Posts

CnBkrtl    83
CnBkrtl

qj64Mq.jpg

Karakterimize geçmeden önce bahsetmekte yarar var;
Green Lantern Birliği galaksiyei gelecek tehtidlere karşı korumak ve düzeni sağlamak için kurulmuştur.Birlik üyeleri güç yüzükleri tarafından irade güçlerine göre seçilirler.Merkez gezegenleri OA'dır ve Guardians of the Universe'e(artık başka konuya) bağlılardır.Güç yüzükleri sınırsız bir güce sahip değillerdir.Yüzüklerin tamamen tükenmemesi için belirli aralıklar ile Fenerler aracılığıyla güç depolanır.Yüzüklerin ana Feneri ise yine OA'da bulunuyor.Birlik demişken, bildiğimiz uzay polisi bu abilerimiz.Bağlı kaldıkları bir yeminleri dahi var; 

"En aydınlık günde, en karanlık gecede.Hiçbir kötülük gözümden kaçmayacak.Şeytani güce tapanların korkmasına izin ver, benim gücümden... Yeşil Fenerin Işığından !"

İlk Çıkış;
Green Lantern ilk olarak karşımıza haziran 1940'da All-American Comics #16 sayısında Alan Scott olarak çıktı.Alan Scott her ne kadar Golden Age ilk Green Lantern olsa da Hal Jordan kadar kafamızın içinde yer etmemiştir.Alan zaman içinde Hal'a karşı popülerliğini kaybetse de dc'nin bir çok event'ında veya devam etmiş olan GL serilerinde bolca yer bulmuştur kendine.

Harold Hal Jordan;

İlk olarak 1959 yılında Showcase Vol 1 #22 sayısında karşımıza çıktı.

Hal Coast City'de  Martin Jordan ve Jessica Jordan'ın ortanca çocuğu olarak dünyaya geldi.Babası Ferris Havacılıkda test pilotluğu yapıyordu.Hal daha küçük bir çocukken gözleri önünde test uçuşunda bulunan babasının kazasına ve ölümüne tanıklık etti.Hal bu olaydan etkilenmesine rağmen babasının izlerini takip etmeye karar verdi.Tabii ne kadar iyi bir pilot olsa da her zaman başı boş biri oldu.Bu kötü olay sadece onu pilotluğa itmedi, aynı zamanda iradesi çelik gibi ve her zaman bir umut barındıran bir insana dönüştürdü.

Yeşil Fener Birliği üyesi olan Abin Sur, bir mücadele sonucu yaralandıktan sonra ölmeden önce yüzüğüne yeni Lantern bul komutunu vererek uzay aracıyla dünyaya düştü.Ölmeden önce yüzüğü Hal'e aktararak ona yeni bir evrenin kapısını sundu. Böylece Hal, dünyanın da içinde bulunduğu 2814. Sektör'ün "Green Lantern"ı haline geldi.

Güçleri;

 • Tükenmek bilmeyen iradesi.
 • Boks
 • Havacılık Yetenekleri
 • Liderlik Yetenekleri

Ekipman: Güç Yüzüğü

 • Enerji ve İrade ile obje ve yapı yaratımı.(İrade ne kadar güçlüyse yaratılan obje daha dayanıklı olur)
 • Enerji Kalkanı
 • Uçma Gücü
 • Enerji Yansıtma (Enerji ışını vs.)

Bir yeşil fener tüm güçlerini yüzükten almaktadır.Bu güç alışverişi tek taraflı değil, yüzüğü tam kullanabilmek için de iradesi yüksek olmalıdır.

 

Daha sonra diğer dünyalı Yeşil Fenerlerle ilgili bir şeyler karalamayı düşünüyorum.Belki daha fazla bilgi aktarabilirim  o zaman.Hatam olduysa affola. :)

 • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
zarat    1,269
zarat

Dostum eline sağlık, devamını bekliyorum :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...