Jump to content
mnth

İtalya Hakkında

Tavsiye Edilen İletiler

mnth    217
mnth

Merhaba

Ekim-Kasım gibi bir İtalya turu planlıyorum eşim ile... Haritaya bakıldığında 4-5 günde İtalya 'yı gezemeyeceğimizi anladım. Roma - Floransa - Venedik (Venedik'e geçerken Bologna'ya da uğrayabiliriz) gibi düşündük. Fakat konaklama ve ulaşım Euro üzerinden olduğundan baya bir pahallı gözüküyor. Tabii bir de vize olayımız var. Kredi Kartı puanlarım uçak biletlerini ve muhtemelen 2 gecelik konaklamayı karşılar. Gerisi cebe saracak :ergen:

Daha önceden gitmiş arkadaşlardan vize işlemleri (bordo pasaport sahibiyim ve sadece belgrad a vizesiz gidip geldik. Eşim öğretmen ben işçi :ergen: ) kalınacak yer ve ulaşım için tavsiye bekliyorum.

Teşekkürler...

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
charliezy    4
charliezy

Eşiniz oğretmen olduğundan dolayı yeşil pasaport alabiliyor olması gerekir, eş durumundan siz de faydalanabilirsiniz aynı haktan. Böylelikle vize derdi aradan çıkar en azından.

İtalya ile ilgili de akşama vaktim olduğunda bir kaç tüyo vermek isterim, defalarca gittim ve kesinlikle en sevdiğim ülkelerden biridir...

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
mnth    217
mnth

cevabınız için teşekkür ederim.

Eşimin daha 3 yılı var yeşil pasaport alabilmemiz için. Yeşil pasaportumuz olsa zaten kolay kolay yerimizde oturamayız :)

Tavsiyeleriniz bekliyorum :)

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
nutellabrain    51
nutellabrain

Ben Erasmus kapsamında İtalya'nın Emilia-Romagna bölgesindeki Parma şehrinde 1 yıl kaldım. Söylediğiniz şehirlere de defalarca gitmişliğim var. Bologna hemen dibimdeydi, Milano, Venedik ve Florensia gibi büyük şehirler de oldukça yakındı. Öncelikle İtalya'da günübirlik konaklama çok ucuz. Biz haftasonu seyahatlerimizde booking üzerinden günlüğü 50-60 TL'ye kalacak yer buluyorduk. Guesthouse olarak geçen konukevleri bu konuda çok iyi. Asya'daki konukevlerinin aksine oldukça temizler. Her gün çarşaflar ve havlular yenilenir, oda temizlenir. Kahvaltı da dahil edilir ancak ahım şahım bir şey beklemeyin. Kruvasan ve nutella kutuları veriyorlar. Kahve ve gevrek sınırsız oluyor. İtalya'da en büyük sorun bana göre ulaşım. İki türlü tren var; hızlı tren ve gariban treni. Hızlı tren çok lüks. Maddi durumunuza göre 1. sınıftan geriye doğru bilet alabiliyorsunuz ama en ucuzu bile rahat. Ama çok pahalı. Gerçekten pahalı. İtalya'ya Erasmus'tan önce kalacak yeri ayarlamak için gezmeye gitmişim arkadaşlarla. Roma-İstanbul gidiş dönüş uçak biletine 500 TL vermiştik. Roma'dan Parma'ya üç saat süren hızlı tren seferine gidiş dönüş 750 TL verdiğimi hatırlıyorum. Çok pahalıydı yani. Gariban treni ise aşırı pis ve fazla tekin değil ama gece vakti binmediğiniz sürece sıkıntı yok. Ama bazı yerlere gitmiyor bu trenler. Mecbur hızlı tren bileti almak durumunda kalıyorsunuz. Yerinizde olsam uçak veya otobüs tercih ederim. Yolu ucuza getirirseniz çok rahat bir seyahatiniz olur çünkü menüler çok ucuz. 15-20 TL'ye kocaman menüleri oluyor. Ben yemek yemeyi çok sevdiğim için tek başıma yiyordum ama arkadaşlar iki kişi paylaşıyorlardı. En kötü Burger King veya McDonalds'a gidersiniz ama menüler ortalama 6-7 euro civarında oluyor. Şarap mutlaka için. Restoranlarda şişesi 20 euro olan şaraplar süpermarketlerde en fazla 6 euro. Lambrusco çok hoş bir kırmızı şarap, öneririm. Başka sorunuz olursa özel mesaj atabilirsiniz. Ciao!

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
mnth    217
mnth

@nutellabrain

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Şu an gidip gitmemek arasında kararsız kaldık. Vize işi şu sıralar sıkıntılı olduğundan kafamızda bir ton soru işareti oluştu.

Çok kolay vize veren İtalya şu an baya br işi yokuşa sürüyormuş...

tarihinde mnth tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
nutellabrain    51
nutellabrain
mnth, 10 sa önce tarihinde yazdı:

@nutellabrain

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Şu an gidip gitmemek arasında kararsız kaldık. Vize işi şu sıralar sıkıntılı olduğundan kafamızda bir ton soru işareti oluştu.

Çok kolay vize veren İtalya şu an baya br işi yokuşa sürüyormuş...

O şimdiye özgü bir şey değil ki. Bundan 5 yıl önce de böyleydi, on yıl önce de. Eğer belirli bir gelir düzeyinin üstündeyseniz ve göç etmeyeceğinize ikna edecek belgeleriniz (hesap hareketlerindeki fazla miktarda para) varsa 3 güne çıkar vize. Ben üniversitede İngilizce okutmanım. Geçen ay bir haftasonu Roma'ya uçtuk. Vize başvurusunda benimle birlikte diğer hoca arkadaşlarıma 3 gün içinde çıkmıştı vize. Onlar ilk defa girecekti İtalya'ya. Sizin eşiniz öğretmenmiş. Sizin de bir işiniz vardır diye düşünüyorum. Bir sıkıntı yaşayacağınızı sanmam.

tarihinde nutellabrain tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
mnth    217
mnth
nutellabrain, 24.08.2017 - 00:24 tarihinde yazdı:

O şimdiye özgü bir şey değil ki. Bundan 5 yıl önce de böyleydi, on yıl önce de. Eğer belirli bir gelir düzeyinin üstündeyseniz ve göç etmeyeceğinize ikna edecek belgeleriniz (hesap hareketlerindeki fazla miktarda para) varsa 3 güne çıkar vize. Ben üniversitede İngilizce okutmanım. Geçen ay bir haftasonu Roma'ya uçtuk. Vize başvurusunda benimle birlikte diğer hoca arkadaşlarıma 3 gün içinde çıkmıştı vize. Onlar ilk defa girecekti İtalya'ya. Sizin eşiniz öğretmenmiş. Sizin de bir işiniz vardır diye düşünüyorum. Bir sıkıntı yaşayacağınızı sanmam.

Evet bir işe sahibim belli bir miktar paramda mevcut . Ama bordro askeri ücret üstünden gösterilince işler değişiyor :) Konsolos amca gidipte aldığın ücret uçak biletine anca yetiyor ne işin var senin İtalya'da demesin :smurf:

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Enes_Biga    159
Enes_Biga

Ulaşım kısmını çözmek için en uygunu otobüs gibi duruyor, ya da uçak bileti kovalamak. Yanlış hatırlamıyorsam Pisa-Floransa-Bologno-Roma birbirlerine çok yakın, aralarında 1-3 saat falan oynuyor. Otobüs fiyatları ne durumda şu an bilmiyorum ama ben geçen yıl 15-30 euro arası fiyatlar ile seyahat ediyordum. Trenler Avrupa'da çok pahalı oluyor, ben bir kere kullandım sadece sanırım onda da mecburiyetten. Bunun dışında BlaBlaCar uygulamasını da deneyebilirsiniz. Birkaç kez kullanmışlığım var, uygun bir fiyat denk getirebilirsiniz belki.

Konaklama kısmı da biraz sizde bitiyor. İlla 2 kişilik bir otelde kalacağım derseniz fiyatlar euro üzerinden olunca çok yükselecek. Ama hostel tarzı yerlerde, 4-6-8-10 kişilik odaları olan, kalırım derseniz yine döneme bağlı olarak değişebilir ama günlüğü 20 eurodan kalabilirsiniz. Ben bir yer dışında kaldığım her yerden memnun kaldım. Çok kişiyle tanıştım, çok güzel muhabbetleri oluyor, tabii biraz da şans işi. Bir keresinde Ukraynalı inşaat işçileri ile kalmak zorunda kalmıştım, pek güzel olduğunu söyleyemem:19:

5 günde İtalya mümkün değil tabii ama düzgün bir planla pek çok yerini görebilirsiniz. Pisa'da kulesi dışında hiçbir şey yok. Floransa biraz romantik bir kent, gezmek değil yaşamak lazım orada. Ama bu ikisi bir günde biter hatta zorlarsanız Bologna bile aradan çıkabilir. Hepsi küçük yerler zaten. Roma'yı ben 3 günde bitiremedim. Yani, çok büyük kısmı bitti tabii ama o sokakları gezmekten insan bıkmıyor. Ben ilk geceyi dışarıda geçirmiştim ve sabaha kadar yanlış hatırlamıyorsam 50 km kadar gezmiştim. Öğrencilik işte:D Bu arada giderseniz ayakkabınızı iyi seçin, Roma bütün sokakları arnavut kaldırımı. :19: Venedik kısmını ben de gezemediğim için bir şey diyemiyorum ama gezdiğim yerlerde şunu fark ettim ki bir şehirde en az 3 gün kalmak gerekiyor ki o şehre dokunabilesin, yaşayabilesin. :good:

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
mnth    217
mnth

@Enes_Biga

Bu kur ile Italya biraz hayal oldu şu an. 2020 Şubat'ta yeşil pasaport sahibi olunca gitmeye karar verdik. En azından 2 kişilik vize ücretinden kurtuluruz diye... Şu anlık nerede ne yapılır onu okuyup bilgi topluyorum...

Bilgiler için teşekkürler...

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.