Jump to content
Sign in to follow this  
dede korkut

Vatan Bilgisayar Hakkında Hakem Heyeti Kararı.

Recommended Posts

dede korkut    13
dede korkut

Merhaba arkadaşlar. Tecrübe paylaşımı ve sorularım var. :)

Vatan Bilgisayar'dan aldığım LG G4'ün kronik sorun olan anakart arızası yapması sebebiyle tüketici hakem heyeti para iadesi kararı verdi. Bu süreçle ilgili isteyenlere yardımcı olurum. Karar sonrası Vatan Bilgisayar iki gün içerisine toplam 6 adet aynı sms'i göndererek en yakın şubeye götürüp teslim edebileceğimi söyledil. Ben de Ankara Ankamall şubesine gittim. Burada şok 1'i yaşadım, sadece müşteri hizmetleri olan şubelere gidebiliyormuşum. Uğraştım, didindim, ikna edemedim, cihazı veremedim. Çıktım oradan, Ankara Söğütözü şubesine gittim. Şok 2, ne deseler beğenirsiniz: "Sadece hafta içi hakem heyeti kararlarına bakılıyor." Israrcı oldum, kayıtlara baktı, benim kararımın henüz kayıtlara yansımamış olduğunu söyledi.

Tecrübe kısmı bu kadar. :D Müşteri hizmetleri birimi olan şubelere hafta içi gidilecek. Attıkları sms'lerde bu ayrıntılar tabiki yok.

Soru kısmına geçiyorum. Bu kadar eziyet çekip eve geldikten sonra internetten araştırdığım kadarıyla daha parayı vermeden "hiçbir alacağım kalmadı" anlamında ibraname imzalatıyorlarmış ki süreç öyle başlıyormuş. Benim de en sevmediğim şeylerden biri almadığım bir hizmet için önceden imza atmak. Bu olayı nasıl çözerim, paramı aldıktan sonra imzamı atmak istiyorum. İmza atmazsam, paramı vermezlerse ne yapacağım, icra takibi mi başlatacağım. Tecrübeli arkadaşlardan fikir bekliyorum.

Benim kafamda sistemin şöyle işlemesi gerekiyor; cihazı teslim edeyim, teslim ettiğime dair belge alayım, hesap bilgilerimi doldurayım, param yatırılsın.

bonafide    134
bonafide

Paranızı almadan ibranameyi imzalamayınız. Büyük şirketler genelde bu şekilde işi sürüncemede bırakmak istiyorlar.

Tüketici Hakem Heyeti kararları ilam (mahkeme kararı) hükmündedir. Türkiye'nin her yerinde icraya konulabilir. İlamlı icra yoluyla Vatan'a karşı icra takibi başlatabilirsiniz.

Edited by bonafide
  • Like 2

dede korkut    13
dede korkut

Peki imzalamayıp, icra takibi başlatacağımızı söyleyince geri adım atmazlar mı acaba?

Bir de bu para iadesi sürecinde doğru usül nedir? Hangi mevzuat ile bu ayrıntılar düzenlenmiştir? Kanunda bu ayrıntılar yok sanırım.

rjxone    9
rjxone

Paranızı almadan herhangi bir belge imzalamayın. Eğer gittiğinizde para iadesi yapmamakta ısrar ederlerse bir avukata vekalet verip icra takibi başlatın. Vekalet ücreti dışında cebinizden para çıkmamış olur. Avukat direk alıyor. Tabi bu süreçte 1-2 ay zaman geçecektir, bilginiz olsun. İcra takibini kendiniz de yapabilirsiniz ama uğraşmak istemezseniz avukat kendi masraflarını da karşı taraftan alıyor.

• Like 1

bonafide    134
bonafide
1 hour ago, dede korkut said:

Peki imzalamayıp, icra takibi başlatacağımızı söyleyince geri adım atmazlar mı acaba?

Bir de bu para iadesi sürecinde doğru usül nedir? Hangi mevzuat ile bu ayrıntılar düzenlenmiştir? Kanunda bu ayrıntılar yok sanırım.

Tabi ilk önce konuşup onu söylemenizde fayda var. Geri adım atabilirler.

Diğer durumda adliyede icra dairesine gidip ilamlı icra takibi başlatacaksınız. Bunun için avukata ihtiyacınız yok. Karmaşık bir işlem değil. Avukata verdiğinizde ise takip sonucunda kendi ücretini karşı taraftan alacaktır.

Size böyle ibraname imzalatma gibi bir hakları yok. Ancak çoğu insan karşı çıkmadığı ve hukuk bilmediği için onlar da istedikleri gibi davranıyorlar. Bankaların ve böyle büyük firmaların tüketiciye karşı yaptıkları birçok işlemin yasal dayanağı yok. Burda iş tüketiciye düşüyor.

Edited by bonafide
  • Like 2

dede korkut    13
dede korkut
rjxone, 29 dakika önce tarihinde yazdı:

Paranızı almadan herhangi bir belge imzalamayın. Eğer gittiğinizde para iadesi yapmamakta ısrar ederlerse bir avukata vekalet verip icra takibi başlatın. Vekalet ücreti dışında cebinizden para çıkmamış olur. Avukat direk alıyor. Tabi bu süreçte 1-2 ay zaman geçecektir, bilginiz olsun. İcra takibini kendiniz de yapabilirsiniz ama uğraşmak istemezseniz avukat kendi masraflarını da karşı taraftan alıyor.

bonafide, 3 dakika önce tarihinde yazdı:

Tabi ilk önce konuşup onu söylemenizde fayda var. Geri adım atabilirler.

Diğer durumda adliyede icra dairesine gidip ilamlı icra takibi başlatacaksınız. Bunun için avukata ihtiyacınız yok. Karmaşık bir işlem değil. Avukata verdiğinizde ise takip sonucunda ücreti karşı taraftan alacaktır.

Size böyle ibraname imzalatma gibi bir hakları yok. Ancak çoğu insan karşı çıkmadığı ve hukuk bilmediği için onlar da istedikleri gibi davranıyorlar. Bankaların ve böyle büyük firmaların tüketiciye karşı yaptıkları birçok işlemin yasal dayanağı yok. Burda iş tüketiciye düşüyor.

Kendime yeni telefon aldığım için süreci beklerim, o açıdan sıkıntı yok, zaten hakem heyetini bekledim. Sadece kararın kesinleşme sürecini bekleyeceğim, tebliğinden itibaren 15 gün sonra kesinleşiyor, ondan sonra gideceğim şubeye. Cevaplar için teşekkürler. Gelişmeleri yazarım.

• Like 1

bonafide    134
bonafide
23 minutes ago, dede korkut said:

Kendime yeni telefon aldığım için süreci beklerim, o açıdan sıkıntı yok, zaten hakem heyetini bekledim. Sadece kararın kesinleşme sürecini bekleyeceğim, tebliğinden itibaren 15 gün sonra kesinleşiyor, ondan sonra gideceğim şubeye. Cevaplar için teşekkürler. Gelişmeleri yazarım.

Bir not daha düşeyim. Tüketici hakem heyeti kararları karşı tarafa tebliğ ediliyor. Bu kararların yerine getirilmesi için sizin ayrıca bir talepte bulunmanıza gerek yok. Karşı taraf tebliği aldıktan itibaren kararı yerine getirmek üzere gerekli hazırlıkları yapmak zorunda. Yani siz şube şube dolaşmayın, bırakın onlar sizi arasın. Kararın aslını da karşı tarafa vermeyin.

Edited by bonafide
imla

dede korkut    13
dede korkut
bonafide, 2 dakika önce tarihinde yazdı:

Bir not daha düşeyim. Tüketici hakem heyeti kararları karşı tarafa tebliğ ediliyor. Bu kararların yerine getirilmesi için sizin ayrıca bir talepte bulunmanıza gerek yok. Karşı taraf tebliği aldıktan itibaren kararı yerine getirmek üzere gerekli hazırlıkları yapmak zorunda. Yani siz şube şube dolaşmayın, bırakın onlar sizi arasın. Kararın aslını da karşı tarafa veremyin.

Zaten şubeye gittiğimde isyan ettiğim noktalardan biri oydu. Bana sms geliyor ama sisteme bakıyorlar, yok, size karar gelmediyse nasıl sms geliyor. Dediğiniz gibi aslında, biraz beklemek en iyisi gibi.

screeam    0
screeam

bu tür yerlerden hiçbişey almayın başta almakla hata yapmışınız bir kere bir divx player almıştım bozuldu 8 kere gittim geldim değiştirmeleri gerek değiştirdim diyip aynı cihazı verdiler elektronikten anlamasam kandırıp duracaklar sinirlendim attım çöpe

Garanti olayındada dikkat edin bence hadi almakla hata yaptınız garanti bölümüne asla vermeyin :)

bence en mantıklısı bir yazı yaz adamlara ya elden teslim edersin yada mail olarak atarsın hesap numaram şu paramın bu hesap numarasına yatırılmasına

talep ediyorum dersin sonuçta aldıkları gibi vermek zorundalar paramın verilmemesi takdirinde gerekli yasal prosödürleri başlatacağını ve icra takibi yapacağını belirt

hepsiburadada yaşadım benzer bir sorunu para iadesi 1 ay sürdü yok orada para yok burada olmıyan ürünü satmaya calışmışlar parayı almışlar vermeye gelince para yok ortada sipariş ettiğim ürünün firmasını aradım telefonu açan çıkmadı :)

bir ürün alırken doğru firmayı bulmak gercekten sorun vatandan bir arkadaş telefon almıştı özelliklerde 4,5 g özelliği yazıyordu telefonu alıp özellikleri girince bunun mevcut olmadığını farklı bir sürüm olduğunu gördük telefonun üretici sitesindede var yazıyordu sonra kaldırdılar allahtan ekran görüntülerini almıştık iade yapmak istemediler ama sonra hakem heyeti kararı ile para iadesini aldık

herkes herkesi dolandırmaya calışıyor nasıl bir dünya olmuş anlamıyorum

kerberos    61
kerberos

bazı şeyler yazmak istiyorum ama mesele başka mecralara gider diye vaz geçiyorum,önce bu firma kime ait ona bir bakın derim sonrasında bir dönem finans bank ile insanlara nasıl kredi kartı dayatmak için mağazalarında standlar açmalarından başlayıp çalıştırdıkları insanların ürünlerden bi haber olmasına kadar Türkiye'de bu tür firmaların insanları nasıl zor durumda bıraktığına kadar bir sürü olay söylenebilir.bu tür ürünlerin bana göre son alıncağı yer vatan firması,adı kimseyi yanıltmasın kurumsallıkları yerlerde sürünüyor uzun süredir bu böyle.GOLD firmasıda bu zihniyette idi ve kayboldu gitti,vatan sadece biraz daha ayakta kalmaya çalışıyor oda patronun stratejik karaları doğrultusunda,neyse.

aman aman cazip olmayan küçük fiyat farklılıklarına aldanmayıp özellikle GSM ürünlerini bu tür yerlerden almamaya çalışmak lazım,operatör ana bayilerinden cep telefonu almak hesap sorabilme açısından her zaman avantajlıdır,bana göre bu firma belli bir zaman sonra mağazalarını kapatma yoluna gidecek durum onu gösteriyor,media markt firmasıda zaman zaman yerli bir firmadan daha iyi müsteri memnuniyeti sunuyor,uzun süredir bu sektördeyim bende bazen MM firmasından alışveriş yaparım çok fazla sorun yaşamadım.

tabi bimeks teknosa da zaman zaman müşteriyi yokuşa sürüyor ancak biraz ısrarcı olmak ve lafınızı dinletmek için tabiri caiz ise çıngar çıkarmak lazım,çoğu kez işimi meseleyi büyüterek çözdüğümü biliyorum.özellikle firma personelleri karşılarındaki insana göre insiyatif kullanıyor,sesiniz az çıkıyor ise sorun biraz geç çözülüyor,ülkede bu tarz ilişkiler maalesef kronik bir sorun halini almış durumda.bence ısrarcı olup meselenin üstüne gidin başlarından savmalarına izin vermeyin.kolay gelsin.

dede korkut    13
dede korkut

Yakın gelecekte batacağını sanmıyorum firmanın, kasada ekmek kuyruğu gibi kuyruk vardı iade için gittiğimde.

Sitesine üye olup destek kaydı açtım, durumu anlattım. Standart şekilde cevap vermişler. Şimdi ayrıtılı sorularımı tekrar sıraladım, süreç nasıl işleyecek, para iadesi nasıl olacak diye sordum. Böylece en azından yazılı kalmış olur konuştuklarımız. Bakalım ne cevap yazacaklar.

dede korkut    13
dede korkut

Başvurdum sonunda başka bir şubeye, ibraname tam da dediğim gibi bütün haklarımı aldığım bilgilerinin olduğu şekildeydi. "Buraları çiziyorum." dedim, çizebilirsiniz dedi. Çizdim heryerini, altına da "Para iadesinin kartıma yapılacağı söylenmiştir." yazdım, imzaladım. Sonra kasaya gittim, süreci başlattı, 20 iş gününe kalmaz kartıma yatacağını söyledi.

Prequel    68
Prequel

Ben de bunlarla ilgili başvuru yaptım, başvuru sonuçlandı, 1 ay içinde evinize karar gelecek dendi ancak henüz gelen giden karar yok.

Şimdi Tüketici Bilgi Sistemi'ne baktım alt alta "karara bağlandı" ve "savunması istendi" yazıyor. Ne yapmak lazım? Adresi mi bulamadılar acaba?

dede korkut    13
dede korkut
Ben de bunlarla ilgili başvuru yaptım, başvuru sonuçlandı, 1 ay içinde evinize karar gelecek dendi ancak henüz gelen giden karar yok.

Şimdi Tüketici Bilgi Sistemi'ne baktım alt alta "karara bağlandı" ve "savunması istendi" yazıyor. Ne yapmak lazım? Adresi mi bulamadılar acaba?

Eve karar gelmesi olmadı bende. Bilirkişi evraklarınızı alın diye SMS geldi. Bilirkişi olayından sonra kararınızı alın diye SMS geldi, gittim ben aldım kararı. Savunması istendi olayı karşı taraftan savunma istenmesi olayı. Eğer karara bağlanma tarihi savunmadan daha sonra ise kararınızı gidip alın bence. İlçeden ilçeye sistem değişik mi bilmiyorum.

dede korkut    13
dede korkut
Başvurdum sonunda başka bir şubeye, ibraname tam da dediğim gibi bütün haklarımı aldığım bilgilerinin olduğu şekildeydi. "Buraları çiziyorum." dedim, çizebilirsiniz dedi. Çizdim heryerini, altına da "Para iadesinin kartıma yapılacağı söylenmiştir." yazdım, imzaladım. Sonra kasaya gittim, süreci başlattı, 20 iş gününe kalmaz kartıma yatacağını söyledi.

Arkadaşlar, param kredi kartıma iade edildi.