Jump to content
H5N1

Türkiye’nin Altınları Nerede?

Tavsiye Edilen İletiler

Mickey    939
Mickey

Manipüle edilmek, dezenformasyona uğramaktan kaçınmak için içerisinde "derin" terminoloji içeren yayınlardan uzak durmanızı salık veririm. :butwhy:

• Beğeni 2

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
H5N1    253
H5N1

Zaytung türü bir yer mi yoksa burası? :)

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
VUR4L    66
VUR4L

O değilde Mersin Tarsus'taki MİT korumalı kazı Ocak ayından beri devam ediyor. Acaba neler bulundu/bulunacak en çok onu merak ediyorum ben.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
eryclk    4
eryclk

keske benim olsa o altınlar diyerek olayı dahada sığılaştırıyorum. benim kafama yatmadı bu haber uydur uyudur salla tarzı bir şey.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
elbais    1.692
elbais

H5N1, Bir saat önce tarihinde yazdı:

Altınlarımız fiziki olarak neden bizim elimiz de değil var mı bilen?

Aşırı borçlu bir ülkeyiz, bu yüzden altın stoğumuz ekonomimizi güdümü altında tutan ülkede emanette (!) duruyor ;) 

Adamların; genç ve dinamik nüfus, istikrar, güven, büyüme potansiyeli bla bla.. gibi pazarlama sözlerine kredi verdiğini mi sanıyordunuz? 

Diğer taraftan bizim gibi ülkeler bu stoğu kendi ülkelerinde tutsa da çok birşey fark etmez, bunun iki sebebi var; birincisi eğer ülke o altın stoğuna muhtaç kaldıysa ya çok derin bir krize girmiştir yada savaş halindedir. Biz borç krizi bağımlısı olduğumuz için, krize girdiysek o altınların yurtdışında olması kurtuluş için bir umuttur emin olun;) 

• Beğeni 3

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
H5N1    253
H5N1

Bizim altınlar GB ve USA da ise GB ve USA nın altınları nerede? :oleyo:

Bu ülkelerinde borçları var öyle değil mi?

Kendi altınlarını kendileri saklıyorlar ise elin enayisi niye biz oluyoruz?

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
elbais    1.692
elbais
H5N1, 16 dakika önce tarihinde yazdı:

Bizim altınlar GB ve USA da ise GB ve USA nın altınları nerede? :oleyo:

Bu ülkelerinde borçları var öyle değil mi?

Kendi altınlarını kendileri saklıyorlar ise elin enayisi niye biz oluyoruz?

Bahsettiğin ülkeler major ekonomi, yani ikisinin de parası SDR sepetinde. Çin, Fransa ve Japonya ile İsviçre (SDR sepetinde olmamasına rağmen) kendi altın stoklarını ve diğer ülkelerin varlıklarını depo ederler, çünkü cari açıkları yok aksine cari fazlaları mevcut ve tasarruf ihraç ediyorlar. Örnek vereyim Almanya'nın yaklaşık 1370 ton altını yurtdışında tutuluyor. Hatta geçtiğimiz yıllarda bununla ilgili ABD'de büyük bir skandal yaşanmıştı. Peki bu stoklar niçin yurt dışındaydı? WWII'dan kalan savaş tazminatlarından dolayı müttefik ülkelerde tutuluyordu. Yani altın stoğunun yurtdışı merkez bankalarında depo edilmesinin çok farklı sebepleri olabiliyor.

Borç demişsin ama hangi borçtan bahsettiğini söylememişsin. Örneğin en basitiyle söyleyeyim ABD'nin dövizli dış borcu yoktur. Çünkü ABD Dolar basabiliyor :butwhy:ABD'nin toplamda 18-20 trilyon dolar olan borcunun kırılımına bakmak gerekir borcun ne olduğunu anlayabilmek için ;) 

Bizim dövizli dış borç tutarımız 498b. USD'yi buldu, iç-dış kamu, kit, belediye, MB, özel sektör ve hane halkının toplam borcuda 978,2b. USD seviyesinde idi 2 ay öncesine kadar. Bu yıl sonu ile trilyon dolarla tanışacağız ;) yalnız yanlış sütundan tanışıyoruz acı olan bu :ole1:

Yani uzun lafın kısası borçtan borca fark var dostum ;) 

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Mickey    939
Mickey

Yalnız telaffuz edilen rakamlar ve konunun içeriği biraz kafa karıştırıyor.

Bir ara CHP, rezervde kaybolan 60 küsür ton altın için soru önergesi vermişti. Hatırladığım kadarıyla; ne bakanlık ne MB bu hususta tatminkar açıklama yapmamış, devlet sırrı diye konunun üzeri örtülmüştü. 

Edit: Tekrar anımsamak için Google'a bakınca, yanlış hatırladığımı fark ettim! Varlık barışı sırasında ülkeye 64 ton altın gireceği taahhüt edilmiş. Ancak bu altın girişi MB kayıtlarına hiç yansımamış. CHP de bunun önergesini vermiş. 

tarihinde Mickey tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
H5N1    253
H5N1
Mickey, 9 saat önce tarihinde yazdı:

Verdiğiniz linkte gözüme şöyle bir kaç cümle takıldı;

"TCMB’nin altın rezervi 2017 Mart sonu itibariyle 413 tondur. Bu miktarla Türkiye, dünya merkez bankaları arasında en yüksek altın rezervi tutan 14. ülkedir"

"Merkez Bankası’nın altın rezervlerinin yaklaşık yarısı Türkiye’de bulunuyor, Kalan kısmı ise diğer ülke merkez bankalarında saklanıyor. Diğer ülke merkez bankalarında saklanan altın rezervi, doğrudan yatırım işlemlerinde kullanmak amacı ile merkez bankaları nezdinde açılmış olan altın saklama hesaplarında tutuluyor."

Yani en ufak bir anlaşmazlıkta altın stoğunuzun yarısını kaybetmek işten bile değil.

Bu ülkelerin merkez bankaları nasıl bir güce sahip ki pek çok ülkenin altını bunların kasasında.

Kuyruğu çoktan kaptırmışız zaten. :) 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
xreaLy+    10
xreaLy+

Ülkemiz, dünya kara yüz ölçümünün %0,5’ini, dünya nüfusunun da %1,0’ini oluşturmaktadır. Dünya maden rezervleri içinde Türkiye'nin payı, bu oranlardan seçilen birine göre fazlaysa ülke zengin, az ise fakir demektir. Bu yaklaşımla dünya rezervleri içinde %0,5’ten fazla paya sahip olduğumuz madenler ülkemiz için önemli madenler olarak nitelenebilir. Altın, dünya rezervleri içinde %0,5’den fazla (yaklaşık % 2,0)  paya sahip olduğumuz madenler arasındadır. Bu durumda Türkiye, altın madeni bakımından zengin bir ülke olarak görülmektedir. 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
elbais    1.692
elbais

@xreaLy+ biz altını maden rezervleri açısından konuşmuyoruz, TCMB rezervleri niçin yurtdışında onu konuşuyoruz ;) 

H5N1, 22.06.2017 - 11:33 tarihinde yazdı:

Yani en ufak bir anlaşmazlıkta altın stoğunuzun yarısını kaybetmek işten bile değil.

Bu ülkelerin merkez bankaları nasıl bir güce sahip ki pek çok ülkenin altını bunların kasasında.

Kuyruğu çoktan kaptırmışız zaten.

Yahu kafana taktığın şeye bak :D en ufak anlaşmazlıkta o altınlara dokunamazlar, o işinde bir karşılıklı teminatlaşması var merak etme. Yani sadece emanet makbuzu ile koymuyorsun o altınları oraya. MB'ler arası döviz swapları vs gibi bir ton alengirli iş var orada ;) O ülkelerin MB'lerinin gücü dediğinde ise bu muhabbet çok başka bir yere gider, çünkü saydığımız bazı ülkelerin MB'leri tek bir iradeyi temsil eder ;) 

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
H5N1    253
H5N1

Benim cebimde olmayan para beni rahatsız eder. :) 

Zor oyunu bozar derler, bir yaptırım söz konusu olduğunda kendi elimizle koz vermiş olmaz mıyız?

Mesela İran gibi bir ülkenin stoğu kendi kasalarında mı yoksa yine yaban ellerde mi? Bu konuda bilgi bulamadım.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.