Jump to content
Sign in to follow this  
Kari Vaara

İngiltere Premier Lig

Recommended Posts

Kari Vaara    19
Kari Vaara

Başlığı yok, ben açayım. Dünyada en çok takip edilen lig, Ada futbolu. Kim şampiyon olur, kim sürpriz yapar, kim küme düşer ve transfer haberleri...

2016-07-29-1469783580-6937014-newpremier

Bu senenin en bomba transferi Liverpool'dan geldi. Roma'dan Mohammed Salah geldi. Kanatlarda Mane-Salah ikilisini düşününce, karşı takımın beklerine sabır versin diyorum. Bakalım Guardiola ile City n'apacak?

x@nder    172
x@nder

Birkaç cümle yazayım dedim. Gerçi daha transfer sezonunun başında sayılırız. İlerleyen haftalarda kadrolar son şekillerini alınca daha farklı durumlar ortya çıkabilir.

Chelsea: Henüz transfer yapmadılar. Muhtemelen orta sahaya adam alacaklar. D. Costa da ayrılacak gibi. Oraya da transfer yaparlar. Yine şampiyonluğa oynarlar ama bu sezon şampiyonlar liginde de mücadele edecekler. Kadroyu genileşletmek isteyebilirler.

Liverpool: Salah geldi. Ellerinde iyi hücumcular var ama net bir golcüleri yok bence. Sturridge bu çok iyi bir oyuncu ama sakatlıklar yakasını bırakmıyor. Şampiyonluğa oynarlarsa sürpriz olur. Ama dümende Klopp var belli olmaz :D

Arsenal: Lacazette geldi ve hücum hatları daha da güçlendi. Ancak Alexis'in ayrılma ihtimali var. Ayrıca orta sahada Cazorla uzun bir sakatlıktan döndü hem de yaşlandı. Wilshere hiçbir zaman bekleneni veremedi ve kiralıktan sakat olarak döndü, uzun süre yok. Elneny o seviyenin adamı değil gibi. Belki bir transfer de o bölgeye yaparlar. Şampiyonlar ligi oynamayacak olmaları belki pozitif etki yapar. Wenger'in üzerinde baskı büyük. Yıllardır elinde sadece şampiyonlar ligine katılma başarısı vardı artık o da yok. Bu sezon artık şampiyonluğa oynamalı. Ocak-şubat tepe takla olma durumu yine olursa sezon sonu gelmek bilmez.

Manchester United: Lindelöf geldi savunmaya. Onların da golcüsü yok. Lukaku için uğraşıyorlar. Mourinho 2. sezonlarında hep başarılı oluyor. Bu sefer çok zor rakipleri var.

Everton: Şu anda transferde en aktif takım. Lukaku'yu büyük ihtimalle satacaklar. Şampiyonlar ligine gitmeleri başarı olur.

Manchester City: Bernardo Silva tam olarak Guardiola'nın istediği tarzda bir oyuncu. Başarılı olacağına inanıyorum. Şampiyonluğun en büyük adayı. Her bölgede çok iyi oyuncuları var.

Tottenham: Henüz kimseyi almadılar. Dengeli bir kadroları var. Geçen sezon Chelsea müthiş bir form yakalamasa sürpriz yapabilirlerdi. Kadrosundan en iyi verimi alan takım bence. Formlarını devam ettirirlerse neden olmasın.

İzleyelim görelim.

theodeno    3
theodeno

Premier Lig'in başlamasına bir aydan az kaldı. Ada futbolunun heyacanı çok başka gerçekten. Tüm kadrolar şekillendikten sonra daha çok konuşuruz.

Fantasy Premier League oynayanlar mutlaka vardır. Oynamayanlar da bence artık başlasınlar. Hiçbir fikri olmayanlar şu yazıyı okuyabilirler.

Ben de planetdp ligi kurmak istedim. Buradan hem Premier Ligi konuşuruz hem de kadro tercihlerinde fikir alışverişi yaparız. Gerçekten eğlenceli olur.

Ayrıca bu sezonla birlikte Fantasy Premier League'e, NBA fantasy oyunundakine benzer Draft sistemi geliyor. Önümüzdeki hafta onun tanıtımını yapacaklar. Ayrıca onun için de planetdp ligi açacağım. Umarım kalabalık oluruz.

Tabi lige katılabilmek için önce bir takım oluşturmalısınız. Şimdilik bi takım oluşturun 11 Ağustos'a kadar istediğiniz kadar transfer yapabilirsiniz merak etmeyin.

Klasik lig kodu: 523492-123785

theodeno    3
theodeno

Premier Lig'in başlamasına son 7 gün...

Açtığım FPL ligi ilgisizlikten kırılıyor. Sadece iki kişiyiz. :oleyo: Ben en az 10-15 kişi katılır diyordum ama ya konuya uğrayan yok ya da kimse FPL oyununu bilmiyor. Belki de oyun, ilk kez duyanların ilgisini çekmedi bilemedim.

Takımları konuşalım biraz.

Liverpool: Bir taraftarı olarak artık bu sene şampiyonluk gelsin diyorum. Yeter!  Hücum hattı göz dolduruyor zaten. Salah'ın da katılımıyla iyice güçlendik. Umarım sakatlık falan olmaz. Geçen sene Coutinho'nun sakatlığı sonrası baya bocalamıştı takım. Ha bi de Coutinho mevzusu var. Neymar'ı kaybeden Barcelona ona sulanıyor ama umarım ayrılmaz. Klopp kesin bir dille satılık değil diyor ama dur bakalım neler olacak. Savunmaya gelirsek; Mignolet hala güven vermiyor bana. Defansa da takviye şart. van Dijk ismi geçiyor inşallah olur. Southampton'dan beslenmeye devam ediyoruz.:) Sol beke Robertson alındı. Bence ilk tercih olmayacaktır. Oranın ilk tercihi Milner olur. İşin içine Şampiyonlar ligi falan da girince rotasyonda değerlendirilebilir. Kadroyu genişletmek şart. Ah bi de Keita'yı alabilseydik...

Tottenham: En sevdiğim takımlardan biri. Geçen sezon en zevkli futbolu onlar oynadı. Ligin en oturmuş kadrosu Tottenham'da orası kesin. Bu sezon şampiyonluğun en güçlü adaylarından. İlginç bir şekilde hala transfer yapmadılar. Evet ilk 11 için değil ama kulübeyi genişletmeleri için transfer yapmaları lazım. Man. City'e giden Walker sonrası sağ bekte Trippier oynar gibi, belki oraya iyi bir transfer olur.

Chelsea: Geçen sezon kötü başlamışlardı. Sonrasında sistemi değiştirip istikrarlı futbolla bir ara ligi süpürmüşlerdi. Avrupa kupalarında olmayışlarını da avantaja çevirerek rakiplerine karşı ipi göğüslemişlerdi. Fakat bu sezon işleri o kadar kolay değil. Sakatlığı dolayısıyla lige Hazard'dan yoksun başlıyorlar. Costa ayrılacak yerine Morata'yı aldılar. Ben beğeniyorum kendisini belirtmeden geçmeyeyim. Ligi tanımayan bir oyuncu, başarılı olacaktır ama zamana ihtiyacı olabilir. Hücumda şimdilik Willian ve Fabregas'ın yaratıcılığına kaldılar. Diğer transferleri Bakayoko ve Rüdiger. İkisi de iyi oyuncu gerçekten, katkı sağlayacaklardır. Chelsea'nin en büyük avantajı Kante. Her takıma lazım.

Manchester United: Lindelöf'i aldılar ama kötü bir stoper olduğunu düşünüyorum. Hazırlık maçlarında da kötü performans sergiledi. Genç, gelişim gösterebilir ama ManU'nun ihtiyacı olan stoper o değildi sanki. Mourinho'nun bir bildiği vardır diyelim.  Matic transferi çok doğru hamle. Pogba'nın hücuma etkisi artacaktır artmalı da. Ayrıca Mkhitaryan'nın bu sezon skora katkı vermesi gerekiyor. Lukaku içinse fazla söyleyecek bir şey yok. Kaç senedir Premier Lig'de oynuyor. Harry Kane'i alamayacağına göre en garanti tercihti United için. Garanti 20 golü var bu sene.  Şampiyonluk için daha favori diyebileceğimiz takımlar var ama United bu yarışta yine çok ciddi rakip.

Arsenal: Lacazette yıllardır beklenen golcüydü geldi. Wenger Bey sonunda gerçek bir forvet almaya ikna oldu. Sanchez kalıyor gibi. Kolasinac'ı bonservissiz aldılar bu da çok iyi transfer. Arsenal de sezon sonuna doğru Chelsea'dekine benzer sistem değişikliğine gitmiş ve sonuç almışlardı. Biraz geç olmuştu ama... Bu sezon da o sistem devam edecek gibi.(3'lü defans, kanat bekler, defansın önündeki 2'li ve ileride işi bitiren 3'lü) Avrupa Ligi, anca ligden koparlarsa Şampiyonlar Ligine gitmek için önem kazanır fakat ligden kopma gibi bir lüksleri yok. Wenger bu sezon da şampiyon olamazsa gider artık.

Manchester City: Şampiyonluğa oynayanlar arasında en sevimsizi de bunlar. Aslında çok değerli oyuncuları var ama Pep faktörü mü yoksa kulüp yapısından mıdır yıllardır sevemedim City'i. Savunmayı baştan aşağı yenilediler. Ederson, Mendy, Danilo, Walker için rekorlar kırdılar. Geçen sezonki en büyük sıkıntıları defanslarıydı onu da düzelttiler gibi. İlerde seçenek bol. Bakalım neler yapacaklar. İyi futbol oynasınlar izleyelim ama şampiyon olmasınlar.

Daha Everton, Southampton, West Ham ve diğerleri var. Premier Lig'i en iyi kılan da bu sanırım. Ligde kafadan şampiyonluğa oynayacak altı takım, onları zorlayan kalburüstü üç dört takım var. Ve her an herkesi yenebilecek diğer ekipler. Onların bile kendi arasında yaptığı maçlar bir çok ligdeki maçların kalitesinin üstünde.