Jump to content
Laravel Framework 5.7.6 güncellemesi tıklayın lütfen Devamını oku... ×
PaRaNoYa7

Ne Yapılabilir?

Tavsiye Edilen İletiler

PaRaNoYa7    281
PaRaNoYa7

Bugün sabah sivil polis geldi eve. Aramam varmış. Önce karakola sonra şubeye gittik. Şubeden aile hekimine muayene olmam için bir kağıt verdiler. Bedelli çıkar umuduyla bekliyordum ama artık iş ciddileşti. Muayene olup şubeye gidersem veya olmayıp gitmezsem ne fark eder?

87 doğumluyum ve daha önce muayene olmadım. En azından 2018 in Ocak ayına kadar beklemeyi düşünüyorum bedelli çıkar umuduyla. Ailemin başında başka erkek yok ve annem kalp hastası. 2 ay kadar önce stent takıldı.

Şimdi bu durumda 4 aylık süreci en sağlıklı şekilde nasıl geçirebilirim? Muayene gitsem ve o belgeyi şubeye götürsem sonrasında tarih belli olursa gidemeyeceğim için düşündükçe strese gidiyorum ister istemez. Bir fikri, düşüncesi veya bir çıkar yolu olan varsa yardımınızı bekliyorum.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
rjxone    9
rjxone

Normalde eve de gelmiyorlar diye biliyordum. 87'liyseniz, acaba 30 yaşınız dolduğu için mi eve geldiler?

Şubeye gitmezseniz bakaya durumunuz devam ediyor ve yakalandıkça para cezası alıyorsunuz. Muayene olup şubeye giderseniz, sanıyorum ki sevkinizi yapıyorlar ve celp döneminizi bekliyorsunuz.

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
PaRaNoYa7    281
PaRaNoYa7

Büyük ihtimal yaştan dolayı geldiler. En son 2 sene önce gelmişlerdi. Okuyorum hala dediğim için biraz insiyatifli davranıp öğrenci belgenle şubeye git diyip gitmişlerdi. Şu anda üniversite terk gözüktüğümden direkt arama kararı çıkmış. Bir bahane uyduramadığım için de mecbur gittim şubeye. Bundan sonraki süreç ne olacak onun stresi var işte. 4 ay sonra çıkmazsa zaten gidip bitireyim ne olursa olsun düşüncesindeyim.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
TheodoreDogg    72
TheodoreDogg

Eğer yapacak bir şey kalmıyorsa ya Kasım'da ya da Şubat'ta alırlar sizi. Ağustos sonuna kadar gitmeye karar verirseniz Kasım'da, eğer Ağustos'u geçirip sonra karar verdiyseniz Şubat'ta asker oluyorsunuz eğer yanılmıyorsam. Askerdeyken ya da gideceğiniz dönemi beklerken bedelli çıkması durumunda bedelliden yararlanılıyor mu onu hiç araştırmadım.

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
ozgun14    409
ozgun14

ben de bir ara iş yerim evraklarımı güncellemeyi unuttuğum için 5-6 ay kadar kaçak mı bakaya mı artık her neyse o şekilde görünmüştüm. ama evime para cezasına dair evrak gelmesi dışında da yaptırımı olmamıştı. korkup evraklarımı güncellemeye gittiğimde 2-3 ayı geçmesin falan demişlerdi bana. cezalar da öyle hafif para cezaları değil. 1000 lira civarı geliyor.

stresli bir süreç gerçekten, bir yüksek lisans gibi bir şey ayarlayamaz mısın dandiğinden. bir de 87lilere önceki bedelli vurmamış mıydı zaten? 88 patlamıştı diye hatırlıyorum çünkü.

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
PaRaNoYa7    281
PaRaNoYa7

Önceki bedelli de evi yeniledik doğalgaz, yalıtım filan annem için. Tam ona başladık 2 gün sonra bedelli çıktı haliyle yatıramadım para. Tek yapabileceğim şu durumda 3-4 ay beklemek. Ondan sonra mecbur gideceğim. Ama işte muayene olup olmamak fark ediyor mu onu anlamaya çalışıyorum.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
rjxone    9
rjxone

Muayene olursanız doğrudan ilk celp dönemine kaydedeceklerdir. Bu arada şubedeki memurlara da sorabilirsiniz, bu konularda epey anlayışlılar. En azından şubat celbine kalmak istiyorum şeklinde sorarsanız yönlendireceklerini düşünüyorum. Zaten şubeye gidince "hadi bakalım gel" diye kolunuzdan tutup almıyorlar artık.

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
PaRaNoYa7    281
PaRaNoYa7

Bugün stres yüzünden soru sormak hiç aklıma gelmedi. Muayene olduktan sonra gittiğimde söyleyeyim bakalım. İnşallah yardımcı olurlar.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
AasgaarDvoLuNDagR    285
AasgaarDvoLuNDagR

Ben de uzun süre askere gitmek için beklemiştim yanlış hatırlamıyorsam muayene için bir kağıt göndermişlerdi eve.. Bu kağıdı alıp askerlik şubesine gittiğimde bakaya durumundaydım ve aklımda bir dünya soru ile askerlik şubesinin yolunu tutmuştum. Muayene için gün vereceklerini söylediler ve teslim tarihimin hangi dönem olacağını söylemişti görevli... Ben de henüz askerlik görevimi tamamlamadan yapmam gerekenler olduğunu söyleyip, gelmezsem ne olacağını sormuştum. Kaçak durumuna düşeceğimi ve kontrollerde tesbit edilirsem bunun süreye göre para cezası olduğunu, 2. veya 3. yakalanaşımda mahkemeye çıkarılıp kararı hakimin vereceğini söylemişlerdi. Bunun üzerine şubeden ayrılıp, sağlık kontrolüne gitmedim ve yaklaşık olarak 2-3 sene civarında kaçak durumunda kaldım. GBT'ye yanlış hatırlamıyorsam kaçak durumu 6 ay - 1 sene gibi bir süre sonra düşüyordu o zamanlar... Sonrasında da işleri yoluna koydum derken bedelli çıktı, kaçak durumundan oluşan tüm cezalar kaldırıldı ve askerlik durumum son buldu. Bu süreden sonra birkaç gelişmeler olmuş ama sonrasında ne oldu ne bitti araştırmadım. Yine seninle benzer durumda olanlar internette araştırma yaparak ne durumda olduğunu öğrenebilirsin. Ve yine şubeye gidip anlayışlı bir memurla bu konuları konuşabilirsin. Ben gittiğimde bir tanesi çok suratsızdı gelene gidene satışıyordu ama diğer herkes çok ilgiliydi. Bu nedenle konuşacağın ve soruları soracağın memuru ilk olarak uzaktan gözlemlemeni tavsiye ederim. Zira ben ilk gittiğimde baya tedirgin ve korkmuş olarak gitmiştim, araştırıp öğrenmeme rağmen şubeden direkt kışlaya şutlayacaklar diye bir korku vardı ancak çıktığımda bir nebze de olsa kuş gibi hafiflemiştim. :) 

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
RyK    426
RyK

Ben ünide okurken polisler geldi, 30 yaşdan dolayı, şansıma o sırada bedeli çıktı. Her bedellinin kendi kuralları olur. Askerde çıkarsa bile yararlanma şansınız olabilirde olmayabilir de. Fiyatı, kimlerin yararlanabileceği çıktığında belli olur, resmi gazetede yazar. Dedikleri gibi koluna girip götürmezler bir sonraki döneme yazarlar isminizi yinede sor tabi. Belki tıbbi durumlardan dolayı bakmakla yükümlü olduğun kişi dolayısıyla bir delik bulabilirsin ama sanmıyorum.

3 gün bu işlemleri yapmazsan polis seni yine ara, beni aramışlardı. Ayrıca tavırlarıda çok farklı olur. Kibar kibar konuşan adamlar telefon açtılar zorla gelip koluna mı girelim onu mu istiyorsun şeklinde tehtit ediyorlardı. Askerlik şubesine gitmemek yada işlemleri başlatmamak gibi bir şansın yok direk koluk kuvvetlerine haber veriyorlar. Şu şoku atlat ondan sonra şubeden geniş bilgiyi alırsın. Sakin kafayla iş yapmakta fazda var.

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Jack Bauer    107
Jack Bauer

Her türlü bilgim resmi olmasına rağmen bana kimse sorun çıkarmadı bu konuda.Kasım-Mayıs arası bakaya idim. Yaklaşık 6 ay bakaya durumunda kaldım 550lira civarı ceza ödedim. Bana sorarsan muayene olmaya gitmemeni tavsiye ederim. Sevkin yapılıp asker kaçağı olmaktansa muayene yoklama kaçağı olman daha iyi. (Çünkü gerçekte askerliğe elverişli olsan bile kağıt üzerinde senin askerliğe elverişli olup olmadığına henüz karar verilmedi. ) İlla ki ertelensin diye zorlamak istiyorsan aile hekimine zorla götürseler dahi rahatsızlıklar üret askeri hastaneye sevk etsinler. Mesela akciğer rahatsızlıkları hem tetkiki daha uzun sürüyor hem de gerçekten rahatsızlık varsa muaf olunuyor. Göz bozukluğu, kilo, şeker, düztabanlık vs. aklına ne gelirse aile hekimine söylersin. Yalnız bilmen gereken bir durum var onlar seni yakalayıp götürdükleri için cezan iki katı olacak. Ne zaman sevk edildiğin kıtana teslim olursan yarıya düşürülecek. Sakın ama sakın idari para cezası geldiyse bile askerlik hizmetini yapmadan ödeme, zira mal müdürlükleri ve vergi daireleri ilgilenmiyor, ilgilenen de cezayı direk tahsil etme derdine düşüyor.(Sana gelecek cezada bile kendi rızanla ilk sevk edildiğin birliğe teslim olduğunda yarı yarıya düşeceği yazacak. Fakat gidip sevk  işlemini yaptırırsan cezayı da iki kat ödemek durumunda kalacaksın çünkü ocağa kadar bekleyeceğini söylüyorsun ve ilk sevk edileceğin birlik ve sevk zamanın kesinlikle ocaktan önce olur. Dolayısıyla ilk sevk edildiğin birliğe zamanında katılmadığın için cezan yarı yarıya düşürülmeyecek. İşin özeti boşuna iki kat ceza ödemiş olacaksın. Ödeme askerliği yapmadan.)

Diğer ihtimal sen muayeneye gitmezsen ve seni zorla alıp götürürlerse sevk ederlerse zaten elinden hiçbir şey gelmez. Mecburen gideceksin. Annenin durumundan ötürü gitmemek için çare arıyorsun bildiğimalternatifler bunlar. Annenin rahatsızlığı ile ilgili geniş çaplı bir araştırma yapmanı tavsiye ederim. En azından öteleme olabilir.

En içten tavsiyem ise biran önce gidip kurtulman. Ben bu yaşa kadar bekledim, üniversite, yüksek derken erteledim. Öğrenim kredisi ödedim, pat peşine bedelli çıktı onu ödeyemedim, iş değişiminden dolayı bankalar kredi de vermedi. Pederbank desen oralı bile olmadı :oleyo: Sonuç olarak yaş 33 olacak ama Eylül 15'te askerim :kafa:Bedelli askerliğin kısa vadede çıkacağından umudumu kestim.

tarihinde Jack Bauer tarafından düzenlendi
düzeltme
  • Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
PaRaNoYa7    281
PaRaNoYa7

Teşekkür ederim arkadaşlar. Gerçekten zor bir durum benim için. Dünden beri ruh gibiyim. Muayeneye gitmemek şu durumda en mantıklısı gibi. Tabi bunun da 4 ay içerisinde bana getireceği zorlukları da hesap etmem gerekiyor. Aradan çıksa iyi olacak ama hep birşeyler çıkınca bu hale geldim işte. Bakalım hayırlısı olur inşallah.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
AasgaarDvoLuNDagR    285
AasgaarDvoLuNDagR

@Jack Bauer, Zorla alıp götürme yok diye biliyorum. İlk 2 seferde idari para cezası 3 seferde hakim karşısına çıkıyorsun, durumu anlatıp hapis cezasından yırtıp para cezasıyla birlikte kışlanın yolunu tutuyorsun.

Tabi arada geçen süre boyunca idari para cezası artıyor. Ancak şansızlık yaşayıp da GBT'de yakalanma durumunda bu ceza kesinleşmiş olur. Sadece bu dönemde evden işe işten eve şeklinde hayatın olursa, geceleri çok ortalıklarda görünmezsen etliye sütlüye karışmazsan kontrolllerden kendini uzaklaştırmışsın olursun.

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
PaRaNoYa7    281
PaRaNoYa7

7/24 evde yaşayan pek dışarı adım atmayı sevmeyen biriyim zaten. O açıdan sorun olmaz ama yine eve gelirlerse diye korkuyorum muayene olmazsam.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
AasgaarDvoLuNDagR    285
AasgaarDvoLuNDagR

Evin içerisine girip seni arayacak halleri yok, bence rahat ol. :)

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
TheodoreDogg    72
TheodoreDogg
AasgaarDvoLuNDagR, 7 dk önce tarihinde yazdı:

Evin içerisine girip seni arayacak halleri yok, bence rahat ol. :)

Dediğiniz doğru ama arasalar şaşırır mısınız? Türkiye'de gayet normal bir durum olur.

• Beğeni 1
  • Üzgün 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
PaRaNoYa7    281
PaRaNoYa7

Aramalarından değil de yine kapıyı onlara kendim açmaktan korkuyorum. Geçen gün geldiklerinde sazan gibi atladım evet benim diye. :)

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
AasgaarDvoLuNDagR    285
AasgaarDvoLuNDagR

Kapı deliğinden bakma zamanı geldi o zaman :ph34r:  :fool:

• Beğeni 1
  • Haha 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
PaRaNoYa7    281
PaRaNoYa7

Sivil geliyor. Sivil olmasa :)

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
AasgaarDvoLuNDagR    285
AasgaarDvoLuNDagR

Ebeveynlerin küçüklere öğütlediği gibi "tanımadığın kişilere kapıyı açma" :tesbihleyo:  Seninle benzer durumda olan bir arkadaşım var bir süredir sesi soluğu çıkmıyordu. Arayıp hayırsız çıktın sen de diye çıkıştım. Yol artık çok uzak geliyor, sen bu taraflara gel buluşalım diyor. Dalgaya vurdum gel yemek yiyelim dedim. Sen iş yerine gel yemekhanede çok güzel yemekler çıkıyor misafirim olursun diyor ciddi ciddi...  Hergün ev-iş yapıyor. İş yeri bana 5dk, evi 55 dk...  :oleyo2:

• Beğeni 2

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.