Jump to content
Sign in to follow this  
Kanpuu

Geceleri Uyuyamama

Recommended Posts

Kanpuu    234
Kanpuu

Geceleri bir türlü uyuyamıyorum, 22.00'dan sonra beynim canlanıyor ve uykum varsa bile kaçıyor ve kelimenin tam anlamıyla o gün uyumadan sabah oluyor, gündüzleyin uyumak zorunda hissetmiyorum ama gündüzler pek tatsız geçiyor. Saat 22.00'dan önce uyumayı başardığım günlerde ise sabaha doğru 04.00-04.30 sularında hiç şaşmadan uyanıyorum ve gündüz yine tatsız geçiyor. Ha bir de hiç durmadan gördüğüm binbir çeşit kabus var, bu kabuslatla öyle bir bütünlerşiyorum ki korkmam gereken şeylerden korktuğumu idrak edemiyorum, beni yüksek kalp atışım uyandırıyor.

Bu bahsettiklerim sekteye uğramadan sürüyor. Dışardan bakıldığunda az uyuyarak ayakta kalmak hoş bir şey gibi gözüküyor ama gündüz vakti zindeliğe ihtiyacım var. Hafızama fazla güvenen biriyimdir ve bu uyku sorunu gün içinde yaşanan olayları birbirine katmama ve olayları başka türlü hatırlamam sebep oluyor.

Bebekliğimden beri uyumakla derdi olan biriyim ama hiç böyle bir sorun yaşamamıştım. Mantık dahilinde olan her tavsiyeye açığın.

elbais    1,705
elbais

En hızlı şekilde bir hastanenin "Uyku Merkezine" başvur. (İstanbul'da Çapa Tıp Fakültesi mesela) Pek çok uyku hastalığı var ve yaşını bilmiyorum ama zamanla hiçbir şey düzelmiyor, katlanarak artıyor ;) 

better    182
better

Uykuyu kaçıran şeylerden kaçınmak lazım, örneğin belli saatten sonra kahve çay tüketimi gibi, veya laptop/telefon ışınları gibi. Gece saat 20:00'de tüm uyaranları kesmek çok kötü fikir sayılmaz bu durum için bence. Bunlar yerine bir kitap alıp okumak uykuyu daha hızlı getirecektir. Tüm bu modifikasyonlara rağmen uyku gelmiyorsa profesyonel yardım şart tabiki.

Kronik bir uykusuzluk çekiyorsanız, normal vücut sağlığınız da etkilenir, sağlıklı düşünemezsiniz ve kötü rüyalara neden olabilir çünkü rüyaların bir çoğu bilinçaltı etkilemesi ile oluyor.

Gece 22:00 - 04:30 arası olan uyku en verimli olan uyku saatleri aslında fakat önemli olan toplam uyku saatiniz, 5-6 saatin altı insanı yıpratıyor. Ben sıkışık olduğum bir dönemde, hergün 5 saat uyuyarak tam 1 ay idare etmiştim, beyin için yeterli geliyordu ama gözlerimde kuruluk olmaya başladığı için mecburen saati artırmak zorunda kalmıştım.

• Like 1

Kanpuu    234
Kanpuu

Şimdi bir tabak salçalı makarna yedim ve üstüne bir bardak meyve suyu içtim. 30 yaşlarına kadar gözüne doğru düzgün uyku girmemiş bir kadının hikayesini okudum. Yatmadan iki saat önce karbonhidratlı ve şekerli yiyecekler yiyerek uykusunu getirip kendini sıradan bir uyku düzenine bağlamayı başarmış. Salça(domates yani) ve meyve suyu kan şekerimi tez elden yükseltecektir insülin de çabuk yükselmeye çalışacaktır ve kan şekerini düşürmesiyle beni biraz yoracaktır, makarna ise mideme yük yaprak mide bezlerimin aşırı uyarılmasına neden olacak ve vücudumdaki kan oraya daha fazla yönelecek ve beynime daha az kan gidecek göreceli olarak, bu da sersemlik yani kafa yorgunluğu yapacak.

Edited by Kanpuu

H5N1    256
H5N1

Dolu mide ile uyuma alışkanlığı beraberinde reflüyü de getirebiliyor.

Başka bir çözüm bulmak lazım, aşağı yukarı benzer durumlar bende de mevcut henüz bir çözüm bulmuş değilim.

Gündüzü gece, geceyi gündüz gibi yaşıyorum çoğu zaman.