Jump to content
Kornsky

Altyazı Yükleme Rehberi, Yüklemede dikkat edilecek hususlar

Recommended Posts

Kornsky    342
Kornsky

 Sevgili site kullanıcları, sitemizin nisbeten bazılarımıza karmaşık gelen kendine has bir "altyazı" sistemi vardır. Eski ve tecrübeli kullanıcılarımız açısından sade ve basit olan bu sistemin daha iyi anlaşılması ve altyazı yüklemeye yeni başlayan kullanıcılara rehber olması açısından bu başlıkta dikkat edilecek noktaları ve bazı ayrıntı bilgileri vereceğiz. Aşağıda anlatılan tarifler çerçevesinde yüklemelerinizin daha da kolaylaşacağını düşünüyoruz.

NASIL ALTYAZI YÜKLERİM?
Sitemize altyazı yüklemek için öncelikle ana sayfadan siteye kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapmanız gerekmektedir. Kullandığınız tarayıcının adres kısmına https://www.planetdp.org adresini girdiniz ve sitemizin anasayfası açıldı. Hemen sağ üst köşede kullanıcı adı ve şifrenizi gireceğiniz menü gözünüze ilişecektir.
 29ArGq.png

Siteye başarılı bir şekilde giriş yaptıktan sonra yine hemen sağ üst köşede, kullanıcı adınızın yer aldığı menünün ikinci sırasında "Altyazı Gönder" seçeneğini göreceksiniz. O seçeneğe tıklayın. Tıklamanızın akabinde karşınıza çok önemli bir uyarı penceresi açılacak. Önce uyarı penceremizi bir görelim:


y3QEr0.png 
Bu ekran görüntüsünden de anlaşılacağı üzere;

1. Yüklemekte olduğunuz altyazının aynısının sitede var olup olmadığını mutlaka kontrol ediniz.

Senkronladığınız altyazıyı sizden önce başka biri de senkronlamış ve siteye yüklemiş olabilir. Bu gibi durumlarda, öncelik esasına göre ilk yüklenen altyazı sitede kalır, ondan sonra yüklenenler silinir.

2. Yüklediğiniz altyazının çevirmen bilgisini doğru giriniz. Eğer yüklediğiniz altyazı kendi çeviriniz değilse, sitede yüklü bir altyazı değil, başka bir kaynaktan edindiyseniz, edindiğiniz kaynakta mutlaka çevirmeniyle ilgili bilgi vardır. Her ihtimale karşı sitede yüklü olan diğer çevirilerle mukayese edip doğruluğunu teyit ediniz. Çevirmen bilgisinin sağlamasını yaptınız, ancak aldığınız kaynakta çevirmen ismi silinmişti. Bu mümkündür, ancak çevirmen ismini dosyaya girmemeniz için bir mazeret olamaz. O yüzden, altyazının başında ya da sonunda uygun bir yere 3-5 saniye de olsa görünecek şekilde çevirmen adını giriniz. Bu hususlara dikkat etmeden yapacağınız altyazı yüklemeleri "alternatifi olmasa dahi" silinecek ve "altyazı yükleyememe" moderasyonuna uğrayacaksınız. Tekrarı halinde ve alışkanlık olması durumunda siteden banlanmanıza kadar gidebilecek bir süreç sözkonusudur.

3. Senkronladığınız altyazıya "senkronlayan" veyahut "düzenleyen" şeklinde isminizi, imzanızı, nickinizi girmeyiniz. Bu uyarıya kulak asmayanların yüklediği altyazı silindiği gibi, uyarıya gerek duyulmaksızın belli sürelerde "altyazı yükleyememe" moderasyonu alırlar.

4. Yüklediğiniz .zip/.rar dosyası içine altyazıyla ilgili açıklayıcı önemli notlar veyahut nfo dosyası haricinde cover, html sayfası gibi vesair eklemeler yapmayınız. Bu gibi durumlarda Altyazı Denetleme Grubu elemanları gerek görürlerse yüklemenizi silebilirler.

5. Yüklediğiniz dosyada belirttiğiniz "dil" seçeneği dışında yükleme yapmayınız. "Eng altyazısıyla birlikte" vesair notlar düşmeyiniz. İngilizce (veyahut başka bir dil) ile Türkçe altyazıyı ayrı dosyalar halinde yükleyiniz. Yüklediğiniz altyazının formatını (sub, srt vesair) düzgün giriniz. Yükleyeceğiniz altyazının formatı konusunda bilgi sahibi değilseniz BU BAŞLIKTA doyurucu açıklama mevcuttur. Fps ve CD adedi konusunda doğru bilgileri yüklemekte azami özeni gösteriniz.

6. Yüklediğiniz dosyayı bir süre sonra sitede göremezseniz, biliniz ki Altyazı Denetleme Grubu elemanlarından biri, gördüğü herhangi bir soruna binaen silmiştir. Silinme gerekçesini herhangi bir Altyazı Denetleme Grubu elemanına ÖM yoluyla sorabilirsiniz. Ancak bunu yapmadan önce, kurallara aykırı bir yükleme yapıp yapmadığınızdan emin olmalısınız. Ayrıca kurallara uygun yükleme yapmış olsanız bile, sitenin belirlenmiş altyazı politikalarıyla örtüşmeyen bir durum da sözkonusu olabilir. Sitemizden silinen altyazıların belli başlı silinme sebepleri için BURAYA bakabilirsiniz. Eğer yüklediğiniz ve silinen altyazının, bütün bu belirtilen özellikleri taşımadığını düşünüyorsanız herhangi bir Altyazı Denetleme Grubu elemanına özel mesaj atarak gerekçesini sorabilirsiniz. 

7. Son maddeden de anlaşılacağı gibi, kurallara uygun yükleme yapmayanlar, özellikle çevirmen adını silenler, senkronlayan imzası atanlar uyarıya bile gerek duyulmadan cezalandırılırlar. Hele, çeviri hırsızlarına karşı hiç affımız yoktur, doğrudan siteden üyelikleri silinir.

Bütün bu işaretlemeleri yaptıktan sonra karşınıza ikinci bir pencere gelecektir. Burada yükleyeceğimiz altyazının ait olduğunu filmin adını yazabileceğimiz gibi IMDB ID'sini de girebiliriz. Burada da dikkat edilecek hususlar konusunda yapılmış uyarılara dikkat ediyoruz.
 zBXB79.png 

Filmin adıyla giriş yapmışsak, IMDB veritabanından önümüze çıkan seçeneklerde doğru film hangisiyse ona tıklıyoruz ve devam okuyla bir sonraki aşamaya geçiyoruz.
 pW1Wlz.png 

Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra karşımıza şöyle bir pencere çıkıyor:
 G0V08y.png 

Burada da ilgili kısımlarda doğru bilgileri giriyor, yükleyeceğimiz altyazı dosyasının rar veya zip olarak sıkıştırılmış halini bilgisayarımızdan seçiyor ve son kez devam tuşuna basıyoruz.

Böylece altyazı yükleme işlemimiz tamamlanmış oluyor. 


SİTEYE ALTYAZI YÜKLEYEMİYORUM. NE YAPACAĞIM?

Birinci Neden: Bazı popüler filmler birçok release grup tarafından riplenmekte ve sayıları zaman zaman 20'yi bulan farklı sürüm ortaya çıkmakta. Bu gibi filmlere ait altyazıların sürekli olarak ve genelde de fazla incelenmeden mükerrer yüklenmeleri nedeniyle sözkonusu filmlere ait yükleme yapmak tamamen engellenmiştir. Engelleme öncesi sitede önemli release gruplara ait senkronların bulunmasına dikkat edilmiştir. Buna rağmen siz önemli bir release ait senkronlama yükleyecekseniz, herhangi bir Altyazı Denetleme Grubu elemanına özel mesaj atıp durumu bildirmeniz halinde, size gerekli kolaylık sağlanacaktır.

İkinci Neden: Bazı vizyon filmlerinin DVD'leri bile çıkmadan, genellikle dinleyerek yapılmış çok kötü korsan dvd çevirilerine ait altyazılara, sadece bir kopya dışında yüklenme izni vermiyoruz. Sitede yüklü mevcut altyazıyı dileyen herkes senkronlama programlarını kullanarak kendileri adına senkronlayabilir, başka paylaşım ortamlarına yükleyebilirler. Ama sitemize asla... Bu, öncelikle bizim kullanıcının en düzgün altyazıyla film izleme hakkına olan saygımızdan ve kendi saygınlığımızdan dolayı aldığımız bir karardır ve tartışmaya açık değildir.

Herkese iyi seyirler, bol paylaşımlı günler dileriz...

 

@Janus

 

 

Edited by ayguno
 • Like 3
 • Thanks 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
tatar35    0
tatar35

Teşekkürler yardım için.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nila97    2
Nila97

Teşekkürler.

Share this post


Link to post
Share on other sites
KiyoshiDGTR    0
KiyoshiDGTR

Altyazısını yüklemek istediğimiz ama Sitede olmayan anime/diziler için ne yapacağız? Mesela Code Geass Oudou Movie.  (IMDb'de de yok bu arada)

Edited by KiyoshiDGTR
Bulamadım

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kill Master    2,176
Kill Master
KiyoshiDGTR, şöyle yazmıştı: (39 dk önce)

Altyazısını yüklemek istediğimiz ama Sitede olmayan anime/diziler için ne yapacağız? Mesela Code Geass Oudou Movie.  (IMDb'de de yok bu arada)

 

Aşağıdaki konuya kaynak linki (örneğin MAL) ekleyerek istekte bulunabilirsiniz. Sayfa oluşturulup size dönüş yapılacak. :good:

 

 

Edited by Kill Master

Share this post


Link to post
Share on other sites
KiyoshiDGTR    0
KiyoshiDGTR

Saol da aşağıdaki konu hangisi?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kill Master    2,176
Kill Master
KiyoshiDGTR, şöyle yazmıştı: (1 dk önce)

Saol da aşağıdaki konu hangisi?

Eklemeyi unutmuşum. :D Şimdi üstteki iletiye ekledim. :good:

 • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
pitiko    1,075
pitiko

Hanımlar, Beyler,

Altyazıları değerlendiren ekip üyesi olarak sıkça rastladığım birkaç noktayı hatırlatmakta fayda görüyorum.

Yüklerken lütfen aşağıdakilere dikkat edelim.

 

Sürüm Adı --> Tam sürüm adı yazalım, biliyorsanız uyumlu sürümleri ekleyin. Ek notunuz olmadığında "Not" hanesini boş bırakın. Sürüm adını tekrar girme, grup adını (CONVOY) sürüm bilgisi hanesine tek başına yazıp, not hanesine sürüm ismi yazmayalım.

Örnek:

Sürüm: Yellowstone.2018.S02.720p.WEBRip.x264-CONVOY | NTb | ION10 | PHOENiX | KOMPOST | PSA | cookiemonster

Not: Goldbergon (01,02) pitiko (03~10)

 

Sürüm: CONVOY

Not: Yellowstone.2018.S02.720p.WEBRip.x264-CONVOY (YANLIŞ)

 

Sürüm adlarının sonunda bazen dizi/filmi indirdiğiniz site adı olur. (EZTV, RARBG) Yüklerken lütfen bunları temizleyin. Bazen TR, Eng gibi bilgiler de oluyor. Zaten dil seçerek belli ediyorsunuz. Bu bilgiye gerek yok.

İngilizce BluRay, WEB, WEBRip, WEB DL --> Belge içinde isim yazıyorsa, bunu yapım sayfası çevirmen hanesine taşımayalım ya da "Bilinmiyor" yazmayalım.  Sürüm tipi ne ise, çevirmen hanesine onu yazın.  Yani BluRay ya da Net-Rip (WEB, WEBRip, WEB DL için kullanılan ifade)

Türkçe BluRay, WEB, WEBRip, WEB DL --> "Gönüllü çevirmenler" tarafından çevrilmemiş, NF, Amazon, BluRay çevirilerinde belge içinde yazan isimleri yapım sayfası çevirmen hanesine taşımayalım ya da "Bilinmiyor" yazmayalım.  Sürüm tipi ne ise, çevirmen hanesine onu yazın. Yani BluRay ya da Net-Rip  (WEB, WEBRip, WEB DL için kullanılan ifade)

Nette Bulduğunuz ya da Dizi İzleme Sitelerinden Gelen Çeviriler --> Fansub. NF, Amazon gibi platformlardan gelip gelmediğini bilmediğiniz çeviriler Net-Rip olarak yüklendiğinde izleyicide farklı bir beklentiye sebep oluyor. Bu çeviriler çok iyi çıktığı gibi bazen de cidden kötü çıkabiliyor.

YouTube --> İngilizce kaynak altyazılar Fansub (Bol uzun satır hatası oluyor. NetRip olarak yüklemeyin.)

 

Birden fazla bölüm yükleme --> Paket veya zip/rar klasör içinde birden fazla bölüm yüklendiğinde (farklı sürümler manasında değil) "Parça (Disk)" yazan kısma paket içinde olan bölüm adetini giriniz. Örnek: Diyelim ki bir dizi için 4 bölüm içeren bir paket yüklediniz. Parça (Disk) : 4  ya da tüm sezonu içeren bir paket yüklediniz Parça (Disk) : 10

 

 

 

 • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites
umfuk55    167
umfuk55

Net-Rip altyazıların kaynağıda not'a yazılsa nasıl olur, 

mesela Not: Netflix, Amazon, Blutv, Bein gibi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
engereklee    94
engereklee
umfuk55, şöyle yazmıştı: (30 dk önce)

Net-Rip altyazıların kaynağıda not'a yazılsa nasıl olur, 

mesela Not: Netflix, Amazon, Blutv, Bein gibi.

Aslında NF (kısaltılmış) yazarken bile "Acaba?" diye düşünüyorum.

Diğer sitenin yaşadığı sıkıntıları biliyorsunuz.

Göz göre göre "Biz sizden altyazı ripledik" demenin getirisi kadar götürüsü de olabilir, diye düşünüyorum.

Takdir yönetimindir.

Zaten sürüm bilgilerinin çoğunda rip kaynağı anlaşılıyor.

Sürüm adında geçen NF, AMZN, ATV, ATVP ibareleri yeterli olacaktır bence.

Edited by engereklee
 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kill Master    2,176
Kill Master

Net-Rip'lere direkt çevirmenlerin ismi yazmayı da düşündük ama bunlar ücretli çeviriler olduğu için çevirmenler tarafından istenmedi. O yüzden ortak bir isimden ilerliyoruz.

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
pitiko    1,075
pitiko
engereklee, şöyle yazmıştı: (Bir saat önce)

Aslında NF (kısaltılmış) yazarken bile "Acaba?" diye düşünüyorum.

Diğer sitenin yaşadığı sıkıntıları biliyorsunuz.

Göz göre göre "Biz sizden altyazı ripledik" demenin getirisi kadar götürüsü de olabilir, diye düşünüyorum.

Takdir yönetimindir.

Zaten sürüm bilgilerinin çoğunda rip kaynağı anlaşılıyor.

Sürüm adında geçen NF, AMZN, ATV, ATVP ibareleri yeterli olacaktır bence.

Bazen ham altyazılar olup (mesela Netflix, Amazon prime, BluTV vs)  nette bulunan hiçbir sürüme uymuyorlar.

O zaman da şöyle bir ifade izleyiciler için daha açıklayıcı olabilir.

 Sürüm: xxx.xxx.WEBRip

Not: Ham altyazıdır. Hiçbir sürüme uymayabilir. Senkronlanması gerekebilir.

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
engereklee    94
engereklee

Bilhassa videodan önce altyazı riplenip nete düşmüşse. 👍

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
senseman62    1
senseman62

altyazı yüklemek için sisteme girilemiyor dünden beri

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...