Jump to content
Laravel Framework 5.7.6 güncellemesi tıklayın lütfen Devamını oku... ×
Kornsky

Altyazı Yükleme Rehberi, Yüklemede dikkat edilecek hususlar

Tavsiye Edilen İletiler

Kornsky    335
Kornsky

 Sevgili site kullanıcları, sitemizin nisbeten bazılarımıza karmaşık gelen kendine has bir "altyazı" sistemi vardır. Eski ve tecrübeli kullanıcılarımız açısından sade ve basit olan bu sistemin daha iyi anlaşılması ve altyazı yüklemeye yeni başlayan kullanıcılara rehber olması açısından bu başlıkta dikkat edilecek noktaları ve bazı ayrıntı bilgileri vereceğiz. Aşağıda anlatılan tarifler çerçevesinde yüklemelerinizin daha da kolaylaşacağını düşünüyoruz.

NASIL ALTYAZI YÜKLERİM?
Sitemize altyazı yüklemek için öncelikle ana sayfadan siteye kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapmanız gerekmektedir. Kullandığınız tarayıcının adres kısmına https://www.planetdp.org adresini girdiniz ve sitemizin anasayfası açıldı. Hemen sağ üst köşede kullanıcı adı ve şifrenizi gireceğiniz menü gözünüze ilişecektir.
 29ArGq.png

Siteye başarılı bir şekilde giriş yaptıktan sonra yine hemen sağ üst köşede, kullanıcı adınızın yer aldığı menünün ikinci sırasında "Altyazı Gönder" seçeneğini göreceksiniz. O seçeneğe tıklayın. Tıklamanızın akabinde karşınıza çok önemli bir uyarı penceresi açılacak. Önce uyarı penceremizi bir görelim:


y3QEr0.png 
Bu ekran görüntüsünden de anlaşılacağı üzere;

1. Yüklemekte olduğunuz altyazının aynısının sitede var olup olmadığını mutlaka kontrol ediniz.

Senkronladığınız altyazıyı sizden önce başka biri de senkronlamış ve siteye yüklemiş olabilir. Bu gibi durumlarda, öncelik esasına göre ilk yüklenen altyazı sitede kalır, ondan sonra yüklenenler silinir.

2. Yüklediğiniz altyazının çevirmen bilgisini doğru giriniz. Eğer yüklediğiniz altyazı kendi çeviriniz değilse, sitede yüklü bir altyazı değil, başka bir kaynaktan edindiyseniz, edindiğiniz kaynakta mutlaka çevirmeniyle ilgili bilgi vardır. Her ihtimale karşı sitede yüklü olan diğer çevirilerle mukayese edip doğruluğunu teyit ediniz. Çevirmen bilgisinin sağlamasını yaptınız, ancak aldığınız kaynakta çevirmen ismi silinmişti. Bu mümkündür, ancak çevirmen ismini dosyaya girmemeniz için bir mazeret olamaz. O yüzden, altyazının başında ya da sonunda uygun bir yere 3-5 saniye de olsa görünecek şekilde çevirmen adını giriniz. Bu hususlara dikkat etmeden yapacağınız altyazı yüklemeleri "alternatifi olmasa dahi" silinecek ve "altyazı yükleyememe" moderasyonuna uğrayacaksınız. Tekrarı halinde ve alışkanlık olması durumunda siteden banlanmanıza kadar gidebilecek bir süreç sözkonusudur.

3. Senkronladığınız altyazıya "senkronlayan" veyahut "düzenleyen" şeklinde isminizi, imzanızı, nickinizi girmeyiniz. Bu uyarıya kulak asmayanların yüklediği altyazı silindiği gibi, uyarıya gerek duyulmaksızın belli sürelerde "altyazı yükleyememe" moderasyonu alırlar.

4. Yüklediğiniz .zip/.rar dosyası içine altyazıyla ilgili açıklayıcı önemli notlar veyahut nfo dosyası haricinde cover, html sayfası gibi vesair eklemeler yapmayınız. Bu gibi durumlarda Altyazı Düzenleme Grubu elemanları gerek görürlerse yüklemenizi silebilirler.

5. Yüklediğiniz dosyada belirttiğiniz "dil" seçeneği dışında yükleme yapmayınız. "Eng altyazısıyla birlikte" vesair notlar düşmeyiniz. İngilizce (veyahut başka bir dil) ile Türkçe altyazıyı ayrı dosyalar halinde yükleyiniz. Yüklediğiniz altyazının formatını (sub, srt vesair) düzgün giriniz. Yükleyeceğiniz altyazının formatı konusunda bilgi sahibi değilseniz BU BAŞLIKTA doyurucu açıklama mevcuttur. Fps ve CD adedi konusunda doğru bilgileri yüklemekte azami özeni gösteriniz.

6. Yüklediğiniz dosyayı bir süre sonra sitede göremezseniz, biliniz ki Altyazı Düzenleme Grubu elemanlarından biri, gördüğü herhangi bir soruna binaen silmiştir. Silinme gerekçesini herhangi bir Altyazı Düzenleme Grubu elemanına ÖM yoluyla sorabilirsiniz. Ancak bunu yapmadan önce, kurallara aykırı bir yükleme yapıp yapmadığınızdan emin olmalısınız. Ayrıca kurallara uygun yükleme yapmış olsanız bile, sitenin belirlenmiş altyazı politikalarıyla örtüşmeyen bir durum da sözkonusu olabilir. Sitemizden silinen altyazıların belli başlı silinme sebepleri için BURAYA bakabilirsiniz. Eğer yüklediğiniz ve silinen altyazının, bütün bu belirtilen özellikleri taşımadığını düşünüyorsanız herhangi bir Altyazı Düzenleme Grubu elemanına özel mesaj atarak gerekçesini sorabilirsiniz. 

7. Son maddeden de anlaşılacağı gibi, kurallara uygun yükleme yapmayanlar, özellikle çevirmen adını silenler, senkronlayan imzası atanlar uyarıya bile gerek duyulmadan cezalandırılırlar. Hele, çeviri hırsızlarına karşı hiç affımız yoktur, doğrudan siteden üyelikleri silinir.

Bütün bu işaretlemeleri yaptıktan sonra karşınıza ikinci bir pencere gelecektir. Burada yükleyeceğimiz altyazının ait olduğunu filmin adını yazabileceğimiz gibi IMDB ID'sini de girebiliriz. Burada da dikkat edilecek hususlar konusunda yapılmış uyarılara dikkat ediyoruz.
 zBXB79.png 

Filmin adıyla giriş yapmışsak, IMDB veritabanından önümüze çıkan seçeneklerde doğru film hangisiyse ona tıklıyoruz ve devam okuyla bir sonraki aşamaya geçiyoruz.
 pW1Wlz.png 

Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra karşımıza şöyle bir pencere çıkıyor:
 G0V08y.png 

Burada da ilgili kısımlarda doğru bilgileri giriyor, yükleyeceğimiz altyazı dosyasının rar veya zip olarak sıkıştırılmış halini bilgisayarımızdan seçiyor ve son kez devam tuşuna basıyoruz.

Böylece altyazı yükleme işlemimiz tamamlanmış oluyor. 


SİTEYE ALTYAZI YÜKLEYEMİYORUM. NE YAPACAĞIM?

Birinci Neden: Bazı popüler filmler birçok release grup tarafından riplenmekte ve sayıları zaman zaman 20'yi bulan farklı sürüm ortaya çıkmakta. Bu gibi filmlere ait altyazıların sürekli olarak ve genelde de fazla incelenmeden mükerrer yüklenmeleri nedeniyle sözkonusu filmlere ait yükleme yapmak tamamen engellenmiştir. Engelleme öncesi sitede önemli release gruplara ait senkronların bulunmasına dikkat edilmiştir. Buna rağmen siz önemli bir release ait senkronlama yükleyecekseniz, herhangi bir Altyazı Düzenleme Grubu elemanına özel mesaj atıp durumu bildirmeniz halinde, size gerekli kolaylık sağlanacaktır.

İkinci Neden: Bazı vizyon filmlerinin DVD'leri bile çıkmadan, genellikle dinleyerek yapılmış çok kötü korsan dvd çevirilerine ait altyazılara, sadece bir kopya dışında yüklenme izni vermiyoruz. Sitede yüklü mevcut altyazıyı dileyen herkes senkronlama programlarını kullanarak kendileri adına senkronlayabilir, başka paylaşım ortamlarına yükleyebilirler. Ama sitemize asla... Bu, öncelikle bizim kullanıcının en düzgün altyazıyla film izleme hakkına olan saygımızdan ve kendi saygınlığımızdan dolayı aldığımız bir karardır ve tartışmaya açık değildir.

Herkese iyi seyirler, bol paylaşımlı günler dileriz...

 

@Janus

 

 

tarihinde Kornsky tarafından düzenlendi
  • Beğeni 2
  • Teşekkür 1

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

    Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

×