Jump to content
Laravel Framework 5.7.6 güncellemesi tıklayın lütfen Devamını oku... ×
Kornsky

Aranan Altyazı ve Sunuma Kısa Yoldan Ulaşmak

Tavsiye Edilen İletiler

Kornsky    335
Kornsky

Merhabalar.

 • Gerek site gerekse forumda sunum ve altyazı ararken, arama kriterlerinde kullanılan karakterler nedeniyle ya da sunumların orjinal dillerinde arama yapılıyor olmayışından kaynaklanabilecek sorunları en aza indirebilmek ve aradığınıza daha kısa sürede, sorunsuzca ulaşabilmeniz için bazı püf noktaları paylaşmak istiyorum sizlerle.
 • Öncelikle gerek site gerekse forum tarafında sunumlarda ve altyazı bağlantılarında her zaman esas olanın, filmlerin IMDB linkleri olduğunu belirtmeliyiz. Aramalarınızda IMDB ID'lerini esas almak sureti ile sonuçlara her halükarda kısa sürede ulaşmanız mümkündür.
 • Bir örnek ile başlayalım.
 • 2004 yapımı Der Untergang adıyla bilinen filmimiz için https://www.planetdp.org/'da altyazı arayalım. Site modülü eşleşen bir yanıt bulamayacaktır. Çünkü filmin kayıtlı asıl ismi Untergang, Der'dir. Oysa elimizdeki release (sunum) için görünen ad bu şekilde olmayabilir. Bu da aradığımıza ulaşabilmemizi zorlaştırabilir.
 • Bir diğer örneğimizde 2006 yapımı Mission Impossible 3 filmimizi ele alalım ve sitemizde altyazı araması yapalım. İlk denememizde sonuca ulaşamayacağız nitekim site modülü Mission Impossible 3 şeklindeki aramayla eşleşen sonuç bulamayacaktır. Aramamızda karakter değişikliği yapalım ve Mission Impossible III şeklinde aramamızı gerçekleştirelim. Lakin, eşeleşen kayıt yine bulunamayacaktır. Çünkü filmimizin kayıtlı olduğu form Mission: Impossible III'dür.
 • Gerek site gerekse forum tarafında esas olanın filmlerin IMDB linkleri olduğunu belirtmiştik. 
  http://www.imdb.com 'un oldukça gelişmiş bir arama modülü bulunmaktadır. Şimdi aramalarımızda IMDB'yi nasıl kullanacağız bunu görelim. 
 • http://www.imdb.com 'da ilk örneğimizdeki Untergang, Der filmimiz için aşağıda da gördüğünüz gibi DER.UNDERGANG olmak üzere arama yapalım.
 1171557243.jpg.67bf4114a42b0158e5815bbe70f02b66.jpg
 • Kelimeler arasında nokta bulunması dahi IMDB'nin sonuçları bulabilmesini engellemeyecektir nitekim daha önce de bahsettiğim gibi arama modülü çok gelişmiştir.
 1171557518.jpg.ea208e94358166c3cb9c7fed1cc07ec3.jpg
 
 • Sonuç olarak IMDB size eşleşen kayıtları sunacaktır ve biz aradığımız filmin bağlantısına tıklayarak açıyoruz. Filmimizin bağlantısı http://www.imdb.com/title/tt0363163/ . Burada gördüğünüz tt ile başlayan kısım filmin IMDB ID'sidir. Filmimizin IMDB ID'si hem forum hem de site'de yapacağımz aramalarımızda bizim için anahtardır.
 • Sitemizde filmimizin IMDB ID'sini yani tt0363163 'ü kullanarak doğrudan doğruya sonuca ulaşalım.
 

599f1dc2debe7_D01.thumb.png.992546f871467a88781a8761c4bb1ab1.png

 

 

599f1e242a9bd_D02.thumb.png.3c0a5743f05b6dbc9d05eb4ec1eb73d1.png
 
 • Yine aynı şekilde IMDB'de Mission Impossible 3 için arama yaparak filmin IMDB kaydını ( http://www.imdb.com/title/tt0317919/ ) bulduktan sonra IMDB ID'sini kullanarak ( tt0317919 ) sonuca kısa sürede ulaşmamız mümkün.
=======================================
=======================================
 • IMDB ID'lerini kullanarak forumda da aradığınız snumlara sorunsuzca ulaşmanız mümkündür. Örneklendirmek ve açıklamak gerekirse ve Mission Impossible 3 filmimizin sunumunun arandığı farz edilirse; öncelikle '3' forumun arama kriteri dışında olduğundan problem yaratacaktır. Forumumuzda arayacağınız kelimeler 4 karakter altında olmamalıdır. Aramanızı ancak şu şekilde gerçekleştirebilirsiniz bu durumda: Mission+Impossible+3.
 • Ayrıca burada üç adet farklı karakter için arama yapılacağından arama kriterleri daraltılmalıdır, nitekim mesajlar içinde aramak ya da tüm forumu aramak ortaya yüzlerce farklı sonuç ve başlık koyabilir ve aradığınızı bulmak zorlaşacaktır.
 • Oysa IMDB ID'sini kullanarak sonuca bir kaç saniyede ulaşmanız mümkündür.
 
Keyifli kullanımlar.
 
@Seize the Day

 

tarihinde Kornsky tarafından düzenlendi
 • Beğeni 3

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
manqus    0
manqus

Selam Game Of Thrones Season 1  altyazılarını nerden bulabilirim acaba?

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
d3d3    244
d3d3
gönderildi (düzenlendi)
manqus, 2 saat önce tarihinde yazdı:

Selam Game Of Thrones Season 1  altyazılarını nerden bulabilirim acaba?

pm attım

tarihinde d3d3 tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

 • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

  Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

×