Jump to content
Kornsky

IMDB ile Aranan Altyazı Sayfasına veya Forum Konusuna Kısa Yoldan Ulaşmak

Tavsiye Edilen İletiler

Kornsky    336
Kornsky

Merhabalar.

 • Gerek site gerekse forumda altyazı veya yapıma ait başlıkları ararken, arama kriterlerinde kullanılan karakterler nedeniyle oluşabilecek sorunları en aza indirebilmek ve aradığınıza daha kısa sürede, sorunsuzca ulaşabilmeniz için bazı püf noktaları paylaşmak istiyoruz sizlerle.
 • Öncelikle gerek site gerekse forum tarafında her zaman esas olanın, filmin/dizinin IMDB linki olduğunu belirtmeliyiz. Aramalarınızda IMDB ID'lerini esas almak sureti ile sonuçlara her halükarda kısa sürede ulaşmanız mümkündür.
=======================================
PORTAL
=======================================
 • 2004 yapımı olan Downfall adıyla da bilinen filmimiz için https://www.planetdp.org/'da altyazı arayalım. Adı yazdığınızda size gelen öneriler arasında bu film olmayacaktır çünkü bu film sistemde orijinal adıyla yani Der Untergang olarak kayıtlıdır. Ancak İngilizce başlığı yapımın A.K.A kısmında mevcut olduğundan eğer Enter tuşuna basarak aramayı tamamlarsanız sonuçlar arasında doğru filmi görürsünüz. Bu örnekte yapımın diğer ismi siteye kayıtlı olduğu için sonuca ulaştık. Eğer kayıtlı olmayan bir yapıma denk gelirsek sayfaya hiç ulaşamayabiliriz. 
 • Gerek site gerekse forum tarafında esas olanın filmlerin IMDB linkleri olduğunu belirtmiştik. Her ne kadar sitedeki A.K.A bilgileri ve arama motoru günbegün geliştiriyor olsa da başlık farklarından doğan arama sıkıntıları portalda bazen yaşanabilmektedir, forumda ise yaşanması kaçınılmazdır. Şimdi aramalarımızda IMDB'yi portalda nasıl kullanacağız bunu görelim. 
 • http://www.imdb.com'da örneğimizdeki Downfall için arama yaptığımızda karşımıza hemen aradığımız film gelecektir. IMDb'nin arama motoru oldukça gelişmiş olduğundan yapılan her türlü aramada doğru sonuç almanız mümkündür. Mesela Filmin Türkçe adı olan Çöküş kelimesini ya da filmin hehangi bir dildeki başlığını yazarsanız ilk sırada aynı ve doğru olan sonucu görünüyor.
Image 8.png
 
 • Eğer bu öneriler arasında yoksa Enter tuşuna basarak daha fazlasının listelendiği arama sayfasına gidebilirsiniz. Sonuç olarak IMDB size eşleşen kayıtları sunacaktır. Bunların içinde aradığımız mevcutsa onu seçiyoruz.
 • Filme ait IMDb sayfanın linki http://www.imdb.com/title/tt0363163/ şeklinde. Burada gördüğünüz tt ile başlayan kısım filmin IMDB ID'sidir. Filmimizin IMDB ID'si hem forum hem de site'de yapacağımz aramalarımızda bizim için anahtardır.

Image 4.png
 

 • Sitemizde filmin IMDB ID'sini yani tt0363163'ü kullanarak doğrudan doğruya sonuca ulaşabilirsiniz. Eğer Film için daha önce sayfa yoksa sizin yapacağınız bu arama sonucunda otomatik olarak açılacaktır.

599f1dc2debe7_D01.thumb.png.992546f871467a88781a8761c4bb1ab1.png

 

 

599f1e242a9bd_D02.thumb.png.3c0a5743f05b6dbc9d05eb4ec1eb73d1.png

=======================================
FORUM
=======================================
 • IMDB ID'lerini kullanarak forumda da yapımla ilgili başlıklara sorunsuzca ulaşmanız mümkündür. Forumda  yapım için sohbet, çeviri, çeviri istek gibi başlıklar açılırken veya Bugün Hangi Filmi İzlediniz? gibi başlıklarıda bu yapımdan bahsederken IMDb Tag'ını kullanıyoruz. Bu Tag forumun bir eklentisi olup IMDb ID ile çalışıyor. Bu sayede IMDb ID ile arama yaptığınızda o filmden bahsedilen neredeyse her iletiye ulaşabiliyorsunuz. Örneğin 2018 yapımı Christopher Robin filminin IMDB ID'sini forumda arayınca çıkan sonuçlar şu şekilde oluyor:

Image 6.png

 

 • IMDb Tag yapımın sadece IMDb ID'sini kullandığı için Bugün Hangi Filmi İzleniz? gibi konularda yapım başlığı ile arama yapmak sağlıklı sonuç vermiyor genelde. Yapıma ait konularda da başlık yazılmış olsa bile alternatif başlıkları yazılmamış olabilir. Bu nedenle IMDb ID ile arama yapmanız sizi her zaman daha kapsamlı olan sonuca götürecektir.
 • Anime forumlarında kaynağı IMDB yerine MyAnimeList olan bir Tag kullanıldığı için bu yapımların IMDB ID'si ile yapılan aramalardan sonuç alamazsınız.

 

=======================================
IMDB SCRİPTİ (BETİĞİ)
=======================================
 • @hasangdr arkadaşımız, sitede IMDb ID ile arama yapma işini kolaylaştırmak adına internetten bulduğu bir tarayıcı betiğini kendi işine yarayacak şekilde düzenlemiş. Bir filmin/dizinin IMDb sayfasındayken PlanetDP üzerinde kolayca arama yapmak için bu betiği kullanabilirsiniz. Aşağıdaki konuda nasıl kuracağınız anlatılmış.
 • IMDb Sayfasına PlanetDP Bağlantısı Ekleme

ximage.png.faf04b551959fb48dd629e8527fb8

 

Keyifli kullanımlar.
 

tarihinde nht.ctn tarafından düzenlendi
Eski sitedeki konu, yeni siteye uygun biçimde düzenlenmiştir. Emeği geçenler: Kornsky, nht.ctn, Seize the Day(Eski Forum)
 • Beğeni 4

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Avant-Garde    88
Avant-Garde

Genelde benim de kullandığım bir yöntem. Hem hızlı hem de kesin.

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
nht.ctn    433
nht.ctn

Bu işi daha da kolaya indirgemek için @hasangdr'nin betiği kullanılabilir.

IMDb Sayfasına PlanetDP Bağlantısı Ekleme

xximage.png.faf04b551959fb48dd629e8527fb

 

Bu konuyu yeni siteye uygun biçimde düzenleyip sonuna bunu da ekledim.

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

 • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

  Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

×