Jump to content
Sign in to follow this  
Kornsky

IMDb ile Bir Yapımın Altyazı ve Forum Sayfalarına Kısa Yoldan Ulaşmak

Recommended Posts

Kornsky    342
Kornsky

Merhabalar.

 • Sitede ya da forumda altyazı veya yapıma ait başlıkları ararken arama kriterlerinde kullanılan karakterler nedeniyle oluşabilecek sorunları en aza indirebilmek ve aradığınıza daha kısa sürede, sorunsuzca ulaşabilmeniz için bazı püf noktaları paylaşmak istiyoruz sizlerle.
 • Öncelikle gerek site gerekse forum tarafında her zaman esas olanın filmin/dizinin IMDB linki olduğunu belirtmeliyiz. Aramalarınızda IMDB ID kullanarak sonuca daha kısa sürede ve daha isabetli ulaşmanız mümkündür.
=======================================
PORTAL
=======================================
 • 2004 yapımı olan Downfall adıyla da bilinen filmin Almanca'daki orijinal adı Der Untergang'dır. Şu an sitemizde arama yaptığınızda bu iki isimle de filme ulaşabilirsiniz. Bunun nedeni sayfa başlığı Downfall iken Der Untergang'ın da yapımın A.K.A bilgilerine girilmiş olmasıdır. Eğer filmin almanca ismi A.K.A. kısmında bulunmasaydı o başlıkla yapılan aramada bu yapıma ulaşamazdınız.
 • Gerek site gerekse forum tarafında esas olanın filmlerin IMDB linkleri olduğunu belirttik. Her ne kadar sitedeki A.K.A bilgileri ve arama motoru günbegün geliştiriyor olsa da başlık farklarından doğan arama sıkıntıları portalda bazen yaşanabilmektedir, forumda ise yaşanması kaçınılmazdır. Şimdi portalda IMDB'yi kullanarak nasıl arama yapabilirz bunu görelim. 
 • http://www.imdb.com'da örneğimizdeki Downfall için arama yaptığımızda karşımıza hemen aradığımız film gelecektir. IMDb'nin arama motoru oldukça gelişmiş olduğundan yapılan her türlü aramada doğru sonuç almanız mümkündür. Mesela Filmin Türkçe adı olan Çöküş kelimesini ya da filmin hehangi bir dildeki başlığını yazarsanız ilk sırada bu film karşınıza geliyor.
Image 8.png
 
 • Eğer aradığınız yapım bu öneriler arasında yoksa Enter tuşuna basarak daha fazlasının listelendiği arama sayfasına gidebilirsiniz. Sonuç olarak IMDB size eşleşen tüm kayıtları sunacaktır.
 • Filme ait IMDb sayfanın linki http://www.imdb.com/title/tt0363163/ şeklinde. Burada gördüğünüz tt ile başlayan kısım filmin IMDB ID'sidir. Filmimizin IMDB ID'si hem forum hem de site'de yapacağımz aramalarımızda bizim için anahtardır.

Image 4.png
 

 • Eğer IMDb'nin mobil uygulamasını kullanıyorsanız yapımın ID'sini almak için şöyle bir yöntem kullanabilirsiniz:

large.imageproxy.png    large.937805813_imageproxy(1).png    large.31924698_imageproxy(2).png

 

 • Sitemizde filmin IMDB ID'sini yani tt0363163'ü kullanarak doğrudan doğruya sonuca ulaşabilirsiniz. Eğer Film için daha önce sayfa yoksa sizin yapacağınız bu arama sonucunda otomatik olarak açılacaktır.

599f1dc2debe7_D01.thumb.png.992546f871467a88781a8761c4bb1ab1.png

 

 

599f1e242a9bd_D02.thumb.png.3c0a5743f05b6dbc9d05eb4ec1eb73d1.png

=======================================
FORUM
=======================================
 • IMDB ID'lerini kullanarak forumda da yapımla ilgili başlıklara sorunsuzca ulaşmanız mümkündür. Forumda  yapım için sohbet, çeviri, çeviri istek gibi başlıklar açılırken veya Bugün Hangi Filmi İzlediniz? gibi başlıklarıda bu yapımdan bahsederken IMDb Tag'ını kullanıyoruz. Bu Tag forumun bir eklentisi olup IMDb ID ile çalışıyor. Bu sayede IMDb ID ile arama yaptığınızda o filmden bahsedilen neredeyse her iletiye ulaşabiliyorsunuz. Örneğin 2018 yapımı Christopher Robin filminin IMDB ID'sini forumda arayınca çıkan sonuçlar şu şekilde oluyor:

Image 6.png

 

 • IMDb Tag yapımın sadece IMDb ID'sini kullandığı için Bugün Hangi Filmi İzleniz? gibi konularda yapım başlığı ile arama yapmak sağlıklı sonuç vermiyor genelde. Yapıma ait konularda da başlık yazılmış olsa bile alternatif başlıkları yazılmamış olabilir. Bu nedenle IMDb ID ile arama yapmanız sizi her zaman daha kapsamlı olan sonuca götürecektir.
 • Anime forumlarında kaynağı IMDB yerine MyAnimeList olan bir Tag kullanıldığı için bu yapımların IMDB ID'si ile yapılan aramalardan sonuç alamazsınız.

 

=======================================
IMDB SCRİPTİ (BETİĞİ)
=======================================
 • @hasangdr arkadaşımız, sitede IMDb ID ile arama yapma işini kolaylaştırmak adına internetten bulduğu bir tarayıcı betiğini kendi işine yarayacak şekilde düzenlemiş. Bir filmin/dizinin IMDb sayfasındayken PlanetDP üzerinde kolayca arama yapmak için bu betiği kullanabilirsiniz. Aşağıdaki konuda nasıl kuracağınız anlatılmış.
 • IMDb Sayfasına PlanetDP Bağlantısı Ekleme

ximage.png.faf04b551959fb48dd629e8527fb8

 

Keyifli kullanımlar.
 

Edited by nht.ctn
Eski sitedeki konu, yeni siteye uygun biçimde düzenlendi, eklemeler yapıldı. Emeği geçenler: Kornsky, nht.ctn, Seize the Day(Eski Forum)
 • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites
Avant-Garde    201
Avant-Garde

Genelde benim de kullandığım bir yöntem. Hem hızlı hem de kesin.

Share this post


Link to post
Share on other sites
nht.ctn    619
nht.ctn

İlk mesaja ekleme:

 

Kornsky, şöyle yazmıştı: (24.08.2017 - 21:58)
 • Eğer IMDb'nin mobil uygulamasını kullanıyorsanız yapımın ID'sini almak için şöyle bir yöntem kullanabilirsiniz:

2019-12-12_1534.png    2019-12-12_1533.png    2019-12-12_1536.png

 

Edited by nht.ctn

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...