Jump to content
Akuma_Blade

"Mobile Suit Gundam 0083: Stardust Memory" (1991)

Tavsiye Edilen İletiler

Akuma_Blade    33
Akuma_Blade

Mobile-Suit-Gundam-0083-Stardust-Memory-

 

Orijinal Mobile Suit Gundam'ın son bölümüne teğet geçerek başlayan bu hikayede, Zeon Dükalığı'nın son düzenli filosuna sahip olan Amiral Aiguille Delaz, bir gün intikamlarını alabilmek arzusuyla A Baoa Qu'yu terkeder. Savaşın hemen sonrasında koloniler Zeon Cumhuriyeti adlı özerk bir yönetim altında olsalar da fiilen Federasyon'un gölgesi altında kalmışlardır. Aradan geçen 4 yıl boyunca, Federasyon'un savaşı kazandığına dair güveni artar ve kolonilerin nükleer silah tehdidiyle korkutarak bir gün yeniden isyan etmelerini önlemek de dahil bir dizi amaç için Anaheim Electronics adlı özel bir şirkete birkaç yeni nesil RX 78 Gundam varyantı ürettirirler. Bu projeden haberdar olan Delaz Filosu, yeni Gundam'lardan ikisinin yüzey testlerinin yapılacağı Avustralya'daki Torrington üssüne sızar ve nükleer silah kullanma kapasiteli Gundam GP02A'yı kaçırır. Amiral Delaz'ın amacı, Federasyon'un kitle imha silahları kullanmayı men eden Antarktik Anlaşması'nı artık kendisinin bile önemsemediğini göstermek, imzalanan ateşkes anlaşmasının geçerliliğini yitirdiğini ilan ederek 4 yıl önce biten savaşı yeniden başlatmaktır. Çaylak pilot Teğmen Kou Uraki, Anaheim Electronics mühendisi olan Nina Purpleton'un da yardımıyla Gundam GP01'e pilot olur ve "Solomon'un Kabusu" lakaplı efsanevi bir pilot olan Binbaşı Anavel Gato'ya karşı sağ kalmayı başarır. Fakat kendisinin ve Federasyon'un yeni savaş gemisi Albion mürettebatının tüm çabalarına karşın, Gundam GP02A'nın uzaya kaçırılmasına engel olunamaz. Gundam'dan ayrılmak istemeyen Kou, Albion mürettebatına dahil olur ve uzaydaki takibe katılır. Öte yandan daha uzaya çıkar çıkmaz, yetenekleri ve yapmak istedikleri konusunda keşmekeşler yaşamaya başlar. Dahası gerek Delaz Filosu'nun düzenlemeye hazırlandığı Yıldızkumu Operasyonu adlı harekat, gerekse Federasyon'un buna cevabı, yeni bir çağı başlatacak denli büyük değişiklikler yaratacaktır.
 

 

Anime klasiklerinden Mobile Suit Gundam'ın klasik evren çevirilerini paylaşmaya devam ediyorum. Bu kez sırada Gundam 0083 var. 

Mobile Suit Gundam 0083: Stardust Memory (1991)
ANN | MAL | AniDB
Durum: Tamamlandı


Ayrıca serideki yan karakterlerden Cima Garahou ile alakalı hazırlanan Audio Drama'dan uyarlanan iki bölümlük bir miniseri olan "Mayfly of the Space" ekstralarını da çevirdim. (İlk bölüm serinin 5. bölümü içerisinde geçerken, ikinci bölümün seriden sonra izlenmesi tavsiye edilir)

Mobile Suit Gundam: Mayfly of the Space (1993) 
ANN | MAL 
Durum: Tamamlandı


Serinin bunun yanısıra, yeni sahneler barındırmayan bir özeti olan Mobile Suit Gundam 0083: Last Blitz of the Zeon adlı bir filmi de var ama çevirmeye gerek duymadım. Ama eğer istek gelirse onu da ileriki aylarda çevirebilirim.

 

İyi seyirler!

 

  • Beğeni 1
  • Teşekkür 1

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

    Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

×