Jump to content
Laravel Framework 5.7.6 güncellemesi tıklayın lütfen Devamını oku... ×
Akuma_Blade

"Uchuu Senshi Baldios" (1981)

Tavsiye Edilen İletiler

Akuma_Blade    33
Akuma_Blade

d09d0489c98f2bcc87cae030fef21c81.jpg

 

Meçhul bir galakside, giderek ekolojik bir felakete doğru ilerleyen S-1 gezegenini kurtarmak için tek yolun bir başka gezegen bulup işgal ederek oraya yerleşmek olduğunu düşünen Aldebaran ordusu başkomutanı Zeo Gattler, bu çözümün daha fazla gecikmemesi için S-1 gezegenini yıllar içinde iyileştirecek bilimsel bir çözüm arayışı içine giren imparatoru ortadan kaldıracak denli bu amacında kararlı biridir. S-1'in bilim insanlarının lideri Profesör Reagan, Aldebaran askerleri laboratuvarı bastığında oğlu Marin'i nefesinde oradan kaçırmayı başarır fakat Marin hiperuzay atlaması gerçekleştirdiği sırada bir uzay-zaman anomalisine düşer. Gözlerini açtığı Güneş sisteminin mavi gezegeni Dünya da artık Aldebaran ordularının hedefindedir.  Dahası, Aldebaran orduları hiperuzay teknolojisine sahip olduklarından buradakilerin onlarla denk şekilde savaşabilmesi mümkün görünmemektedir.  Marin ilkin insanlar tarafından uzaylı bir casus olduğu düşünülerek gözaltına alınır ve sorgulanmak üzere Dünya'ya getirilir, fakat onun bu mavi gezegene, burada doğan herhangi bir insandan çok daha büyük sevgi beslediğini gören insanlar, onun Dünya'nın son direniş organizasyonu olan BlueFixer'e katılmasına izin verirler. Marin'in beraberinde getirdiği hiperuzay teknolojisi, BlueFixer'ın hiperuzayda savaşabilme yetisine sahip dev bir savaş robotu olan Baldios'u yaratmasını sağlar ve Marin S-1'e karşı verilen bu savaşa katılır. Bunlar olurken, Marin'in S-1'den kaçarken can havliyle öldürdüğü subayın abisi olması ve Dünya'lılara hiperuzay teknolojisini veren hainin o olması sebebiyle, Marin'in eski bir arkadaşı olan Aphrodia onu yenmeyi takıntı haline getirir. Öte yandan Marin ve Aphrodia düşman taraflarda karşı karşıya geldikçe iki taraf da kendi görevlerini sorgulamaya başlar. Dahası, kaçınılmaz son savaş giderek yaklaşırken her iki taraf da korkunç bir gerçekle yüzleşmek zorunda kalacaktır.

 

 

Mobile Suit Gundam'ın öne çıkarttığı karanlık ve dramatik bilimkurgular yaratma trendinin Densetsu Kyojin Ideon ile aynı yıl doğan bir uzantısı olarak ortaya çıkan Uchuu Senshi Baldios her ne kadar Animage gibi bazı seçkilerde yılın serisi seçilip birçok övgü almış olsa da bu başarıyı rating rakamlarına yansıtamayınca erken final yapılarak yayından kaldırılmıştı. Serinin episodik yapısından çıkartılarak bir film kurgusuna dönüştürüldüğü Uchuu Senshi Baldios: The Movie ise, her ne kadar o sıralar Voltron'un çok arka planında kalsa da TRT'nin bile tek kanallı dönemde defalarca yayınladığı bir Anime olmuştur. Konusunu her ne kadar çok sevsem de, bu çeviriyi yapmamın sebebi de yaşıtlarımdan en az birisine o nostaljiyi yeniden yaşatabilmekten başka birşey değil. Serinin 1980 yılında yayınlanan TV serisinin İngilizce çevirileri maalesef 10. bölümü göremeden durdu ve devam etmeyeceği açıklandı. Ama ileride bir gün velev ki seri tamamlanırsa, onu da çevireceğimden şüpheniz olmasın. Film ise serinin ana hatlarını oldukça iyi şekilde özetlediğinden, seri çevrilmeyecek olsa bile en azından bu ayrıksı hikayeden haberdar olmuş izleyiciler arasına katılmanızı sağlayacak. İyi seyirler!

Uchuu Senshi Baldios: The Movie (1981)
ANN | MAL | AniDB
Durum: Tamamlandı

 

Uchuu Senshi Baldios

 1. 1981
 2. 1 saat 57 dakika
 3. Film


Ayrıntılar

 1. Puan
  6.55 ( 272 )
 2. Kaynak Bilinmiyor
 3. Yaş Sınırı PG-13
 4. Yayın Tarihi 29 Ara, 1981
 5. Durum Tamamlandı
 6. Stüdyo Bilinmiyor
 7. Tür

Seslendirme

 1. Bilinmiyor
  Marine Regan

Yapım

  • Ses Yönetmeni
  • Tema Şarkıcısı
  • myanimelist_values_positions_mechanicaldesign

S-1 gezegeni çok eski geçmişte kitle imha saldırısından geçmiş, ölümcül derecede kirlenme giderek yayılarak gezegeni giderek daha yaşanmaz hale getirmeye başlamıştır. Dahası ordu mensupları, asileri ezecek ortamı yaratabilmek ve olağanüstü hal ilan edebilmek için bizzat devlet başkanına suikast yapar ve şüpheleri kendilerinden uzak tutmak için saygın bir bilimadamının oğlunun biyometrik kartını suç mahaline bırakırlar. Hikayemizin kahramanı Marin'in babası, S-1'deki kirlenmeyi durduracak bir çözüm bulmuştur ki laboratuvarları fanatik bir askeri lider olan Zeo Gattler'in adamları tarafından basılır ve ağır yaralanan bilimadamının oğlu Marin, babasının son anındaki fedasıyla hayatta kalmayı başarır. Bindiği mekik bir uzay-zaman geçidinden geçer ve kendini 21. yy'da bizim güneş sistemimizde bulur ve dahası Gattler'in Aldebaran orduları da kendiyle aynı yoldan bir istila başlatmış, insanlığın Mars kolonilerini yokedip gözünü dünyaya dikmiştir. Marin babasının hayatı boyunca yapmaya çalıştığı şeyi ve son sözlerini asla unutmaz. Bu yüzden Güneş sistemine girer girmez gördüğü mavi gezegeni korumayı takıntı haline getirir. Öte yandan kısa bir süre sonra yakalanır ve Dünya'ya getirilir. Başta uzaylı bir casus olduğu düşünülerek hapishaneye atılır ama hapishanede günlerce hiçbir şey yapmadan gözyaşları ile denize baktığını gören insanlar nihayet onun masum olduğuna inanır ve kendilerine katılmalarına izin verirler. Dünya'nın son direniş organizasyonu Blue Fixer'e katılan Marin, onlara Aldebaran ordusunun hiperuzaya atlayabilmesini sağlayan teknolojiyi verir ve bu teknoloji ile yaratılan, mavi gezegenin son umudu olan savaş robotu Baldios'la, Aldebaran'a karşı verilen savaşa katılır. Öte yandan Marin'in babasının öldürüldüğü an istemeden de olsa ölümüne sebep olduğu subay, Zeo Gattler'in sağ kolu olan kadın komutan Rose Aphrodia'nın kardeşidir ve bu olay Aphrodia'nın kendisine verilen asileri ezme görevini kişisel bir mesele haline getirmesine sebep olur. Aphrodia gönderildiği dış uzayda Marin ile karşılaşır ve bir süre sonra gerek Marin gerekse Aphrodia görevlerini ilk kez sorgulamaya başlar. Fakat ardı ardına büyüyen trajedilerin en sonrasında, kaçınılmaz son savaş gelmişken Marin ve silah arkadaşlarının ulaşacağı son bir gerçek vardır. O da...

 1. #5542 sıra
 2. #9322 popülerlik
 3. 675 üye
 4. 1 favori
Güncellenme:
 • Bütün İsimler
 • İngilizce Space Warrior Baldios
 • Orijinal 宇宙戦士バルディオス

tarihinde hasangdr tarafından düzenlendi
 • Teşekkür 2

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
RyK    426
RyK

Böyle güzel eski yapımları çok seviyorum. Ellerine sağlık @Akuma_Blade :fl:

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

 • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

  Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

×