Jump to content
TheodoreDogg

Askere Gideceklere Tavsiyeler

Tavsiye Edilen İletiler

TheodoreDogg    72
TheodoreDogg

Askere gideceklere buradan tavsiyelerimizi paylaşalım. Ne kadar tavsiye gelirse iyi olur.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
awalanche    323
awalanche

Gitmeyin. :oleyo:

• Haha 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
srtsnl    240
srtsnl

Bence gidin, hiç bir şeyi kafanıza takmayın tadını çıkarın.  

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Kornsky    336
Kornsky

Öncelikle @TheodoreDogg TSK içinde nakit alış veriş devri bitmiş. O nedenle hesap kartına yükleme yapmanda fayda var.  Askerliğin çok öyle abartılacak bir tarafı yok. Botlarına dikkat et yeter... :foleyo:

tarihinde Kornsky tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Light_Moon    3
Light_Moon

Eğer asteğmen olarak uzun dönem yapacaksan kolay ama, uzun dönem er olarak yapacaksanız botlarınızı ve kişisel eşyalarınızı korumanız gerek :D

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
TheodoreDogg    72
TheodoreDogg

İnsanın bekleyeni olunca ister istemez kafayı takıyor. En iyisi 6 ay sonuçta(Bedelli hariç)

@awalanche Gitmiyorum demeyle olsa keşke :D

@Light_Moon Ya kısa dönem er? :D

Acemiliğin ilk gününden itibaren bir şekilde akıllı telefon sokulması lazım. Öyle amaç internete girip haberlere bakayım, youtube açayım müzik dinleyeyim filan da değil. Facebook Messenger ya da Whatsapp tarzı uygulamalarını çalıştırsın yeter(tuşlu telefonlar bir işe yaramayacak maalesef) Diğerleri ile zerre iş yok. Yani atıyorum mesela kamerası söküp atılabilir bile. İyice gizlensin mi yoksa öyle hayvan gibi gizlemenin bir anlamı yok mu? Yani öyle bavulun(çantanın) bir tarafına koyulup, ihtiyaç olduğunda kullanılabilir mi?

tarihinde TheodoreDogg tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
steg    79
steg
TheodoreDogg, 25 dk önce tarihinde yazdı:

İnsanın bekleyeni olunca ister istemez kafayı takıyor. En iyisi 6 ay sonuçta(Bedelli hariç)

@awalanche Gitmiyorum demeyle olsa keşke :D

@Light_Moon Ya kısa dönem er? :D

Acemiliğin ilk gününden itibaren bir şekilde akıllı telefon sokulması lazım. Öyle amaç internete girip haberlere bakayım, youtube açayım müzik dinleyeyim filan da değil. Facebook Messenger ya da Whatsapp tarzı uygulamalarını çalıştırsın yeter(tuşlu telefonlar bir işe yaramayacak maalesef) Diğerleri ile zerre iş yok. Yani atıyorum mesela kamerası söküp atılabilir bile. İyice gizlensin mi yoksa öyle hayvan gibi gizlemenin bir anlamı yok mu? Yani öyle bavulun(çantanın) bir tarafına koyulup, ihtiyaç olduğunda kullanılabilir mi?

Valla bavul olayı yerine göre tehlikeli olabilir. Mesela benim acemilik Burdur'daydı girişte kiminin bavulunu detaylı aradılar kiminin aramadılar, şans sokabilirsin de. Ama sonra alırım diye bir şey olur mu bilmiyorum bizim bavulların olduğu yer koğuşlara çok uzaktı ki ayrıca acemi olduğun için bırak o taraflara gitmeyi sürekli yürümekten vakit bulamıyordun. Bavulları yemin törenine kadar görememiştik. Ha şimdi nedir durum bilemem o ayrı ama. :D  Bu arada askere artık telefon verilmiyor muydu? Telefon serbest muhabbetleri falan yanlış mı hatırlıyorum?

Botlara dikkat kısa da olsan uzun da olsan ama yeni olduğunuz için uzun dönem askerlerin hep ilgisini çekiyor. Benim kendi görüşüm bot kilidi koymayın daha çok ilgi çekiyor. Benim dönemde biri çift kilit takıyordu 2. gün herkesinki duruyordu onunki gitti. :) Belli olmuyor ama yinede gözünüz orda olsun. Ama bence en önemli mevzulardan biri peçete, mümkünse bavulu doldurun derim sonra ararsınız demedi demeyin lütfen ^_^ 

Neyse şimdilik bu kadar aklıma geldikçe yazarım. Selametle. ^_^

tarihinde steg tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
elbais    1.692
elbais

Ayakların hassas ise yani yeni ve ağır bot türü ayakkabılar vurma ve tabanda pişik yapıyorsa çantana hijyenik ped koy ;) Çok işine yarar. 

Ha birde ne yaparsan yap askerlikten yediğini yani nihayete yaklaştığını unutma :D

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
TheodoreDogg    72
TheodoreDogg

Herkese teşekkürler tavsiyeler için. Ben genel herkese yönelik tavsiyeden bahsediyordum, herkes bana yazmış :oleyo: (Bu tavsiyeleri aklımın bir köşesine yazarım sağolun ama herkes faydalansın diye ''Askere Gideceklere Tavsiyeler'' olarak açtım başlığı. ''Askere gideceğim ne tavsiyelerde bulunursunuz'' diye sadece kendime özel açmadım yani. Bundan bahsediyorum)

@steg her gün yatmadan da olsa birkaç dakikalık mesajlaşma olayı olsa da yeterlidir. Yani onun bir şekilde içeriye sokulmasının yolunun bulunması lazım(belki de bu kadar kasmaya gerek yok) Tuşlu telefonlar serbestmiş ve askercell diye bir şey var ve o da belli saatler arası aktif yanılmıyorsam.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Light_Moon    3
Light_Moon

@TheodoreDogg uzun dönemler kısa dönemleri hiç sevmezler sakın gidip uzun dönemlere şafak kaç deme. Dalga mı geçiyorsun? diyip saldırabilirler. O.o

Büyük ihtimal çavuş olarak yapacaksın rütbeliyim diye kendini üstün görme. :D

Elinden hangi iş geliyor bilmiyorum ama arkadaşım araba işinden anlıyordu araba konusundan anlayan varmı diye sormuşlar arkadaş atlamış ben varım ehliyetim de var demiş git dışardaki jip'leri yıka sonra komutanın makam arabasını yıka demişler değişik yani :D

Sakın yanında kameralı veya akıllı telefon götürme sıkıntı yaşayabilirsin 

tarihinde Light_Moon tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
steg    79
steg

Ne olursa olsun tavsiyeler gidecek kardeşlerimiz için iyi ve yararlıdır. ^_^

tarihinde steg tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
daredevil    0
daredevil

Askerden yeni gelmiş birisi olarak diyeceklerim şunlar;

Öncelikle asteğmen ya da kısa dönem olarak gitmeye bakın, uzun dönem erliğin süresi oldukça uzun gelebilir insana şimdi diyeceksiniz asteğmenliğin süresi de uzun ama rütbeli olunca işler biraz farklı oluyor. Asteğmen olursanız rütbenizi orada yıllarını harcamış kişiler üzerinde ego tatmini adına kullanmayınız sonucu sizin için kötü olabilir, ama hakkınızı da arayın. Asteğmenken çoğu uzman ve astsubay özellikle karacılar sizi iplemeyebilir, size selam vermeyebilir takmayın bunları kafanıza gereksiz yere kafanızı yorarsınız nasılsa teğmen olduğunuz zaman paşa paşa verecekler. Sorumluluk almaktan çekinmeyin, üniversite mezunu adamsınız ben bilmiyorum deyip kenara çekilmeyin dışlanırsınız ve de kendinizi başka yerlerde bulabilirsiniz.

Gelelim kısa döneme, en temizi ne zaman askere gittiniz ne zaman döndünüz istisnai durumlar dışında hatırlamazsınız bile. Kısa dönem olduğunuz için uzun dönemler sizleri ezmek ister daha doğrusu sizlere doğuştan gelen bir kıllıkları vardır aslında anlamsız ama işte askeriyenin doğası gereği böyle düşünceler içerisindeler. Uzmanlara karşı haklı olduğunuz konuda kendinizi ezdirmeyiniz, kısaca pısırık olmayınız yoksa o kısa gözüken günler sizler için uzar. Burada da yine sorumluluktan kaçmayın, kaçtığınız boş kaldığınız süre sizin için geçmeyen dakikalar demek.

Uzun dönem için Allah sabır versin diyorum.

Kısaca askerde her şeyi kafanıza takmayın, üstlere astlara saygıyı ön planda tutun siz nasıl davranırsanız onlarda öyle davranırlar. Saçma gördüğünüz konuları düzeltmeye çalışmayın düzelmiyor çünkü zamanla sizde o saçmalıkları kabul edip rutine uyuyorsunuz. İstisnai durumlar her zaman karşınıza çıkabilir. Her uzman, astsubay ya da subay bir olacak değil. Çok iyi insanlar kadar kötülerde mevcut. Önemli olan amirinizin iyi olması o iyi olursa askerliğin ne zaman bittiğini bile anlamazsınız.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
trhn    36
trhn

Sabredin ve gururlanin!

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
TheodoreDogg    72
TheodoreDogg

Telefon için herkes farklı şeyler söylüyor. Riske girme diyen de var, o kadar kasma hiçbir şey olmaz ama kimsenin gözüne sokmadan işini halledersin diyen de var. İkisinin de haklılık payı var. Bu sanırım biraz gidilecek yere de bağlı. Ben öyle düşünüyorum açıkçası.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
x-files    11
x-files

Askere gideceklere hep söylediğim şey: " Herkesi dinle, kimsenin dediğini yapmaya uğraşma." Gidilen yer etraftaki insanlar şartları çok değiştirir. Gözlem yapmak önemli. Gözleme göre farklı kararlar verilebiliyor.

Örneğin; ben gittiğim zamanlarda telefon yasaktı. Telefonu yanımda götürdüm ve dışarıda bir tanıdığıma bıraktım. Asteğmen adayıydım ve baktım girişte kimse kontrol etmiyor ilk izinle beraber içeri sokayım dedim. Öyle akıllı telefon felan yok tabi o zaman. Evci dönüşü telefonu aldım arkadaştan koydum bavula. Girişte bir dangalak başladı karıştırmaya, baktı şarz cihazı başladı bağırmaya aha şarz cihazı buldum diye. Ben de dedim ne yaygara yapıyorsun telefonu içerde emanete bıraktım şarz bende ne olmuş dedim de yırttım. Biraz daha baksa gidecek telefon.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Yamazaki    16
Yamazaki

Telefon konusu bence gittiğin yere göre fazlasıyla değişiyor. 2 sene önce Acemiyi Kırkağaç, Ustayı da Şırnak Çakırsöğüt te yapmış birisi olarak her iki yerde de telefon kullanmak büyük bir sorundu.Özellikle Çakırsöğüt'te bazı gereksiz kişiler yüzünden kullandığımız telefonların toplandığını, bir aya yakın iletişim konusunda sıkıntı çektiğimi unutmuyorum.Aynı anda askere gittiğim arkadaşım İzmit'te hergün instagrama foto atmaktan geri kalmıyordu mesela :D

Arkadaşların dediği gibi gözlem yapmak çok önemli ve her yerde aynı rahatlık yada zorluk olmayabiliyor...

Şimdiden hayırlı tezkereler kardeşim :)

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
alpalp84    596
alpalp84

Askere gitmeden forumlarda veya ağabeylerime sorup sorup duruyordum. Hiç kafanızı yormayın, tırnak çakısı, biraz çorap, boşverin şampuanı hacı şakir kalıp sabun alın, kimse banada ver diye dilenmez. Yani 3-5 temel şeyleri alın. Bir miktarda bozuk para olsun. Fazla fazla yetiyor. Telefon derseniz gidin telefoncuya 3-5 fazlaya başkasının üstüne hat veriyorlar, birden dandik telefon alın 30-40 liraya tamam. Gidip iphone götürmenin anlamı yok.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
SaintStrikeR    0
SaintStrikeR

Az eşya, emirlere he he deyin, telefon tuşlu yeterli, zaten birsürü şey veriyorlar ordan da tek valizle gidip 3 valizle dağıtıma gönderiliyorsunuz. :)

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
TheodoreDogg    72
TheodoreDogg

Tecrübeli kişiler bir de her ay verdikleri paradan bahsederse güzel olur. Mesela kısa dönem'lere her ay kaç para veriyor devlet? Tam emin değilim ama gitmeden bir para yatırıyormuş bir de sanırım. Bir yerde aylık 80 lira yazan var, 110 lira yazan var. Mesela gitmeden de para yatırıyorlar mı? Yol parası filan da varmış(Askere gideceklere Ptt Kart gönderiyorlar)

Yani kısacası birisi çıkıp daha gitmeden ve askerden dönene kadar ki süreç içerisindeki devlet tarafından ödenilecek para miktarını yazsa güzel olur.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
alpalp84    596
alpalp84
TheodoreDogg, 9 dk önce tarihinde yazdı:

Tecrübeli kişiler bir de her ay verdikleri paradan bahsederse güzel olur. Mesela kısa dönem'lere her ay kaç para veriyor devlet? Tam emin değilim ama gitmeden bir para yatırıyormuş bir de sanırım. Bir yerde aylık 80 lira yazan var, 110 lira yazan var. Mesela gitmeden de para yatırıyorlar mı? Yol parası filan da varmış(Askere gideceklere Ptt Kart gönderiyorlar)

Yani kısacası birisi çıkıp daha gitmeden ve askerden dönene kadar ki süreç içerisindeki devlet tarafından ödenilecek para miktarını yazsa güzel olur.

325. kısa döneme göre konuşayım. Yol parası olarak tren yolculuğu kaç paraysa o kadar veriyorlar. Trenin geçip geçmemesi önemli değil. Tren yolculuğu parası. Yaptığınız yere göre yatırılan para değişiyor. Güzel sakin yerde askerlik yaparsanız az para veriyorlar, terör olaylarının çok olduğu yerde yaparsanız miktar artıyor. Benim arkadaşım ile aramızda 10 kata yakın fark vardı. Erlere farklı, çavuşlarada farklı para yatıyor.

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.