Jump to content
Sign in to follow this  
dracarys

Cam Filmi

Recommended Posts

dracarys    13
dracarys

Arkadaşlar cam film yasaklanmış diye herkes cam filmleri söktürüyor.Ama cam film hiç serbest olmadı ki.

Serbest olması için daha vakit varken yeni düzenleme ile  kaldırıldı.Şimdi herkes filmleri söktürüyormuş.

Nedir bu işin gerçeği acaba.Ben mtv deki eksiğin çıkarılmasının amaçlandığını düşünüyorum ama kim bilsin gerçeği.

Güvenlik diyince birşey diyemiyorsun tabi.Ceza yazılır mı yazılmaz mı? Kanun çok garip görüşü engelleyen diyor kime göre neye göre polise göre galiba

Ayrıca film söktürmek rezistansa da zarar verebiliyormuş.Nedir bunun usulu bilen varmıdır.

Edited by dracarys

Mickey    939
Mickey

Güvenlik bahane, ceza şahane! Bazı araçların orjinal camları renkli. Ne olacak bu araçlar? :D Ne olacak güvenlik bahanesi? 

Ayrıca sabah yasak koyup öğlen ceza kesiyorlarsa, burada hüsniyet yoktur. Cam filmi takılı araçların söküm yaptırması için, belli bir süre tanınması gerekirdi. Ama okuyoruz ki, trafik ceza kesmeye başlamış bile. 

dracarys    13
dracarys

Ben anlatamadım herhalde.Cam film hiç serbest olmadı ki.Cam filmi serbset bırakan yasa yürürlüğe girmeden cam filmi yasaklayan yeni yasa çıktı.

Yani yasak çıkmadan önce de ceza yazabilirlerlerdi.Ceza yazmaya başladılarsa sıkıntı var demektir..Daha önce filmden dolayı ceza yiyen çok azdır.

Valla anlamlandıramadım.Ben sökmeyeceğim umarım seri film cezaları arkadan gelmez.

Edited by dracarys

Mickey    939
Mickey
18 minutes ago, dracarys said:

Ben anlatamadım herhalde.Cam film hiç serbest olmadı ki.Cam filmi serbset bırakan yasa yürürlüğe girmeden cam filmi yasaklayan yeni yasa çıktı.

Yani yasak çıkmadan önce de ceza yazabilirlerlerdi.Ceza yazmaya başladılarsa sıkıntı var demektir..Daha önce filmden dolayı ceza yiyen çok azdır.

Valla anlamlandıramadım.Ben sökmeyeceğim umarım seri film cezaları arkadan gelmez.

Bence sen anlayamamışsın. :D

Resmi Gazete'de AİTM yönetmeliği'nin değişmesiyle birlikte cam filmi serbest bırakıldı. Cam filminin nasıl olacağı tarif edildi, ancak standartların daha sonra belirleneceği açıklandı. Basın da bunu artık bugünden itibaren cam filmi serbest diye duyurdu.

Örnek haber;

http://www.sabah.com.tr/ekonomi/2017/04/26/arac-sahipleri-mujde-bugunden-itibaren-cam-filmi-serbest

Cam filmi serbest bırakılacağı açıklandıktan sonra bir çok insan cam filmi yaptırdı. Özellikle yeni çocuk sahibi olan aileler. Polis de cam filmlerine ceza kesmiyordu. 

Ancak şimdilerde cam filmi için trafik ekiplerinin uygulama yaptığı ve cam filmi takılı araçlara 427 tl ceza kestiği haberleri sosyal medyada çok yaygın.  

Edited by Mickey

Nautilus    290
Nautilus

Pazar (tatil günü) yasak geldi, pazartesi sabah makbuzları kapıp Ankara'nın caddelerinde ava çıktılar. Amaç apaçık ortada. Güvenlik safsatasını ve buna inandığını söyleyenleri samimi bulmuyorum.

Ben de cam filminin serbest bırakılmasına güvenip, bir markanın 7 yıl garantili (7 ay bile olmadı:butwhy:) bir ürününü önler en açık, arka da onun 1 koyusu olarak, sadece UV ve sıcaktan korunma amaçlı uygulattım. Hem ön hem arka camlardan aracın içi rahatlıkla görülebiliyor. Meğer ailemin sağlığını korumaya çalışırken ulusal güvenliği tehlikeye atacak bir eylemde bulunmuşum. Pazardan bu güne aracı hiç trafiğe çıkarmadım. Filmleri sökmemekte kararlıydım ama kasımda araç muayenesine gitmem gerekiyor. O güne kadar bir gelişme olmazsa mecburen yasağı koyanları  tekrar hayırla yad ederek sökme çabasına girişeceğim. Yasak kalkmazsa olayın biraz soğumasını bekleyip gerekirse 1500 lira gibi bir meblağ daha bayılıp ön cam dahil tüm camları %80 geçirgen filmle kaplatacağım ama yine filmsiz gezmeyeceğim. Mahremiyet için de arka üç cama ulusal güvenliği tehdit etmeyecek birer perde taktım mı tamamdır. O.o

Not: "Görüşü engelleyen" diye bir şey yok. En açık tona bile ceza uyguluyorlar. Adamlar film var mı yok mu diye bakmak için yanlarında çakmak ve maket bıçağıyla geziyorlar.

Edited by Nautilus

umitkaraogl    16
umitkaraogl

Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 63 üncü maddesinin beşinci fıkrası: "taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırılması yasaktır."  şimdi küçük bir açıklama gereği duyuyorum, güvenlik sebebinin ne olduğu ile ilgili; aracın içerisinin görünmesi gereklidir bu genel bir hükümdür, bunun güvenlik ile nasıl ilişkisi vardır derseniz onlarca sebep sayarım ama sizin hayal gücünüze bırakıyorum. Yarın bu iptal edilir 3 gün sonra tekrar iade edilir kısır döngü, ayrıca gazetelerden okuduğunuz haberlere her zaman itibar etmeyiniz, kanunları bizzat kendiniz araştırınız, bu adamlar haber yazmak için yalan haber yapma eğilimindedir, onlarca örneğini bizzat yaşadım. İlgili kanun değişikliği;

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/10/20171021-5.htm

Mickey    939
Mickey
40 minutes ago, umitkaraogl said:

ayrıca gazetelerden okuduğunuz haberlere her zaman itibar etmeyiniz, kanunları bizzat kendiniz araştırınız,

Aynı şekilde ön yargılarınıza da itibar etmeyin. Bizzat kendiniz araştırın. :D

Resmi Gazete'de yayımlanan AİTM Yönetmeliği!  20.10.2017 öncesi cam filmine izin veriyor, sonrası KTY 63. maddeye atıfta bulunuyor. 

Cam filmi
MADDE 14 - (1) 107 sayılı BM/AEK Regülasyonu kapsamındaki araçlar hariç olmak üzere; M, N ve O kategorisi araçlarda cam filmi uygulaması yapılabilir. Anılan araçlara bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten altı ay sonra cam filmi takılması halinde, cam filmi ile ilgili uygulama Ek VI ve Ek XV'teki hükümlere uygun olmak zorundadır.

Ek VI
4- İZİN VERİLEN MONTAJLAR
Bu Yönetmelik kapsamında izin verilebilir montajlar aşağıda sıralanmıştır.

4.1- Cam filmi montajı
Cam filmi montajı yapıldıktan sonra, uygunluğu onay kuruluşu veya onay kuruluşu tarafından görevlendirilen kurum/kuruluş tarafından kontrol edilir ve Ek V/D'de belirtilen rapor düzenlenir. Bu ekin 3.2 maddesine göre işlem yapılır.

Bir cam filmi tipindeki cam filmlerinin ilgili bir araç tipine seri olarak montajının yapılabileceği yönünde (örneğin, A tipi cam filminin X tipi araçlara seri olarak montajı yapılabilir) onay kuruluşu veya onay kuruluşu tarafından görevlendirilen kuruluş tarafından izin verilmesi durumunda, firmaya izin yazısı verilir. İzin yazısı alan firma tarafından her bir araç için Ek V/E'deki belge düzenlenir. Montaj yapacak herbir firma için ayrı ayrı değerlendirme yapılır ve izin yazısı verilir. Firma değerlendirmesinde, Ek XV'in 1.17 maddesi hükmü uygulanır.
EK XV
CAM FİLMİ İLE İLGİLİ ŞARTLAR

1.1- Bir cam filmi tipi için imalatçı veya ithalatçısı tarafından bu Ek kapsamında AİTM onayı alınmalıdır. Cam filminin araca montajının onayı hususunda Ek VI hükümleri geçerlidir.

1.2- Uygulama araç içinden yapılan filmleri kapsar. 1.3 dışındaki maddeler reklam amaçlı araç dışından yapılan folyo uygulamalarını kapsamaz.

1.3- Araç ön emniyet camına hiçbir şekilde cam filmi uygulaması yapılamaz.

1.4- Dış ışık yansıtma oranı % 15 üzerinde olan cam filmleri kullanılamaz.

1.5- Net cam filmi kalınlığı en fazla 80 µm olmalıdır. (+2 µm ölçüm toleransı uygulanır)

1.6- Cam filmlerinde PVC malzeme kullanılamaz.

1.7- Kaplamada kullanılan yapıştırıcı malzeme akrilik esaslı olmalıdır.

1.8- Cam filmlerinin UV koruması en az % 98 olmalıdır.

1.9- Cam filmi uygulaması sadece cam panellerin iç yüzüne yapılmalıdır.

1.10- Araç sürücüsünün 180o ön görüş alanı içerisinde sağ ve solunda kalan yan emniyet camlarına uygulanan cam filmi ile birlikte ışık geçirgenliği en az % 70 olmalıdır.

1.11- Araç sürücüsünün arka görüş alanı içerisinde kalan emniyet camlarında uygulanacak cam filmlerinin ışık geçirgenliği en az % 20 olmalı ve film uygulandığında mutlaka aracın sağ ve solunda arka görüş sistemi bulunmalıdır.

1.12- Araçlara takılacak cam filmlerinin yeterlilik değerlendirmesini yaptırmak üzere cam filmi imalatçıları/ithalatçıları onay kuruluşuna veya onay kuruluşu tarafından görevlendirilen kuruluşa bu Yönetmelikte belirlenen kriterler çerçevesinde müracaat eder.

1.13- Aşağıdaki özellikler bakımından farklılık göstermeyen cam filmleri aynı tip kabul edilir:
a) Filmin markası,
b) Filmin kalınlığı (1-29 µm, 30-39 µm, 40-50 µm, 51-80 µm veya 80 µm altında diğer kalınlıklar)
c) Filmin kimyasal bileşenleri.
ç) Işık geçirgenlik oranı (%20-%69, %70-%100)

1.14- Film kaplanmış camlar BM/AEK Regülasyonu 43 şartlarını aşağıdaki kriterler göz önünde bulundurularak sağlamalıdır:
a) Numuneler üzerinde BM/AEK Regülasyonu 43 Ek 4 ila Ek 8'de tarif edilen deneylere ilaveten Ek 9'daki deneyler de yapılır. Her cam tipi (lamine/toklaştırılmış) için ayrıca deneyler tekrarlanmalıdır.
b) Deneylerin yapılacağı camlar BM/AEK Regülasyonu 43'e göre onaylı olmalıdır.
c) Parçalanma deneyi sonrasında cam filmi uygulanmış camın parçalanma şartları aranmalı ancak dağılması beklenmemelidir.
ç) Cam filmi uygulanmış cam numuneleri üzerinde işaretleme bu Yönetmeliğe göre aranır.
d) BM/AEK Regülasyonu 43'e göre onay kuruluşu tarafından görevlendirilen kuruluştan alınmış test raporu bulunan cam filmi tipleri 2 yılda bir ara kontrole tabi tutulur.
e) Uygulamaya ilişkin diğer usul ve esaslar onay kuruluşu veya onay kuruluşunun görevlendiridiği kuruluş tarafından belirlenir.

1.15- Uygunluk değerlendirmesinden geçen cam filmi tipi için onay kuruluşu veya görevlendirdiği kuruluş tarafından rapor düzenlenir ve cam filminin üzerinde aşağıda yer alan şartlara göre işaretleme yapılır. İşaretlemede kullanılacak karakterlerin yüksekliği en az 3 mm olmalıdır. Bu işaretlemede en az aşağıdaki hususlara yer verilir:
a) Cam filminin markası,
b) İmalatçının tip işareti,
c) Rapor Onay Numarası,
ç) Uygulama yapılan her camda en az bir adet bulunacak şekilde onay kuruluşu veya onay kuruluşu tarafından görevlendirilen kuruluş tarafından verilmiş güvenlik etiketi,
d) Filmin ışık geçirgenliği.

1.16- Ürünleri yeterli bulunan cam filmi imalatçıları/ithalatçıları dosyası, bayi listesi ve ürün listesi ile birlikte onay kuruluşu veya görevlendirdiği kuruluş tarafından saklanır.

1.17- Sadece TS 13347'ye göre Hizmet Yeri Yeterlilik Belgesi almış ve cam filmi imalatçıları/ithalatçıları ile sözleşmesi bulunan firmalar cam filmi montajı yapabilir. Bu firmalar, bu Yönetmeliğin 1.1 maddesi ve alt maddelerinin hükümlerine uymak zorundadır. Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girmesinden itibaren 3 yıl boyunca TS 12047'ye göre Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi bulunan yetkili servisler de cam filmi montajı yapabilir.

1.18- Araç camlarına film takılması sonrası onay kuruluşu veya onay kuruluşu tarafından görevlendirilen kuruluş tarafından imalatçı ve cam filmi imalatçıları/ithalatçıları verilecek olan güvenlik etiketi onay kuruluşu veya onay kuruluşu tarafından görevlendirilen kuruluşun web sitesi üzerinden izlenebilir.

1.19- Ek V/D veya Ek V/E'de belirtilen montaj uygunluk raporu araçta muhafaza edilir.
Cam filmi/renkli cam
MADDE 14 – (Başlığı ile Birlikte Değişik:RG-21/10/2017-30217)
(1) Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 63 üncü maddesinin beşinci fıkrası hükümleri saklıdır.

umitkaraogl    16
umitkaraogl

demem o ki film cam uygulamadan hiç kalkmamıştı, resmi gazetede yayınlanmış olsa da kanun ve yönetmeliklere yansıtılmamıştı, aynen de geri geldi. Ayrıca gazetelerde tvlerde şu sıralar balonlar geziyor cam filmi cezası 400küsür, emniyet şeridi 600küsür diye, bunun da herhangi bir gerçeklik payı yok cezalar aynı film cam 206 TL, uzun zamandır tv seyretmem (10yılı geçmiştir) sosyal medyaya yansıdığı kadarı ile takip ediyorum ama şunu diyeyim Bolu tünelin yanındayız karayolu binasında, AHaber izleniyor içeride haberde; şu an Bolu tünelindeyiz gördüğünüz gibi tünel kapalı kar tipi yüzünden araçlar birbirine girmiş durumda" bunu duyan karayolcular bir telaşla tünele daldılar tabi ne fiziken ne de kameralarda hiç bir şey yok tabi klasik yalan haberler, plakaya ceza yazılması kalktı tipinde yalan haberler, bizzat bilirkişiliğini yaptığım kazalarda yalan yanlış bilgiler uzar gider, dediğim gibi artık izlemiyorum izlenilmesine de sağlık vermiyorum.

Mickey    939
Mickey
On 29.10.2017 at 10:27 AM, umitkaraogl said:

resmi gazetede yayınlanmış olsa da kanun ve yönetmeliklere yansıtılmamıştı,

Resmi Gazetede yayımlanan zaten yönetmelik. AİTM Yönetmeliği. :)

Ayrıca;