Jump to content
Sign in to follow this  
100000

En Güçlüler Kim?

Recommended Posts

100000    92
100000

Bünyesinde fazlası ile kahraman bulunduran DC evreninin en güçlüleri kim?

Bizler her ne kadar kendilerine çok vakıf olmasakta Supi,nin çok daha üstünde olanları kısaca sıralayalım.

1- The Presence (Türkçesi Prensipli)

main-qimg-9d70978088517f724c5a39e0cccdb1

Evrenin yaratıcısıdır. Marvel evrenindeki karşılığı  One Above-All dır. Nam-ı diğer The Voice,tir.Ortalarda gözükmesi çok nadirdir. Görüldüğü her seferinde farklı şekillerde ortaya çıkmıştır. Gerçek Görünümünü Lucifer dışında kimse bilmemektedir. En çok gözüktüğü ve hakkında malumat verilen seri Lucifer serisidir.

2 - Lucifer Morninstar (Türkçesi Lazismail)

2ee1cfcff44559a4d6ddd49b2a149c5c94db4884

Fazlası ile yakışıklı ve gururlu olan Lucifer bilindiği gibi cehennemi yönetmektedir. Bu sürenin 10 milyar yıllık bir zamanı kapsadığı söylenmektedir.Vesselam baş kaldırışı sonrası alacağı cezadan kurtulmak için daimi olarak çözüm arayışı içerisine düşmüştür. Çizgi romanında Presence (Yaratıcı) ile kurmuş olduğu diyaloglar mutlaka okunması gereken türdendir.

3 - Michael Demiurgos (Türkçesi Mikail Demirci :oleyo:)

4637832-lucifer_11_p14_00000.jpg

Tarafına bahşedilen kutsal güçler sayesinde yaratılmış en güçlü varlık olarak geçer. Mamafih Lucifer ile yaptıkları savaşta yenilmiştir. Yenilmesinin sebebi olarak Melek yaradılışının getirdiği vicdan ve merhamet duygusu gösterilir. Doğrudur da. Savaş esnasında öldürücü darbeyi vurmakta tereddütlü davranmaktadır. Fakat yenen galip olduğu için listemizde 3. sırayı almıştır. Bu arada Lucifer ile kardeş olduklarınıda belirtelim. 

4 - Zauriel (Türkçesi Zaruriyik - Yapmaya mecburuz gibi))

3226329-trinity+of+sin+-+the+phantom+str

Evrenin  ve hayatın yaratılması süreci boyunca Tanrının emrinde olmuştur. Emirleri sorgulamadan yapar. Cennette var olan dört ırktan birinin lideridir. Esasen 5 numaramız kendisinden daha güçlüdür. Amma velakin yetkisi ve gücünü kullanma özgürlüğü daha fazla olduğu için dört numaraya yerleşmiştir.

5- Spectre (Türkçesi Süperbe)

gallerycomics_1900x900_20140115_bmtdk_co

Bu abimiz sürekli form değiştirmektedir. Yaratıcının öfkesinin vücut bulmuş halidir. Çoğunlukta Jim Corrigan şeklinde görülür. Jimin kim olduğunu sıkı ÇR ciler bilirler. Kendileri Constantin,deki sakalı şekil abimiz olurlar. Nasıl Spectre olduğu ayrı bir hikaye. Spectre ölülerin bedenini seçmektedir. Mamafih Jim babanın vücuduna öldü diyerek girmiştir. Güçleri Zauriel,den daha fazladır. Fakat kullanımında sınırlama mevcuttur. Bir macerada DC evrenindeki tüm büyücüleri ve büyüden beslenenleri (Bkz. Shazam) öldürmüştür.

• Like 5

ferio    329
ferio

Türkçeleri komik olmuş :)

• Like 2

haziran00    0
haziran00

Ellerine sağlık enteresan olmuş :fool:

aex1    67
aex1

Bu en güçlüler mistik evrende herhalde...Superman ,Flash , Batman vs. ile aynı platformda değil. Aynı şirketin başka tür ürünü...yanılıyor muyum?

ferio    329
ferio
aex1, 17.02.2017 - 19:02 tarihinde yazdı:

Bu en güçlüler mistik evrende herhalde...Superman ,Flash , Batman vs. ile aynı platformda değil. Aynı şirketin başka tür ürünü...yanılıyor muyum?

Başka ürün denemez aslında aynı evren ama şöyle düşünmek lazım The Presence tüm DC evreninin yaratıcısı o yüzden Superman, Flash gibi karakterlerden bambaşka bir seviyede. Esasen de çizgi roman yazarını metaforik olarak temsil eder. DC firması böyle mistik ve kozmik varlıkları genellikle Vertigo markası altındaki çizgi romanlarında kullanır. Örneğin Lucifer, cehennemin kralı olarak Vertigo'dan yayınlanan Sandman serisinde görünür. Bu seride dediğin karakterlerin çizgi romanlarından aşina olduğumuz bazı karakterlerin yanısıra Constantine ve Justice League üyesi olan Martian Manhunter da görünürler. Yani hepsi aynı evren içerisinde ama biraz tarz farkı olduğundan Flash çizgi romanı okurken Lucifer görmek pek olası değildir.

Edited by ferio
Yazı biçimi düzenlendi
  • Like 3

Özgürce    6
Özgürce

The Presence'ın Lucifer (Samael) le konuşmasının tamamını koyayımda tam olsun.

nRVRAa.jpg

V050lR.jpg

vbdbgD.jpg

Alıntı

"Before DC was created, in the void outside all creations that is the Primal Monitor, Yahweh created two brothers infused with literal unlimited might, one is Michael Demiurgos, and the other is Samael, later called the Lucifer Morningstar. After both were formed, Yahweh guided them, instructed them as to how to use their powers, and then they formed the creation we all know as the DC Multiverse. "

Alıntı

(Birebir çeviri değildir.) DC evreni yaratılmadan önce sadece Primal Monitor ve God (The Presence) vardı. Yahweh yani presence yani god, Michael'i ve Samael'i yarattı. Samael sonradan Lucifer olarak anılacaktı. Tanrı tüm varlıkları yaratırken onlara öğrettiği güçlerle tanrıya yardım edeceklerdi.

Kısacası DC Multi evrenini The Presence yaratmıştır. İlk yarattığı canlılar da michael ve lucifer'dır. (Primal monitor olayına girmiyorum. Orası epeyce karışık, ama PM tam olarak bir omnipotent varlık değil). Çizgi romanların tüm yazarları The Presence'a da Primal Monitor'e de farklı yaklaşmışlardır, zaten çizgi romanları güzel yapan şey benim için böyle olması. Kimisi İncilci bir tanrı gibi anlatırken kimi bambaşka yaklaşabiliyor.

Ufak bir not daha: Lucifer comics Vertigo Comics altında yer alıyor. DC universe ile doğrudan bağlantısı yok da deniliyor. Başka yerde okursanız bana laf söylemeyin diye şeyediyorum :)

Edited by Özgürce
  • Like 1

aex1    67
aex1

Tanrı'ya atıfta bulunmuşlar yani....ben de o çıkarımdayım...

CloudT    64
CloudT

Merhaba,

Çizgi roman kültürü hakkında pek fazla bilgim yok fakat geçen Lucifer adlı bir diziye denk geldim. Burada anlatılan Lucifer ile dizisi olan Lucifer bir mi? Yoksa bildiğimiz Lucifer tanımına uygun dizayn edilmiş bir dizi mi? Eğer bir değilse hiç izlemeyeyim ama birse eğer işin bir ucundan başlamak adına o diziye başlayayım.

Son olarak cevap evet ise mevcut dizide "God" konusunda yer vermeler de oluyor mu ya da benzeri şekilde kardeşine ve evrene atıflar da bulunmalar gibi detaylar?

AkrieL    186
AkrieL
CloudT, 29 dakika önce tarihinde yazdı:

Merhaba,

Çizgi roman kültürü hakkında pek fazla bilgim yok fakat geçen Lucifer adlı bir diziye denk geldim. Burada anlatılan Lucifer ile dizisi olan Lucifer bir mi? Yoksa bildiğimiz Lucifer tanımına uygun dizayn edilmiş bir dizi mi? Eğer bir değilse hiç izlemeyeyim ama birse eğer işin bir ucundan başlamak adına o diziye başlayayım.

Son olarak cevap evet ise mevcut dizide "God" konusunda yer vermeler de oluyor mu ya da benzeri şekilde kardeşine ve evrene atıflar da bulunmalar gibi detaylar?

Tam emin değilim ama bildiğim kadarıyla doğrudan söz konusu çizgi romandan uyarlama bir dizi. Yani sözü edilen Lucifer, dizideki Lucifer'le aynı zira söz konusu çizgi romanı yayınlayan Vertigo Comics sürekli olarak Facebook üzerinden bu dizininin haberlerini paylaşıyor :) 

Babasından sürekli söz ediyor. Ailesinin bir ferdi geliyor hatta. Bu da diğer soruna cevap olsun :)

Edited by AkrieL
  • Like 1

CloudT    64
CloudT

@AkrieL

Anladım. O halde diziye başlayayım. Ne kadar iyi ne kadar değil bilemem ama onu da izleyince anlarım. Cevap için teşekkürler.

• Like 1

ferio    329
ferio

Vertigo'dan çıkan Lucifer çizgi romanına dayanarak kurgulanmış ama hayli popülize edilmiş bir dizi :) İlk birkaç bölümünü izledim sadece.

• Like 2

Ryu Hayabusa    77
Ryu Hayabusa

Aslında çizgi romanla dizi çok paralel gitmiyor. (5 ya da 6 bölüm izleyip bıraktım. Sonrası için bir şey diyemem.)

Lucifer karakter olarak yine çok birebir olmasa da doğru yansıtılmaya çalışılmış. (En azından değerlerinin bir kısmı.)

Sanırım şöyle daha net anlaşılabilir. Dizisini beğenen çizgi romanı okumaya kalkarsa muhtemel beklediğini bulamayacak ve beğenmeyecektir. Çünkü çok farklı, daha derin bir anlatım var. Dizideki anlatım daha çok Mentalist kafası. Ama çizgi romanını okuyan kişiler bazı şeyleri göz ardı edip çizgi romanın biraz sulandırılmış ve basitleştirilmiş versiyonu olarak bakarlarsa diziyi beğenebilirler. 

Edited by Ryu Hayabusa

AkrieL    186
AkrieL
Ryu Hayabusa, Bir saat önce tarihinde yazdı:

Aslında çizgi romanla dizi çok paralel gitmiyor. (5 ya da 6 bölüm izleyip bıraktım. Sonrası için bir şey diyemem.)

Lucifer karakter olarak yine çok birebir olmasa da doğru yansıtılmaya çalışılmış. (En azından değerlerinin bir kısmı.)

Sanırım şöyle daha net anlaşılabilir. Dizisini beğenen çizgi romanı okumaya kalkarsa muhtemel beklediğini bulamayacak ve beğenmeyecektir. Çünkü çok farklı, daha derin bir anlatım var. Dizideki anlatım daha çok Mentalist kafası. Ama çizgi romanını okuyan kişiler bazı şeyleri göz ardı edip çizgi romanın biraz sulandırılmış ve basitleştirilmiş versiyonu olarak bakarlarsa diziyi beğenebilirler. 

Bence buna karar verebilmek için dizinin en azından ilk sezonunu bitirmek gerekiyor çünkü bu tarz polisiye dizilerde sadece sezonun başı ve sonu ana hikayeyle alakalıdır. Ara bölümler tek konulu bölümlerdir her daim. :) 

Ryu Hayabusa    77
Ryu Hayabusa

@AkrieL

Benim açımdan aslında sıkıntı da biraz polisiye olması zaten. Her bölüm bir dava ve arka planda ilerleyen kısmen daha büyük bir mevzunun dönmesi üzerinden ilerliyor mevzu. O nedenle Mentalist örneğini verdim. 6. bölümden sonra bu bahsettiğim şablon değişiyorsa bilemem tabii. Ama izlediğim kadarıyla çizgi romanın anlattım ağırlığında değil. Bu kötüdür iyidir diye tartışmıyorum yanlış anlaşılmasın. Sadece dediğim gibi dizideki atmosfer gibi düşünüp çizgi romanına başlayan aradığını bulamaz. Lucifer'i Lucifer yapan o kesinlikle yalan söylemeyen, sözünün eri, borçlarına sadık, özgürlüğüne düşkün, kurallarla ilgili sorunları olan o halleri verilmiş. O yönüyle karakteri doğru ele almışlar. Ancak çizgi romanlarda daha ağır, daha derinlikli hatta daha sert bir anlatımla vermişler bunu. 

Edited by Ryu Hayabusa

AkrieL    186
AkrieL
Ryu Hayabusa, 58 dakika önce tarihinde yazdı:

@AkrieL

Benim açımdan aslında sıkıntı da biraz polisiye olması zaten. Her bölüm bir dava ve arka planda ilerleyen kısmen daha büyük bir mevzunun dönmesi üzerinden ilerliyor mevzu. O nedenle Mentalist örneğini verdim. 6. bölümden sonra bu bahsettiğim şablon değişiyorsa bilemem tabii. Ama izlediğim kadarıyla çizgi romanın anlattım ağırlığında değil. Bu kötüdür iyidir diye tartışmıyorum yanlış anlaşılmasın. Sadece dediğim gibi dizideki atmosfer gibi düşünüp çizgi romanına başlayan aradığını bulamaz. Lucifer'i Lucifer yapan o kesinlikle yalan söylemeyen, sözünün eri, borçlarına sadık, özgürlüğüne düşkün, kurallarla ilgili sorunları olan o halleri verilmiş. O yönüyle karakteri doğru ele almışlar. Ancak çizgi romanlarda daha ağır, daha derinlikli hatta daha sert bir anlatımla vermişler bunu. 

Katılıyorum. Bence oldukça kötü bu hali. Keşke Netflix alsaydı da Deredevil gibi saf çizgi roman üzerinden gitselerdi. Bu şekilde güzel bir konuyu aptal polisiye ile bozuyorlar.

@ÖzgürceÇizgi romanları şu şekilde okuyabileceğim bir yer var mı? Çok ilgimi çekti açıkçası :D 

Özgürce    6
Özgürce
AkrieL, 7 saat önce tarihinde yazdı:

Katılıyorum. Bence oldukça kötü bu hali. Keşke Netflix alsaydı da Deredevil gibi saf çizgi roman üzerinden gitselerdi. Bu şekilde güzel bir konuyu aptal polisiye ile bozuyorlar.

@ÖzgürceÇizgi romanları şu şekilde okuyabileceğim bir yer var mı? Çok ilgimi çekti açıkçası :D 

Marvel için Marvel Unlimited var aylık abonelik alabiliyorsun ama ingilizce içerik tabiki. DC'de yok ne yazıkki. Ben Convergence serisinin tamamını torrentle indirip okumuştum mesela.