Jump to content
Laravel Framework 5.7.6 güncellemesi tıklayın lütfen Devamını oku... ×
skypet

Tekrar edilen işlemleri otomatikleştirme

Tavsiye Edilen İletiler

skypet    35
skypet
Oluşturuldu: (düzenlendi)

Faydalı olabileceğini düşündüğüm "Automatic Mouse and Keyboard" programından bahsetmek istiyorum.

automatic-mouse-keyboard-screenshot.gif

Klavye ve fare ile sürekli aynı işlemi tekrar etmek zorunda kalıyorsanız, tek yapılması gereken bu program ile bir script hazırlamak.

Programa alışmak zaman alıyor. Script hazırlamak da zaman alıyor. Lakin hazırladığınız script size çok zaman kazandırıyor ve hata yapma olasılığınızı da ortadan kaldırıyor. Eğer gerekli adımları eksiksiz bir şekilde girdiyseniz. Hiç bir sorun çıkmayacaktır. Ancak genelde hazırladığınız her script başlangıçta istediğinizi tam olarak yapmayacaktır. Çünkü ne kadar dikkat etsek de atladığımız bir yerler oluyor.

Bu durumu, hazırladığımız scripti başlattıktan sonra ekranın sağ alt köşesinde isteğimize bağlı olarak devre dışı bırakabileceğimiz küçük bir pop-up olarak açılan, yapılan her adımın numarası ve eğer girdiysek adım ismi, gecikme süresi gibi bilgiler görüntülenen pencereden takip ederek, sorunla karşılaştığımız adımı görüp, bunu takiben scripti durdurup, hatalı adımı tıklayıp düzelterek aşabiliriz.

En basitten başlıyorum.

Record butonuna basıp. İşlemimizi kaydettikten sonra "Action Description" sütunu altında Play Record isimli adım belirecektir. Adımı çift tıkladığımızda bizi adımda düzeltmeler yapabileceğimiz bir pencere karşılayacaktır. Burada Play Speed değişkeninin yüzdelik değeriyle oynarak işlemi bizim yaptığımızdan daha hızlı veya daha yavaş yapmasını sağlayabiliriz. Şahsen ben Record özelliğini hiç kullanmıyorum. Çünkü daha karmaşık işlemlerde bu özellik kısır kalacaktır.

Adım listesine eklenebilecekler;

Fare özellikleri

Sol Tık, Sağ Tık, Çift Tık, İşaretçi Konumu, Kaydırma Hareketi, Fare Eylemi, Bir Konuma Göre Taşıma, Bir Konuma Göre Sürükleme, Rastgele İşaretçi Pozisyonu

Sol Tık, Sağ Tık ve Çift Tık'ı açıklamaya gerek duymuyorum.

İşaretçi Konumu (Mouse Position): Ok işaretinin belirlediğiniz konuma gitmesini sağlar. Neredeyse bütün adımlardan önce eklenmesi gerekir. Duruma göre, Denetim Masası'nda Fare ayarlarından Düğmeye Git kutucuğu işaretli ise eklenmesi gerekmeyebilir. Mouse Position oluştururken, bu kutucuğun işaretli olup olmadığı dikkate alınarak, adım ismi (Step Name), adım sonrası bekleme (Delay after Step) değişkenleri girilmelidir. Çünkü Mouse Position adımı çalıştığı anda, butonlu bir pencere çıkarsa, işaretçi, gecikme süresine göre, istediğimiz konuma değil butona gidecektir. Bu yüzden Düğmeye Git kutucuğunun işaretli kalmasını önermiyorum.

Bu adımın değişkenlerine de değinelim.

Step Name: Adım listesi yapacağınız işlemlere göre yukarıda gördüğünüz resimdekinden 5-6 kat belkide 10 kat fazla olabiliyor. Düzeltme yapmanız gerektiğinde kaçıncı adımda ne yapıldığını kestirmeniz zaman alır. Bu yüzden bir Step Name yazmanız yararınıza olur. Örneğin bir tıklama işlemi PlanetDP'yi açıyorsa Step Name'e PlanetDP yazabilirsiniz. Bu değişken opsiyoneldir. Yazmanız şart değil.

Delay after Step: Adım tamamlandıktan sonra ne kadar beklenileceğini mili saniye olarak giriyoruz. Bu parametre önemli. Çünkü, bilgisayarımız bir sonraki adımın karşılık geldiği işlemi gerçekleştirmekte gecikebiliyor. Bu yüzden benim önerim 200 ms altında Delay after Step değeri girmeyin.

Kaydırma Hareketi (Mouse Scroll): Bulunulan ekrandaki dikey kaydırma çubuğunu aşağı ya da yukarı piksel cinsinden kaydırmaya yarar. Esasında Fare Eylemi (Mouse Event) adımının alt adımıdır. Hızlı ulaşım amaçlı menüye eklenmiş. Mouse Event adımından da ulaşılabilir. Üstteki değişkenlerden farklı bir değişkeni yok.

Fare Eylemi (Mouse Event): Şimdiye kadar bu adıma hiç ihtiyaç duymadım. İsterseniz kurcalayın işinize yarar birşey çıkabilir. Zaten açıklamaya gerek duymuyorum dediğim Left Click, Right Click, Double Click, ve Kaydırma Hareketi (Mouse Scroll) ihtiyaçları karşılıyor.

Bir Konuma Göre Taşıma (Mouse Relative Move): Ok işaretinin ekranda bir noktadan başka bir noktaya gitmesini sağlıyor. Kendisinden önceki en son adımda işaretçi hangi konumda kaldıysa, o konuma göre belirtilen yön ve mesafe kadar işaretçiyi başka bir noktaya taşıyor.

Bir Konuma Göre Sürükleme (Mouse Relative Drag): Sol tuşa basıp sürüklüyor. Kendisinden önceki en son adımda işaretçi hangi konumda kaldıysa, o konumda sol tıklayıp eğer sürüklenecek bir nesne varsa belirtilen yön ve mesafe kadar başka bir noktaya sürüklüyor.

Rastgele İşaretçi Pozisyonu (Random Mouse Position): Belirlediğiniz bir bölgede (Specified Region) işaretçi rastgele bir kere tıklıyor.

Klavye özellikleri

Ben buradan sadece Keystroke seçeneği ile klavyeden basılması gereken tuşlar varsa onları giriyorum. Ama, meraklıları için Text, Variable, Boolean, Expression, Function gibi seçenekler ile Panoyu kullanarak yapıştırma özelliğide buradan adım listesine eklenebiliyor.

Gelelim şimdi benim en sevdiğim özelliğe;

Find image ve If image found özellikleri

Şu ana kadar anlattıklarımla sadece domino taşlarını deviriyoruz. Gerçek domino taşlarından farkı ise biz istediğimiz kadar deviriyoruz. Eğer Save etmişsek, bir kere taşları dizdikten sonra bir daha dizmemize gerek kalmıyor. Kendisi zaten dizilmiş oluyor. Siz yıktıkça eski haline dönen bir iskambil kağıdı kulesi gibi. Ekran alt kısmında tekrar sayısını veya süresini ayarlayabilirsiniz. Find image ve If image found ise tıpkı Excel'deki EĞER formülüyle benzer işe yarıyor. Ekrandan küçük bir yerin resmini çekiyorsunuz.  Kestiğiniz resim belirtilen bir pencere içerisinde bulunursa işaretçi üzerine gidiyor. İsterseniz tıklıyor. Bulamazsa başka işlem yapabiliyor. İstediğinizde onu bulana kadar bekliyor ya da timeout süresini belirleyebiliyorsunuz. Etkin pencerenin tamamında değil de belirlediğiniz bölgesinde arama yaptırabiliyorsunuz. Aranan resmin yüzde kaç oranında birbirine benzeyeceğini ayarlayabiliyorsunuz. Bulamadığı zaman ne işlem yapacağını devre dışı bırakabiliyorsunuz.

Bunların dışında Pencere Kapat, Pencere Değiştir, Pencere Bekle, Eğer Pencere Varsa, Dosya/Program Aç, Web sayfası aç, Dosya Kopyala/Sil, Eğer Dosya Varsa, Eğer Değişken Eşitse ve sayamadığım bir çok özellik var.

Benim ne işime yaradı diye sorarsanız. Yaklaşık 10000 film klasörüne imdb kodu ekledim. 21 Aralıkta yaklaşık 500 civarında altyazı ekledim. Altyazı senkronizesinde satır sayıları uymayanları kopyala yapıştır yaparken, bir hastanenin kısıtlı hastaya hizmet verebildiği internet sitesinden randevu alırken işime yaradı. Saydıklarımın sadece başlangıcını ayarladım. Gerisini PC kendi kendine halletti.

Aslında programın genel hatlarına hâkim olduktan sonra gerisi sizin yaratıcılığınıza kalıyor. Zaman kazanmak, herkes için önemli! Bilgisayarlar zamanımızın büyük çoğunluğunu çalarken ne kadar tasarruf etsek kardır. İşlemleri biz yapacağımıza PC'ye yaptıralım.

Bu programdan daha geniş bir yelpazesi ve uzmanlık gerektiren özellikleri olan vTask Studio programı var ama derinlemesine inceleme fırsatım olmadı.

Takıldığınız bir yer olursa elimden geldiğince cevap veririm.

tarihinde skypet tarafından düzenlendi
  • Beğeni 3
  • Teşekkür 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
nht.ctn    422
nht.ctn

Rehber için çok teşekkürler. :fl: Sık sık böyle kendini tekrar eden işlemler yapmam gerekebiliyor. Daha önce böyle bir araç var mıdır acaba diye aklımdan geçmişti ama araştırmamıştım. Sayende ayağımıza kadar geldi. Sonraki ihtiyacım oluşunda mutlaka deneyeceğim.

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.