Jump to content
  • 3
Sign in to follow this  
Cane®

Nolan vs Tarantino

Nolan vs Tarantino  

121 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Question

Cane®    79
Cane®

En çok hangisini seviyorsunuz?

Recommended Posts

• 0
Ryu Hayabusa    77
Ryu Hayabusa

@Castiel

Hikayede kabaca evreni, karakterleri, filmin başını sonunu, mevzusunu kurgulayıp bir temel atıyorsun sonra bunu senaryolaştırıyorsun diye biliyorum. Yani öykü için kabaca senaryonun özeti diyebiliriz sanırım. Eğer yanılmıyorsam bu durumda Superman'i karakter olarak yanlış kurgulayan iki kişi var. Onlarda Goyer ve Nolan.

Üstteki mesajda da Zack'in otör bir yönetmen olmadığını, kendisine ne veriliyorsa onu çektiğini belirttim sadece. DC evrenindeki tüm kötü şeylerin Zack'e ihale edilmemesi gerektiğini, Superman'in yanlış yorumlanmasında Zack'in bir kabahati varsa en az onun kadar Nolan'ın ve Goyer'in de kabahati olduğunu hatırlatmak istedim.

Edited by Ryu Hayabusa

• 0
Castiel    218
Castiel

@Ryu Hayabusa Senaryonun özeti sinopsis ve tretman oluyor. Tretman diyebiliriz hatta direkt. Senin dediğin durumlar tretmanda belirleniyor. Sinopsis daha kısa, tretman daha uzun. Bunlar için öyküden sonraki iki adım diyebiliriz. Öykü, sinopsis ardından da tretman. Bunları öykü belirlendikten sonra genelde senaristler yazar. Ama farklı bir durum varsa bu film için onu bilemiyorum. Bana daha çok öykü ikisinden çıkmıştır gerisini de Goyer yapmıştır gibi geliyor. 

Tabii Superman ve evren yorumlaması Zack, Goyer ve Nolan dışında başkalarının etkilerinde de kalmış olabilir. Malum WB her halta karışıyor.

Bir de ben sen evrendeki Superman'den memnunsun sanıyordum ama.

Edited by Castiel

• 0
Ryu Hayabusa    77
Ryu Hayabusa

@Castiel

MoS'u Superman'in karakterizasyonu açısından beğendiğimi hiç söylemedim. Evrene ilk giriş filmi olduğunu düşünürsek temel burada doğru atılmalıydı. BvS'yi tek bir film olarak ele alırsak Superman'i anlayabiliyorum eksikleri olmasına rağmen. One-Shot bir çizgi roman gibi yani. Ama genel evren açısından bir devamlılık oluşturduğun için bütüne baktığımızda Superman karakter gelişiminde sıkıntılar mevcut. 

Alıntı

Örneğin son dönem Superman filmlerini ele alalım. Sadece filmlerden karakteri tanımaya kalksak ve size ''Superman'i nasıl bilirdiniz ey ahali diye sorsam?'' Biraz kafası karışık (alıp başını gitmeler falan) mizaç olarak biraz sert(Batman yöntemlerine falan sinirlenmesi), sürekli neredeyse Batman kadar ciddi halleri (Superman ciddi bir karakterdir ancak Batman kadarda değildir) sanki Yeşilçam jönüymüşçesine yüzüne sinmiş bir acı/dram/keder ifadesi, irade yönünden zayıf ve kendini sorgular halleri (senato patlaması)... Bana sorulsa ben filmlere göre bunları söylerim. Halbuki Superman böyle bir karakter midir? Alakası yok. Superman en temel özelliği UMUDU temsil etmesidir. Superman iradeli, erdemli, adil, düşmanına bile yeri geldiğinde merhamet gösterebilecek kadar koca yürekli, arada birde olsa gülümserken görebileceğiniz, hata yaptığında alıp başını giden değil bununla yüzleşen bunun sorumluluğunu alan adamdır Superman. Batman'in dediği gibi '' o hepimizden daha insandır''. Şu ana kadar ki hiçbir filmde ben bunları göremedim. Tamam bu tecrübesiz Superman diyelim. Yukarıda saydığım şeyleri Superboy haliyle yerim (yemem ya) ama sen benim karşıma ergenlikten çıkamamış bir Superman çıkarırsan bunu yemem işte. Önce umudun sembolü haline getirip sonra karakter gelişimini istediğin gibi dizayn edebilirsin istersen sonradan bize kötü Superman göster. Ama öncesinde doğrusunu göster. 

Demiştim bir başlıkta. 

Ek: Başlığı amacından saptırmayayım. Bu BvS ve MoS hatta genel olarak DCEU ve MCU tartışmalarından herkes yorulmuş olacak ki kimse gösterimden kalkan süper kahraman filmleri için başlık açmamış :oleyo:

Edited by Ryu Hayabusa
  • Like 1

• 0
Paradigma    154
Paradigma
zapp brannigan, 17.02.2017 - 00:14 tarihinde yazdı:

Tarzları alakasız iki yönetmenin karşılaştırması. Tarantino vs Guy Ritchie veya Nolan vs Villeneuve daha yakın tarzlar. Ama Tarantino diyorum. 

Birebir katılıyorum. Ayrıca Nolan'a baktıkça kendisini piyasaya teslim eden bir irade/yetenek de görüyorum ki bu üzücü. Ha, Tarantino sütten çıkmış ak kaşık değildir ama Nolan kadar değil. Ayrıca Tarantino'nun iyi bir senarist kardeşi de yok :) Nolan seyirciyi nasıl kıskaca alacağını iyi çözümlemiş birisi, Tarantino ise tam bir auteur. The Prestige'deki Edison vs. Tesla gibi yani bence :)

• Like 2

• 0
cemox    1
cemox

İkisini kıyas etmek filmleri ve kulvarları bakımından ne derece doğru tartışılır. Nolan tercihim.

• 0
billypostman    59
billypostman

İkisini de seviyorum fakat tercihim Nolan'dan yana.

Yeni bir film yapsa da izlesek... diyorum sürekli. :fool:

• 0
Prequel    67
Prequel

Nolan'ın tekrar izlediğiniz filmi yok mu? N'aptınız yahu?

Memento 2 Kere

Prestige 2 Kere

Batman Begins 2 Kere

The Dark Knight 5 Kere

The Dark Knight Rises 2 Kere

Interstellar 3 Kere

...izledim.

Hiçbirini izlemeseniz dahi Prestige ve The Dark Knight "en az" iki kere izlenecek filmler. Hem iyi olduklarından hem de tam olarak kavramak için. Interstellar da buna dahil edilebilir ama haydi onu saymayalım.

Tamam belki bir Fountain veya Coherence gibi soyut filmler yapmıyor olabilir ama tekrar izlenmeyecek olduğuna katılamıyorum.

• Like 4

• 0
Mr.BIYIK    71
Mr.BIYIK

The Prestige en az 10 kere izlemişimdir ve ara ara açar yine hiç sıkılmadan izlerim,diğer filmleri içinde geçerli tekrar açıp izleme eylemim.Ayrıca bu Tarantino filmleri içinde geçerli...

"2 kere izlenecek bir filmi yok" söylemi çok talihsiz bir söylem olmuş.

• Like 1

• 0
pckolog    486
pckolog

Nolan'ın Memento'su, The Prestige'i, Batman Begins'i ve The Dark Knight'ı en az iki defa izlenebilir genellemesine çok rahat girer. Genelleme olduğundan istisnai olarak tarzından pek hoşlanmayan insanlar olacaktır ve bu genellemenin pek tabii dışında kalacaktır. Onlara saygı duymakla beraber bu 4 filmi dışında bende onlara katılıyorum. Aslında Nolan'ın gayet beğendiğim Interstellar'ı, bir zamanlar çok sevdiğim ama sonradan zaman geçtikçe çok esprisi olmadığına kanaat getirdiğim Inception'ı falan tekrar izleme isteği duymuyorum, ki iyi filmler olduğunu düşünüyorum -özellikle Interstellar'ın. TDKR'ı ilk izlediğimden beri vasat üstü bir film olduğunu düşünüyorum -bunu TDK'tan sonra uzun bir süre kendime itiraf edemedim. TDKR'ı Nolan'ın filmografisindeki en zayıf halka olarak görüyorum. Heath Ledger'ın oyunculuğu için bile TDK'ı şu an açar izleyebilirim ama aynısını Flash TV oyuncusu Marion Cotillard'lı TDKR için diyemem. Marion Cotillard için kullandığım ifademe takılanlar olabilir, ama en azından TDKR'da ne kadar rezalet bir oyunculuk çıkardığını inkar edemeyeceğinizi düşünüyorum. Eleştirim sadece oyunculuk bazında da değil tabii. TDKR kurgusal olarak da felaket bir film. Bam-güm sahnelerin birbiri ardına eklenmesiyle apar topar oldu bittiye getirilmiş bir video klip derlemesi bir filmimsi.

Nolan'ın son iki filmdir iyiye gitmediğini düşünüyorum. Umarım Dunkirk ile toparlar tekrar tekrar izlenecek filmler yapmaya devam eder. Ondan umduğum Stanley Kubrick gibi olmasıydı. Kubrick gün geçtikçe benim için değer kazanırken Nolan'ın saydığım filmleri haricinde her geçen gün benim için değer kaybediyor. Neyse, Kubrick-Nolan kıyaslaması yaptığım sanılmasın. Nolan'da vizyon da var, yetenek de. Ama sanki bir formül bulmuş da değişkenleri değiştirerek hep aynı filmlerin aslında türevlerini çekiyormuş gibi bir hisse kapılmaya başladım. Farklı olma gayesini yitirdiğini ve genel izleyiciyi tatmin etme amaçlı özensiz filmler çekmeye başladığını düşünüyorum.

Edited by pckolog

• 0
Prequel    67
Prequel

Ya bak pckolog "kardeşş", Kubrick'i de gördük Spartacus'te. :fool:

Benim aslında her filmine bayıldığım veya tam benlik dediğim yönetmen yok, buna Kubrick de, Tarantino da, Nolan da dahil, ama Nolan'ın çoğu filmini tekrar izledim çünkü tek seferde tamamını anlayamıyorum şahsen. Bu durumu kötü bulan da var. Bence bu başarı. Bu tarzda başka birini tanımıyorum.

• 0
Pawn    7
Pawn

Prequel, 13.02.2017 - 12:26 tarihinde yazdı:

Inception: 6

Inception'a 6 MI? Inception'a kötü film diyenleri görüyorum ağzım açık kalıyor. 

Nolan göz kapalı.

Edited by Pawn

• 0
elbais    1,705
elbais

İkisi de güzel çocuklar siz niye şeediyorsunuz ki?

Şaka bir tarafa, bence aynı lisanı konuşmayan iki adamı yarıştırıyoruz..

İkisi de yani ;) 

• Like 2

• 0
52 Hertz    167
52 Hertz

Elma vs armut gibin bir şey. Ama Nolan kardeşler yazıp Tarantino yönetebilir. :)

• 0
malk    1
malk

Tarantino-Nolan karşılaştırması gündelik hayat-kuramsal fizik karşılaştırması gibi.

Tarantino filmlerini sıkılmadan defalarca izleyebilirim, hikaye genelde intikam almaya dayalı, pek çok yerinde oha dedirten, filmlerde görmek istediğimiz abartıları içeren, haz veren filmler. Nolan filmleri daha elit, düşündüren, ağırlığı olan filmler.

Tarantino, arkadaşlarla oturup izlerken, gülüp, eğleneceğimiz filmler yaparken Nolan koltuğa çakıyor adamı.

Denize düşse tarantinoyu kurtarırım ben de.

• Like 1

• 0
OMERZEN    0
OMERZEN
Mr.BIYIK, ‎24‎.‎02‎.‎2017 - 14:26 tarihinde yazdı:

Tabiki de Nolan :Headbang2:

Ayrıca @OMERZEN "BvS: DoJ" ve "Man of Steel" Nolan'ın değil Zack Snyder'in filmleri, Tarantino için yazdıklarında da var yanlışlar.

sadecde yönetmeni olduğu filmleri yazmadım.. lsiteyi imdb'den aldım..yani uzaktan yakından katkısı olduğu tüm izlediğim filmleri yazdım

• 0
Franz_K    855
Franz_K

İki yönetmenin  farklı kategorilerde değerlendirilmesi gerektiğini düşünenlerdenim. Bir çok Nolan filmi benim için çok özel olsa da Tarantino'nun özgün tarzı benim için de eşsiz. Nolan bu yönüyle Tarantino kadar özgün bir yönetmen değill bana göre.

• Like 1

• 0
HakanGil    219
HakanGil

Nolan iyi filmleri olan bir yönetmen ama iyi bir yönetmen değil bana göre. Kendine özgü bir tarzı yok, özgün değil, bir imzası yok. Buraya kadarını kıyaslamak amacından uzakta durarak söyledim. Kıyaslamak istemem ama bir sonraki Tarantino filmini afişe bakmadan izlemeye başlasam 15 dakika içinde bu film onun mu yoksa derim. Nolan'da böyle bir durum yaşayacağımı sanmıyorum. Benim açımdan böyle bir kıyaslama yapmak Tarantino'ya ayıp, Nolan'a de haksızlık. 

• 0
hayhan44    561
hayhan44

He ikise de film yapmaya devam etsinler, tek dileğim budur, severek izlediğim iki yönetmen, her filmleri insana heyecan veriyor.

• Like 1

• 0
AnGeLoFDeaTH    5
AnGeLoFDeaTH

Çok Zor 2 si aynı benim için =)

• 0
Dadaloglu    31
Dadaloglu

İkisi de çok başarılı ama Western nedeniyle Tarantino :cry: