Jump to content
Sign in to follow this  
kizancik

Adını Hatırlayamadığım Bir Film

Recommended Posts

Nikoteen    262
Nikoteen

Filmin adını buldum fakat pek sevinemedim bu duruma bırakın kaynak alt yazısını filmi edinebileceğim bir yer bile bulamadım. Yol gösterecek birileri varsa nasıl edinebileceğime dair sevinirim, bu saklı hazineyi çevirip dileyen herkesin faydalanmasını isterim.

IMDb
6.5/765

The Movie Hero (2003)

1. 1 hour 38 minutes
  2. Movie

1. Rating
    0/0
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Mar 8, 2003
  5. Country
      • United States
  6. Language
      • English
  7. Genres
  8. Cast
    1. Jeremy Sisto
        (
      • Blake Gardner
      • The Movie Hero
      • )
    2. Dina Meyer
        (
      • Elizabeth Orlando
      • The Love Interest
      • )
    3. Peter Stormare
        (
      • The Suspicious Character
      • )
    4. Brian White
        (
      • Antoine Thompson
      • The Sidekick
      • )
    5. Carlos Jacott
        (
      • Jonathan
      • The Doomed Fiancé
      • )
    6. Frances Bay
        (
      • Wise Old Woman
      • )
    7. Alexis Arquette
        (
      • Strange, Yet Attractive Woman
      • )

A man believes his life is a movie watched by an audience only he can see. written by Unknown

1. tt0299045
  2. USD 475K budget
  3. 6 awards
Updated

Film bu arkadaşlar: https://www.rottentomatoes.com/m/movie_hero/ imdb'si düşük kalmış fakat sinefiller filmin dometesine bakar :) Amazondaki yorumları bile iştah kabartmaya yeterlidir, https://www.amazon.com/Movie-Hero-Jeremy-Sisto/dp/B00386LPZM kaynak altyazısız da çevirebileceğimi düşünüyorum, sade bir dili var filmin. O yüzden video için yardımı dokunabilecek arkadaşlar mesaj yazarsa çoooooook sevinirim :fl:

Edited by hasangdr

pckolog    486
pckolog

@Nikoteen

PTP'de şöyle bir sunum buldum sadece. Altyazı dediğiniz gibi hiçbir yerde yok. Size birazdan özel mesaj yollarım. :) 

Spoiler

nfo.png

03k9ps.jpg6jt0hd.jpg9ua95x.jpg

Onun haricinde filmi indirmek isteyen özelden ulaşırsa sunucudan link verebilirim, son 4 günü kaldı, ona göre. ;) 

• Like 1

Nikoteen    262
Nikoteen

İşte bu çok, ama çok teşekkürler @pckolog :fl:

• Like 1

umitkaraogl    16
umitkaraogl

bir tane de benden olsun, muhtemelen dandik bir filmdir ama aklıma geliyor bazen bulamadım, neyse...

Konu şöyle bir şey; hafif zeka özürlü bir çocuk, güneşli sahil şehrinde plajda vücut geliştirme yapıyor keşfedilmesinin ardından 1-2 usta tarafından yarışmaya hazırlanıyor, çocuğa bonfile falan yediriyorlar :) yarışmada da üzerine balçık gibi bişey sürdüklerini hatırlıyorum, komedi dram .. 80'lere ait gibi aklımda kalmış ama emin de değilim.

charliezy    4
charliezy

@umitkaraogl, bu olabilir mi ?

IMDb
5.7/32

The Hustler of Muscle Beach (1980)

1. 1 hour 40 minutes
  2. Movie

1. Rating
    0/0
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    May 16, 1980
  5. Country
      • United States
  6. Language
      • English
  7. Genres
  8. Cast
    1. Richard Hatch
        (
      • Nick Demec
      • )
    2. Kay Lenz
        (
      • Jenny O'Rourke
      • )
    3. Jeanette Nolan
        (
      • Rose MacIntosh
      • )
    4. Joe Santos
        (
      • Barry Layton
      • )
    5. Jack Carter
        (
      • Mancusco
      • )
    6. Veronica Hamel
        (
      • Sheila Dodge
      • )
    7. Kenneth McMillan
        (
      • Joseph Demec
      • )

A slick promoter in the bodybuilding subculture of Venice Beach, California, finds what he considers a diamond in the rough: a dedicated but somewhat mentally challenged young man who wants to win bodybuilding championships, but needs some help and direction--and the promoter thinks he's just the one to do it. written by frankfob2@yahoo.com

1. tt0080909
Updated
Edited by hasangdr
  • Like 1

umitkaraogl    16
umitkaraogl
charliezy, 02.07.2017 - 11:30 tarihinde yazdı:

@umitkaraogl, bu olabilir mi ?

IMDb
5.7/32

The Hustler of Muscle Beach (1980)

1. 1 hour 40 minutes
  2. Movie

1. Rating
    0/0
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    May 16, 1980
  5. Country
      • United States
  6. Language
      • English
  7. Genres
  8. Cast
    1. Richard Hatch
        (
      • Nick Demec
      • )
    2. Kay Lenz
        (
      • Jenny O'Rourke
      • )
    3. Jeanette Nolan
        (
      • Rose MacIntosh
      • )
    4. Joe Santos
        (
      • Barry Layton
      • )
    5. Jack Carter
        (
      • Mancusco
      • )
    6. Veronica Hamel
        (
      • Sheila Dodge
      • )
    7. Kenneth McMillan
        (
      • Joseph Demec
      • )

A slick promoter in the bodybuilding subculture of Venice Beach, California, finds what he considers a diamond in the rough: a dedicated but somewhat mentally challenged young man who wants to win bodybuilding championships, but needs some help and direction--and the promoter thinks he's just the one to do it. written by frankfob2@yahoo.com

1. tt0080909
Updated

aynen bu :) elinde sağlık gerçekten çok makbule geçti

Edited by hasangdr

umitkaraogl    16
umitkaraogl

hiç linki yok, biraz araştırdım da tam hayal kırıklığı oldu :(

peja23    0
peja23

İspanyolca bir filmdi. Bahse girmek konusundaydı. Hatta bir sahnesinde insanların gözünü bağlayıp ormanda koşturuyorlardı çoğu ağaca çarpıyordu. Bu kadar hatırlayabildim.

dpka    184
dpka
IMDb
6.9/12K

Intacto (2001)

1. R
  2. 1 hour 48 minutes
  3. Movie

1. Rating
    5/6
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Aug 21, 2003
  5. Country
      • Spain
  6. Language
      • Spanish
      • English
      • French
  7. Genres
  8. Cast
    1. Leonardo Sbaraglia
        (
      • Tomás
      • )
    2. Eusebio Poncela
        (
      • Federico
      • )
    3. Mónica López
        (
      • Sara
      • )
    4. Antonio Dechent
        (
      • Alejandro
      • )
    5. Max von Sydow
        (
      • Samuel
      • )
    6. Guillermo Toledo
        (
      • Horacio
      • )
    7. Alber Ponte
        (
      • Marido Sara
      • )

An enigmatic tale of four incredibly lucky people whose lives are intertwined by destiny are subject to the laws of fate. They discover that they cannot afford to be without luck as they gamble with the highest stakes possible in a deadly game. written by OJT

1. tt0220580
  2. USD 2M gross
  3. 12 awards
  4. 9 nominations
Updated

peja23    0
peja23

@dpka eyvallah :good:

Edited by hasangdr

pckolog    486
pckolog
yabanci, 15.02.2017 - 07:49 tarihinde yazdı:

Assagidaki belgeseli ariyorum.

https://streamable.com/0530w

IMDb
6.7/179

Hitler and the Nazis (2011–)

1. Unknown
  2. Unknown
  3. 4 hours 10 minutes
  4. TV Series

1. Rating
    8/1
  2. Creator
    Unknown
  3. Release Date
    Unknown
  4. Country
      • United States
  5. Language
      • English
  6. Genres
  7. Cast
    1. Chris Andrews
        (
      • Narrator
      • )

In 1919, a corporal in the German Army was sent home after the end of World War One. He found his country in economic and social ruins, its heritage and pride irreparably damaged by the Western allies of France, Britain, and the United States. It was a time ripe for change. And Adolf Hitler vowed not only to restore his country to its rightful glory, but to someday, personally, exact excruciating revenge upon its enemies. First in politics, and then with his unbeatable Wehrmacht, Hitler and the Nazis would not only achieve this goal, but come close to taking over the entire world. They left behind a wake of terror and destruction still felt to this day, and left an indelible mark on modern history as one of the most evil regimes of modern times. From the signing of the Treaty of Versailles in 1919 to the hanging docks at Nuremberg in 1947, this uncompromising documentary follows Adolf Hitler's cunning and ruthless quest to take over Germany, his brainwashing of Germany's young people,... written by VMI Worldwide

1. tt3239958
Updated

alpalp84, 26.06.2017 - 12:11 tarihinde yazdı:

Arkadaşlar sanırım kore filmi seyrettim. Filmi komple biliyorum ama ismini bilmiyorum. Çocuğu lunaparkta kaçırılan adam 3 sene sonra rüyada yaşadıklarını tekrar görmeye yarayan bir cihaz sayesinde tekrar olaylarda gözünden kaçan detayları hatırlamaya başlar. Film böyle başlıyor. İsmi neydi ??

IMDb Error: Too much imdb bbcode was used in this post.

• Like 3

bart1969    2
bart1969

. 2. dünya savaşından sonra Almanyada Anti Nazi bir örgüt kuruluyor. Gizlenen eski nazi subaylarını tespit edip suikast düzenliyorlardı.

DeanJames    1,379
DeanJames
bart1969, 11.07.2017 - 09:17 tarihinde yazdı:

. 2. dünya savaşından sonra Almanyada Anti Nazi bir örgüt kuruluyor. Gizlenen eski nazi subaylarını tespit edip suikast düzenliyorlardı.

IMDb
6.8/61K

The Debt (2010)

1. R
  2. 1 hour 53 minutes
  3. Movie

1. Rating
    3.4/7
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Aug 31, 2011
  5. Country
      • United States
      • United Kingdom
      • Hungary
      • Israel
  6. Language
      • English
      • German
      • Russian
  7. Genres
  8. Cast
    1. Helen Mirren
        (
      • Rachel Singer
      • )
    2. Tom Wilkinson
        (
      • Stephan Gold
      • )
    3. Ciarán Hinds
        (
      • David Peretz
      • )
    4. Romi Aboulafia
        (
      • Sarah Gold
      • )
    5. Tomer Ben David
        (
      • Sarah's Husband
      • )
    6. Ohev Ben David
        (
      • Sarah's Son
      • )
    7. Jonathan Uziel
        (
      • Mossad Agent
      • )

The espionage thriller begins in 1997, as shocking news reaches retired Mossad secret agents Rachel (Helen Mirren) and Stefan (Tom Wilkinson) about their former colleague David (Ciarán Hinds). All three have been venerated for decades by their country because of the mission that they undertook back in 1965, when the trio (portrayed, respectively, by Jessica Chastain, Marton Csokas, and Sam Worthington) tracked down Nazi war criminal Vogel (Jesper Christensen) in East Berlin. At great risk, and at considerable personal cost, the team's mission was accomplished - or was it? The suspense builds in and across two different time periods, with startling action and surprising revelations. written by Focus Features

1. tt1226753
  2. USD 20M budget
  3. USD 46M gross
  4. 13 awards
  5. 5 nominations
Updated
Edited by hasangdr

LeviaX    287
LeviaX

Bir grup insanı kaçırıp işkence ile ilgili bir film. Şöyle ki: İnsanları kaçıran arkadaş insanların beyninde acı ile ilgili bir bölümün olduğunu ve herkesin yeteri miktarda acı çektikten sonra kaçırıldıkları evin kapısının açılacağını söyler. Ve ekrana acı paneli gibi birşey koyar ve çekilmesi gereken acı miktarını gösterir bu panel. Kaçırılan kişilerde işte acıyı paylaşmaları gerektiğini herkesin eşit derecede acı çekerse buradan kurtulacaklarını falan konuşurlar. Evde hazır olarak; bıçak,sıcak ütü, vs. bunun gibi şeyler önceden mevcut. Hatırladıklarım bunlar filmle ilgili. 

Kobalamin    109
Kobalamin
IMDb
5.0/5K

Vile (2011)

1. R
  2. 1 hour 30 minutes
  3. Movie

1. Rating
    1.5/2
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Jul 24, 2012
  5. Country
      • United States
  6. Language
      • English
  7. Genres
  8. Cast

A group of friends stop to pick up a hitchhiking woman only to end up getting drugged by her with a gas. They awaken to find that vials have been implanted in the base of their skulls - which are of course instantly fatal if they are removed, a grinning professional looking woman informs them on TV screens that they have 22hrs to fill these vials with a specific amount of brain fluid, a fluid that is produced during times of extreme pain. Along with another group of unlucky test subjects and with time ticking away they decide to work together and share the burden of reaching their painful target. written by emma10001

1. tt1711018
Updated

@-LeviaX-

Edited by hasangdr
  • Like 1

LeviaX    287
LeviaX
Kobalamin, 11.07.2017 - 17:18 tarihinde yazdı:
IMDb
5.0/5K

Vile (2011)

1. R
  2. 1 hour 30 minutes
  3. Movie

1. Rating
    1.5/2
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Jul 24, 2012
  5. Country
      • United States
  6. Language
      • English
  7. Genres
  8. Cast

A group of friends stop to pick up a hitchhiking woman only to end up getting drugged by her with a gas. They awaken to find that vials have been implanted in the base of their skulls - which are of course instantly fatal if they are removed, a grinning professional looking woman informs them on TV screens that they have 22hrs to fill these vials with a specific amount of brain fluid, a fluid that is produced during times of extreme pain. Along with another group of unlucky test subjects and with time ticking away they decide to work together and share the burden of reaching their painful target. written by emma10001

1. tt1711018
Updated

@-LeviaX-

Çok teşekkürler :fl:

Edited by hasangdr

RyK    426
RyK

Zamanında bir palyaçolu film izlemiştir. Kısaca bir palyaço kıyafeti var ve giyeni iblise çeviriyor. Adamın biri bunu bir sandıkta buluyor giyiyor ve çıkaramıyor ve çocukları yemekle ilgili bir saplantı başlıyor, git gide değişiyor, It'in kapağındaki gibi dişleri falan çıkıyor. Hatta bir çocuk yanında bir tarafını kesiyordu bu kendini kaybedip çocuğu kemikleri kalana kadar yiyordu. İşte burada filmi kapattım.:dansoleyo: Bu film, "It" filmi midir? Yoksa başka palyaçolu film var mı korku türünde? İzleyeceğimden değil hayatta izlememde merak ettim sadece. O yeme olayı da bir motel odasında oluyor. Evine gitmiyor çocuğuna zarar verir diye.

Trust No 1    461
Trust No 1
RyK, 6 saat önce tarihinde yazdı:

Zamanında bir palyaçolu film izlemiştir. Kısaca bir palyaço kıyafeti var ve giyeni iblise çeviriyor. Adamın biri bunu bir sandıkta buluyor giyiyor ve çıkaramıyor ve çocukları yemekle ilgili bir saplantı başlıyor, git gide değişiyor, It'in kapağındaki gibi dişleri falan çıkıyor. Hatta bir çocuk yanında bir tarafını kesiyordu bu kendini kaybedip çocuğu kemikleri kalana kadar yiyordu. İşte burada filmi kapattım.:dansoleyo: Bu film, "It" filmi midir? Yoksa başka palyaçolu film var mı korku türünde? İzleyeceğimden değil hayatta izlememde merak ettim sadece. O yeme olayı da bir motel odasında oluyor. Evine gitmiyor çocuğuna zarar verir diye.

IMDb
5.7/20K

Clown (2014)

1. R
  2. 1 hour 40 minutes
  3. Movie

1. Rating
    2.5/4
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Jun 17, 2016
  5. Country
      • United States
      • Canada
  6. Language
      • English
  7. Genres
  8. Cast

A little boy's birthday party gets ruined when his entertainment (clown) cancels. His father finds a clown suit and becomes the new entertainment but something is weird about it, there is an evil curse and it won't come off. He specializes in eating little kids... everything after that goes down hill. written by Unknown

1. tt1780798
  2. USD 2M budget
  3. 2 nominations
Updated

Bu olabilir mi abi :oleyo:

• Like 1

Kill Master    1,820
Kill Master
RyK, 8 saat önce tarihinde yazdı:

Güzel filmmiş.  :dansoleyo: İzleyeyim. Konusu hoşuma gitti. :oleyo:

Edited by Kill Master
  • Like 1

RyK    426
RyK

Ahanda bu.:floleyo: İzlememek adına ismini bilmem iyi oldu. :butwhy: Bazılarıda, ismi lazım değil, izleme listesine aldı şu filmi.:olemaganda:

Palyanco falan ne oluyor derken adam çocuğu hüpletiverdi.:foleyo: İş yerinde tek başımayım gece nöbeti koca binada bir ben varım. Zaten tırsarım böyle şeylerden ortam daha da gerdi. Tüm dairenin ışıklarını açtım sabah olamak bilmedi.:tesbihleyo:

Edited by hasangdr
  • Like 1