Jump to content
Sign in to follow this  
Prequel

Film Yapanlar ve Yapmaya Çalışanlar Buraya

Recommended Posts

Prequel    67
Prequel

qj6Gjq.jpg

Merhabalar.

Yönetimimizden ricayla yeni oluşturulan bu bölümün bu başlığında kendimizi tanıtalım,

• Sinema ile uğraşmak isteyip ürkenler
  • Kısa film yapan amatörler
  • Sinema öğrencileri
  • Bağımsız sinema yapanlar
  • Sinemada veya dizi sektöründe çalışan profesyoneller

Film yapmak veya senaryo yazmak gibi film yapımını yakından-uzaktan ilgilendiren herhangi bir işi yapmak aklınızın ucundan dahi geçiyorsa doğru yerdesiniz!

Siz şimdiye kadar neler yaptınız? Neler yapmak istiyorsunuz? Ve film yapımı üzerine hangi alanla ilgileniyorsunuz?

• Like 1

H5N1    256
H5N1

Kimse yok galiba.

Tüketilecek o kadar çok veri var ki kimse işin mutfağını merak etmiyor sanki.

Günümüz imkanları aslında kısa film çekmeye ve bunu yaymaya o kadar elverişli ki, içindeki yönetmene bir şans vermek için daha iyi olamazdı.

• Like 1

Kill Master    1,687
Kill Master

Lise 2'de bir senaryo yazmaya başlamıştım. Lise bitti falan filan... 5. sahnedeyim hâlâ. :dansoleyo:

zapp brannigan    231
zapp brannigan

Aklıma bir senaryo gelmişti. O dönem korsan cd popülerdi, korsan cd satan iki kafadar el kamerasıyla sinemada filmleri gizlice çekmekten bıkıp, kendileri -titanic gibi- meşhur sahneli filmleri kameralarıyla çekmeye başlayıp satacaklardı. ve iyi tepkiler alıp işi büyütecekleri bir hikayeydi aklımdaki. O ara senaryo da yazan ablamla paylaşmıştım bu fikri. Fena bulmamıştı. Sonra bu işlerden umudunu kesip bıraktı. Aradan 1 sene bile geçmeden "Be kind rewind" filmi çıktı!! Gerçekten şaşırtıcı bir tesadüf oldu.

Niye diyenler olursa;

IMDb
6.4/86K

Be Kind Rewind (2008)

1. PG-13
  2. 1 hour 42 minutes
  3. Movie

1. Rating
    5.5/11
  2. Director
  3. Writer
  4. Release Date
    Feb 22, 2008
  5. Country
      • United Kingdom
      • France
      • United States
  6. Language
      • English
  7. Genres
  8. Cast
    1. Jack Black
        (
      • Jerry
      • )
    2. Yasiin Bey
        (
      • Mike
      • )
    3. Danny Glover
        (
      • Mr. Fletcher
      • )
    4. Mia Farrow
        (
      • Miss Falewicz
      • )
    5. Melonie Diaz
        (
      • Alma
      • )
    6. Irv Gooch
        (
      • Wilson
      • )
    7. Chandler Parker
        (
      • Craig
      • )

In Passaic, NJ, Elroy Fletcher runs a video store in a condemned building he claims was the birthplace of Fats Waller. Fletcher goes on a Waller centennial trip, leaving his foster son Mike in charge of the store. Mike's peculiar friend Jerry tries to sabotage a power station and nearly electrocutes himself, getting magnetized in the process. He inadvertently erases every tape in the store. Mike and Jerry hatch an plan to hide the disaster by making a homemade "Ghostbusters" to rent to a woman whom Fletcher will be phoning to check on them. Soon, with help, their homemade versions of films develop a cult following. Will this new business save the store and the building? What about Fats? written by Unknown

1. tt0799934
  2. USD 20M budget
  3. 4 nominations
Updated
Edited by nht.ctn
  • Like 2

BenfeatUyku    12
BenfeatUyku

Kendimi bildim bileli hep sinema sektöründe olmak istemişimdir. İlk başlarda sadece yazar olarak en arkalarda durmak istesem de zamanla -yüzsüz gibi- yönetmenlik alanında da ilerlemek istedim hep. Ancak şöyle bir sorun var ki, kendimi bildim bileli ne zaman bu tarz amaçlarımı insanlara anlatsam "O işte para yok!" gibi klişeden insanı bayan, sürekli tekrar eden lafları işittim ve işitmeye devam ediyorum. Bir kaç tiyatroda yazar ve oyuncu olarak rol aldım ve orta okulda kısa film çekmeye başlamıştım. Etrafımda bu iş için gerekli kimse olmadığı için kısa filmlere de uzun bir ara vermek zorunda kaldım. Çünkü, herkes o filmin baş kahramanı olmak istiyor. Onlar için sinema bundan ibaret. Kamera sadece onu çekecek ve milyonlar dolarlar kazanacaksın. İnsanlara bunun bir sanat olduğunu anlatmadım, anlatamıyorum. Şuan gencim önümde bu amacımı gerçekleştirmek için bolca zaman olacak ama şuan yapamıyorum. Tabi bende hemen 50 milyon dolara film çekmek istemiyorum. Önce bir kısa animasyon, ardından dandik bir kısa film ve onu devam eden bir çok kısa film. Belki sonra popüler olmak için çabalayan sanatçıların klip yönetmenliği. Ha bu arada, tiyatroyu unutmamak gerek. Bir süre böyle idare ettikten sonra çalışıp çabalayıp küçük-mütevazi bir meblağ ile bir festival filmi. Bunlar çok büyük amaçlar mı sizce? Bakın amaç diyorum zira çoğu insan için bu bir amaç değil aksine basit, gelip geçici bir hayal. Bunda sadece insanların etkisi yok ülke olarak sinemanın değerini filan bilmiyoruz. Arada bir Türkiye'nin en çok izlenen filmleri listesinde bir tur atarım. Sonra anlıyorum, bu insanların neden benim amaçlarımı hayal olarak gördüklerini. 

Hemen hemen böyle yani "benim filmim". Tamamen şikayet üzerine bir yazı yazmış olsam da hiçbir zaman bu amacımdan vazgeçmeyeceğim.