Jump to content
Jarndyce

Kobo Kullanıcıları Topluluğu

Recommended Posts

Nayi    215
Nayi
Pulsar, 31 dakika önce tarihinde yazdı:

@Nayi Değerli bilgileriniz için teşekkür ederim.

Acaba ".kepub" formatına dönüştürüp atmak mümkün mü? Bu yolla Kobo'nun desteklediği özellikler kullanılabilir mi?

Mümkün. Calibre programıyla dönüştürülebiliyor. Eski forumda nasıl yapılacağını Gerge anlatmıştı. Bir ara bulup, burada paylaşırım. 

• Like 1

Pulsar    22
Pulsar

@Nayi İşte bunu çok merak ediyorum. Bir süredir bu konuyu araştırıyorum. Kepub formatına çevirdiğini söyleyen kullanıcılar gördüm.

Bilmediğim bir konu olduğu için çok fikir yüretmiyorum ama formatlar arası kalite farkı da oluşmuyorsa .pdf kitaplar okunabilir diye tahmin ediyorum.

Nayi    215
Nayi
Pulsar, 5 saat önce tarihinde yazdı:

@Nayi İşte bunu çok merak ediyorum. Bir süredir bu konuyu araştırıyorum. Kepub formatına çevirdiğini söyleyen kullanıcılar gördüm.

Bilmediğim bir konu olduğu için çok fikir yüretmiyorum ama formatlar arası kalite farkı da oluşmuyorsa .pdf kitaplar okunabilir diye tahmin ediyorum.

Kepub ve epub birbirine benzer şeyler. Her ikisi de html tabanlı. Kepub Kobo'nun kendi özgün formatı. Zaten anlamı da "Kobo epub" demek.

Kepub olursa pdf de olur gibi bir mantık doğru değil.

PDF çok farklı bir şey.

Pulsar    22
Pulsar

@Nayi Biraz meşakkatli bir iş olabilir sanıyorum ancak pdf kitapları önce epub sonra onu da kepub formatına çeviriip Kobo'da okuduğunu söyleyenler gördüm.

Nayi    215
Nayi
Pulsar, 5 saat önce tarihinde yazdı:

@Nayi Biraz meşakkatli bir iş olabilir sanıyorum ancak pdf kitapları önce epub sonra onu da kepub formatına çeviriip Kobo'da okuduğunu söyleyenler gördüm.

Tam anlatamadım sanıyorum. Esas mesele pdf kitabı metne dönüştürmektir. Emek ve meşakkat isteyen kısım burasıdır. İnternetten bulduğumuz Pdf formatındaki e-kitaplar, aslında teknik olarak e-kitap değildir. Genellikle matbu bir kitabın sayfa sayfa resimlenmiş halidir. (İstisnaları var ama malum istisnalar kaideyi bozmaz) PDF kitap üzerinde editleme yapılamaz, metin seçilemez, font değiştirilemez. Bunu metne dönüştürebilmek için önce OCR taraması yapmak gerekir. OCR taramasından sonra tüm OCR hataları elle düzeltilir, paragraf ayarları yeniden yapılandırılır. Bu düzeltme işi saatler alabilir. Ancak resim halinde bulunan kitabı bir kez metne dönüştürdükten sonra ister epub yaparsınız, ister kepup. Bundan sonra birbiri arasında dönüştürmek ya da mesela Kindle'ın formatı olan mobi'ye ya da azw'ye dönüştürmek uygun bir programla bir kaç dakikalık iştir. 

Anlatmaya çalıştığım şey, kepub'ın epub'tan ismi (uzantısı) haricinde teknik olarak çok önemli bir farkının olmadığıdır. 

Epub nedir? Uluslarası Dijital Yayıncılık Forumu'nun e-kitap standardı olarak ürettiği ve kabul ettiği ve artık sektörde standart olarak kabul edilen e-kitap formatıdır.

Kobo demiş ki, benim kendime ait bir formatım olacak, adını kepub koyuyorum ama cihazlarımda epub'a da destek vereceğim. Mesela Kobo'nun kendi kitabevinden bir kitap satın alırsak kepub formatında gelir. Amazon ise benim kendi formatlarım var(mobi, azw), ve kitaplarımı bu formatta satacağım, cihazlarımda epub'a ya da kepub gibi başka üreticilerin standartlarına da destek vermeyeceğim demiş. Biraz Apple gibi resmi olarak dışarıdan müdahalelere izin vermeyen kapalı bir sistem kurmuş. Ama dijital dünya çok geniş, bu tür kısıtlamalar olduğunda insanlar bu kısıtlamaları aşmanın bir yolunu illaki buluyor. Bunun için geliştirilen en güzel şeylerden biri Calibre. Bu programla e-kitap formatları arasında dönüşüm yapmak birkaç dakikalık iş. 

Calibre'yi açın, epub kitabı atın içine, üst menüden "kitap dönüştür" seçeneğini tıklayın, açılan pencerede sağ üstte "çıktı biçimi"ni seçin, bir dakika sonra istediğiniz format hazır. Hepsi bu kadar. :)  (Sanırım yukarıda bunu ilk sorduğunuzda, Gerge'nin yaptığı daha kapsamlı bir işlem vardı onu sorduğunuzu sandım. Yoksa demin bahsettiğim gibi formatlar arasında dönüşüm yapmak çok basit. Kitapları kepub olarak okumak istiyorsanız, Calibre'de dönüştürdükten sonra Kobo'yu bilgisayara bağlayıp, kepub kitapları Kobo'nun kök dizinine atmak yeterli.)

Calibre elbette resim tabanlı pdf'i de epub'a dönüştürebiliyor. Ama ocr hataları, bozuk sayfa yapısı, bozuk satır düzenleri, bozuk paragraflarla. Bu şekilde okurum derseniz, bu da bir seçenek ama hele kitabın ilk taraması kötüyse okumak tam bir işkenceye dönüşebilir. 

Muhabbetle

Edited by Nayi
  • Like 1

Pulsar    22
Pulsar
Nayi, 12 saat önce tarihinde yazdı:

Calibre elbette resim tabanlı pdf'i de epub'a dönüştürebiliyor. Ama ocr hataları, bozuk sayfa yapısı, bozuk satır düzenleri, bozuk paragraflarla. Bu şekilde okurum derseniz, bu da bir seçenek ama hele kitabın ilk taraması kötüyse okumak tam bir işkenceye dönüşebilir. 

Muhabbetle

Sizin gibi konuya hakim birinden bilgi almak oldukça önemli. Bu kadar külfetli ise uğraşmaya değmez.

O zaman yeni yöntem ya da teknoloji çıkana kadar tablete devam. Zira elimde 100 gb. kitap var.

Saygılar

SirEvo    29
SirEvo

Benim cihazı uzun zaman sonra taktım PC'ye ve Calibre ile senkron eder diye düşündüm fakat içindeki bütün kitapları ve okuma geçmişimi vs. yani profilimi sildiği gibi, şu an da yeni kitap atamıyor Calibre ile. Bilgisayar'dan KOBOeReader (F:)'ye girdiğimde tek bir tane dosya çıkıyor, kısayol şeklinde. Ona çift tıkladığımda bütün kitapların olduğu klasör geliyor. Bu durum sadece e-reader için değil normal usb bellekler için de geçerli. Normal bir bellek taktığımda ilk girdiğim sayfada tek bir tane kısayol oluyor, ona tıkladığımda ana yere gidiyor.

Nasıl bir çözüm bulabileceğim konusunda fikri olan var mıdır?

Edit: İkinci klasördeki (yani aslında ana klasör oluyor) dosyaların hepsini o ilk kısayol çıkan yere taşıdım ve bütün kitaplar, profilim vs her şey geri geldi şimdi fakat Calibre ile bağlantı kuramıyor cihaz hâlâ. Sanırım ufak tefek birkaç calibre ayarı vardı cihazla senkronu düzgün yapması için ama hatırlayamadım onları. Kobo Touch bu arada cihaz.

Edit 2: Ama şu var, okuduğum kitapların hepsi Kitaplık'ta "Okunmamış" olarak işaretlenmiş. Sürüyle kitap arasından hangilerini okudum hangilerini okudum tek tek seçmem gerekiyor galiba.

Edited by SirEvo

puan    173

Benim cihazı uzun zaman sonra taktım PC'ye ve Calibre ile senkron eder diye düşündüm fakat içindeki bütün kitapları ve okuma geçmişimi vs. yani profilimi sildiği gibi, şu an da yeni kitap atamıyor Calibre ile. Bilgisayar'dan KOBOeReader (F:)'ye girdiğimde tek bir tane dosya çıkıyor, kısayol şeklinde. Ona çift tıkladığımda bütün kitapların olduğu klasör geliyor. Bu durum sadece e-reader için değil normal usb bellekler için de geçerli. Normal bir bellek taktığımda ilk girdiğim sayfada tek bir tane kısayol oluyor, ona tıkladığımda ana yere gidiyor.

Nasıl bir çözüm bulabileceğim konusunda fikri olan var mıdır?

Edit: İkinci klasördeki (yani aslında ana klasör oluyor) dosyaların hepsini o ilk kısayol çıkan yere taşıdım ve bütün kitaplar, profilim vs her şey geri geldi şimdi fakat Calibre ile bağlantı kuramıyor cihaz hâlâ. Sanırım ufak tefek birkaç calibre ayarı vardı cihazla senkronu düzgün yapması için ama hatırlayamadım onları. Kobo Touch bu arada cihaz.

Edit 2: Ama şu var, okuduğum kitapların hepsi Kitaplık'ta "Okunmamış" olarak işaretlenmiş. Sürüyle kitap arasından hangilerini okudum hangilerini okudum tek tek seçmem gerekiyor galiba.

Hocam kısayol olması virusle ilgili olabilir. Belleklerinizi yedekleyip biçimlendirin. Daha sonra virus taraması yapın.

Aynı durum Kobo için de geçerli. Kitaplarınızı yedekleyip resetleyin cihazı. Calibre ile bağlantısı sonrasında düzelecektir diye düşünüyorum.

Nayi    215
Nayi

Kobo cihazımı yaklaşık bir yıldır stabil bir sürüm olan 3.19.5761'le patchli olarak kullanıyordum. Kobo da bu sürümde çok sorun yaşamamış olacak ki yaklaşık sekiz ay herhangi bir güncelleme yayınlamadı.

Eylül 2016 itibariyle de 4. sürüme geçiş yaptı. 4'le başlayan sürümlerde Kobo arayüzde ufak değişiklikler de yapmış. Hatta 22 Şubat tarihli 4.3.8842 numaralı sürümde tamamen yeni bir ana sayfa arayüzü de yayınlamış. Ancak bu arayüz herkes de çıkmıyor. Sanırım Kobo bu arayüzü deneme amaçlı kullanıyor; ya rastgele seçtiği kullanıcılara gönderiyor ya da beta testerları falan var ve sadece onlara gönderiyor. Patch yardımıyla bu yeni anasayfayı yüklemek mümkün. Ben de deneme amaçlı yükledim ama açıkçası pek hoşuma gitmedi. Bu nedenle eski anasayfaya dönüş yaptım.

Mart başında 4.3.8871 sürüm yayınlandı. Ben de artık bir güncelleme yapmanın vaktinin geldiğine karar verdim. Hem de ne zamandır çok fazla gerek görmesem de kepub'a geçmek yönünde bir hevesim vardı. Böylece bu sürümle birlikte bir güncelleme yaptım ve kepub'a geçiş yaptım. Patch'lerin artık neredeyse kemale ermiş durumda olması sayesinde kebup'larda okurken rastlanan hataların da giderilmesiyle okuma keyfi çok ideal ve keyifli bir noktaya gelmiş durumda.

Ben daha önce kepub'tan uzak duruyor olsam da getirdiği bazı ufak ayrıntılar sayesinde çok sevdim ve bundan sonra sanırım kepub formatıyla devam edeceğim. 

Temel olarak kepub epub'dan çok farklı değil aslında. Sanırım Kobo'nun epub'ı kendine göre uyarlamış hali desek yanlış olmaz. Zaten Kobo cihazlarda formatın adı "Kobo Epub" diye geçiyor. Hatta bilgisayardaki görünen dosya adı ve uzantısının da "Kitap adı.kepub.epub" şeklinde ilginç bir yapısı var.

Gözlemlediğim kadarıyla kepub'ın getirdiği ilave detaylardan birkaçı.

* Sayfa üstünde başlık (header) ve altında ise sayfa numarası (footer) var. Tabii bunları tamamen kapatmak mümkün. Epub'da sadece footer var.

* Okunan kitapla ilgili daha detaylı okuma istatistikleri sunuyor. Bölümler, bölümlerde kalan sayfalar, kalan süre gibi. Epub bu kadar detaylı değil.

* Sayfa ilerlemesini ister bölüm üzerinden ister bütün kitap üzerinden görebiliyoruz. Epub'da sadece bütün kitap üzerinden görebiliyoruz.

* Dipnotlar aynı sayfa üzerinde pop-up olarak çıkıyor. Çok hoş bir özellik. Epub'da yok.

* Göreceli bir yorum olabilir ama sayfa geçişleri, kitap açılışı, sayfaların işlenişi sanki daha hızlı ve akıcı gibi. Genel olarak cihaz bana kepub'larla daha iyi çalışıyor, dokunmalara daha iyi tepki veriyor gibi geldi.

Daha önce önemsemiyor, önermeye gerek duymuyordum ama sanırım Kobo sahipleri kepub'ı kullanmalı. 

Çok karışık işler değil ama fırsat bulunca kitapların kepub olarak nasıl yükleneceğini de anlatacağım. 

Not: Üstteki mesajlarımdan birinde basitçe "epub'ı Calibre'de kepub'a çevirin cihaza atın" demiştim ama bu şekilde çalışmıyor. Calibre'de çevirince kepub uzantılı bir dosya oluşuyor ve bunu direk cihaza kopyaladığımızda Kobo bu dosyayı görmüyor. Kepub'a dönüştürülmüş kitabı basit yöntemle yani cihazı bilgisayara USB ile bağlayıp kopyala/yapıştır seçeneğiyle atmak istersek ufak bir işlem daha yapmak gerekiyor. Normalde bu dönüşümü yaptıktan sonra dosya şöyle bir şekil alıyor. "Kitap Adı.kepub" Dosyayı direk bu şekilde cihaza atarsak cihaz bu dosyayı görmüyor. Dosyayı manuel olarak "Kitap Adı.kepub.epub" şeklinde gerçek uzantısı epub olarak değiştirip atarsak Kobo kitabı kepub olarak görüyor. Ya da bunlarla hiç uğraşmadan Calibre'de gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra kitabı Calibre üzerinde kepub'a dönüştürerek cihaza gönderebiliriz. 

Edited by Nayi
  • Like 3

Nayi    215
Nayi

Kobo 9 Mayıs 2017'de 4.4.9298 numaralı yeni bir sürüm yayınladı. Kobo bu sürümle birlikte özellikle görsel tarafta ciddi değişiklikler yapmış durumda. Bazı bugları da düzeltmiş olmasına rağmen okuma deneyimi anlamında en başından beri yamalarla revize edilen sorunlarda bir değişiklik yok. Bu sorunları yine yamayla aşmak mümkün.

591af13f30cde_screen_006(2).thumb.png.d89de76d1340534636fc877b5945d868.png

Şimdi kısaca değişikliklerden bahsedelim.

* Anasayfa tasarımı: Kobo daha önceki sürümlerde deneme aşamasındaki anasayfa tasarımını artık bütün kullanıcılar için standartlaştırmış. Artık yamayla da olsa eski anasayfa arayüzüne geçiş mümkün değil. Bu anasayfa tasarımı eskisine göre görsel olarak biraz zayıf olsa da daha basit yapısı ve büyük kutucuklardan oluşması nedeniyle kullanım açısından daha pratik olacak gibi görünüyor.

screen_001.thumb.png.03c0ec3842ffa524258a844679640d35.png

* Ana menü: Sol üstteki basit menü sayesinde istenilen alt menülere daha az tıklamayla ulaşmak mümkün olacak. Ayrıca sağ tarafta sıralanan simgelerle, ışık, wi-fi, pil, arama seçeneklerine de tek dokunuşla ulaşmak mümkün. Bu anlamda yeni menü sisteminin daha pratik ve kullanışlı olduğunu söylemek mümkün.

screen_002.thumb.png.9a5e9766bd481a6fdcff23cb40c06586.png

* Yazarlar sekmesi: Kitaplarım menüsüne yeni sekme eklendiği görülüyor. Bu sekme altında kitaplar yazarlarına göre listelenebilmekte. Bu yeniliği şahsen çok beğendiğimi belirtmek isterim. Ben zaten bu özellik yokken bile kitaplarımı Calibre üzerinden yazarlar koleksiyonu oluşturarak yüklüyordum. Bunun nasıl yapıldığını önceki DP forumunda anlatmış burada da anlatmayı düşünüyordum. Bu özellik sayesinde artık bahsettiğim bu rehbere eskisi kadar ihtiyaç kalmamış oluyor. Koleksiyon özelliğini artık başka amaçlarla kullanmak mümkün. Mesela kitapları türlerine, dillerine vb. göre koleksiyonlar oluşturabiliriz.

screen_004.thumb.png.7338bcbc588e65bd78681a333ca24584.png

* PIN kodu: Cihaza pin kodu uygulaması getirilmiş. Artık cihazı başkalarının kurcalamasına karşı açılışta ya da uyku modundan çıkınca pin kodu ile korumak mümkün.

screen_006.thumb.png.ce6fd460a4e91a9cbd635fac7868480f.png screen_005.thumb.png.665f4c829fd698ee5a9f54a91bcf9b48.png

4.4.9298 sürümünü indirip kurmak isteyenler, aşağıdaki linkten kendi cihazına uygun olan versiyonu indirip...

Kobo_Firmware_Releases

...aşağıdaki linkte anlatıldığı gibi yükleyebilirler. 

KOBO E-OKUYUCULARA MANUEL FIRMWARE (YAZILIM) YÜKLEME 

Edited by Nayi
  • Like 2

bonafide    134
bonafide

@Nayi yeni sürüm yüklediğimizde eski sürüm üzerine yaptığımız gece modu gibi yamalar da kaybolacak sanırım. Doğru mu biliyorum ?

Nayi    215
Nayi
bonafide, 6 dakika önce tarihinde yazdı:

@Nayi yeni sürüm yüklediğimizde eski sürüm üzerine yaptığımız gece modu gibi yamalar da kaybolacak sanırım. Doğru mu biliyorum ?

Doğru. Sürüm yeniledikten sonra tekrar yama yapmak gerekiyor. 

Bu sürümün yaması için aşağıdaki linkten yardım alınabilir.

4.4.9298 Yama 

Eski anasayfa tasarımına dönüş mümkün olmadığı için `Disable new home screen` `Enable new home screen` yamaları çıkarılmış.

Yeni eklenen yamalar da var. Bunları verdiğim linkteki ikinci mesajda görebiliyoruz. İkinci mesajda yama kodlarının olduğu mesajlara link verilmiş. Mesajdaki son iki yama hariç diğerleri kurulabilir. Kodların olduğu mesajda o yamanın hangi dosya içine ekleneceği yazıyor. Spoiler kodu içine alınan yama kodunu ilgili dosyanın altına kopyalar yapıştır yaparak uygulayabiliyoruz. 

Edited by Nayi
  • Like 2

bonafide    134
bonafide

Sadece Aura Edition 2 ve Aura One modelleri için 18 Mayıs'ta 4.4.9349 sürümü yayınlanmış.Bu model cihaz sahipleri 17 Mayıs'ta yayınlanan 4.4.9344 sürümünü yüklememeliler. Cihazlarda black screen e sebep oluyormuş ve düzelmesi için factory reset gerekiyormuş.

Edited by bonafide

bonafide    134
bonafide

Kobo, H20 modelinin bir üstü olan H2O Edition 2 yi piyasaya sürmüş. Yeni model D&R aracılığıyla temin edilebilmekte.Bu yeni modelde su geçirmezlik özelliği geliştirilmiş.Ekran aydınlatmasında ise ComfortLight PRO dedikleri bir teknoloji kullanılmış. Böylelikle cihaz gün ışıgına göre beyaz dan turuncuya kadar giden bir tonda aydınlatmayı ayarlıyor.

http://www.dr.com.tr/Elektronik/Kobo-Aura-H2O-E-Rdr-Edition-2-Syh/Kobo-E-kitap-Okuyucular/urunno=0001702749001

NeC    177
NeC

Daha bir hafta önce almaya niyetlendiğim ve fiyatı 400 lira olan Aura Edition 2 az önce baktığımda 519 lira olmuş. Hayallerimle oynadılar resmen. :39:Ne dersiniz? Düşme ihtimali var mıdır?

NeC    177
NeC

An itibariyle derin bi oh çektim. Şu fiyat tekrar oynamadan sipariş geçeyim bari.:oleyoel:

DykMj6.jpg

• Like 3

lmkcn    2
lmkcn

Merhaba,

Yaklaşık 1,5 yıldan beri Kobo Glo HD kullanıcısıyım. Kitap okurken aniden cihaz kapandı ve tekrar açmaya çalışırken "Yeniden yükleniyor" mesajı ile başladı ama bu işlem hiç tamamlanmadı. Cihaz bu şekilde kaldı. Cihaz hediye geldiği için faturası da yok. Ben Bursa'dayım cihaz İstanbul'dan satın alınmış. D&R müşteri hizmetleri cihazın satın alındığı mağazaya gitmesi gerekir diyor. Satın alan kişi (oğlum) yurtdısında yani D&R tarafında ümit yok gibi görünüyor. Bu konuda yardımcı olabilecek fikri olan var mı acaba.

Şimdiden teşekkürler.

9DRvPk.jpg

Edited by Nayi
Resim küçültüldü.

nukleer    24
nukleer
lmkcn, 8 dk önce tarihinde yazdı:

Merhaba,

Yaklaşık 1,5 yıldan beri Kobo Glo HD kullanıcısıyım. Kitap okurken aniden cihaz kapandı ve tekrar açmaya çalışırken "Yeniden yükleniyor" mesajı ile başladı ama bu işlem hiç tamamlanmadı. Cihaz bu şekilde kaldı. Cihaz hediye geldiği için faturası da yok. Ben Bursa'dayım cihaz İstanbul'dan satın alınmış. D&R müşteri hizmetleri cihazın satın alındığı mağazaya gitmesi gerekir diyor. Satın alan kişi (oğlum) yurtdısında yani D&R tarafında ümit yok gibi görünüyor. Bu konuda yardımcı olabilecek fikri olan var mı acaba.

Şimdiden teşekkürler.

Cihazı şarja takıp, şarj portunun yanındaki deliğe ataç gibi bir şeyle basılı tutup resetlemeyi deneyin. Bir ihtimal düzelebilir.

lmkcn    2
lmkcn
nukleer, 31 dk önce tarihinde yazdı:

Cihazı şarja takıp, şarj portunun yanındaki deliğe ataç gibi bir şeyle basılı tutup resetlemeyi deneyin. Bir ihtimal düzelebilir.

İlginize teşekkürler, yazmayı unutmuşum ama bu işlemi, arka kapağı açıp batarya kablosunu söküp geri takmayı ve hafıza kartını da söküp geri takmayı da denedim hiçbiri işe yaramadı.

Nexus 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Edited by lmkcn
İmla

Kobalamin    109
Kobalamin

@lmkcn biraz araştırdım. Sizin probleminize benzer sıkıntılar yaşayan insanlar olumlu bir yanıt alamamış.

Bu kaynaklarda bazı çözüm önerileri verilmiş fakat, sanırım siz bütün bunları denemişsiniz;

https://www.epubor.com/how-to-fix-kobo-glo-frozen-by-yourself.html

http://gedakc.users.sourceforge.net/display-doc.php?name=kobo-ereader-not-responding