Jump to content
Jarndyce

Kobo Kullanıcıları Topluluğu

Recommended Posts

kartalkaya19    1
kartalkaya19
Nayi, 6 saat önce tarihinde yazdı:

Uygulamaları kullanmıyorum. Net bir cevap veremeyeceğim sorunuza.

Daha önce denemişliğim var, Kobo sitesinden ya da idefix'ten aldığım kitaplar eşleniyor ama bağımsız olarak internetten indirip yüklediğim kitaplar eşlenmiyor diye hatırlıyorum. 

Evet oyleymiş. Sadece D&R, idefix ve kobo'dan alınan kitaplarda eşleme oluyormuş. Dediğiniz gibi. 

bluehawk    2
bluehawk

Merhaba arkadaşlar, ben Kobo H2O cihazıma Koreader yüklemek istiyorum. Bana nasıl yükleyebileceğimi bilen birileri anlatabilir mi ?

Nayi    215
Nayi
bluehawk, 06.02.2019 - 12:21 tarihinde yazdı:

Merhaba arkadaşlar, ben Kobo H2O cihazıma Koreader yüklemek istiyorum. Bana nasıl yükleyebileceğimi bilen birileri anlatabilir mi ?

Aşağıdaki linkte bir arkadaş nasıl yükleneceğinden bahsetmiş.

Koreader

bluehawk    2
bluehawk
Nayi, 08.02.2019 - 11:57 tarihinde yazdı:

Aşağıdaki linkte bir arkadaş nasıl yükleneceğinden bahsetmiş.

Koreader

Teşekkürler.

• Like 1

gacvokem    3
gacvokem

buradaki değerli paylaşımları yapanlara  teşekkür ederim clara hd cihaza koreader yükledim gayet kullanışlı bir uygulama cihaz artı bir çok özellik geldi . Şunu öğrenmek istiyorum cihazı fabrika ayarlarına döndürsem yada güncelleme geldiğinde direk yüklersem  patch vede koreader silinirmi ? tekrar kurmamı gerekir.

Edited by gacvokem

Warrior1453    0
Warrior1453

Merhaba arkadaşlar Kobo aura h20 edition 2 kullan biri cihaz hafızsının img dosyasını çıkarıp link atabilir mi acaba cihazın hafızasını komple sildim yanlışlıkla doğal olarak açılmıyor:(

burakyolcu    2
burakyolcu

Öncelikle herkese merhaba, 

Bu konu kısmındaki altı sayfada yer alan tüm yazışmaları tek tek okudum. Sırada Kobo okuyucular için uygulamalar ve yamalar kısmı var. Oradaki dört sayfada yer alan her bir mesajı okumayı planlıyorum. Bu güzel sayfayı açan ve yazı ve tecrübeleriyle renklendiren herkese tek tek teşekkür ederim. 

Öncelikle yaklaşık 3 yıldır kobo Glo HD kullanıcısıyım. Yani Nayi ile aynı cihazı kullanıyoruz. Buda sorularıma cevap alabilme yüzdemi artıracağı için sevindirmedi desem yalan olur. Bende her kullanıcı gibi kendimce sorunlar yaşamaktayım. Ama bu siteyle tanışmam bunlar yüzünden olmadı. Her şey word şeklinde sakladığım şiirlerimi e-pub a çevirebilirim düşüncesiyle başladı aslında. Google amcada araştırma yaparken önce bir blog la tanıştım oradan da https://epubyapalim.weebly.com sitesiyle tanıştım. Tek tek her konusunu okudum kendimce not aldım. Ama gördüm ki beni aşan işlermiş. Hevesimi yarım bırakarak vazgeçtim. (Belki daha sonra tekrar bir gaza gelip uğraşmayı denerim.)

Şimdide kendimce yaşadığım sizler için basit olabilecek ama benim takıntılarım içine aldığım sıkıntılarımı dile getirmeye çalışayım. Belki aynı sorunları yaşayan birileri çözümlerini söylerler de hem bana hemde sorun yaşayanlara ışık tutmuş oluruz. 

1-     Cihazımın ayarlar kısmındaki cihaz bilgileri kısmına girdiğimde yazılım sürümü olarak 4.15.12920 sürümünü görmekteyim ki güncelleme tarihi 2019 olmasına rağmen. Sizler 4.7 lerden bahsederken benim cihazımın güncel sürümünün 4.15 görünmesi normal mi. Yada sizce cihaz kendini neden güncel sürümüne yükseltmiyor olabilir?

2-     Evde Macbook bilgisayar iş yerinde ise windows bilgisayar kullanıyorum. Blog sitesinde anlatılan calibre eklenti gibi şeyleri bilgisayarıma kurmadan önce hem iş yerimde ki bilgisayarımdan hemde evdeki bilgisayarımdan cihazıma bağlandığımda kendimce not aldığım altını çizdiğim kısımları görebiliyordum. Bu vesile ile de "altıçizilmişkitapsayfaları" instegram adresimde kendimce paylaşımları mı yapabiliyordum. Evdeki bilgisayarımdan bağlanınca eskisi gibi sorun yaşamama rağmen iş yerindeki bilgisayarımla bağlandığım an tüm okuyup bitirmiş olduğum kitaplar altını çizdiğim kısımlar sıfırlanıyor. Buda malumunuz çok sinir bozucu bir durum. Düşünsenize koskocaman kendinizce bir arşiv oluşturmuşsunuz bir anda her şey sıfır hale geliyor. Cihazımı fabrika ayarlarına döndürmek dahil bir çok şeyi denedim ama olmadı maalesef. İş yerinde ki bilgisayarıma bağlandığım anda cihazım sıfırlanıyor. L

3-     Cihazıma kitap yüklemek için Adobe Edition programı kullanıyorum. Altını çizdiğim kısımlarında yine bu programla kopya yapıştır şeklinde bilgisayarıma aktarmasını yapıyordum. Bu programında defaten kaldırıp yeniden kurdum yine de 2. Maddedeki sorunum gitmedi. Benim ufak tefek bazı takıntılarım vardır anlamsızca. Epub dosyasını cihazıma yüklediğimde yazarı kitabın ismi gibi kısımların belli standartlarda olmasını isterim. Olmayanları “SİGİL” programı ile içerisinde düzeltme yapıp istediğim standartlara getiriyorum. Sorum şu ben adobe edition programı ve siğille yaptığım işlemleri sadece calibre ile yapabilir miyim? Yani altını çizdiğim kısımları calibre ile görebilir miyim? Yada yazar adı kitap adı gibi bilgilerin ayrı ayrı girilmemiş epub dosyalarını calibrede yazar kitap adı gibi kısımlarını düzenleyebilir miyim. Adobede kitapları listelediğimde kobo cihazında nasıl görülecekleri görünüyor. Calibrede de bu mümkün müdür?

Biraz uzun oldu ama hakkınızı helal edin. :(

• Like 1
  • Thanks 1

Nayi    215
Nayi

Merhaba @burakyolcu

Diğer başlığı dikkatle okumanızı öneririm. Kobo'yla ilgili kafanıza takılan birçok şeyin cevabını ve bir çok sorunun çözümünü bulacağınızı düşünüyorum.

1. Cihaza otomatik güncelleme gelmiyorsa bunu manuel olarak gerçekleştirebilirsiniz. Diğer başlıkta açıklaması var.

2. Bu sorununuza ilişkin bir cevabım ve çözüm önerim yok. Mac'im de olmadığı için inceleme şansım da yok.

3. Adobe Editions dediğiniz sanırım Adobe Digital Editions (ADE). ADE bende de kurulu ama ADE'yi sadece kitapları Kobo'ya yüklemeden önce incelemekve onlara göz atmak için kullanıyorum. Sorununuz sadece kitap isimleri yani dosya ismi vs. (aslında Metadata bilgileri) düzenlemekse Calibre'de bunları rahatlıkla yapabiliyorsunuz. Diğer başlıktaki Calibre konusunu okumanızı öneririm. Altı çizilen (Kobo'daki ismiyle vurgulanan) yerleri çıkarmak içinde farklı uygulama o başlıkta mevcut. Göz atmanızı öneririm.

• Like 1

Putte    1,605
Putte

Bende aldım Kobo Model N782, artık bakacağız buraya. Daha elime alıp fazla ilgilenemedim. 

• Like 1

burakyolcu    2
burakyolcu
Nayi, şöyle yazmıştı: (15 dk önce)

Merhaba @burakyolcu

Diğer başlığı dikkatle okumanızı öneririm. Kobo'yla ilgili kafanıza takılan birçok şeyin cevabını ve bir çok sorunun çözümünü bulacağınızı düşünüyorum.

1. Cihaza otomatik güncelleme gelmiyorsa bunu manuel olarak gerçekleştirebilirsiniz. Diğer başlıkta açıklaması var.

2. Bu sorununuza ilişkin bir cevabım ve çözüm önerim yok. Mac'im de olmadığı için inceleme şansım da yok.

3. Adobe Editions dediğiniz sanırım Adobe Digital Editions (ADE). ADE bende de kurulu ama ADE'yi sadece kitapları Kobo'ya yüklemeden önce incelemekve onlara göz atmak için kullanıyorum. Sorununuz sadece kitap isimleri yani dosya ismi vs. (aslında Metadata bilgileri) düzenlemekse Calibre'de bunları rahatlıkla yapabiliyorsunuz. Diğer başlıktaki Calibre konusunu okumanızı öneririm. Altı çizilen (Kobo'daki ismiyle vurgulanan) yerleri çıkarmak içinde farklı uygulama o başlıkta mevcut. Göz atmanızı öneririm.

Vermiş olduğunuz biligiler için çok teşekkür ederim. Evet ADE programı. Diğer tarafı ozaman okuduktan sonra tekrar sorunlarım devam ederse buraya yazarım inş. 

Putte    1,605
Putte

@Nayi, iyi bir model mi almışım?

• Like 1

Nayi    215
Nayi
Putte, şöyle yazmıştı: (3 saat önce)

@Nayi, iyi bir model mi almışım?

Bahsettiğin model Kobo Forma sanırım.
Forma'nın tasarımı çok güzel. Tutuşu kolaylaştırması için tasarlanan geniş kenar çerçevenin ve fiziksel sayfa değiştirme butonlarının kullanım konforunun çok iyi olduğunu tahmin ediyorum. Bizim kullandığımız klasik modellerin bu yönde bir eksiği var. Benzer bir model ilk olarak Kindle'da vardı. Sanırım Kindle'dan esinlendiler. Yazılım -modele özel minik özelleştirmeler dışında- bütün Kobo'larda aynı zaten. Fiyat yönünden bizi biraz aşıyor ama sana yakışır. 😁 

Güle güle kullan. 

habibsoaz    0
habibsoaz

Koboma nasıl arabça font yüklerim? bilen var mı?

habibsoaz@yahoo.com mail adresim, bilen varsa bana yollasın lütfen