Jump to content
Sign in to follow this  
master44tr

Altyapı olmayan binaya alternatif internet çözümleri

Recommended Posts

master44tr    11
master44tr

Aydın’da tüm mahallede ve sokakta internet var. Daha önce kendi evimde ben de kullanıyordum. Kentsel dönüşüm dolayısıyla internetimi kira evine nakil ettirdim. Evimiz yıkılıp, tekrar yapıldı. Geri taşındım. Nakil için başvuruda bulundum aynı eve altyapının olmadığını söylediler. Sokaktaki tüm evlerde var bir bizim evde yok. Yeni yapıldığı içinmiş.

Şimdi nereye başvurmam gerekiyor? Türk Telekomun aylarca beklettiğini duydum ve çok moralim bozuldu.

Bu süre zarfında internet için bana uygun başka alternatifler var mıdır? Sınırsız 16 mb’e kadar 60 TL veriyordum.

Yardımcı olacak arkadaşlara çok teşekkür ederim.

ssniper    580
ssniper

Bir mahallede bir bağlantı paneli kurup abone sayısını sabitliyorlar. Diyelim ki 200 abone. Bu sayı dolunca ilave abone vermiyorlar. Siz nakil yaptırınca muhtemeldir ki paneldeki sizin yerinizisıra bekleyen  başkasına tahsis etmişler, kota dolmuş. Ya başvurup, panelde size yer ayrılmasını bekleyeceksiniz, ki bunun için kesinlikle kimse size tarih veremez, ya da alternatif çözümler arayacaksınız. Paneldeki abone sayısını arttıtılmasını talep edebilirsiniz. Onda da binbir dereden su getiriyorlar. Yok ilave kart lazımmış, yok ödenek yokmuş, yok bir sürü yalan.

Aklıma gelmişken bu altyapı durumundan Türk Telekom sorumlu, ama aynı altyazıyı tüm firmalar kullanıyorlar. Yani bu altyapı olmaksınız diğer firmalar da size internet bağlayamaz. Ancak, İzmir'in bazı semtlerinde Vodafone'un Türk Telekom'dan müstakil fiber hattı çektiğini görmüştüm. Ancak nerelerde bu uygulama var bilemiyorum.

Gelelim, İzmir'in Menderes ilçesinde oturan şahsımın benzer durumu nasıl çözdüğüme:

Başka bir ilden nakil yaptığımda ben 1 sene bekledim bağlamadılar. (1 sene içinde hattımızın geleceğini söylemişlerdi) (Bu arada Turkcel WINN kullandım) 1 sene sonra bağlanmayınca (WINN sözleşme süresi dolmuştu) ben de oturdum, wiki'den Türk Telekom yönetim kurulu üyelerini (başkanı dahil), listesini çıkartıp bir mektup hazırladım ve hepsine ayrı ayrı gönderdim.

Takriben 1 hafta sonra ellerine geçmiş belli ki, paçaları tutuşmuş halde hemen beni aradılar. 1 haftaya kalmadan da evime özel hat çektiler. Maalesef ki durum böyle...

Konuyu araştırırken UYDU-NET diye bir şey görünce balıklama atladım. Zannettim ki, çanak üzerinden internet alacağım. Meğer alakası bile yokmuş, yine normal hatlar üzerinden internet veriyorlar. Tamamen aldatmaca yani.

Ancak, (diğer illerde de muhtemelen vardır) İzmir'de bir firma (Basın Sitesi semtindeydi adresi) tamamen çanak üzerinden uydu interneti veriyor. Dağ başında da olsanız, metruk adada da olsanız internet kullanabiliyorsunuz. Ancak bu sistemde, bağlantı ücreti çok fazla (2 sene önce 2,000 TL'yi geçiyordu) Sebebi de alıcıda kullanılan modem tarzı bir cihazın çok pahalı olmasıydı. Bir şekilde internet problemini çözdüğüm için bu konuya fazla eğilmedim. Ama  çözemeseydim, bu kadar parayı vermeye değer miydi bilemem...

İnterneti bir şekilde çözemezseniz, en uygun çözüm WINN tarzı bir çözüm olabilir. (Ancak ciddi hız ve kota sorunu var haberiniz olsun, iyice inceleyin. bende kota dolmadan önce 7 Mbps, dolduktan sonra ise 10kpbs sürat vardı ki bu süratle sayfalar bile açılmıyordu, internet sitesinde farklı süratlar yazıyordu. sanırım kota sonrası 100 kpsb. Önce, bana yeter dedim ama mahsus 100 kpbs vermiyorlar. Telefon açtım, yok sizin bilgisayarda sorun var, yok şebekeye uzaksınızdır, bir sürü yalan dolanla 100 kpbs'yi vermiyorlar. Halbuki sorun olsa kota dolmadan önceki hızı da verememeleri lazım, değil mi? Telefona konudan anlamayan kişileri koymuşlar kasten, benim kullandığım teknik tabirleri anlamayıp saçmalayınca çıldırmıştım) GSM sorunu yaşanan bir yerdeyseniz ve yüksek bedelini karşılayabilecekseniz (gerçek) uydu interneti çözüm olabilir.

Allah kolaylık ve sabır versin.

• Like 1