Jump to content
Laravel Framework 5.7.6 güncellemesi tıklayın lütfen Devamını oku... ×
Franz_K

Film Değerlendirme Kriterleri

Tavsiye Edilen İletiler

Franz_K    579
Franz_K
Oluşturuldu: (düzenlendi)

Merhaba, 

Filmleri heyecanlı olup olmadıklarına, dövüş sahnelerinin iyi olup olmadığına, sıra dışı efektler kullanılıp kullanılmadığına göre değerlendirmeyen benim gibi sinema izleyicilerinin değerlendirme kriterlerini merak ediyorum. Benim şöyle bir listem var: 

1. Orijinal konu

2. Kurgusal başarı

3. Oyuncu performansları

4. Görsel zenginlik

5. Kamera ve efekt kullanımları

6. Müzikler

7. Diyaloglar

8. Alt metin

9. Mesajı iletmedeki başarısı

10. Özgünlük / Evrensellik

Eklemek istediklerinizi ya da gereksiz olduğunu düşündüklerinizi belirtirseniz sevinirim. 

tarihinde Franz_K tarafından düzenlendi
  • Beğeni 3

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
Paradigma    148
Paradigma

Güzel detaylandırmışsınız. Aklıma bir şey gelmedi açıkçası. İnsanın dünyadaki durumu/insanlığın gidişi üzerine düşünsel bir duruşu var mı diye ararım. Ayrıca insan ilişkilerini ne kadar gerçeğe yakın sunduğu (kalıplardan uzak) da aradığım bir şey oluyor. Bir de "American way of life"ın dışında bir şey söylemeye yetkin mi yoksa bize gizliden onu mu iteliyor diye tetikte oluyorum genelde :)

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
DeanJames    856
DeanJames

Bence de aşağı yukarı doğru bir liste. Ama ben filmde göre değişebileceğini düşünüyorum.Örneğin surreal bir filmde konu ön planda olmayabilir.Ya da bazı filmler müzik kullanmamayı seçebilir gibi.Benim temel ilkem filmin sizin üzerinizde bıraktığı etki  fakat orada da kişinin kültür seviyesi,sosyo-ekonomik durumu,eğitim durumu gibi gibi etkenler seyirciden seyirciye fark gösterebilir.Birinin muazzam keyif aldığı bir yapıma bir diğeri boş gözlerle bakabilir ya da tam tersi. :) Aslında daha da açılabilir bu konu.

• Beğeni 1

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
rabiadelpueblo    531
rabiadelpueblo

Benim için her şeyden önce filmin, anlattığı şeye seyircinin de inanmasıdır. Bir film ne kadar absürt veya devasa savaş sahnelerine sahip olsa da yarattığı evreni, seyirciye inandırabilmeli. İnandırıcılık...

İletiyi paylaş

Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.