Jump to content
Sign in to follow this  
gulendamdinc

Filmi nasıl indireceğim?

Recommended Posts

gulendamdinc    0
gulendamdinc

Alt yazı çeviri yapmak istiyorum. Kullanacağım uygulamaları indirdim ama filmi nasıl indireceğim? 

Edited by darkness_age

elbais    1,705
elbais
gulendamdinc, 23 dk önce tarihinde yazdı:

Alt yazı çeviri yapmak istiyorum. Kullanacağım uygulamaları indirdim ama filmi nasıl indireceğim? 

Bir yol tarif edeyim;

İngilizceden çevireceğini varsayarak yazıyorum; sitede hangi sürümün kaynak altyazısı var önce onu kontrol et. Sonra kaynak altyazıdaki sürümü torrent'ten bulup indirirsin. 

Torrent için @CinTonik usta yardımcı olur, o işlerin kompedanı kendisidir ;)

Kolay gelsin :) 

• Like 1

CinTonik    237
CinTonik
elbais, 4 sa önce tarihinde yazdı:

Bir yol tarif edeyim;

İngilizceden çevireceğini varsayarak yazıyorum; sitede hangi sürümün kaynak altyazısı var önce onu kontrol et. Sonra kaynak altyazıdaki sürümü torrent'ten bulup indirirsin. 

Torrent için @CinTonik usta yardımcı olur, o işlerin kompedanı kendisidir ;)

Kolay gelsin :) 

Torrent konusunda bu fakirin hiç bilgisi yok maalesef! :( Ama dersen ki "katır, eşek vb bilimum dört ayaklı hayvan da olur" yardıma hazırım. :beer:

ssniper    574
ssniper

Bu işte sıfırsanız, filme göre kaynak altyazı bulmak bazen zor olur. Senkron işi de ayrı bir meseldir. Mevcut altyazılara göre film aramak şu aşamada çözüm olabilir. Önce ne tür film çevireceğinize bakın. (Korku, Gerilim, Bilim Kurgu,vb.) Ufak bir tüyo: Komedi filmlerinde kelime oyunları çok olur, bunları Türkçeye aktarmak ise ayrı bir sorun. Romantik filmlerde bol diyalog ve ağdalı cümleler olur, seyretmede seviyor olabilirsiniz ama çevirisi sıkabilir. Bilim Kurgu'da daha çok terminoloji zorlayacaktır. Güzel Türkçemizde daha karşılığını bulmamış bazı tabirlere karşılık bulmak zorunda dahi kalabilirsiniz. Tarihi filmlerde bazen kadim İngilizce kullanılır. Daha baştayken kendinizi bu tür çevirilerle zorlamayın derim bence. Belgeselerde fazla teknik terminoloji, ağır ve uzun cümleler  olur. Azimli değilseniz zorlanabilirsiniz.

Bence en iyisi KORKU janrıyla başlayın. Diyaloglar kısa ve az olur. 300-600 diyalog arası sizi zorlamayacaktır. Diyalogların çoğu da zaten ünlemler ve "kaç", "kovala" türü ifadeler olacaktır. :)

Senkronlu altyazıyı bulduktan sonra en az bir kez kaynak altyazıyla izleyin. Çeviriden sonra Subtitle Workshop ile gerekli düzeltmeleri yapın ve bir kez daha izleyin. Mutlaka imla kontrolü yapın ve altyazınızı paylaşın. Paylaşmadan önce Altyazı Değerlendirme'den bir arkadaşa gönderip bir ön inceleme de isteyebilirsiniz. Bir de forumda "çeviri" ana başlığı altındaki yardımcı başlıkları iyi okumanızı tavsiy ediyorum.

Şimdiden kolay gelsin.

• Like 3

McFly    70
McFly

U torrent programını indirin. http://1337x.to, RARBG sitelerinden çogu güncel film dizi v.b indirebilirsiniz.

eski filmleri kickass den bulabilirsiniz.(magnet linkine tıklatın)

1.png

sitedeki ingilizce altyazı sürümüne göre buralardan indirin. örnek 

BL14j9.jpg

Edited by McFly
bir bilgi ekleme
  • Like 2

planetayfun    0
planetayfun

Torrent sitelerinden indirebilirsin sanırım. İdm ile yakalayınca filmin kalitesi bozulabiliyor :D