Jump to content
Sign in to follow this  
Mr.Hate

Modem İp Adresi Sorunu

Recommended Posts

Mr.Hate    269
Mr.Hate

Geçenlerde Emule düşük ID sorunu yüzünden bilgisayarıma format atmıştım. Daha önce ne yaptıysam bir türlü yüksek ID alamadım. Tüm portlar açık, herşey %100 doğru olduğu halde ısrarla düşük ID alıyordu. En son format atmak zorunda kaldım çünkü daha önce de böyle bir sorun yaşadığımda format attıktan sonra düzelmişti. Fakat bu kez düzelmedi. Ne yaptıysam olmadı. Sonra sorunun ne olduğunu buldum ve ilk defa karşılaştığım bir sorun bu.

Sorun şu: emule benim internet ip adresimi yanlış biliyor ve sadece emule de değil, hangi siteden kontrol edersem edeyim internet adresim modemimin bana verdiği ip adresinden farklı çıkıyor. Örneğin şuan internetten kontrol ettiğimde bana verilen ip adresi "78.190.204.118" olarak görünüyor. Fakat modemim ise ip adresimin "100.82.199.97" olduğunu söylüyor? :oleyo: 

Emüle'nin bağlantı ayarlarından sınama yap dediğimde açılan site de 78.190.204.118 adres üzerinden sınama yapıyor ve böyle bir ip adresi de olmadığı için doğal olarak başarısız oluyor. İp adresine ping çektiğimde cevap yok ve sitelerde adres İstanbul olarak görünüyor.  İşin ilginç yanı modemi her kapatıp açtığımda sitelerin bana verdiği yanlış olan adres de değişiyor.

Ttnet'in müşteri hizmetlerini aradım ve sorunu söyledim, onların yaptığı ip adresi kontrolünde modemin verdiği ip adresi görünüyor dediler ve sorunun modeminizden kaynaklı olma ihtimalinden bahsettiler. Modemimin marka ve modeli Airties Air5650TT, modemi saatlerdir kurcalıyorum ve her ayarı sırasıyla kapatıp açarak sorunu gidermeyi denedim ama olmadı bir türlü.

Gelelim soruya, benim gibi böyle bir sorunla karşılaşan oldu mu aranızda? Olduysa sorunu nasıl çözdünüz? Çünkü cidden çok ilginç bir sorun. Ha benim işime geliyor bu sorun çünkü beni tüm siteler İstanbul'da sanıyor. :oleyoel: Ben bu sırrı çözmeden gözüme uyku girmez artık. :foleyo:

nukleer    24
nukleer

TTNET sizi CGN havuzuna almış. Sabit IP hizmeti satın almak dışında yapabileceğiniz bir şey yok. Daha detaylı bilgi için bu yazıya bakabilirsiniz.

Mr.Hate    269
Mr.Hate
nukleer, 3 dk önce tarihinde yazdı:

TTNET sizi CGN havuzuna almış. Sabit IP hizmeti satın almak dışında yapabileceğiniz bir şey yok. Daha detaylı bilgi için bu yazıya bakabilirsiniz.

Tam ben kendime cevap yazacaktım ki yetişemedim. :oleyo: 

Yine de cevabınız için teşekkür ederim. :fl: 

fjallraven    52
fjallraven
Mr.Hate, 14.03.2018 - 17:48 tarihinde yazdı:

(...)

Sorun şu: emule benim internet ip adresimi yanlış biliyor ve sadece emule de değil, hangi siteden kontrol edersem edeyim internet adresim modemimin bana verdiği ip adresinden farklı çıkıyor. Örneğin şuan internetten kontrol ettiğimde bana verilen ip adresi "78.190.204.118" olarak görünüyor. Fakat modemim ise ip adresimin "100.82.199.97" olduğunu söylüyor?  

Emüle'nin bağlantı ayarlarından sınama yap dediğimde açılan site de 78.190.204.118 adres üzerinden sınama yapıyor ve böyle bir ip adresi de olmadığı için doğal olarak başarısız oluyor. İp adresine ping çektiğimde cevap yok ve sitelerde adres İstanbul olarak görünüyor.  İşin ilginç yanı modemi her kapatıp açtığımda sitelerin bana verdiği yanlış olan adres de değişiyor.

Bay Heyt dostum :fool: bu IP adresi sorununun bizim ihtiyar eşekle ne ilgisi var?  :foleyo:

bu eşeği 2003'den 2004'e aralıklı olarak kullandım (çünkü o sırada ADSL bağlantım yoktu) ve 2004 Temmuz'undan bugüne kadar kalıcı/yerleşik olarak  kullanmaktayım, şimdiye dek çeşitli sebeplerle (pc değişimi, hdd değişimi, vb.) yaptığım kurulumların hiçbirinde IP adresiyle herhangi bir işlemim olmadı... yani ISS'nin sana sağladığı bağlantıdaki IP adresinin emuleyle bir ilgisi yok...

emulenin ilgisi olan IP adresi, senin ev ağındaki routerin sana atadığı IP adresi... çünkü varsayılan olarak bir yerel ağa bağlı cihazlar o ağa her girişlerinde routerden farklı bir IP adresi alırlar, ama emule istemcisi kurulduğu cihazın IP adresinin değişmesini istemez, bu yüzden o cihazın IP adresini sabitlemen gerekir...

misal, şu sıralar kullanmakta olduğum TP Link modemin router giriş IP adresi: 192.168.1.1    bu routere ait olduğu için ağdaki başka bir cihazda kullanılamaz, ama bundan sonraki 192.168.1.2'den 192.168.1.100'e kadar olan IP aralığı ağdaki herhangi bir cihaza sabit IP olarak atanabilir, nitekim şu anda "I Kill Giants" filmini ve Le kaza de papel dizi bölümlerini çatır çatır indirmekte olan ihtiyar eşeğimi laptopa kurarken "ooooo, mooo, bananayı soydum, ayakucuma koydum, vefakar  p2p eşeğim için, şeyimden bir IP uydurdum" tekerlemesini söylemek suretiyle 192.168.1.16 IP adresini çook eski laptopuma sabitledim ve sonra bu IP adresine iki port yönlendirdim...

aaaaa! dur lem! "I Kill Giants" inmiş bile :oleyo2:

hadi ben izlemeye, sen de sorunu çözmeye :oleyoel:

• Like 1
  • Haha 1

Mr.Hate    269
Mr.Hate
fjallraven, 6 saat önce tarihinde yazdı:

Bay Heyt dostum  bu IP adresi sorununun bizim ihtiyar eşekle ne ilgisi var?  

bu eşeği 2003'den 2004'e aralıklı olarak kullandım (çünkü o sırada ADSL bağlantım yoktu) ve 2004 Temmuz'undan bugüne kadar kalıcı/yerleşik olarak  kullanmaktayım, şimdiye dek çeşitli sebeplerle (pc değişimi, hdd değişimi, vb.) yaptığım kurulumların hiçbirinde IP adresiyle herhangi bir işlemim olmadı... yani ISS'nin sana sağladığı bağlantıdaki IP adresinin emuleyle bir ilgisi yok...

emulenin ilgisi olan IP adresi, senin ev ağındaki routerin sana atadığı IP adresi... çünkü varsayılan olarak bir yerel ağa bağlı cihazlar o ağa her girişlerinde routerden farklı bir IP adresi alırlar, ama emule istemcisi kurulduğu cihazın IP adresinin değişmesini istemez, bu yüzden o cihazın IP adresini sabitlemen gerekir...

misal, şu sıralar kullanmakta olduğum TP Link modemin router giriş IP adresi: 192.168.1.1    bu routere ait olduğu için ağdaki başka bir cihazda kullanılamaz, ama bundan sonraki 192.168.1.2'den 192.168.1.100'e kadar olan IP aralığı ağdaki herhangi bir cihaza sabit IP olarak atanabilir, nitekim şu anda "I Kill Giants" filmini ve Le kaza de papel dizi bölümlerini çatır çatır indirmekte olan ihtiyar eşeğimi laptopa kurarken "ooooo, mooo, bananayı soydum, ayakucuma koydum, vefakar  p2p eşeğim için, şeyimden bir IP uydurdum" tekerlemesini söylemek suretiyle 192.168.1.16 IP adresini çook eski laptopuma sabitledim ve sonra bu IP adresine iki port yönlendirdim...

aaaaa! dur lem! "I Kill Giants" inmiş bile 

hadi ben izlemeye, sen de sorunu çözmeye :oleyoel:

Dostum ne demek istediğini tam anlamadım? Yerel ağ ip adresini sabitleyince sorun çözülüyor diye anladım ama ben zaten ip adresimi sabitleyip iki tane de port açmış durumdayım ama benim sorunum yerel ağ ip adresiyle değil internet ip adresi sorunu yaşıyorum. Ne kadar port açarsam açayım internet ip adresim benim olmadığı için emule açtığım portları görmüyor. Bu konuya cevap yazmamıştım  çünkü sorunun kaynağını buldum ama çözümü yok. Tek çözümü var o da internet ip adresimi sabitleştirmem gerekiyor ama o hizmet için de her ay internet faturama ekstra 10 TL ödemem gerekiyor.

Şimdi gelelim soruna; sorun şu; internet ip adresleri dünya genelinde halen ipv4 kullanılıyor, ipv6'ya  (ipv6 sayısal olarak sınırsız gibi bişi) geçiş yavaş yavaş yapılsa da bizim ülkemizde halen geçilmedi, ipv4 sayısal olarak  milyar ile sınırlı ve insan nüfusu da o sayıyı aştı, bu da internet ip adreslerinin sayısal sınırını aşmasına neden oldu. Bu soruna çözüm olarak da uyanıklar CGN (Carrier-Grade NAT) diye bir zımbırtı uydurmuşlar. Bu zımbırtının olayı da şu; ISS tarafından verilen bir ip adresini (örneğin;75.89.205.99) birden fazla kişiye vermek. 75.89.205.99 nolu ip adresine yüzlerce kişiyi bağlatıp, o ip adresi üzerinden yine sanal farklı ip adresleri ile kullanıcılara dağıtmak. Örneğin 75.89.205.99 nolu gerçek ip adresinin aslı İstanbul'da bir kişi kullanıyor ama senin modemin bu bahsettiğim ip adresi üzerinden farklı bir ip adresi kullanarak bir nevi kiracı olarak kullanıyorsun filan... 

Toparlarsak. Modemim 100.85.152.95 nolu bir ip adresi alıyor ama bu adres kiracı, yani sanal, benim asıl olması gereken ip adresi 75.89.205.99 ve bu adresi başkası kullanıyor. Modeme port açtığımda (yerel ip adresimi sabit yapsam bile) emule 100.85.152.95 nolu sanal ip adresine değil de 75.89.205.99 nolu ip adresini kontrol ediyor ve portlar kapalı deyip eşek inadı tutuyor ve bana düşük ID veriyor. Üff yazarken yoruldum. :oleyo: 

Sözün özü ben eşeği saldım çayıra, kullanmıyorum şuan çünkü düşük ID alıyor, silmeye de kıyamıyorum çünkü seviyorum katırı. :fool:

Edited by Mr.Hate