Jump to content
Sign in to follow this  
mnth

ADS-B

Recommended Posts

mnth    238
mnth

Arkadaşlar aramızda ADS-B sistemleri ile ilgilenen var mı ?

Kendi çapımda bir ADS-B istasyonum var. Bilgi alışverişinde bulunmak isterim...

ADS-B nedir ?

ADS-B ICAO tarafından: "ADS-B, herhangi bir yer/hava kullanıcısının ihtiyaç duyacağı pozisyon, iz ve yer hızı vb. bilgilerin bir yayın modu veri hattı aracılığıyla belli aralıklarla iletimini sağlayan bir gözetim uygulamasıdır." şeklinde tanımlanmaktadır.
ADS-B sisteminde uçak tarafından her yöne bir yayın söz konusu olup, ADS-B mesajının karşı taraf tarafından alınıp alınmadığına ilişkin bir garanti bulunmamaktadır. ADS-B mesajı iletiminde kullanılmakta olan 3 teknoloji bulunmaktadır:
a. 1090 MHz Extended Squitter = Mode S transponderlar her saniyede bir Short Squitter (56 bit) olarak adlandırılan bir formatta kendi 24 bir ICAO adreslerini yayınlamaktadır. Bu 56 bit adresin yanına 56 bitlik pozisyon bilgisi elde edilmesi ile Extended Squitter elde edilmiştir. 1090 MHz ES bazen ADS-B Squitter olarak da adlandırılır. ADS-B squitterlar 0.5 sn+/- 0.1 sn. aralıklarla uçak pozisyon bilgisini ve 5 sn. aralıklarla da kimlik bilgisini iletir.

• Thanks 1

Putte    1,571
Putte

Neden böyle bir istasyonun var?

mnth    238
mnth

@Putte

Yaşadığım bölgede ki hava trafiğini izliyorum ve bu bilgileri belli web siteleri ile paylaşıyorum. Şu an 60 mil çapında ki bütün hava trafiğini izleyebiliyorum. Yeni kuracağım anten ile bu alan 200 mil çapına kadar çıkacaktır.

mesela https://www.flightradar24.com/ adresinden tüm dünyada ki hava trafiğini izleyebilirsiniz. Ben bu site ile istasyon bilgilerimi paylaştığımdan dolayı bana elit üyelik sağlıyorlar ve sitelerini ücretsiz kullanabiliyorum...

Putte    1,571
Putte

İlginç bir hobi. Mesleğinizle yakın bir alan mıdır?

mnth    238
mnth

@Putte

hiç alakası yok :) Sadece Pi3 ile ne yapabilirim diye araştırırken çıktı karşıma :) 

• Haha 1

Putte    1,571
Putte

Pi3 nedir? Bilemyenler için daha açıklayıcı yazarsak iyi olur.

• Haha 1

mnth    238
mnth

Raspberry Pi 3 :)

https://www.raspberrypi.org/

Edited by mnth
  • Confused 1

Putte    1,571
Putte

Biliyorum onu. Ancak bundan o noktaya nasıl geldin ? Onu tam anlayamadım işte.

• Haha 1

mnth    238
mnth

Telsiz olaylarına meraklı birisi olarak araştırma yaparken SDR ile tanıştım. SDR (Software Defined Radio) Yazılım tabanlı radyo ufak bir alıcı ile programlar vasıtasıyla bilgisayar üstünden telsiz frekanslarını dinleyebiliyorsunuz. Bunun için DVB-T usb stickler biçilmiş kaftan. Aliexpress den bu cihazdan sipariş edip beklemeye koyuldum. Tabii geldiğinde çeşitli denemeler yaptım fakat emelime ulaşamadım. Çünkü belli frekansları dinlemek için kaliteli anten, güçlendirici ve frekans temizleme aygıtlarına ihtiyaç vardı. Benim bunlar için yerim ve zamanım olmadığından dolayı biraz hayal kırıklığına uğradım. Tabii her zamanki gibi DVB-T usb sticki attım bir köşeye... Sonra bir raspi3 edindim Aslında amacım Kodi yükleyip ufak bir media player yapmaktı. Fakat x265 kodecler de beni hayal kırıklığına uğrattı. Sonra farklı bir sistem kurdum tabii. Pi3 boşa çıktı. İnsanların pi3 ile neler yapabildiğini araştırırken 1090 mhz frekansından uçakların konum, hız vb. bilgilerin yayınladığın keşfettim. Böylelikle bu maceram başlamış oldu...

Denemek isteyen arkadaşlar olursa yardımcı olmaya çalışırım .... :)

• Sad 1