Jump to content
Sign in to follow this  
CnBkrtl

The Flash

Recommended Posts

CnBkrtl    83
CnBkrtl

Barry Allen [ Earth-One / Showcase #4 - Ekim 1956]

GalleryComics_1920x1080_20160608_FLS_REBIRTH_572115f783f597.00739322.jpgcarmine+1a.jpg

 

   Barry Allen ve ikiz kardeşi, Henry ve Nora Allen oğulları olarak küçük bir kasaba olan Fallville, Iowa'da dünyaya geldi.Dr. Gilmore tarafından yaptırılan bu doğum sonrası Barry'nin ikiz kardeşi Allen ailesine ölü olarak doğdu söylendi. Aslında gayet sağlıklı doğan bu 2.çocuk başka bir aileye verilmek için yalan söylenmişti.Bu aile ise doğum sırasında çocuklarını kaybeden Thawne ailesiydi.Aslında Barry'nin geç doğumu da o'nun alkışkanlığı haline gelmiş geç kalma huyunun bir habercisiydi.Barry favori kahramanı olan ilk Flash, Jay Garrik'in kahramanlık mecaralarını okuyarak ve o'nun kahramanlıklarını Daphne Dean ile beraber taklit edip oyunlar oynayarak büyüdü.Tabii çocukluğu her zaman güzel geçmemişti.

   Bir gece Nora Allen öldürüldü ve Henry Allen annesini katili olarak tutuklandı, suçlu bulundu.Bu olay sonrası Barry'nin adalete olan sağlam inancı ve babasının masumiyetini kanıtlama isteği gelecekteki yolunu çizecekti.

   Barry'nin bilime olan sevgisi çiftçilik yeteneklerini geliştirmede ve daha iyi ürün yetiştirmesine katkı sağladı.Bilim ve çiftçilik yeteneği ile Fallville kasaba fuarında yapılan tarımsal yarışmasında birincilik ödülünü kazandı, bu ödüle Sun City üniversitesinde burs da dahildi.Böylece Barry üç yıllık bir eğitim sonucu organik kimya ve kriminoloji bölümlerinden mezun oldu.Mezuniyet sonra dönemde polislere bir banka soygununda yardımcı oldu.Böylece kendine Central City Polis Departmanında da iş bulmuş oldu.Central City'de arka tarafını laboratuvara çevirdiği bir apartmana taşındı.Bir zaman sonra Picture News'de muhabir olan Iris Westle ile tanıştı ve buluşmaya başlamışlardı.

Barry-Allen-Origin-1-580x261.jpg

   Fırtınalı bir gecede iş yerinde bulunan laboratuvarında çıkmaya hazırlanıyordu, camı yüksek bir sesle kırıp geçen yıldırım kimyasalların bulunduğu raflara isabet etti. elektirik yüklenen kimyasalları Barry'nin her tarafını kaplayacak şekilde dökülmesine sebep oldu.Kendine geldiğinde eve gitmeye karar verdi, taksi aramaya başladığında onu fark etmeden devam ettiklerini gördü.Kendini geçen taksinin arkasından koşmaya başladı ve sadece duran bir açamış gibi yanından geçti.Ne olduğunu anlayamayan Barry, yaşananları tekrar hatırlamak ve anlayabilmek için bir restorana oturmaya karar verdi.Restoranda önünden geçen bir garson takılarak tepsisinde bulunan eşyalar dökülmeye başladı.Daha eşyalar düşmeye başlarken Barry eşyaları yakalayarak yerine koydu.Ertesi gün ise Iris'i bir kör kurşundan kurtardı.Bu olaylar sonucu yaşadığı garip kazanın ona süperinsan hızı kazandırdığına emindi, aynı çocuklu kahramanı Jay Garrick gibi.Kazandığı güçler ile kendini, insanlığı ve şehrini korumaya adadı.Kendine yeni bir kostüm yaparak sokaklara atılan Barry, böylece "The Flash" olarak DC evreninde ki yerini almış oldu. 

Showcase004_09.jpgShowcase004_16.jpg
İlk mücadelesini Turtle-Man'e karşı vermiştir.

   Güçleri

 • Süper Hızlı İyileşme
 • Yüksek Algılama
 • Süperinsan Kuvveti
 • Süperinsan Hızı
  •  Süperinsan Refleksleri
 • Vorteks Oluşturma
 • Gelişmiş Zihinsel Aktivite : Işık hızında karar verme, düşünme gücü vs.
 • Speed Force Jeneratörü : Speed force Barry'nin güçlerinin ana kaynağıdır.Sonralarda anlaşılan ise Speed Force'un var olma sebebinin Barry olmasıdır.Barry ne kadar koşar ise Speed Force'a o kadar enerji üretir.
 • Elektrokinezi : Speed Force bağlantısı sayesinde vucüdünda enerji birikimi yapıp bunu dışarıya vurabilir.
 • Zaman Yolculuğu : Daha çok Barry için bu Cosmic Treadmil mümkün.Tabii bazen istisnalar yaşanabiliyor.
  • Boyutlar Arası Yolculuk
 • Phasing : Super hız sayesinde titreşim ile fazlar arası geçiş.Doğru faz hızı ile herhangi bir maddenin içinden geçiş.Bir nevi vucüdunda bulunan molekülleri anlık olarak tekrar yapılandırıyor.

the-flash-cosmic-treadmill.jpgThe-Flash-Walls1.jpg

                                                                              KOZMİK KOŞU BANDI                                                                                                        PHASING
 

   Flash seneler içinde DC'de vazgeçilmez bir noktaya geldi, belki bir Trinity'e dahil olamadı ama büyük Event'lar dahil olmak üzere bir çok hikayede ana rol'ü üstlendi.DC comics New52'e geçişi Flashpoint serisi ile yapmıştır.Bu serinin sonunda Barry, Reverse-Flash'ı durdurarak yeni bir zaman çizgisi ve gerçeklik oluşturmuştur.New52 sonrası ise bir diğer Flash olan Kid Flash'ın (Wally West) kaybolduğu speed-force içinden gerçekliğe olan geçiş mücadelesi ile başlamıştı.Kısacası Barry ve diğer Flashlar evrende her zaman ilk veya son sözü söyleyen kahramanlar olarak yerlerini aldılar.

 

Ana hikaye uzayıp gidiyordu, bkısa kalması için bazı yerleri eklemedim.Bu konu üzerinden diğer Flash'lara devam edeceğim ve boşluk buldukça diğer önemli anlarından basetmeyi düşünüyorum.Hatalı olduğum yerler varsa düzeltin lütfen. :)

Not: Origin hikayesinde ki bazı noktaları yabancı kaynaklardan çevirip derledim.İsteyen olursa kaynakları paylaşırım.

Edited by CnBkrtl
 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
CnBkrtl    83
CnBkrtl

Jason Peter "Jay" Garrick [Flash Comics #1 - Ocak 1940]

m4Omy2.jpga9ac13959b4773212d8d79966f9edb88.jpg

1940 Yılında Jay okduğu okulun (Midwestern University / Keystone City) laboratuvarında kimyasalların* dökülmesi sonucu oluşan buharda (*hard water vapors -çevirisi biraz absürd durdu. *sert su buharı* yerine kimyasallar demek daha uygun) bayılır ve daha sonra gelişen olaylarda süper insan hızı ve aynı şekilde süper hızlı reflekslerinin olduğunu fark eder.

Kıyafeti ise kırmızı üstüne sarı bir yıldırım olan kazak ve kafasında kanatlar olan bir kask takar.Kask Jay'in babası Joseph'e ait.Birinci dünya savaşından kalmadır.

Justice Society of America da aktif bir rol oynayan Jay, Alan Scott (Green Lantern) ile WW II'de de kendine yer bulmuştur.

Garrick-Flash-WW-II-580x391.jpg

Jay'in baş düşmanları Keystone City'i gerçeklik dışına çıkarıcak bir makina icat ederek (bir nevi şehri zaman dışına çıkararak) tüm şehri dünyadan saklamışlardır ve geriye kalan zamanda bu şehir unutulmuştur.Jay de bu kayıp şehirle yok olmuştur (derin bir uyku çeker ). İlerleyen zamanda Barry titreşim gücü sayesinde aynı frekansta titreşerek bu kayıp şehri bulur ve Jay'i uyandırarak tekrar dünyaya döndürür.Bu noktadan sonra Barry veya Wally'nin ne zaman yardıma ihtiyacı olsa Jay her zaman yanlarında olmuştur.

tumblr_nzf06eWrny1upm985o1_500.gif

Güçleri

 • Süparinsan Hızı
  • Süperinsan Refleksleri
 • Süperinsan Kuvveti
 • Süper Hızlı İyileşme
 • Güç Paylaşımı

Not: Jay ilk Flash olmasına rağmen Barry'nin ulaştığı hızlara ulaşamaz.Barry'nin speed force ile olan bağlantısı force'u besleyecek ve var olmasını sağlayacak seviyelere çıktığı Jay o seviyeye çıkamıyor.Tabii Barry'den de hızlısı var, unutmamak lazım :) 

 • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
CnBkrtl    83
CnBkrtl

Wallace Rudolph "Wally" West [The Flash #110 - Ocak 1960]  

Wally-West-Kid-Flash-teen-titans-9673212

   Rudolph ve Mary West'in çocuğudur.Nebraska da büyümüştür.Flash'ın büyük hayranıdır.Iris West'in yiğenidir.

   Wally 10 yaşındayken Central City'i halası (teyzesi, karar veremedim) Iris West'i ziyarete gelmiştir.Wally'e Barry'nin Flash ile arkadaş olduğu anlatılmıştır.Iris, Wally'i Barry ile tanıştırmış ve bir süre yanlarından ayrılmıştır.Barry, Wally'e Flash ile tanışabileceğini söyledi.

   Barry'nini evinde bulunan laboratuvar'ı ziyaret eden Wally, Flash ile tanışır ve ona güçlerini nasıl kazandıgını sormuştur. Öğrendikten sonra kendisi içinde böyle bir olayın başına gelmesini istediğini söyledi.Flash, Wally'nin bu düşüncesini onaylamaz ve o'na bu olayın tekrarlanma olayının milyonda bir olduğunu söyler, ama olacaklar Flash'ı fazlasıyla şaşırtacaktır.

   Wally ve Flash buluşması sırasında dışarıda aynı elektirik fırtınası yaşanmamya başlar.Yıldırım camdan içeri dalarak Wally'nin arkasında ki kimyasallara çarpar ve Flash'ın başına gelen olay böylece Wally'nin başına da gelmiş olur.

   Barry, Wally'nin de aynı şeyleri yaşamasından sonra ona bunu sır olarak saklamasını ve Iris'e de anlatmamasını söyle.Wally'nin ölçüleri için bir kostüm yapılır ve bundan sonra Kid Flash (Yaşayan en hızlı çocuk) lakabını verir.

kid-flash-dc-comics-carmine-infantino-su


   Bu olaylardan sonra Crisis on Infinite Earths event'ına kadar Wally Kid Flash oldu ve buyurken güçlerini geliştirmeye devam etti.Barry'e göre avantajı Wally daha çocukken koşucu güçlerini almıştı ve gelişmeye daha çok zamanı vardı.
   Crisis on Infinite Earths da Flash (Barry) kendini feda ederek milyonların hayatını kurtarır.Wally bu olay sonrası her ne kadar umutsuzluğa kapılmış olsa da Barry'nin kostümünü giymeye karar verir ve yeni Flash olur, tabi Flash dönene kadar.

crisis-8-cover-108363.jpgcrisis-08-death-of-flash-008.jpgcrisis-08-death-of-flash-011.jpg

   Wally new52 öncesi Barry den daha güçlü bir hale gelmişti.Hız sınırı oldukça ötede ve en güçlü Flash olma yolunda gidiyordu.New52 sonrası güçleri düşürüldü ve şuan Barry geçmekte olduka zorlanıyor diyebiliriz.New52 versiyonu african-american bir Wally West çıktı karşımıza.

8f1c39052fe5c08b2695bb26c7c8b3d0.jpg FLS_5YL_3A_600_B_580_537e9528a925c0.9790

   Rebirth'in ilk süprizi ve konuya giriş olarak da sevdiğim Wally West süpriz bir şekilde seriye geri katıldı.

img_5028.jpg  

   Güçleri:

 • Süper Hızlı İyileşme
 • Yüksek Algılama
 • Süperinsan Kuvveti
 • Süperinsan Hızı
  •  Süperinsan Refleksleri
 • Boyutlar Arası Yolculuk
 • Zamanlar Arası Yolculuk
 • Geç Yaşlanma
 • Gelişmiş Zihinsel Aktivite 
 • Phasing 
  • Arttırılmış Görüş
 • Çelik Hız
 • Sonsuz Kütle Vuruşu
 • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
alpalp84    982
alpalp84

Birde Bart Allen vardır. Kid Flash ve bir müddey flash olmuştur. 

Wally de flash olarak harikalar yaratmış bir karakterdir. Titans ın yeni sayılarında karizmasına karizma yüklenmiştir. Aynı anda 3 farklı eyalette arkadaşları öldürülecektir. Her zamankinden kat kat hızlı koşması gereken bir durumda kalmıştır. Wally bu besmele çeker, bir koşar pir koşar...

 

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
CnBkrtl    83
CnBkrtl

Bart'in yazısı da hazır ama sirkettrki pc'de kayıtlı kaldı.Artik izinden dönünce onu da ekleyecegim.Sonra RF'lara geçiş yaparım.:) 

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
zarat    1,276
zarat

Ellerine sağlık, inceleme yazıları için teşekkürler :fl:

Share this post


Link to post
Share on other sites
alpalp84    982
alpalp84

>süpo: onlara yetişip konuşacağım.

...yetşimeye çalışır

>süpo: onları yakalayamadım, çok hızlılar.

 

Yıllardır DC bizi gazladı durdu kim daha hızlı diye. Hep tahmin ettik, ama resmi olarak artık Flash'ın hızlı olduğu açıklandı. 

09 (2).jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...