Jump to content
Valsgarde

Laptop tavsiyeleri

Recommended Posts

better    182
better

Ram eklendi ama benim fikrim değildi. 2 yıl önce ekranın rengi değişince, değişmesi için bilgisayarcıya götürdüm. Uyan ekranı bulmakta biraz zorlandı ama sonunda buldu. Bu süreçte laptopum ile bir süre yalnız kalma fırsatı buldular. Ertesi gün almaya gittiğim zaman, aramızda şöyle bir konuşma geçti...

Bilgisayarcı: abi bu laptopu değişelim, 700-800 TL'lik bir lenovo bile bundan iyidir (adam kendince haklı tabi, alışmış hızlı sistemleri görmeye, tarayıcının basarkenden açılmasına, 10-15 saniyede açılan Chrome'u görünce fenalık geçirdi)

Ben:  ben memnunum, hem bunu ben daha optimize edicem, bu kadar yavaş değil normalde

Bilgisayarcı: en azından windows XP kuralım, windows 8 ağır geliyor sistem kaldırmıyor

Ben: Sadece film indiriyorum, internetten birşeyler okuyorum, yani basit işler yapıyorum, bana yetiyor, tarayıcının biraz geç açılması çok umrumda değil açıkcası

Bilgisayarcı: Yine de ihtiyacınız var bence, en azından Ram takalım, böyle olmaz

Ben: Takılabiliyor mu !! harika öyleyse, takalım mümkünse... (sonra 2 GB Ram daha ekledi ve para bile almadı) xD 

Adamın abarttığı kadar kötü değil durum kesinlikle, birçok optimizasyon ile güzel birşey ortaya çıkarmak mümkün oldu. Tabiki Chrome 10 saniye altında kesinlikle açılmıyor ama bu büyük problem değil. Arka planda, açılıştan itibaren, 11 adet ek programın (Roboform, NoVirusThanks, Webroot SecureAnywhere, f.lux, AVG PC TuneUP, USB Safely Remove, DeepFreeze, Keyscrambler, IDM, Cfosspeed, Puush) sürekli çalıştığını hesaba katarsak, 11 yıllık Laptopun biraz gecikmeler yaşaması çok normal, buna rağmen idle halde iken cpu %5'in üzerine çıkmıyor.

Bilgisayar dünyasındaki en ufak bir upgrade'de yollarımızı ayıralım diye çıkmadık biz bu yola xD Şaka bir yana ama şu usb2 kopyalama hızı, media convert yavaşlığı ve Plex'deki yüksek cpu olayı beni bezdirdi, çağa ayak uyduramıyor artık, yeni laptop zamanı gerçekten geldi artık.

• Like 1

trhn    38
trhn
hasangdr, 13.07.2017 - 22:16 tarihinde yazdı:

O bulanıklık Windowstan kaynaklanan bir şey. Ben freedos aldım, 10 yükledim aynısı bende de olmuştu. Ufak bir dpi programıyla çözdüm. 

Evet bahsettiginiz o dpi programini biliyorum onuda denedim kismen düzelir gibi oldu. Mesela Opera yükledim yine bazi menuler bulanik ara ara bu gibi bulaniklar ciddi ciddi rahatsiz etmeye basladi. Zaten gözlük kullaniyorum gözlerim bozuk birde bu bulanikliklar cok rahatsiz etti. Suan 17" laptoplara bakiyorum 15" lerde bulanikliklar daha fazla oluyor sanirim.

hasangdr    2,478
hasangdr
trhn, 10 dakika önce tarihinde yazdı:

Evet bahsettiginiz o dpi programini biliyorum onuda denedim kismen düzelir gibi oldu. Mesela Opera yükledim yine bazi menuler bulanik ara ara bu gibi bulaniklar ciddi ciddi rahatsiz etmeye basladi. Zaten gözlük kullaniyorum gözlerim bozuk birde bu bulanikliklar cok rahatsiz etti. Suan 17" laptoplara bakiyorum 15" lerde bulanikliklar daha fazla oluyor sanirim.

Bende tamamıyla düzelmişti.

Edited by hasangdr

trhn    38
trhn
hasangdr, Şimdi tarihinde yazdı:

Benimki de asus hocam. Bu program ile düzeltmiştim.

LnlEqj.jpg

Önce ki bilgisarim da ASUS yeni notebook da ASUS olsun istedim. Fakat dediginiz dpi programiyla de denedim, yine olmasi gerektigi gibi olmadi. Sizin notebook kac inc ?

hasangdr    2,478
hasangdr
trhn, 2 dakika önce tarihinde yazdı:

Önce ki bilgisarim da ASUS yeni notebook da ASUS olsun istedim. Fakat dediginiz dpi programiyla de denedim, yine olmasi gerektigi gibi olmadi. Sizin notebook kac inc ?

15.6 inch. Programın ayarlarını resimdeki gibi yapmıştım. 10'a göre yapılınca düzelmiyordu.

trhn    38
trhn
hasangdr, Şimdi tarihinde yazdı:

15.6 inch. Programın ayarlarını resimdeki gibi yapmıştım. 10'a göre yapılınca düzelmiyordu.

Simdi ayni özellikler de Asus bakiyorum fakat 17" alacagim sanirim.

eozen81    28
eozen81

Arkadaşlar,

Annem için sosyal medya ve okey, briç gibi oyun oynamak amacıyla webde gezinebileceği ama 1.000 TL civarı laptop öneriniz var mı? Tabii ekran büyük olursa daha iyi olur :fool:

Kill Master    1,682
Kill Master
eozen81, 17.07.2017 - 20:30 tarihinde yazdı:

Arkadaşlar,

Annem için sosyal medya ve okey, briç gibi oyun oynamak amacıyla webde gezinebileceği ama 1.000 TL civarı laptop öneriniz var mı? Tabii ekran büyük olursa daha iyi olur :fool:

Bakacaktım ama çok fırsatım olmadı. Dell bilgisayarlara bak hocam. Fiyat aralıklarını hatırlamıyorum ama işini görecek bilgisayarlardandır. Fiyat sıkıntı olursa Lenovo IP 100-110 falan da işini görür. :good::) 

Şöyle, hızlıca bir tanesine bakıverdim: http://www.hepsiburada.com/lenovo-ideapad-110-intel-pentium-n3710-4gb-500gb-windows-10-home-15-6-tasinabilir-bilgisayar-80t700bwtx-p-HBV000004K9KU

1000 TL altı/üstü çok yakın laptoplar var ama hepsi Celeron işlecili. :/ Onu da ne olursa olsun tavsiye etmem. 

Edited by Kill Master
  • Like 1

trhn    38
trhn

ve en sonunda Lenovo Idepad 110-17IKB i5-7200 2,5G 8 GB Ram 1 TB HDD  Grafik Karti 620S Windows 10 Home 17" inc

trhn    38
trhn
trhn, 18.07.2017 - 23:48 tarihinde yazdı:

ve en sonunda Lenovo Idepad 110-17IKB i5-7200 2,5G 8 GB Ram 1 TB HDD  Grafik Karti 620S Windows 10 Home 17" inc

Sevgili arkadaslarim,

Ekran kartinin onboard olmasi ve 17" olmasi gibi bazi sebeplerden dolayi Lenovo notebook u iade ettim. 

Yeni aldigim notebook;

HP 15-ay164ng 15"

Intel Core i5-7200U CPU 2.50GHz 2.70GHz

8 GB DDR4 RAM

1 TB HDD

AMD Radeon R5 M430

Intel HD Graphics 620

Windows 10 Home 64bit

Suan memnunum. Hadi bana hayirli olsun :)

Tabi yorumlarinizi bilmek isterim.

Kanpuu    233
Kanpuu

2500 liraya kadar bütçem var, az ısınan ve perfomansı yüksek bir laptop önerir misiniz?

Hüseyin Yılmaz    497
Hüseyin Yılmaz

Yıllardır hep orta karar bilgisayarlar kullanıyorum ve bu sene üniversitede bilgisayar mühendisliği okumaya başlayacağım, ondan dolayı düzgün bir şey alacağım artık. Malum kur farkından dolayı Türkiye'de fiyatına göre en iyi donanıma Monster bilgisayarlar sahip. Tulpar T7 V16.1.2 ve T5 V18.1 arasında kaldım. İkisi de aynı işlemci, ekran kartı, SSD ve ram modeline sahip. Birisinin ekranı 17.3 inç, normal klavyeye sahip, ekranı 120Hz, ortalama bir Wi-Fi kartı var ve yanlarda bir tek sağ tarafta havalandırma çıkışı bulunuyor. Öbürünün ise ekranı 15.6 inç, mekanik klavyeli, yükseltmeyle ekranı IPS 144Hz, çok daha gelişmiş bir Wi-Fi kartı var ve iki tarafta da havalandırma çıkışı bulunuyor, ayrıca çok daha estetik bir görüntüye sahip. Benim için mekanik klavyenin önemi yok, NAS kullandığım için wireless ağ kalitesi önemli ama ekranın büyük olması da cezbedici. Ayrıca ikisi de tam olarak aynı paraya geliyor. Sizler hangisini önerirdiniz? Bir de Kadıköy'deki Monster şubesinin bayramda açık olup olmadığı ve mağazada satış yapıp yapmadıkları hakkında bilgisi olan var mıdır? Telefonla arayıp soracaktım, mesai saatleri dışında olduğunu söyledi.

Fallout    52
Fallout

Yakın zamanda MONSTER TULPAR T7-V19-4 modeline kurulum yaptım. Fiyat olarak yüksek ancak kalite ve performans bakımından memnun kaldım diyebilirim. İmkan varsa düşünebilirsiniz.