Jump to content
Sign in to follow this  
100000

Örümcek Adam

Recommended Posts

100000    92
100000

Spider-Man-Tom-Holland-Civil-War.jpg

 

Öldürülen, dirltilen, el verdirilen kahramanımız. Kimi zaman kaptan evren, kimi zaman tarih öncesinin yolcusu. Can düşmanı ile dost olan, dostu ile bozuşan, süpper fakir kahraman.

Bilenler, takip edenler, tanıyanlar hak verecektir ki kendisi en fakir ve ahlaklı kahramanlarımızdan birisidir. Belkide en yanlış anlaşılanlar arasında liderdir. Kaybedenler kulübü üyesi ve yanlış kararların kurbanıdır.

Kahramanımızın 1962 yılında doğmuştur. Marvel evreninin gerçek yaratıcısı olan Stan Lee amcamız yeni bir fikir düşünmektedir. "Arkadaş benki Hulkun sahibi, Benki fantastik Dörtlünün işvereni benki ..." diye düşünürken aklına güzel bir fikir gelir. Genç okurları daha çok kendisine çekecek bir karakter. Bu karakter ki genç, sıradan, herkesle aynı sıkıntıları yaşayan, gündelik hayatın tüm dertlerinden nasibini alan, zeki, çevik ve ahlaklı birisi olacaktır. Kankası ile Örümcek Adam ismini uygun görürler. Fakat kader yollarına taş koymaktadır. Marvel,in başkanı "Adamım ne yaptın sen yea. Örümcek sevilirmi lan" diyerek restini koyar. Amma velakin ismi ile müsemma kahramanımızın doğuşu engellenemez. Tabi kindar olan Stan Lee abimiz başkanın yaptığını unutmaz. İntikam olarak hepimizin bildiği başkanı çizgi romana taşir. Kısacası Jonah Jameson karakteri başkanın kendisi olur.

Marvel sinematiği sayesinde tanınırlığı epey yükselen kahramanımız hakkında bildiklerinizi anlatmayacağım. Burada sadece eski ve yakın döneminin kısa anekdotlarını paylaşacağım. Zaten bu gidişle beyaz perdedeki Örmi ile ÇR arasındaki Örmi tamamen farklı kişiler olacak.

Esasında bileklerinden çıkan ağ tamamen kendi yapımı olan mükemmel bir kimyasal buluştur. Vücudu üretmez. Kartuşlar içerisinden çıkar ve basma türüne göre çeşitli şekillere girer. İlk icat ettiği zaman uyarı sistemi yoktur. Boşlukta düşme tehlikesinin ardından bilekliğine ışıklı uyarı sistemi koyar. Böylelikle bitmeye yaklaşan kartuşların kendisine süpriz hazırlamasına engel olur.

Daimi olarak paraya ihtiyacı vardır. Bu sebeple yarı zamanlı fotoğrafçılığın yanında kendisini kiraladığı da olmuştur. Gümüş Samurun şirketi için bir kaç kez çalışmıştır. Tüm maddi yokluğuna rağmen ahlakından taviz vermez. Bir kaç bin dolar için çalışırken kendisine yapılan milyon dolarlık ahlaksız teklifi reddede bilecek derece yüksek seciyelidir. Yabancının dünyaya geldiği bir macerasında (Yabancı galaktik güçlere sahip, ölümü olmayan korkunç bir abimizdir. Hürmetlerimizi sunarız) çöpteki kağıda kadar herşeyi ile altına dönen gökdelenden bir kalem ve bir adet not defteri almıştır. Bu iki küçük altın nesneyi hak ettiğini düşünmektedir. Bizde fazlası ile hakkı olduğuna kanaat getirmişizdir. Lakin bir türlü ne yapacağını bilmez. Çözüm olarak kütüphaneden Ahlak, İnsanda Erdem, Dürüstlüğün Anlamı gibi bir kaç kitap alarak okur. Mamafih aklı iyice karışıncada tekrar ilgili yere koyar. İşte bir çok kahramandan farkı ve ne yazık ki başına gelen bir çok şeyin de sorumlusu hormonlu erdemdir.

En ezeli ve tehlikeli düşmanı Venom,dur. Venom,a karşı örümcek hisleri çalışmamaktadır. Venom,sa ortak yaşarı sayesinde neredeyse görünmez olabilmektedir. Savaşlarının ve nefretlerinin sonu gelmez. Ta ki İç Savaşa kadar. Tabi burada Carnage,nin de yakınlaşmalarına etkisi olduğunu belirtmek gerek. Aklınıza geleni hemen yanıtlayayım. Kingpin en nefret ettiği düşmanlarından birisidir. Fakat bir sefer haricinde hiç bir zaman onu yok etmeyi düşünmemiştir (O zamanda Daredevil engellemiştir). Örümcek yansıtılanın aksine dünyanın gerçeklerine fazlası ile vakıftır. Kingpin,in ekarte olmasının nasıl bir mafya savaşı başlatacağını iyi bilir. Zaten sırf sokaklarda kan akmasın diye Ahtapot ve Baykuşun arasındaki savaşı sonlandırır. İkisininde gazabını üzerine çekme pahasına.

Dolabında genelde bozuk süt bulunan kaharamanımızın en harbi baş belası Puma,dan da bahsetmeli biraz. Puma yüzlerce yıllık aktarımın sonucu doğal olarak güçlerine kavuşmuştur. Çok zengin, çok hızlı, çok güçlüdür. Örümcek için iyi bir rakiptir. Örmiyi öldürmek için tutulmuş, fakat bir şekilde hayatını ona borçlu olmuştur. Sırf bu sebeple Daily Bugle,yi satın alacak kadar da guruludur puma. Bilgi olarak geçeyim. Galakside Yabancıyı öldürebilecek bir kaç kişiden biriside Pumadır. Zaten ileride Pumanın varlığının asıl sebebinin de bu olduğunu öğreniriz.

Örümcek Adamın tek sevgilisi Kedi,dir. Burada şuna dikkat etmeli. Kedi Örümcek Adama uygundur; Peter Parker,e değil. İkisinede uyabilen tek sevgilisi aynı zamanda eşide olan Mary Jane Watson,dır. Mj kaplan diye hitap ettiği Peter,i Örümcek ile birlikte kabul etmiştir.

Hayatındaki en keskin dönüm noktası Civil War,da almış olduğu yanlış karardır. Bedelini fazlası ile ödemiş ve telafisi asla mümkün olmamıştır.

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites
zarat    1,240
zarat

Benim ezik, kendi  sorunları altında boğulan ergenim,  geçinmek için en büyük düşmanı J.J. Jameson' a kendi fotoğraflarını satan, büyük gücün büyük sorumluluk getirdiğini birinci elden öğrenen ailemizin kahramanı Örümcek Adam seni selamlıyorum.  :D

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
billypostman    52
billypostman
100000, 2/13/2017 - 22:00 tarihinde yazdı:

Hayatındaki en keskin dönüm noktası Civil War,da almış olduğu yanlış karardır. Bedelini fazlası ile ödemiş ve telafisi asla mümkün olmamıştır.

 

Bu konu hakkında detay verebilir misiniz? Film ile ilgili değil sanırım?

Share this post


Link to post
Share on other sites
ferio    329
ferio
billypostman, 5 saat önce tarihinde yazdı:

 

Bu konu hakkında detay verebilir misiniz? Film ile ilgili değil sanırım?

 

Çizgi romanda, kastedilen şey şu olsa gerek:

Spoiler

Özel gücü olan herkesin devlet tarafından kayıt alınması gerek. Demir Adam, Örümcek Adam'ı kendi yanına çekiyor, kendi teknolojisiyle özel bir kostüm falan tasarlıyor veriyor hatta. Örümcek Adam, gizli kimliği konusunda en hassas olan kahramanlardan biri olduğundan, süper kahraman kayıt yasası propogandası olarak Tony ondan kimliğini halka açıklamasını istiyor. Örümcek Adam da Tony'nin aklına uyup basın toplantısında kendi kimliğini ifşa ediyor. Tabii sonradan yanlış tarafta yer aldığına karar verip Captain America'nın yanına geçiyor ama artık kimliğini herkese açıklamış bulunuyor. 

 

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
billypostman    52
billypostman

Örümcek Adam'ın yayınlanmış ilk sayısından (1963) başladım okumaya, Stan Lee gerçekten de çok başarılı bir seri yazmış. 9. sayıdayım, eski bir seri olmasına rağmen hiç sıkmadı. Kötü karakterler birer birer çıkmaya başladı. Kötülerle olan mücadelesinin yanında lise hayatı ve özel hayatında yaşadığı git-gel'ler merak uyandırıcı.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...