Jump to content
Sign in to follow this  
Nayi

AMD RX 560 - Ekran kartı tavsiyesi.

Recommended Posts

Nayi    213
Nayi

Artık doğru düzgün sürücü desteği bile olmayan eski ekran kartımı (Radeon HD 5770) emekliye ayırıp, güncel oyunları çok yüksek ayarlarda olmasa bile rahat oynatan, ekonomik bir ekran kartı almayı düşünüyorum.

Core i5 3330 (3,00 ghz) işlemci var, monitörümün çözünürlüğü 1680*1050, (1080p'ye yakın yani). Araştırmalarımda karşıma GTX1050 Ti, GTX 1050, RX 560 ve RX 550 çıktı. Dediğim gibi çok grafik takıntım yok ama çamur gibi de olmasın. Çok üst ayarlarda olmasa da orta seviye ayarların biraz üstünde, akıcı fps'de Prey, Wolfenstein II, Doom, CS Go, Zula gibi oyunlar rahat oynansın istiyorum. Eskisi kadar yoğun vakit ayıramıyoruz zaten, arada sırada açıp, oynanacak. Bu nedenle çok para harcayıp ileri düzey bir kart almaya ihtiyacım yok. 

RX 550 kısa vadede idare eder gibi görünse de sanırım uzun vadede yeterli olmayacak.

GTX 1050 Ti fiyat olarak hedefimin üstünde.

GTX 1050'den pek emin değilim. RX 560'dan daha zayıf bir kart gibi geldi bana.

RX 560. Üzerinde en çok durduğum kart bu. İkinci elde 550-600 TL civarlarında bulunabiliyor. 2 gb modellerde 500 TL'ye rastlamak da mümkün. 2gb beni idare eder mi, yoksa mutlaka 4gb mi olsun? RX 560 kullanıcısı varsa Full HD ayarlarda oyun performansı hakkında bilgi verebilir mi?

Edited by Nayi

freeseatr    116
freeseatr

İkinci el kart alma o kartlar büyük olasılıkla mining de kullanılmıştır. Garantisi olsa bile tekrar tekrar bozulacaktır. Bulabildiğin en ucuz ekran kartını sıfır al. 4 gb a yakın kullanana oyunlar var 2 gb olsa belli olmaz ara sıra kasabilir. Yazdığınız kartlardan Gtx 1050 TI en iyisi.

• Like 1

alpalp84    888
alpalp84

Ben aldığım kartların hemen hemen hepsini 2. el aldım. En ufak sorun çıkmadı. Biraz araştırmak lazım sadece. 560 ortanın biraz altıdır. 

• Like 1

mapel    34
mapel

GTX'leri ikinci el bakabilirsin ama RX'ler için kesinlikle diğer arkadaşa katılıyorum mining artığına denk gelmen çok olası. Ben ASUS ROG Strix RX560 4GB OC kullanıyorum oldukça iyi bir kart. Bulmak biraz zor ama tavsiye ederim. (Ben Sinerjiden almıştım) Youtubedan kart ile ilgili değerlere bakabilirsin.

• Like 1

Nayi    213
Nayi

Cevaplar için teşekkür ederim. 

Öncelikle kendim de ufak çaplı uğraşan biri olarak mining faktörünün farkında olduğumu belirteyim. :) 

Sanırım GTX 1050 ve RX 560 üzerine odaklanmalıyım. RX 560 DX12'de daha iyi sonuçlar veriyor gibi görünüyor. İkinci elde fiyat faktörünü dikkate alarak iki karttan biri seçilebilir. Videodaki testler en üst ayarlarda yapılmış. Dolayısıyla sonuçlar tatmin edici görünüyor. Biraz aşağı ayarlarda benim işimi rahatlıkla görür sanırım.