Jump to content
kizancik

En Son Hangi Animeyi İzlediniz?

hasangdr

---U Y A R I---

Arkadaşlar, iletilerimize birden fazla MAL tag eklemeyelim lütfen.
Her iletide sadece bir etiket çalışacaktır,  fazla tag kullanılan iletiler düzenlenecektir.

Message added by hasangdr

Recommended Posts

The Black    128
The Black

Ookami Kodomo no Ame to Yuki

1. 2012
  2. 1 hour 57 minutes
  3. Movie

Details

1. MyAnimeList
    8.71 ( 262K )
  2. PlanetDP
    5.9 ( 9 )
  3. Source Original
  4. Rating PG - Children
  5. Aired Jul 21, 2012
  6. Status Finished Airing
  7. Studio
    • Studio Chizu
  8. Genres

Voice Actors

1. Hana
  2. Ame
  3. Yuki

Staff

• Producer
    • Producer
    • Director
    • Original Creator
    • Screenplay

Hana, a hard-working college student, falls in love with a mysterious man who attends one of her classes though he is not an actual student. As it turns out, he is not truly human either. On a full moon night, he transforms, revealing that he is the last werewolf alive. Despite this, Hana's love remains strong, and the two ultimately decide to start a family.

Hana gives birth to two healthy children—Ame, born during rainfall, and Yuki, born during snowfall—both possessing the ability to turn into wolves, a trait inherited from their father. All too soon, however, the sudden death of her lover devastates Hana's life, leaving her to raise a peculiar family completely on her own. The stress of raising her wild-natured children in a densely populated city, all while keeping their identity a secret, culminates in a decision to move to the countryside, where she hopes Ame and Yuki can live a life free from the judgments of society. Wolf Children is the heartwarming story about the challenges of being a single mother in an unforgiving modern world.

1. #41 rank
  2. #149 popularity
  3. 462K members
  4. 9K favorites
Updated
  • All Names
  • English Wolf Children
  • Original おおかみこどもの雨と雪
  • Other Names The Wolf Children Ame and Yuki

uzun süredir izlemeyi planlıyordum ancak bir türlü fırsat bulamamıştım bugüneymiş demekki. Uzun süredir anime filmi izlemiyordum çok iyi geldi. Farklı konusu ve havası vardı sizi 2 saat boyunca sizi içine çekiyor film, izlerken sıkmıyor; acaba şimdi ne olacak, nasıl ilerliyecek, bir şey olacak mı ? sorunlarıyla karşı karşıya bıraktığı gibi bol bol kahkahalarla 2saatlik zaman dilimini sizi düşündürerek ve eğlendirerek izlettiriyor. Çizimleri ve sakin geçen temposu bir an olsun bile sıkmadı.

10/9.5

Edited by nht.ctn

Dantes    224
Dantes

Juuni Kokuki

1. Spring 2002
  2. 25 minutes
  3. 45 episodes
  4. TV

Details

1. MyAnimeList
    8.10 ( 32K )
  2. PlanetDP
    5 ( 1 )
  3. Source Novel
  4. Rating PG-13
  5. First Episode Apr 9, 2002
  6. Last Episode Aug 30, 2003
  7. Status Finished Airing
  8. Studio
    • Studio Pierrot
  9. Genres

Voice Actors

1. Youko Nakajima
  2. Keiki
  3. Rakushun

Staff

• Director
    • Episode Director
    • Episode Director

Youko Nakajima has only ever wanted to be normal. She does what she is asked, gets good grades, is the class president, and even helps her classmates whenever she can—but because of her red hair, she has never fit in. With her pushover attitude, Youko lets classmates take advantage of her, so she has nobody she can really call a friend.

But on an otherwise ordinary day, a man who claims to be from another world barges into Youko's classroom and bows before her. This elegant blond-haired man, Keiki, claims that Youko is his master and belongs on the throne of his kingdom. However, their first meeting is cut short as Keiki has been followed by otherworldly beasts called youma. He is able to escape with Youko into his own realm, but two other classmates—Ikuya Asano and Yuka Sugimoto—are caught up in the madness as well. Unfortunately, their troubles have only just begun, as the youma attack leaves them separated from Keiki. Alone in this strange new land, these ordinary students must learn to fend for themselves or die.

1. #432 rank
  2. #1098 popularity
  3. 98K members
  4. 2K favorites
Updated
  • All Names
  • English The Twelve Kingdoms
  • Original 十二国記
  • Other Names 12 Kingdoms, Juuni Kokki

Başlarken ne beklentilerim vardı hâlbuki. Eli yüzü düzgün olanını bırak, toplamda kaç tane epik fantezi anime var sorarım? Buna rağmen, Janrında pek bir rekabet olmamasına rağmen, vasat bir yapıt ortaya çıkarmayı başarmışlar, tebrik ediyorum. Romanı çok daha iyidir belki, okumadığım için bilemem ama animedeki yönetmen başarısızlığı rahatlıkla fark edilebilir bir durumda. 

Öncelikle animenin en kötü, en cinnet geçirten tarafı vasat altı karakterleri. Yazarın veyahut anime ekibinin, izleyicileri seriden soğutmak için ant içtiğinin bir numaralı kanıtı bir nevi. Hikâyenin dört bir yanında cirit atan karakterler realizmden bir o kadar uzak, (Evet, tür epik fantezi olsa da karakterler; o evrenin yaratılan ortamına ve kurallarına göre uygun, mantıklı ve realistik davranmalıdır.) bir o kadar salak ve bir o kadar da kıskanç. Evet, kıskanç. 45 bölüm boyunca da döngüsel bir şekilde böyle devam ediyor karakter ilişkileri. Biri başka bir karakteri kıskanır. Bunun neticesinde 10-15 bölüm izleyicilerin kafalarını duvardan duvara vurmasına sebep olur ve en sonunda da sözde karakter gelişimlerini daha olgun bir insan hâline gelerek tamamlarlar. Bu serinin başından sonuna dek devam eder.

Bünyesinde yarım kalan olay örgüsü bulundurur. 7-8 bölüm anlatılan hikâyeyi izlersiniz ve öncesinde herhangi bir sinyal dahi verilmeden pat diye hiçbir sonuca ulaşamadan kesilir. Sonra da ekrana bön bön bakma faslı başlar falan fistan.

Fantezi öğeleri çok zayıf ve olanlar da bayâ kofti. Hadi ASOIAF gibi realizmden gidip harikalar yaratsa bir şey demeyeceğim ama o da yok. Evren yaratılırken 2-3 şey karalanmış ve daha sonra hiç üstüne katmadan öylece devam etmiş.

Yönetmenlik çok zayıf. Sahneler, sahne geçişleri ve tempo aşırı uydurukça icra edilmiş. Daha iyi bir yönetmenin elinde eli yüzü düzgün bir yapım olabilirdi.

Bu kadar eksi yönleri yazdıktan sonra artılarını yazmak isterdim ama aklıma hiçbir şey gelmiyor ne yazık ki. Bi' 39. bölüm güzeldi o kadar. Kısacası bu seriyi kimseye önermem. Buna rağmen yine de izlemek istiyorsanız hikâyenin yarım kaldığını belirteyim. ''12'' Krallık adının hakkını veremiyor yani. Şu ana kadar 3-4 krallık anca gördük ki onlar da aşırı basitçe tasvir edilmiş hâldeler. 

Ekleme: Muhabbetin devamı için: Juuni Kokuki (2002)

Edited by nht.ctn

Akuma_Blade    111
Akuma_Blade

Uchuu Senkan Yamato 2202: Ai no Senshi-tachi

1. 2017
  2. 25 minutes
  3. 26 episodes
  4. OVA

Details

1. Point
    7.88 ( 2K )
  2. Source Original
  3. Rating PG-13
  4. First Episode Feb 25, 2017
  5. Last Episode Mar 1, 2019
  7. Studio
    • Xebec
  8. Genres

Voice Actors

1. Susumu Kodai
  2. Yuki Mori
  3. Juuzou Okita

Staff

• Director
    • Episode Director
    • Script
    • Series Composition

Three years since the return of the legendary Space Battleship Yamato, Earth has begun rebuilding itself and has made peace with the Gamilans. However, this recovery comes at the cost of utilizing the forbidden Wave Motion technology.

Meanwhile, the notorious former crew members of the Yamato, who have each gone their separate ways, receive a psychic message from the mysterious Goddess Teresa. She urges them to return to their beloved ship and travel to the distant planet Terezart. They are promised a revolutionary power to combat the unprecedented threat of the relentless Gatlantis Empire, who are approaching Earth with all but innocent intentions.

Unable to resist her plea, the crew reassembles and sets sail on another perilous intergalactic voyage, one that will test their sheer courage and versatility in the face of an even greater foe.

1. #748 rank
  2. #3731 popularity
  3. 14K members
  4. 53 favorites
Updated
  • All Names
  • English Star Blazers: Space Battleship Yamato 2202
  • Original 宇宙戦艦ヤマト2202 愛の戦士たち

Çıktığı gün çevirecek denli beğendiğim Uchuu Senkan Yamato 2199'un, tüm külliyattaki en sevdiğim parça olan 2. sezon (ve onun filmi "Ai no Senshitachi") temel alınarak devam ettirileceğini duyduğumda sevincim tarif edilemezdi. Hatta hem şef senarist hem de yönetmen değişimine gidilmesi beni üzmemiş, tam aksine Soukyuu no Fafner ve Mobile Suit Gundam Unicorn'da çıkarttıkları işleri takdir ettiğimden adeta senelerdir şafak sayarak beklemeye devam etmiştim. Arada gelen tek gol ise, ilk serinin aksine BD'in İngilizce altyazı içermeyecek olduğunun açıklanması oldu. Hal böyleyken ilk bölümü birkaç haftalık bir rötarla izleyebildim ve vol1'deki diğer bölümleri ne zaman izleyebiliriz, inanın hiçbir fikrim yok. Fansub kavramının son 5 yıldır içinin boşalıp Ripper/re-encode'luktan farksız hale gelmesi bu gecikmedeki en büyük sebep ama bu konuyu belki daha uygun bir başlıkta konuşup tartışmak en iyisi.

İlk bölüm genel olarak serinin atmosferi hakkında oldukça fikir verir nitelikte. Zaten orta karar olan episodik yapının tümden bir film formatına dönerken sırıtmadığını söylemek mümkün. (Zaten serinin premier'i önceki seri gibi film formatında yapıldı) Hala hayatta olan tüm karakterler dönüyorlar ve Dünya geçen 3 yılda yaralarını sarmış, kendi kendini savunmaya odaklanmış ve hatta Gamilas'la galaksilerarası ittifaka girerek yaşanan olayların tekrarlanmamasına emin olma niyetinde. Öte yandan her iki tarafın toplamından daha güçlü bir filo ortaya çıktığında Dünya son kozunu oynayarak Yamato'nun geliştirilmiş bir kopyası olan Andromeda'yı ortaya çıkartıyor. Ama ilk ipuçlarından anladığımız kadarıyla, gezegenleri bile yokedebilen bu güç Gamilas'ın insanlara duyduğu güveni sarsacak gibi görünüyor ve ilk bölümdeki saldırının sadece Dünya'nın savunma gücünü test amaçlı küçük çaplı bir akın olduğunu söylemek mümkün.

Seriyi izleyecek arkadaşların 2199 serisinin yanısıra bu serinin 24. ve 25. bölümleri arasında geçen "Hoshi Meguru Hakobune" filmini de izlemeleri gerekmekte.

Yeni remake'i sevme sebeplerimden birisi yeni bir hikaye ile serinin yeni bir jenerasyona izlettirilebilir bir hale getirilmesi ve karakter cast'ının çok genişletilmesi, öte yandan klasik serinin başlangıç kısmına olabildiğince sadık kalınmasıydı. Burada da 2. sezonun daha çok tedirginlik üzerine kurgulanmış ilk bölümlerine sadık kalan alternatif bir işleniş görecek gibiyiz. Hal böyleyken karakterler direkt sonraki bölümde Yamato'ya atlayıp savaşmaya geçmeyecekler. Çizimler her zamanki gibi 10 numara. XEBEC Zwei stüdyosu Soukyuu no Fafner EXODUS'da olduğu gibi pek çok stüdyoya direkt "rütbenizi bilin" mesajı vermiş. Seiyuu kadrosu, aslına sadık müzikler ve epik bir bilimkurgu atmosferi serinin ilkinin altında kalmayacağının göstergesi. Serinin film kurgusuna yakın olması sebebiyle hikayenin giriş kısmına yönelik birçok şeyin daha birkaç bölüme daha yayılacağını söylemek mümkün. Dolayısıyla sonraki bölümleri iple çekiyorum. 

Edited by nht.ctn
  • Like 1

zapp brannigan    239
zapp brannigan

Boku dake ga Inai Machi

1. Winter 2016
  2. 23 minutes
  3. 12 episodes
  4. TV

Details

1. MyAnimeList
    8.50 ( 586K )
  2. PlanetDP
    8.9 ( 8 )
  3. Source Manga
  4. Rating R-17+
  5. First Episode Jan 8, 2016
  6. Last Episode Mar 25, 2016
  8. Studio
    • A-1 Pictures
  9. Genres

Voice Actors

1. Satoru Fujinuma
  2. Kayo Hinazuki
  3. Sachiko Fujinuma

Staff

• Director
    • Sound Director
    • Episode Director
    • Storyboard
    • 2nd Key Animation
    • myanimelist_values_positions_backgroundart
    • Key Animation

When tragedy is about to strike, Satoru Fujinuma finds himself sent back several minutes before the accident occurs. The detached, 29-year-old manga artist has taken advantage of this powerful yet mysterious phenomenon, which he calls "Revival," to save many lives.

However, when he is wrongfully accused of murdering someone close to him, Satoru is sent back to the past once again, but this time to 1988, 18 years in the past. Soon, he realizes that the murder may be connected to the abduction and killing of one of his classmates, the solitary and mysterious Kayo Hinazuki, that took place when he was a child. This is his chance to make things right.

Boku dake ga Inai Machi follows Satoru in his mission to uncover what truly transpired 18 years ago and prevent the death of his classmate while protecting those he cares about in the present.

1. #97 rank
  2. #36 popularity
  3. 930K members
  4. 28K favorites
Updated
  • All Names
  • English ERASED
  • Original 僕だけがいない街
  • Other Names The Town Where Only I am Missing, BokuMachi

Muhteşem bir zamanda yolculuk içeren zaman zaman duygusal yapım. 9/10

benteksizhepin    299
benteksizhepin

Tanaka-kun wa Itsumo Kedaruge

1. Spring 2016
  2. 24 minutes
  3. 12 episodes
  4. TV

Details

1. MyAnimeList
    7.99 ( 101K )
  2. PlanetDP
    9 ( 1 )
  3. Source Web manga
  4. Rating PG-13
  5. First Episode Apr 9, 2016
  6. Last Episode Jun 25, 2016
  8. Studio
    • Silver Link.
  9. Genres

Voice Actors

1. Tanaka
  2. Oota
  3. Miyano

Staff

• Director
    • Sound Director
    • Episode Director
    • Storyboard

For high school student Tanaka, the act of being listless is a way of life. Known for his inattentiveness and ability to fall asleep anywhere, Tanaka prays that each day will be as uneventful as the last, seeking to preserve his lazy lifestyle however he can by avoiding situations that require him to exert himself. Along with his dependable friend Oota who helps him with tasks he is unable to accomplish, the lethargic teenager constantly deals with events that prevent him from experiencing the quiet and peaceful days he longs for.

1. #597 rank
  2. #458 popularity
  3. 225K members
  4. 2K favorites
Updated
  • All Names
  • English Tanaka-kun is Always Listless
  • Original 田中くんはいつもけだるげ

Tanaka-kun Is Always Listless (2016)

Lise yaşamı ile ilgili ama konusu itibariyle bu güne kadar izlediğim en ilginç animelerden biri. Sürrealist bir komedi denebilir. Uyuşuk olur olmaz zamanlarda uyku moduna geçen sevimli Tanaka ile  enerjik ve ona yardımcı olan arkadaşı Oata ana karakterler. 

Notum: 9/10

MAL Linkim

Mileydi    5
Mileydi

İzledim geldim hell yes onion head

Koe no Katachi

1. 2016
  2. 2 hours 10 minutes
  3. Movie

Details

1. MyAnimeList
    9.02 ( 503K )
  2. PlanetDP
    8.9 ( 7 )
  3. Source Manga
  4. Rating PG-13
  5. Aired Sep 17, 2016
  7. Studio
    • Kyoto Animation
  8. Genres

Voice Actors

1. Shouko Nishimiya
  2. Shouya Ishida
  3. Yuzuru Nishimiya

Staff

• Assistant Producer
    • Director
    • Storyboard
    • Sound Director

As a wild youth, elementary school student Shouya Ishida sought to beat boredom in the cruelest ways. When the deaf Shouko Nishimiya transfers into his class, Shouya and the rest of his class thoughtlessly bully her for fun. However, when her mother notifies the school, he is singled out and blamed for everything done to her. With Shouko transferring out of the school, Shouya is left at the mercy of his classmates. He is heartlessly ostracized all throughout elementary and middle school, while teachers turn a blind eye.

Now in his third year of high school, Shouya is still plagued by his wrongdoings as a young boy. Sincerely regretting his past actions, he sets out on a journey of redemption: to meet Shouko once more and make amends.

Koe no Katachi tells the heartwarming tale of Shouya's reunion with Shouko and his honest attempts to redeem himself, all while being continually haunted by the shadows of his past.

1. #10 rank
  2. #53 popularity
  3. 811K members
  4. 38K favorites
Updated
  • All Names
  • English A Silent Voice
  • Original 聲の形
  • Other Names The Shape of Voice

Mangasını severek okumuştum, Animesinden de beklentilerim oldukça yüksekti ama yine bu Japonlara güven olmaz deyip mümkün olduğunca kendimi kaptırmamaya çalıştım, ama beklediğime değdi. Daha başlar başlamaz kapıldım gittim resmen soluk almadan izledim. Açılış şarkısına bayıldım admire2 onion head Çizimler, hikaye, atmosfer gerçekten etkileyiciydi , süre olarak uzun gelebilir ama daha kısası da zaten olmazdı buna rağmen hiç sıkmadan kendini izletmeyi başaran bir yapım. Şiddetle tavsiye ediyorum. 

Edited by nht.ctn

RyK    426
RyK

Arkadaşlar, dostlar, romalılar:oleyo2:;

Forumumuzun bu sayfasında son zamanlarda bir düzensizlik, bir kanunsuzluk hakim. Vahşi Batı havasındaki sayfamıza şerif geldi.:olemaganda:  Yada şerif yardımcısı, burası biraz karanlık.:butwhy: Her çalı yuvarlandığında bir ileti saat 12 yi vurduğunda ölmesin diye size kurallar getirdim. Hayrını görün. Ahanda kurallar.:foleyo:

Alıntı

- Bu başlık altındaki animelerin bitmiş yada sezonun bitmiş olması gerekmektedir. Yani 3 bölüm izlediğimiz animeler ile ilgili görüşlerinizi burada değil, animenin    sayfasında yazabilirsiniz.

- İzlediğiniz animeye ait ANNmyanimelist yada imdb sayfası eklenmesi gerekmektedir. Böylelikle ilgilenenler varsa anime hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirler. Yeni tag  hizmete girdiğinde bu maddede revizyona gidilecektir.

- İzlediğiniz anime için 10 üzerinden bir puan vermelisiniz.

- Diğer kullanıcıların iletilerine cevap niteliği taşıyan iletilerin olmaması gerekmektedir. Bu bölümde sadece izlediğiniz animeye yorum yazabilirsiniz. Anime ile ilgili  tartışma  ve sohbetleri yine sayfasından yapabilirsiniz.

Bu maddelere uymayan ileti sahiplerine ö.m. ile ulaşıp düzenlemeleri için yardımcı olacağız.

4. madde uymayan iletiler yakında temizlenecektir, vaktiniz varken bol bol bakın.:luffy2:

• Like 1

Cru    4
Cru

Bu hafta Full Metal Panic! serisini izledim. İlk sezonu 7/10 İkinci sezonu komikti bayağı, ben beğendim. Sırf güldürme amaçlı yapılmış bir sezon belli. İlk sezona göre çizimlerde de kalite artışı vardı. Birinci ve üçüncü sezonun karanlık bir havası olduğundan arada iyi gitti. 9/10 veriyorum Fumoffu'ya. Üçüncü sezonda son iki bölüm kaldı onu da yarın izleyeceğim. Ama sonunu az çok tahmin ediyorum. Gidişatı belli. 3. sezonada 7/10 veriyorum. Bakalım sonunda bana süpriz yaparsa güncellerim puanımı :) Aslında bu Full metal panic! için burada çevirilen altyazılarda, fansublarda çok kötüydü. İngilizce bluray altyazısı ile izlemek zorunda kaldım. İndirdiğim sürümde de nasıl bir şeyse değişmiyor altyazının stili. Küçük küçük yazmışlar. Güzel bir Türkçe çeviri olsa tadından yenmez aslında bu seri. :24:

Haftasonu da Cowboy Bebop izlemeyi düşünüyorum. Haftayada Baki the Grappler. Bunun mangasını okumaya başladım 2 ay önce ama ilk serinin 194. bölümünde yarıda bırakmışlar anime adapte etti diye. Nyaa da kapanınca bulamadım. Sabahtan beri o fansub senin bu irc kanalı benim geziyorum. Torrent sitelerinde de ratio muhabbeti var. En sonunda nibl.co.uk diye bir site buldum. Oradan indireceğim şimdi. Birde bu kotasızlığın şımarıklığı ile indirmediğim Cowboy Bebop sürümü kalmadı. BD beğenmiyorum :) Sonunda [OZC] sürümüne karar kıldım. Şu Baki'nin iki sezonu da izlesemde devam etsem mangasına. Bunlar bitince tekrar güncellerim puanlar için.

:boxing: 

Edited by nht.ctn

zapp brannigan    239
zapp brannigan

11-nin Iru!

1. 1986
  2. 1 hour 31 minutes
  3. Movie

Details

1. Point
    7.14 ( 3K )
  2. Source Manga
  3. Rating PG-13
  4. Aired Nov 1, 1986
  5. Status Finished Airing
  6. Studio
    • Magic Bus
  7. Genres

Voice Actors

1. Frolbericheri
  2. Lane Tadatos
  3. King Mayan Baceska

Staff

• Director
    • Storyboard
    • Director
    • Storyboard

The elite Cosmo Academy attracts applicants from every stellar nation in the galaxy. One young hopeful is Tadatos Lane, an orphan esper from Terra. The final stage of the academy's entrance exam is a perilous mission simulation aboard an actual derelict starship. The applicants depart for the ships in groups of ten, but when Tada's crew arrives on the Esperanza, they are horrified to discover that they now number eleven. As the test progresses, things go awry and the atmosphere grows increasingly tense. The crew members begin to suspect sabotage, and Tada appears to be the likely culprit.

1. #3202 rank
  2. #4954 popularity
  3. 7K members
  4. 29 favorites
Updated
  • All Names
  • English They Were Eleven
  • Original 11人いる!
  • Other Names They Were 11, Juuichinin Iru!

Bilim kurgu anime filmi. Sınav için 10 kişi belirlenmişken 11 kişi olduklarını fark ediyorlar. İdare eder. Benim eski çizimleri sevenlere önerebilirim. 7/10

Ayrıca Hollywood bunu fark ederse, biraz daha akıcılaştırarak filmini çekebilir.

Edited by nht.ctn

zapp brannigan    239
zapp brannigan

Dragon Ball Z

1. Spring 1989
  2. 24 minutes
  3. 291 episodes
  4. TV

Details

1. MyAnimeList
    8.28 ( 450K )
  2. PlanetDP
    8.5 ( 4 )
  3. Source Manga
  4. Rating PG-13
  5. First Episode Apr 26, 1989
  6. Last Episode Jan 31, 1996
  8. Studio
    • Toei Animation
  9. Genres

Voice Actors

1. Gokuu Son
  2. Vegeta
  3. Gohan Son

Staff

• Assistant Producer
    • Director
    • Character Design
    • Director
    • Episode Director

Five years after winning the World Martial Arts tournament, Gokuu is now living a peaceful life with his wife and son. This changes, however, with the arrival of a mysterious enemy named Raditz who presents himself as Gokuu's long-lost brother. He reveals that Gokuu is a warrior from the once powerful but now virtually extinct Saiyan race, whose homeworld was completely annihilated. When he was sent to Earth as a baby, Gokuu's sole purpose was to conquer and destroy the planet; but after suffering amnesia from a head injury, his violent and savage nature changed, and instead was raised as a kind and well-mannered boy, now fighting to protect others.

With his failed attempt at forcibly recruiting Gokuu as an ally, Raditz warns Gokuu's friends of a new threat that's rapidly approaching Earth—one that could plunge Earth into an intergalactic conflict and cause the heavens themselves to shake. A war will be fought over the seven mystical dragon balls, and only the strongest will survive in Dragon Ball Z.
Prequel Dragon Ball

1. #250 rank
  2. #73 popularity
  3. 670K members
  4. 26K favorites
Updated
  • All Names
  • English Dragon Ball Z
  • Original ドラゴンボールZ
  • Other Names DBZ, Dragonball Z

Dragon Ball ilk seriyi bitirdim. Başka evrenlerde geçen özet vari 4 filmini de izledim. Dün gecede 4 bölümle Z serisine başladım. Öncelikle Goku'nun oğlu Gohan'ın tipi ve sesiyle çocuk Goku gibi olmasına çok sevindim. Goku'nun büyümesini pek kabullenememiştim. İlk bölümden Goku'nun kökenini öğrenmek ve saiyan muhabbetleri şaşırttı. Hızlı bir başlangıç oldu. 291 bölümlük uzun bir macera ve bir sürü filmi var önümüzde. 8/10

Edited by nht.ctn

zapp brannigan    239
zapp brannigan

Kuroko no Basket

1. Spring 2012
  2. 24 minutes
  3. 25 episodes
  4. TV

Details

1. MyAnimeList
    8.30 ( 351K )
  2. PlanetDP
    8.8 ( 6 )
  3. Source Manga
  4. Rating PG-13
  5. First Episode Apr 8, 2012
  6. Last Episode Sep 22, 2012
  8. Studio
    • Production I.G
  9. Genres

Voice Actors

1. Tetsuya Kuroko
  2. Taiga Kagami
  3. Daiki Aomine

Staff

• Producer
    • Director
    • Sound Director

Teikou Junior High School's basketball team is crowned champion three years in a row thanks to five outstanding players who, with their breathtaking and unique skills, leave opponents in despair and fans in admiration. However, after graduating, these teammates, known as "The Generation of Miracles", go their separate ways and now consider each other as rivals.

At Seirin High School, two newly recruited freshmen prove that they are not ordinary basketball players: Taiga Kagami, a promising player returning from the US, and Tetsuya Kuroko, a seemingly ordinary student whose lack of presence allows him to move around unnoticed. Although Kuroko is neither athletic nor able to score any points, he was a member of Teikou's basketball team, where he played as the "Phantom Sixth Man," who easily passed the ball and assisted his teammates.

Kuroko no Basket follows the journey of Seirin's players as they attempt to become the best Japanese high school team by winning the Interhigh Championship. To reach their goal, they have to cross pathways with several powerful teams, some of which have one of the five players with godlike abilities, whom Kuroko and Taiga make a pact to defeat.

1. #230 rank
  2. #89 popularity
  3. 602K members
  4. 17K favorites
Updated
  • All Names
  • English Kuroko's Basketball
  • Original 黒子のバスケ
  • Other Names Kuroko no Basuke, KuroBas

Haikyuu bitince hemen buna başladım. Gayet tatmin edici bir spor animesi. 8/10

Japonların okul aktivitelerini görünce bizim okul hayatımızın nasıl mal gibi geçtiği kafamıza dank ediyor...

Edited by nht.ctn
İleti başlık kuralları gereği bölündü.

benteksizhepin    299
benteksizhepin

PrbgY9.gif

DIVE!!

Komik bir spor animesi. Özellikle çizimler çok hoşuma gitti. 

8/10

zapp brannigan    239
zapp brannigan

Tokyo Ghoul

1. Summer 2014
  2. 24 minutes
  3. 12 episodes
  4. TV

Details

1. MyAnimeList
    7.93 ( 849K )
  2. PlanetDP
    6.8 ( 4 )
  3. Source Manga
  4. Rating R-17+
  5. First Episode Jul 4, 2014
  6. Last Episode Sep 19, 2014
  8. Studio
    • Studio Pierrot
  9. Genres

Voice Actors

1. Ken Kaneki
  2. Touka Kirishima
  3. Juuzou Suzuya

Staff

• Director
    • Sound Director
    • Episode Director
    • Storyboard

Tokyo has become a cruel and merciless city—a place where vicious creatures called “ghouls” exist alongside humans. The citizens of this once great metropolis live in constant fear of these bloodthirsty savages and their thirst for human flesh. However, the greatest threat these ghouls pose is their dangerous ability to masquerade as humans and blend in with society.

Based on the best-selling supernatural horror manga by Sui Ishida, Tokyo Ghoul follows Ken Kaneki, a shy, bookish college student, who is instantly drawn to Rize Kamishiro, an avid reader like himself. However, Rize is not exactly who she seems, and this unfortunate meeting pushes Kaneki into the dark depths of the ghouls' inhuman world. In a twist of fate, Kaneki is saved by the enigmatic waitress Touka Kirishima, and thus begins his new, secret life as a half-ghoul/half-human who must find a way to integrate into both societies.

1. #663 rank
  2. #6 popularity
  3. 1315K members
  4. 35K favorites
Updated
  • All Names
  • English Tokyo Ghoul
  • Original 東京喰種-トーキョーグール-
  • Other Names Tokyo Kushu, Toukyou Kushu, Toukyou Ghoul

İlk sezonu bir solukta bitirdim. Tek eksisi tv yayınından alınan bölümlerde karartma sansürü olmasıydı. 2.sezonun ilk bölümünü izledim. Şarkı değişmeseymiş keşke. 8/10

Edited by nht.ctn

RyK    426
RyK

Boruto: Naruto Next Generations

1. Spring 2017
  2. 23 minutes
  3. Unknown
  4. TV

Details

1. MyAnimeList
    6.45 ( 132K )
  2. PlanetDP
    8 ( 10 )
  3. Source Manga
  4. Rating PG-13
  5. Aired Apr 5, 2017
  6. Status Currently Airing
  7. Broadcast Sundays at 17:30 (JST)
  8. Studio
    • Studio Pierrot
  9. Genres

Voice Actors

1. Sarada Uchiha
  2. Boruto Uzumaki
  3. Mitsuki

Staff

• Director
    • Episode Director
    • Storyboard
    • Director
    • Director
    • Key Animation

Following the successful end of the Fourth Shinobi World War, Konohagakure has been enjoying a period of peace, prosperity, and extraordinary technological advancement. This is all due to the efforts of the Allied Shinobi Forces and the village's Seventh Hokage, Naruto Uzumaki. Now resembling a modern metropolis, Konohagakure has changed, particularly the life of a shinobi. Under the watchful eye of Naruto and his old comrades, a new generation of shinobi has stepped up to learn the ways of the ninja.

Boruto Uzumaki is often the center of attention as the son of the Seventh Hokage. Despite having inherited Naruto's boisterous and stubborn demeanor, Boruto is considered a prodigy and is able to unleash his potential with the help of supportive friends and family. Unfortunately, this has only worsened his arrogance and his desire to surpass Naruto which, along with his father's busy lifestyle, has strained their relationship. However, a sinister force brewing within the village may threaten Boruto's carefree life.

New friends and familiar faces join Boruto as a new story begins in Boruto: Naruto Next Generations.

1. #6280 rank
  2. #289 popularity
  3. 328K members
  4. 3K favorites
Updated
  • All Names
  • English Boruto: Naruto Next Generations
  • Original BORUTO -NARUTO NEXT GENERATIONS-

Anime öyle saçma bir şekilde başladı ki olacak iş değildi. Suni merak uyandırmak adına resmen adamlar diziyi harcadılar.  SOnunu gösterip olaylar nasıl oraya geldi diye merak uyandırmak filmlerde işe yarar yada bir 50 dk lik dizinin bir bölümünde işe yarar. AMa dizinin tamamını etkileyen bir "olaylar nasıl bu radeye geldi" kocaman bir saçmalık. Kimse uyarmadımı bu adamı "aga sen ne yapıyorsun" diye? Neyse diziye geçelim.

İLk sahneyle başlayalım. 7.nin yanına göndereceğim derken Boruto çok üzgün gibi değildi. Buradan 7. ölmedi ama boyutlar arası bir yerde sıkıştı diye düşünebiliriz. Böyle düşünmezsek Shinobi devri bitti derken tüm ninjaların öldüğünü mü düşünmeliyiz? Bu çok saçma olmaz mı? Ya güçleri engellendi yada boyutlar arası teorisi yürürlükte, her halükarda ninja devri bitti lafını Boruto'nun söylemesi çok garip. İlk sahne tüm büyüyü öldürdü. Tobi'nin kim olduğunu bilmek gibi birşey bu. Çok saçmaydı, yapılmaması gerekirdi. Şuanda her aklıma geldiğinde zevk alamıyorum bu animeden.

İlk sezon iyiydi. Başkan hikayesi sağlamdı ama sezon bitince kıza ne oldu, nereye gitti anlamadım. Sahne arkasında bile gözükmedi. 2. sezon tamamen Boruto dışında bir sezon. Mangasını okumuştum zamanında. Sonunu biliyorum. Sanırım 3 bölüm daha geçerse 2. sezon biter okadarlık metaryel kaldı. 24. bölümde olay bitecektir. Sonra nereden devam eder bilemiyorum.

Başlangıcı görmezden gelirsem izlediğim 21 bölüm için 6/10 veririm. İlk bölüm aklıma gelince bu 3'e falan düşüyor.

• Thanks 1

zapp brannigan    239
zapp brannigan

Kiseijuu: Sei no Kakuritsu

1. Fall 2014
  2. 23 minutes
  3. 24 episodes
  4. TV

Details

1. MyAnimeList
    8.48 ( 527K )
  2. PlanetDP
    8.3 ( 7 )
  3. Source Manga
  4. Rating R-17+
  5. First Episode Oct 9, 2014
  6. Last Episode Mar 26, 2015
  8. Studio
    • Madhouse
  9. Genres

Voice Actors

1. Shinichi Izumi
  2. Migi
  3. Kana Kimishima

Staff

• Director
    • Storyboard
    • Director
    • Storyboard
    • Sound Director

All of a sudden, they arrived: parasitic aliens that descended upon Earth and quickly infiltrated humanity by burrowing into the brains of vulnerable targets. These insatiable beings acquire full control of their host and are able to morph into a variety of forms in order to feed on unsuspecting prey.

Sixteen-year-old high school student Shinichi Izumi falls victim to one of these parasites, but it fails to take over his brain, ending up in his right hand instead. Unable to relocate, the parasite, now named Migi, has no choice but to rely on Shinichi in order to stay alive. Thus, the pair is forced into an uneasy coexistence and must defend themselves from hostile parasites that hope to eradicate this new threat to their species.

1. #107 rank
  2. #44 popularity
  3. 878K members
  4. 20K favorites
Updated
  • All Names
  • English Parasyte -the maxim-
  • Original 寄生獣 セイの格率
  • Other Names Parasite, Parasitic Beasts, Parasyte

Tokyo Ghoul sonrası başladım. İlk 2 bölüm itibariyle muhteşem bir şey. Hem şiddeti hem mizahı... 9/10

Edited by hasangdr

zapp brannigan    239
zapp brannigan

Nanatsu no Taizai

1. Fall 2014
  2. 24 minutes
  3. 24 episodes
  4. TV

Details

1. MyAnimeList
    8.17 ( 567K )
  2. PlanetDP
    8.3 ( 4 )
  3. Source Manga
  4. Rating PG-13
  5. First Episode Oct 5, 2014
  6. Last Episode Mar 29, 2015
  8. Studio
    • A-1 Pictures
  9. Genres

Voice Actors

1. Ban
  2. Meliodas
  3. King

Staff

• Director
    • Sound Director
    • Episode Director

In a world similar to the European Middle Ages, the feared yet revered Holy Knights of Britannia use immensely powerful magic to protect the region of Britannia and its kingdoms. However, a small subset of the Knights supposedly betrayed their homeland and turned their blades against their comrades in an attempt to overthrow the ruler of Liones. They were defeated by the Holy Knights, but rumors continued to persist that these legendary knights, called the "Seven Deadly Sins," were still alive. Ten years later, the Holy Knights themselves staged a coup d’état, and thus became the new, tyrannical rulers of the Kingdom of Liones.

Based on the best-selling manga series of the same name, Nanatsu no Taizai follows the adventures of Elizabeth, the third princess of the Kingdom of Liones, and her search for the Seven Deadly Sins. With their help, she endeavors to not only take back her kingdom from the Holy Knights, but to also seek justice in an unjust world.

1. #353 rank
  2. #38 popularity
  3. 917K members
  4. 19K favorites
Updated
  • All Names
  • English The Seven Deadly Sins
  • Original 七つの大罪
  • Other Names Nanatsu no Taizai

Çizimleri güzel, karakterleri sevimli, mizahı yüksek, konusu da ilgi çekici. Eğlenerek izliyorum, tavsiye ederim. 8/10

Edited by hasangdr

Kanpuu    242
Kanpuu

Zero kara Hajimeru Mahou no Sho

1. Spring 2017
  2. 24 minutes
  3. 12 episodes
  4. TV

Details

1. MyAnimeList
    7.18 ( 76K )
  2. PlanetDP
    3 ( 1 )
  3. Source Light novel
  4. Rating PG-13
  5. First Episode Apr 10, 2017
  6. Last Episode Jun 26, 2017
  8. Studio
    • White Fox
  9. Genres

Voice Actors

1. Zero
  2. Youhei
  3. Albus

Staff

• Director
    • Script
    • Sound Director
    • Script

In a world of constant war between humans and witches, there exist the "beastfallen"—cursed humans born with the appearance and strength of an animal. Their physical prowess and bestial nature cause them to be feared and shunned by both humans and witches. As a result, many beastfallen become sellswords, making their living through hunting witches.

Despite the enmity between the races, a lighthearted witch named Zero enlists a beastfallen whom she refers to as "Mercenary" to act as her protector. He travels with Zero and Albus, a young magician, on their search for the Grimoire of Zero: a powerful spell book that could be extremely dangerous in the wrong hands. During their journey, his inner kindness is revealed as he starts to show compassion and sympathy towards humans and witches alike, and the unlikely companions grow together.

1. #3060 rank
  2. #642 popularity
  3. 167K members
  4. 505 favorites
Updated
  • All Names
  • Original ゼロから始める魔法の書
  • Other Names Grimoire of Zero

Bir sürü mantık hataları ile dolu bir hikayesi vardı ama anime benim hoşuma gitti. Hoşuma gitmesinin en büyük sebebi sesine aşina olmadığım seslendirmenlerin sesini duymaktı. Bazı yetkin seslendirmenlerin sesini duya duya her nekar çok başarılı olsalarda seslerinden bıkmıştım, bu animede geçmişinde az proje olan seslendirmenler yer almış ve bence çok iyi iş çıkartmışlar. Özellikle Zero'nun seslendirmeni Hanamori Yumiri'nin performansına ve sesnin tınısına bayıldım. Tam aradığım o güzel tınıydı bu. Hikayesi de fena değildi ama yazanın kalemi mantık hatalarıyla yazıvermiş. Ben buna rağmen animenin havasını beğendim. Re:Zero kara Hajimeru Isekai Seikatsu ile bir alakası olabilir mi bilmiyorum ama isim benzerliğinden ötürü izlenecekler listeme almıştım vakti zamanında.

Puanım:  7/10

Mr.Hate    269
Mr.Hate

Afro Samurai

1. Spring 2007
  2. 27 minutes
  3. 5 episodes
  4. TV

Details

1. MyAnimeList
    7.40 ( 122K )
  2. PlanetDP
    7.3 ( 3 )
  3. Source Original
  4. Rating R+
  5. First Episode May 3, 2007
  6. Last Episode May 4, 2007
  8. Studio
    • Gonzo
  9. Genres

Voice Actors

1. Unknown
    Afro Samurai
  2. Unknown
    Ninja Ninja
  3. Unknown
    Jinno

Staff

• Director
    • Sound Director
    • Script

When he was a young boy, Afro witnessed his father be cut down in a duel at the hands of a man known only as Justice. After taking the life of Afro's father, Justice cast aside his Number Two headband and took the Number One to claim its godly powers as his own.

Years later, having obtained the Number Two headband which grants him the right to challenge the Number One, Afro moves forward in his hunt for revenge on the man who murdered his father. There is just one thing that stands in his way—everyone else in the world! Though the Number One can only be challenged by the Number Two, the Number Two can be challenged by anyone. As his enemies gather to try and take the title of Number Two, Afro must fight through a myriad of foes and obstacles if he hopes to reach the Number One and claim vengeance once and for all.

1. #2083 rank
  2. #493 popularity
  3. 215K members
  4. 1K favorites
Updated
  • All Names
  • English Afro Samurai
  • Original アフロサムライ

Uzun zamandır izlemeyi planladığım animeyi sonunda bu gün izledim. Piyasada adam gibi çözünürlüğü olan yok, bir de altyazı sıkıntılıydı, çeviren arkadaş arada uyuya kalmış olmalı ki her bölüm en fazla 10 dakika çevrilmiş, ama yine de izlerken keyif aldım. Japonca dublajlısını da bulamadım ama İngilizce olanı da gayet güzeldi. Ben daha çok eğlence, espiriler ve aksiyonu bol bir anime bekliyordum ama tam tersi çıktı. Karanlık bir atmosfer, bol dram ve pek anlaşılamayan aksiyon sahneleri vardı. Animenin en büyük eksiği bölüm sayısının yetersiz olmasıydı. 5 bölüme koca hikayeyi sığdırmaya çalışmışlar ama olmamış, en az 12 bölüm olmalıydı, kafa bantlarının başlama hikayesi, bir numaranın kim olduğu, Afro'nun babasıyla olan hikayesi, eğitim gördüğü ve ailesi gibi olan arkadaşlarının hikayeleri filan bunların hepsi havada kaldı. Yine de en son izlediğim anime faciasını bana unutturdu ve gözlerim bayram etti. Boşuna dememişler, ne varsa eskilerde var diye. 8/10

benteksizhepin    299
benteksizhepin

2EY8ZN.gif

Tanaka-kun wa Itsumo Kedaruge Special . Special bölümler, DVD ve Blu-ray sürümlerde verilmiş. 7 kısa bölümden oluşuyor. Ana anime Tanaka-kun wa Itsumo Kedaruge 

Çizimler ve karakterlerin çizimlerde betimlenmesi yine harika. İzlemeye doyamadım.

9/10

zapp brannigan    239
zapp brannigan

Touhai Densetsu Akagi: Yami ni Maiorita Tensai

1. Fall 2005
  2. 23 minutes
  3. 26 episodes
  4. TV

Details

1. MyAnimeList
    7.98 ( 31K )
  2. PlanetDP
    10 ( 1 )
  3. Source Manga
  4. Rating R-17+
  5. First Episode Oct 5, 2005
  6. Last Episode Mar 29, 2006
  8. Studio
    • Madhouse
  9. Genres

Voice Actors

1. Shigeru Akagi
  2. Iwao Washizu
  3. Yukio Hirayama

Staff

• Producer
    • Producer
    • Director

While mahjong is a game that is often played with family and friends, it is also a game that is played in the darkest corners of society. Nangou is a compulsive gambler who has accumulated debt over three million yen. In a last ditch attempt to clear his record, he decides to wager his life on a game of mahjong with the mafia. Unfortunately, as the game progresses, Nangou only moves further from the prize and closer to death.

When all hope seems lost, the game parlor is suddenly intruded upon by Shigeru Akagi, a young boy on the run from the police. Desperate to turn the game around, Nangou hands the game over to Akagi after teaching him a few of the rules. The mafia can only smirk as Akagi sits down to play. However, they soon come to learn that Akagi is a natural-born gambler. An imposing figure who does not fear death. One who is destined to become a legend.

1. #609 rank
  2. #1464 popularity
  3. 71K members
  4. 925 favorites
Updated
  • All Names
  • Original 闘牌伝説アカギ 闇に舞い降りた天才
  • Other Names Mahjong Legend Akagi: The Genius Who Descended Into the Darkness, The Legend of Mahjong: Akagi

Mahjong oyunu üzerine bir anime. 33 yaş görünümlü 13 yaşında çocuğun mafya için bu oyunu oynaması. 2 bölümden sonra sıkıldım. Son bölüm dahil ileriki bölümlere baktım, aynı. 6/10