Jump to content
Sign in to follow this  
kizancik

En Son Hangi Animeyi İzlediniz?

hasangdr

---U Y A R I---

Arkadaşlar, iletilerimize birden fazla MAL tag eklemeyelim lütfen.
Her iletide sadece bir etiket çalışacaktır,  fazla tag kullanılan iletiler düzenlenecektir.

Message added by hasangdr

Recommended Posts

samet_419    741
samet_419

Houseki no Kuni

1. Fall 2017
  2. 24 minutes
  3. 12 episodes
  4. TV

Details

1. MyAnimeList
    8.46 ( 82K )
  2. PlanetDP
    8.5 ( 2 )
  3. Source Manga
  4. Rating PG-13
  5. First Episode Oct 7, 2017
  6. Last Episode Dec 23, 2017
  7. Status Finished Airing
  8. Studio
    • Orange
  9. Genres

Voice Actors

1. Phosphophyllite
  2. Antarcticite
  3. Diamond

Staff

• Director
    • Sound Director
    • Episode Director
    • Storyboard
    • Key Animation

In the mysterious future, crystalline organisms called Gems inhabit a world that has been destroyed by six meteors. Each Gem is assigned a role in order to fight against the Lunarians, a species who attacks them in order to shatter their bodies and use them as decorations.

Phosphophyllite, also known as Phos, is a young and fragile Gem who dreams of helping their friends in the war effort. Instead, they are told to compile an encyclopedia because of their delicate condition. After begrudgingly embarking on this task, Phos meets Cinnabar, an intelligent gem who has been relegated to patrolling the isolated island at night because of the corrosive poison their body creates. After seeing how unhappy Cinnabar is, Phos decides to find a role that both of the rejected Gems can enjoy. Houseki no Kuni follows Phos' efforts to be useful and protect their fellow Gems.

1. #128 rank
  2. #508 popularity
  3. 194K members
  4. 5K favorites
Updated
  • All Names
  • English Land of the Lustrous
  • Original 宝石の国
  • Other Names Country of Jewels

Çok değişik bir şeydi. İnanılmaz bir kafanın ürünü. Bambaşka bir alem. Tutuldum bırakamadım. 2+10 şeklinde izledim. Baş karakterin dönüşümü/gelişimi baş döndürücüydü ama son halini hiç sevemedim. Ama böyle evrilmesi gerektiği ortada. @Kanpuu Çok kızdım sana. 12 bölümde bitmeyeceğini bilmiyordum. İçim içimi yiyor şimdi, teşekkürler. :oleyo:  (Çevirin olmasa haberim bile olmazdı bu animeden) Devamını sabırsızlıkla bekliyorum. Bakalım ne zaman gelecek? Veya gelecek mi?

Kanpuu    233
Kanpuu
samet_419, şöyle yazmıştı: (Bir saat önce)

Çok değişik bir şeydi. İnanılmaz bir kafanın ürünü. Bambaşka bir alem. Tutuldum bırakamadım. 2+10 şeklinde izledim. Baş karakterin dönüşümü/gelişimi baş döndürücüydü ama son halini hiç sevemedim. Ama böyle evrilmesi gerektiği ortada. @Kanpuu Çok kızdım sana. 12 bölümde bitmeyeceğini bilmiyordum. İçim içimi yiyor şimdi, teşekkürler.   (Çevirin olmasa haberim bile olmazdı bu animeden) Devamını sabırsızlıkla bekliyorum. Bakalım ne zaman gelecek? Veya gelecek mi?

Birinci sezonda yeterli ilgiyi görmüşse bir ikinci sezon gelir bence. Animenin kendine has çizimleriyle bir mangası var, mangayı takip edebilirsin.

zapp brannigan    231
zapp brannigan

3-gatsu no Lion

1. Fall 2016
  2. 25 minutes
  3. 22 episodes
  4. TV

Details

1. Point
    8.45 ( 97K )
  2. Source Manga
  3. Rating PG-13
  4. First Episode Oct 8, 2016
  5. Last Episode Mar 18, 2017
  6. Status Finished Airing
  7. Studio
    • Shaft
  8. Genres

Voice Actors

1. Rei Kiriyama
  2. Hinata Kawamoto
  3. Akari Kawamoto

Staff

• Director
    • Director
    • Episode Director
    • Director
    • Storyboard
    • Animation Director

Having reached professional status in middle school, Rei Kiriyama is one of the few elite in the world of shogi. Due to this, he faces an enormous amount of pressure, both from the shogi community and his adoptive family. Seeking independence from his tense home life, he moves into an apartment in Tokyo. As a 17-year-old living on his own, Rei tends to take poor care of himself, and his reclusive personality ostracizes him from his peers in school and at the shogi hall.

However, not long after his arrival in Tokyo, Rei meets Akari, Hinata, and Momo Kawamoto, a trio of sisters living with their grandfather who owns a traditional wagashi shop. Akari, the oldest of the three girls, is determined to combat Rei's loneliness and poorly sustained lifestyle with motherly hospitality. The Kawamoto sisters, coping with past tragedies, also share with Rei a unique familial bond that he has lacked for most of his life. As he struggles to maintain himself physically and mentally through his shogi career, Rei must learn how to interact with others and understand his own complex emotions.

1. #132 rank
  2. #336 popularity
  3. 267K members
  4. 6K favorites
Updated
  • All Names
  • English March comes in like a lion
  • Original 3月のライオン
  • Other Names Sangatsu no Lion

Yarışma-spor tarzında olmasına rağmen, slice of life- komedi- dram ağırlıklı giden kaliteli bir seri. 2 sezonu var şimdilik. Mangası sürüyor. Özellikle momo-chan'ın sevimliliği acayip. 8,5/10

samet_419    741
samet_419

Karakai Jouzu no Takagi-san

1. Winter 2018
  2. 23 minutes
  3. 12 episodes
  4. TV

Details

1. MyAnimeList
    7.89 ( 84K )
  2. PlanetDP
    8 ( 2 )
  3. Source Manga
  4. Rating PG-13
  5. First Episode Jan 8, 2018
  6. Last Episode Mar 26, 2018
  8. Studio
    • Shin-Ei Animation
  9. Genres

Voice Actors

1. Takagi
  2. Nishikata
  3. Mina Hibino

Staff

• Director
    • Sound Director
    • Script
    • Series Composition

Having a friend that knows you inside out should be a good thing, but in Nishikata's case, the opposite is true.

His classmate Takagi loves to tease him on a daily basis, and she uses her extensive knowledge of his behavior to predict exactly how he will react to her teasing, making it nearly impossible for Nishikata to ever make a successful comeback. Despite this, Nishikata vows to someday give Takagi a taste of her own medicine by making her blush out of embarrassment from his teasing.

1. #721 rank
  2. #509 popularity
  3. 193K members
  4. 2K favorites
Updated
  • All Names
  • English Teasing Master Takagi-san
  • Original からかい上手の高木さん
  • Other Names Skilled Teaser Takagi-san

Başlarda çok sıktı. Alışana kadar 4-5 bölüm geçti. Hatta bu kadar sevimli iki karakteri ancak bu kadar heba edebilirlermiş dedim. Her bölümde 3-4 farklı durum üzerinden gidiliyor, bunların yarısı sıkıcıyken yarısı güzel olabiliyor. Sonlara doğru keyifle izlemeye başlayabildim. O da tarzına alışmaktan olmuştur. Seri hâlde gitmiyor ama. Sadece son iki bölümü peş peşe izleyebildim. Yine de eğlendirdi. Nishikata karakteri son 2-3 bölümde güzel gelişme gösterdi. İkinci sezon da gelecek. Nishikata kaldığı yerden devam ederse güzel olur. Yine aynı yoldan geçtiğini görürsek çok can sıkar. 7,5/10

alpalp84    892
alpalp84

One Punch Man

1. Fall 2015
  2. 24 minutes
  3. 12 episodes
  4. TV

Details

1. MyAnimeList
    8.70 ( 878K )
  2. PlanetDP
    9.2 ( 18 )
  3. Source Web manga
  4. Rating R-17+
  5. First Episode Oct 5, 2015
  6. Last Episode Dec 21, 2015
  8. Studio
    • Madhouse
  9. Genres

Voice Actors

1. Saitama
  2. Genos
  3. Mumen Rider

Staff

• Director
    • Storyboard
    • Sound Director
    • Episode Director
    • Storyboard

The seemingly ordinary and unimpressive Saitama has a rather unique hobby: being a hero. In order to pursue his childhood dream, he trained relentlessly for three years—and lost all of his hair in the process. Now, Saitama is incredibly powerful, so much so that no enemy is able to defeat him in battle. In fact, all it takes to defeat evildoers with just one punch has led to an unexpected problem—he is no longer able to enjoy the thrill of battling and has become quite bored.

This all changes with the arrival of Genos, a 19-year-old cyborg, who wishes to be Saitama's disciple after seeing what he is capable of. Genos proposes that the two join the Hero Association in order to become certified heroes that will be recognized for their positive contributions to society, and Saitama, shocked that no one knows who he is, quickly agrees. And thus begins the story of One Punch Man, an action-comedy that follows an eccentric individual who longs to fight strong enemies that can hopefully give him the excitement he once felt and just maybe, he'll become popular in the process.

1. #47 rank
  2. #5 popularity
  3. 1307K members
  4. 40K favorites
Updated
  • All Names
  • English One Punch Man
  • Original ワンパンマン
  • Other Names One Punch-Man, One-Punch Man, OPM

Dün gidip bütün ova veya oav larını seyrettim. Bir tanesi 25, diğerleri 12 dk uzunluğunda toplam 7 yapım. Uzun süren yapım saitama'nın ilk yıllarını ve sarı elbisesine nasıl sahip olduğunu anlatıyor. Geri kalanlar evrendeki karakterler için tanıtım amaçlı basit senaryolu yapımlar. Ana senaryoya alıştığım için pek beğenmedim. Fakat evreni tanımak isteyenler için birebir.

5/10

alpalp84    892
alpalp84

City Hunter: Bay City Wars

1. 1990
  2. 45 minutes
  3. Movie

Details

1. MyAnimeList
    7.46 ( 2K )
  2. PlanetDP
    4 ( 1 )
  3. Source Unknown
  4. Rating PG-13
  5. Aired Aug 25, 1990
  7. Studio
    • Sunrise
  8. Genres

Voice Actors

1. Ryou Saeba
  2. Kaori Makimura
  3. Unknown
    Saeko Nogami

Staff

• Producer
    • Director
    • Sound Director

A new island resort has been built in Tokyo bay, and it is run by one of the world's most powerful super computers. The City Hunter gang has been invited to the grand opening party, but only Miki & Kaori have gotten there. Soon, they and the rest of the party goers are taken hostage by an exiled South American dictator called General Gillium. Now it's up to Ryo and Umibozu to free the hostages, and prevent Gillium's daughter from using the super computer to launch a nuclear attack on the USA.

1. #1812 rank
  2. #5809 popularity
  3. 4K members
Updated
  • All Names
  • English City Hunter: Bay City Wars
  • Original シティーハンター ベイシティウォーズ

Cinsel dürtüleri üst seviyelerde, attığını vuran, dövüş ustası Ryou yine kendini belanın ortasında bulur. Lakait tavırları pek hoşuma gitmesede işler ciddileşince bir o kadar yeteneklerini konuşturuyor. Karşısına çıkan adam sayısının, atılan bombaların veya mermilerin bir önemi yok. Sıyrık almadan dimdik ayakta. Buda beni pek sarmadı. 

5/10

alpalp84    892
alpalp84

Ikkitousen: Western Wolves

1. 2019
  2. 30 minutes
  3. 3 episodes
  4. OVA

Details

1. Point
    6.42 ( 445 )
  2. Source Manga
  3. Rating R+
  4. First Episode Jan 3, 2019
  5. Last Episode Feb 27, 2019
  7. Studio
    • Arms
  8. Genres

Voice Actors

1. Unknown
    Unchou Kan'u
  2. Unknown
    Hakufu Sonsaku
  3. Unknown
    Koukin Shuuyu

Staff

• Director
    • Theme Song Performance
    • Character Design

No description.

1. #6334 rank
  2. #5367 popularity
  3. 5K members
  4. 8 favorites
Updated
  • All Names
  • Original 一騎当千 Western Wolves
  • Other Names Ikki Tousen: Western Wolves

Bu yapımın baya baya bir bölümü var. Kendince çok geliştirmişler. Bende serinin son ovasına daldığım için konuya, karakterlere, özel ıvır zıvırlarına tamamiyle yabancıyım. Bunları komple bir kenara bırakıyorum fakat ecci'likte tavan yapmış bir yapım olmuş. Muhakkak 10 saniyede 1 bunu gözümüzün içine sokuyorlar. İlk defa ecci'li bir anime seyretmiyorum ama bu kadar abartıldığını bu yapımda gördüm. Açıkcası her ne kadar konuya yabancı olmasamda ekrana kilitleyecek kaliteli bir aksiyon sahneside olmaması iyice uykumu getirdi.

3/10

alpalp84    892
alpalp84

Kotetsu no Daibouken

1. 1996
  2. 30 minutes
  3. 2 episodes
  4. OVA

Details

1. Point
    5.90 ( 847 )
  2. Source Unknown
  3. Rating R+
  4. First Episode Dec 13, 1996
  5. Last Episode Jan 10, 1997
  7. Studio Unknown
  8. Genres

Voice Actors

1. Linn Suzuki
  2. Tatsuya Mikado
  3. Miho Kuon

Staff

• Director
    • Sound Director
    • Episode Director

While walking through the streets of Tokyo, Linn Suzuki comes across a strange device sticking up from the sidewalk. Suddenly, she is set upon by thugs and is helped by a beautiful stranger who takes them all down. It seems young Linn has fled Deep Kyoto from her cruel mistress and has traveled to Edo where she hopes to find her long lost brother, who was last seen working for the Kuon Detective Agency. By chance, this stranger happens to be Miho Kuon and lets Linn stay with her (nicknaming her Kotetsu, or Little Tetsu after her brother, Tetsujin). However, a mysterious agency called the Syndicate are after Miho and Linn is now in the thick of things.

1. #8388 rank
  2. #7569 popularity
  3. 2K members
  4. 1 favorites
Updated
  • All Names
  • English The Adventures of Kotetsu
  • Original 小鉄の大冒険

Basit bir hikayesi var. Basitten kasıt herhangi bir animede sıklıkla karşılaştığımız konusu var. Fakat eski yapım anime izlemeyeli baya olmuştu. Çizimler hoşuma gitti. Fakat konu yarım kaldı gibime geldi. Başka bir yapımınada denk gelmedim. Yarım bırakmışlar sanırım.

5/10

alpalp84    892
alpalp84

Koutetsujou no Kabaneri Movie 3: Unato Kessen

1. 2019
  2. 1 hour 22 minutes
  3. Movie

Details

1. Point
    8.02 ( 6K )
  2. Source Original
  3. Rating R-17+
  4. Aired May 10, 2019
  5. Status Finished Airing
  6. Studio
    • Wit Studio
  7. Genres

Voice Actors

1. Mumei
  2. Ikoma
  3. Yukina

Staff

• Director
    • Script
    • Sound Director
    • Theme Song Performance

No description.

1. #533 rank
  2. #2396 popularity
  3. 31K members
  4. 97 favorites
Updated
  • All Names
  • English Kabaneri of the Iron Fortress: The Battle of Unato
  • Original 甲鉄城のカバネリ~海門決戦~

12 bölümlük animeyi filme sığdırmaya çalışmışlar. Zaten konusu vasattı. Kısaltılması iyice konuyu belirsizleştirmiş. Temelde güzel konusu var fakat bir türlü açmayı başaramamışlar, çizimleride gayet güzel. Hatta standardın üstünde. Fakat zaten zombi filmlerinden gına geldi. Birde vasat konulu hiç çekilmiyor.

5/10

alpalp84    892
alpalp84

Mobile Suit Gundam NT

1. 2018
  2. 1 hour 30 minutes
  3. Movie

Details

1. Point
    7.05 ( 1K )
  2. Source Novel
  3. Rating PG-13
  4. Aired Nov 30, 2018
  5. Status Finished Airing
  6. Studio
    • Sunrise
  7. Genres

Voice Actors

1. Rita Bernal
  2. Jona Basta
  3. Zoltan Akkanen

Staff

• Director
    • Sound Director
    • Script

U.C. 0097, one year after the opening of "Laplace's Box."
Despite the revelation of the Universal Century Charter that acknowledges the existence and rights of Newtypes, the framework of the world has not been greatly altered.

The conflict later dubbed the "Laplace Incident" is thought to have ended with the downfall of the Neo Zeon remnants known as the Sleeves. In its final battle, two full psycho-frame mobile suits displayed power beyond human understanding. The white unicorn and the black lion were sealed away to remove this danger from people's consciousness, and they should now be completely forgotten.

However, the RX-0 Unicorn Gundam 03, which disappeared two years earlier, is now about to show itself in the Earth Sphere once more. A golden phoenix... named Phenex.

1. #3501 rank
  2. #5073 popularity
  3. 6K members
  4. 22 favorites
Updated
  • All Names
  • English Mobile Suit Gundam Narrative
  • Original 機動戦士ガンダムNT(ナラティブ)
  • Other Names Kidou Senshi Gundam NT, Kidou Senshi Gundam Narrative

Evreni hakkında hiç birşey bilmememe rağmen beni fazlasyıla tatmin etti. Müthiş senaryosu ile rahat 2 film yapabilirlerdi. Hem derinlemesine felsefi konusu hemde Mecha savaşları aksiyonu ile her türlü insanın beğenisini kazanacağına eminim. Saçma sapan animelerden sonra ilaç gibi geldi.

7.5/10

alpalp84    892
alpalp84

Kidou Senshi Gundam: The Origin

1. 2019
  2. 20 minutes
  3. 13 episodes
  4. TV

Details

1. Point
    0 ( 0 )
  2. Source Manga
  3. Rating Unknown
  4. Aired Apr 29, 2019
  5. Status Currently Airing
  6. Broadcast Unknown
  7. Studio Unknown
  8. Genres

※ NOTE: TV edit of the six theatrical installments

What was the tragedy that decided the fates of Char Aznable, the man later nicknamed the "Red Comet" as an ace pilot of the Zeon forces, and his sister Sayla Mass?

The two siblings' journeys, brought on by the sudden death of their father Zeon Zum Deikun who was a leader of the Spacenoids, are depicted in the four episodes of "Chronicle of Char and Sayla."

The Zabi family who seize control of Side 3 and lead the Principality of Zeon, the early days of many renowned Zeon ace pilots who later fight in the One Year War, the secrets of mobile suit development, conflicts with the Earth Federation Forces, and the road leading to the outbreak of war—all will be revealed.

[Source: official website]

1. #0 rank
  2. #0 popularity
  3. 7 favorites
Updated
  • All Names
  • English Mobile Suit Gundam: The Origin - Eve of The Red Comet
  • Original 機動戦士ガンダム THE ORIGIN 前夜 赤い彗星
  • Other Names Kidou Senshi Gundam: The Origin - Zenya Akai Suisei, Mobile Suit Gundam: The Origin

Esasında "Mobile Suit Gundam: The Origin - Eve of The Red Comet" ovasını seyrettim ama mal linkini bulamadım. 25 dk lık 2 bölüm halinde çıkan bir yapım. Neredeyse tamamı ile siyasi komplolarla geçen bir yapım. Mecha görmüyoruz bile, fakat buna rağmen konusu gayet güzel. Ciddi, kendini izlettiren bir anime.

7/10

alpalp84    892
alpalp84

Gintama Movie 1: Shinyaku Benizakura-hen

1. 2010
  2. 1 hour 35 minutes
  3. Movie

Details

1. MyAnimeList
    8.55 ( 49K )
  2. PlanetDP
    7 ( 1 )
  3. Source Manga
  4. Rating R-17+
  5. Aired Apr 24, 2010
  7. Studio
    • Sunrise
  8. Genres

Voice Actors

1. Gintoki Sakata
  2. Kagura
  3. Kotarou Katsura

Staff

• Producer
    • Director
    • Sound Director

Gintoki and his Yorozuya friends (or rather, employees suffering under labor violations), Shinpachi and Kagura, continue to scrape by in the futuristic, alien-infested city of Edo. They take on whatever work they can find while trying not to get involved in anything too dangerous. But when Katsura, the leader of the Joui rebels and Gintoki's long-time acquaintance, disappears after being brutally attacked by an unknown assassin, Shinpachi and Kagura begin an investigation into his whereabouts and the identity of the assailant. Meanwhile, Gintoki takes on a seemingly unrelated job: the blacksmith Tetsuya requests that Gin recover a strange and powerful sword called the Benizakura which was recently stolen.

As the two investigations gradually intersect, the Yorozuya crew find themselves in the midst of a major conspiracy that hinges on the sinister nature of the Benizakura sword. Gintoki resolves to take the fight directly to the enemy headquarters, and together with a few unexpected allies, sets out on one of his most perilous jobs yet.

1. #86 rank
  2. #1167 popularity
  3. 85K members
  4. 375 favorites
Updated
  • All Names
  • English Gintama: The Movie
  • Original 劇場版 銀魂 新訳紅桜篇
  • Other Names Gintama: Benizakura Arc - A New Retelling, Gintama Movie: Crimson Sakura Chapter New Edition, Gintama: Shin-yaku Benizakura-hen

Live action olan ilk filmin birebir aynısı, tabi daha önce çıktığı için orjinal olan bu. Senaryoyu etkilemeyecek ufak tefek değişiklikler yapılmış. Komedi unsuruda daha az.

7/10

alpalp84    892
alpalp84

Gintama Movie 2: Kanketsu-hen - Yorozuya yo Eien Nare

1. 2013
  2. 1 hour 50 minutes
  3. Movie

Details

1. MyAnimeList
    9.01 ( 71K )
  2. PlanetDP
    8.8 ( 4 )
  3. Source Manga
  4. Rating PG-13
  5. Aired Jul 6, 2013
  7. Studio
    • Sunrise
  8. Genres

Voice Actors

1. Gintoki Sakata
  2. Kagura
  3. Shinpachi Shimura

Staff

• Director
    • Episode Director
    • Storyboard
    • Sound Director
    • Episode Director
    • Storyboard

When Gintoki apprehends a movie pirate at a premiere, he checks the camera's footage and finds himself transported to a bleak, post-apocalyptic version of Edo, where a mysterious epidemic called the "White Plague" has ravished the world's population. It turns out that the movie pirate wasn't a pirate after all—it was an android time machine, and Gintoki has been hurtled five years into the future! Shinpachi and Kagura, his Yorozuya cohorts, have had a falling out and are now battle-hardened solo vigilantes and he himself has been missing for years, disappearing without a trace after scribbling a strange message in his journal.

Setting out in the disguise given to him by the android time machine, Gintoki haphazardly reunites the Yorozuya team to investigate the White Plague, and soon discovers that the key to saving the future lies in the darkness of his own past. Determined to confront a powerful foe, he makes an important discovery—with a ragtag band of friends and allies at his side, he doesn't have to fight alone.
Sequel Gintama°

1. #12 rank
  2. #834 popularity
  3. 125K members
  4. 2K favorites
Updated
  • All Names
  • Original 劇場版 銀魂 完結篇 万事屋よ永遠なれ
  • Other Names Gintama: The Final Chapter - Be Forever Yorozuya, Gintama Movie 2

Alternatif gelecek temalı yapmışlar. Bence işin içinden gayette güzel çıkmışlar. Herşey yerli yerindeydi. Fakat bazı konuşma sahneleri gereksiz uzundu. Güzel olmuş.

7/10