Jump to content
Sign in to follow this  
billypostman

Dijital Çanak Anten Sorunsalı

Recommended Posts

billypostman    56
billypostman

Merhabalar,

2018 Ocak'ta apartman hayatından site hayatına geçiş yaptım. Site yönetimi ücretsiz olan Türksat Dijital Yayını almamıza izin verilmiyor. Sur Yapı Satış Sonrası ekibi ve FMS işletmesi olan Site Yönetimiyle yaptığım tüm görüşmelere rağmen dijital uydu yayını problemini çözüme kavuşturamadım. Dijital uydu yayını yerine dairelere 40 civarı kanal barındıran 4:3 formatta SD kalitesinde yayın yapan Analog yayın veriliyor. Bunun nedenini site yöneticisine sorduğumda D-Smart, Digiturk gibi ücretli yayın yapan kuruluşlara abone olabileceğimi fakat Türksat dijital uydu anteninin çatıya hiçbir zaman takılmayacağını belirttiler. Evimde 2 tane 4K televizyonum var çağ dışı yayın izlemek istemiyorum. Normalde en basit apartmanlarda bile çok düşük bedellerle çatıya çanak anten takılıp (hali hazırda var olan) kablolama ile dairelere dijital yayın pek rahat veriliyor diye biliyorum. Balkonuma çanak anten takmama da izin verilmiyor. Ki çatıda bir çözüm varken balkonuma takmak istemem. Demokratik bir ülkede yaşıyoruz diyoruz ama resmen şu basit mevzu bile tarafımıza dikta ediliyor. Sitenin sağladığı analog yayın ile ilgili bir şikayetim yok, hem o seçenek sunulsun hem de Türksat Dijital Uydu yayın seçeneğini, hem de Digiturk D-Smart vs. İnsanların tercih hakkı olmalı diye düşünüyorum.

Bugün yine 3 gün önce değişen site yöneticisine durumu anlattığımda bütün "modern" sitelerde aynı durumun olduğunu 3. çanak antenin görüntü kirliliğine neden olduğunu söyledi. Uyducu getirip çatıya taksam ne olur diye sorduğumda icra ve hukuk sorununuz olur, mahkemeye verilirsiniz dedi. Sitenin yaşam kuralları içerisinde böyle bir kural varmış, hiçbir mahkeme değiştiremezmiş.

Yukarıdaki benzer bir yazıyla tüketici hakem heyetine turkiye.gov.tr üzerinden başvurmam sonucunda olumsuz geri dönüş aldım. Cevap olarak delil yetersizliği ve uygunsuz istek gibi bir şey döndüler.

Benim sorum şu olacak; böyle bir vakada site yönetimini mahkemeye versem kazanma şansım ne olur? ve avukatlık, dava ücretleri vs. tahmini kaç para tutar?

Veya dava etmesem, uydu anteni taktırsam onların mahkemeye vermesini mi beklesem?

Teşekkürler.

alpalp84    942
alpalp84

Bana biraz sallama gibi geliyor. Bu yasaklar nerede yazıyor ?

Kill Master    1,818
Kill Master

Hukuk bilmem ama apartman yönetmeliği ya da kontrattaki şartlarda böyle bir şey yazıyor muydu? Sözlü kuralsa hiçbir şey yapamazlar.

mertbirol    0
mertbirol

Yöneticiyle yaşadığınız bu sorun konusunda şimdiden başarılar dilerim umarım istediğinizi elde edebilirsiniz ama ozamana kadar ufak bir çözüm önerim olabilir.

Yönetici dsmart a abone olabileceğinizi söylemiş,

dsmart yayınları turksat dan veriliyor yani hali hazırda, turksat dijital yayınları geliyordur evinize.

Söylemek istediğim eğer dsmart alınabiliyorsa, dsmarta abone olmadan turksat da ki şifresiz kanalları izleme imkanınız vardır.

Belki dvb-s tunerle değilde dvb-c tunerli bir receiverla veya tv ile sorununuzu çözebilirsiniz,

çünkü bizim sitede dsmart yayınları kablotv/teledünya gibi dvb-c tunerli tv ile izleniyor tüm şifresiz dijital yayınlar, dsmartın kendi kanalları hariç.

Edited by mertbirol

eozen81    28
eozen81

Iş bilmeyen adamlar yönetici olursa böyle feci sonuçlar kaçınılmaz oluyor. Dsmart zaten Türksat yayını. Sitelerin genelde uyducu diye tabir ettiğimiz anlaşmalı bir teknik elemanı olur, cagirirsin gelir herşeyi halleder. Allah sabır versin, işiniz zor.

billypostman    56
billypostman

Cevaplar için çok teşekkürler. Bayram dolayısıyla geç geri dönüş yapıyorum kusuruma bakmayın.

alpalp84, 16.08.2018 - 20:40 tarihinde yazdı:

Bana biraz sallama gibi geliyor. Bu yasaklar nerede yazıyor ?

Kill Master, 16.08.2018 - 21:28 tarihinde yazdı:

Hukuk bilmem ama apartman yönetmeliği ya da kontrattaki şartlarda böyle bir şey yazıyor muydu? Sözlü kuralsa hiçbir şey yapamazlar.

Maalesef bize dağıttıkları site yaşam kuralları kitapçığında detaylı olarak yazıyor. Tüm sitelerde böyleymiş diye de savunma yapıyorlar.

mertbirol, 17.08.2018 - 01:49 tarihinde yazdı:

Belki dvb-s tunerle değilde dvb-c tunerli bir receiverla veya tv ile sorununuzu çözebilirsiniz,

çünkü bizim sitede dsmart yayınları kablotv/teledünya gibi dvb-c tunerli tv ile izleniyor tüm şifresiz dijital yayınlar, dsmartın kendi kanalları hariç.

Öneri için teşekkürler, digital uydu kablosunu ilk gün alıp bağlamıştım duvardaki girişe fakat görüntü alamıyorum. 2 televizyonum da (biri Sony biri Philips) Android TV.

Sony olanın içinde gömülü D-Smart olduğunu da hatırlıyorum aslında, bu konuyu akşam eve gidince araştırayım oynayayım biraz belki bir şey bulurum. :)

eozen81, 17.08.2018 - 09:09 tarihinde yazdı:

Iş bilmeyen adamlar yönetici olursa böyle feci sonuçlar kaçınılmaz oluyor. Dsmart zaten Türksat yayını. Sitelerin genelde uyducu diye tabir ettiğimiz anlaşmalı bir teknik elemanı olur, cagirirsin gelir herşeyi halleder. Allah sabır versin, işiniz zor.

Burada kesinlikle bir menfaat var bence, arka kapılar ardında müşteri bulmak için çıkar ilişkisi seziyorum. Kurumsal düzeyde hatta.

eozen81    28
eozen81

Sonuç ne olursa paylaşın lütfen, çok enteresan böyle bir durum gercekten

ree    42
ree
mertbirol, 17.08.2018 - 01:49 tarihinde yazdı:

Yöneticiyle yaşadığınız bu sorun konusunda şimdiden başarılar dilerim umarım istediğinizi elde edebilirsiniz ama ozamana kadar ufak bir çözüm önerim olabilir.

Yönetici dsmart a abone olabileceğinizi söylemiş,

dsmart yayınları turksat dan veriliyor yani hali hazırda, turksat dijital yayınları geliyordur evinize.

Söylemek istediğim eğer dsmart alınabiliyorsa, dsmarta abone olmadan turksat da ki şifresiz kanalları izleme imkanınız vardır.

İşi bilen bir teknik eleman getirin. Yukarıda da yazdıkları gibi sorun çözülür.

alpalp84    942
alpalp84

İşin yasal boyutu bir yana Dsmart bireysel müşteriye çok çok uygun fiyata üyelik veriyor. Bu adamlar 3 kağıt yapıp faiş fiyattan vermesinler. Olurda geçerseniz unutmayın.