Jump to content
Sign in to follow this  
zarat

Forumda Ekran Görüntüsünü Ölçekleme Sorunsalı

Recommended Posts

zarat    1,269
zarat

Forumda logo altında yer alan Ana Sayfa diye başlayan sekmeler menüsünde en sonda olması gereken Altyazı sekmesi bir an görünüp sonra Diğer sekmesine dönüşmektedir. Daha önceleri olmayan bu durumu dün itibariyle farkettim. Düzelir diye bekledimse de bu durum düzelmedi. Chrome ve Firefox ile siteye giriş yaptığımda karşıma çıktı. Ancak siteye login olmadan (her iki tarayıcı ile de) siteye ulaştığımda bu durum karşıma çıkmadı. Çerezleri herşeyi silip tekrar login olduğumda durum aynı

Sorun.thumb.gif.9f38fd29085690fa631727e74704e616.gif

Putte    1,578
Putte

image.png

Görünüm normal. Koyduğunuz resme bakılırsa taraıcıda zoom ölçeğini büyütmüşsünüz. Onda menü sığmıyor ve diğer butonu geliyor. Onu %100 e çekin görürsünüz. Konforunuz için gerekiyorsa menüyü bozmayacak şekilde biraz daha büyütebilrisiniz.

• Like 1

Putte    1,578
Putte

image.png

Yerini de gösterdim

zarat    1,269
zarat

Zaten % 100 de idi. Ancak  %90 çekince düzeldi. Lakin bu seferde yakın görme sorunum yüzünden sıkıntı oldu. Gerçi daha önceleri bu durum yoktu.

zarat    1,269
zarat

@Putte dostum bir de % 100 de normalde menüde olmayan   "Diğer" diye bir sekme Altyazı sekmesinin olduğu yere yerleşiyor. İşin garibi siteye girişte bir an için Altyazı sekmesi görünüp Diğer sekmesine dönüşüyor. O kısa an içinde yakalayabilip tıklarsan  altyazı portalına erişebiliyorsun. Ancak Diğer sekmesine dönüştükten sonra   bu mümkün olmuyor.

Edited by zarat

Putte    1,578
Putte

İyi de bu normal şartlarda imkansız. Sığmadığı için gider diğer sekmesine. Nasıl sığmaz? Ekran çözünürlüğün 1920x1080 değil mi? Zoom %100 ki %125 olsa farketmez. Kişisel ayarlarında sorun var yahut teknik donanım çok limitli. Bunlara cevap verirsen anlarız durumu.

Kill Master    1,821
Kill Master

Çözünürlükten kaynaklanıyor bu. Testini yapmıştım. Senin çözünürlük sınırda galiba. Sistem "altyazı"yı deniyor, olmadı diyip "diğer" çeviriyor sanırım. :foleyo:

zarat    1,269
zarat

@Kill Master  Ekran çözünürlüğüm 1920x1080   Zaten site açıldığından bugüne böyle bir sorun yaşamamıştım. Bu sorunu dün farkettim. 

ayguno    788
ayguno

@zarat Windows'un ekran yakınlaştırmasını kullanıyor musun? Benimki ondan yapıyor çünkü.

zarat    1,269
zarat

@ayguno Ekran yakınlaştırması kullanmıyorum.

samet_419    828
samet_419

Bende de durum aynı da normali bu sanıyordum, çözünürlüktenmiş. 1366x768'ler olarak bizler hiç mi göremeyeceğiz?

Putte    1,578
Putte

@zarat kesinlikle forumda bir hata yok bilesin. Benim ekranım 1920x1080 ekran ss imi koydum. Daha yanına 3 tane daha menü başlığı girilir o kadar yer var gördün. Eğer tarayıcında zoom dediğin gibi %100 ise o zaman windows dpi değerini değiştirmiş olmalısın o da %100 olmalı. O zaman çok yer kaldığınuı ve böyle bir sorun olmadığını göreceksin. Özetle sıradışı bir ayarın var. Nereden kaynaklandığını bulmalısın. Olasılıklıları söyledim.

Putte    1,578
Putte
samet_419, 10 dk önce tarihinde yazdı:

Bende de durum aynı da normali bu sanıyordum, çözünürlüktenmiş. 1366x768'ler olarak bizler hiç mi göremeyeceğiz?

Demek çok eski bir ekran kullanıyorsun. 1.çözüm şu: Bu kadar küçük bir çözünürlüğün varsa eğer tarayıcı zoom unu küçült. %90 yap mesela. 2.çözüm windows dpi a bak eğer 125 ise onu 100 yap. Çok görürsün.

Ben de şu bilgi yarışmaları şeysini Yarışmalar yapayım.

• Like 1

zarat    1,269
zarat

Öncelikle arkadaşlar ilgilenen bütün dostlara teşekkürlerimi sunarım. Herhalde hata forumda değil bendedir. Ama ne yaptım da böyle oldu bilmiyorum. hatırladığım kadarıyla birden forum sayfasında portala ulaşmamı sağlayan sekme "Diğer"  diye bir sekmeye dönüştü. Ekran ayarlarım ise şöyledir;

516664478_znrlk.thumb.gif.2bafc56445c16991afa240ae15918b56.gif

Vaktinizi aldığım için lütfen kusuruma bakmayın. Saygılar, sevgiler :fl::friend:

Mesajı gönderdikten sonra ana sayfaya döndüğümde sayfanın eski normal haline dönmüş olduğunu gördüğümde ne kadar sevindiğimi anlatamam . Neyse herkese yeniden teşekkürler .

Edited by zarat

Putte    1,578
Putte

Vaktimizi her zaman sevgili arkadaşlarımızla paylaşıyoruz. Buranın amacı o zaten. Ekran çözünürlüğün yeterli. Windows dpi çok büyük olmalı. O da sanıyorum gözlerinden dolayı öyle ayarlamışsın zamanında. Hangi windows sürümünü kullanıyorsun ona göre dpi ayarını göstereceğim ss ile.

Putte    1,578
Putte

Eğer windows 10 kullanıyorsan ekranda boş bir yere gel sağ klik display settings (görüntü ayarları) nı tıkla. Aşağıdaki ekranda görürsün:

image.png

• Like 1

zarat    1,269
zarat

@Putte  Dostum, söylediğin ayarları yaptım ama yazılar okuyamayacağım kadar küçüldü. Bende eski haline tekrar döndürdüm. Şu an sorun çözüldü. Umarım bir daha tekrarlanmaz.  Saygılar, sevgiler :fl::friend:

Putte    1,578
Putte

Gözlük veya lens kullanmalısın arkadaş. Yoksa daha da ilerler. Ben lens kullanıyorum mesela.

Putte    1,578
Putte

Derece ilerlemiş demek. Ya da zaten çok ileri. Çok zorlamayacaksın o zaman. Dikkatli olacaksın bu hususta.

• Like 1