Jump to content
Sign in to follow this  
hasangdr

91. Akademi Ödülleri (Kazananlar Açıklandı)

Recommended Posts

hasangdr    2,475
hasangdr

Kazananlar;

(1) - En İyi Film.png

(2) - En İyi Yönetmen.png

(3) - En İyi Erkek Oyuncu.png

(4) - En İyi Kadın Oyuncu.png

(5) - En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu.png

(6) - En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu.png

(7) - En İyi Özgün Senaryo.png

(8) - En İyi Uyarlama Senaryo.png

(9) - En İyi Animasyon Filmi.png

(10) - Yabancı Dilde En İyi Film.png

(11) - En İyi Belgesel Film.png

(12) - En İyi Kısa Belgesel Film.png

(13) - En İyi Kısa Film.png

(14) - En İyi Kısa Animasyon Filmi.png

(15) - En İyi Özgün Müzik.png

(16) - En İyi Özgün Şarkı.png

(17) - En İyi Ses Kurgusu.png

(18) - En İyi Ses Miksajı.png

(19) - En İyi Yapım Tasarımı.png

(20) - En İyi Sinematografi.png

(21) - En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı.png

(22) - En İyi Kostüm Tasarımı.png

(23) - En İyi Film Kurgusu.png

(24) - En İyi Görsel Efekt.png

• Like 1

DeanJames    1,299
DeanJames

Kevin Hart  Oscar töreni sunuculuğundan çekildiğini açıkladı. Ünlü Komedyen eşcinsellik karşıtı eski twitlerinin ortaya çıkmasından sonra tepki toplamıştı. Bu tepkilerin ardından Hart, LGTBQ topluluğundan özür dileyerek töreninin sunuculuğundan çekildiğini duyurdu. 

https://deadline.com/2018/12/kevin-hart-steps-down-as-oscar-host-announces-via-twitter-1202515785/

Edited by DeanJames

DeanJames    1,299
DeanJames

Yabancı film Dalında Aday Adayı son 9 dokuz film

Kolombiya, Birds of Passage
Danimarka, The Guilty
Almanya, Never Look Away
Japonya, Shoplifters
Kazakistan, Ayka
Lübnan, Capernaum
Meksika, Roma
Polonya, Cold War
Güney Kore, Burning

Akademi üyeleri bu 9 filmi izleyip aday sayısını 6'ya indirecek. Nuri Bilge Ceylan'ın Ahlat Ağacı filmi ne yazık ki elendi. 

https://variety.com/2018/film/awards/oscars-film-academy-narrows-the-list-of-contenders-in-nine-categories-1203091592/

DeanJames    1,299
DeanJames

large.akademi-2019.jpg

Spoiler

(1)_-_En_İyi_Film.png(2) - En İyi Yönetmen.png(3) - En İyi Erkek Oyuncu.png(4) - En İyi Kadın Oyuncu.png(5) - En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu.png(6) - En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu.png(7) - En İyi Özgün Senaryo.png(8) - En İyi Uyarlama Senaryo.png(9) - En İyi Animasyon Filmi.png(10) - Yabancı Dilde En İyi Film.png(11) - En İyi Belgesel Film.png(12) - En İyi Kısa Belgesel Film.png(13) - En İyi Kısa Film.png(14) - En İyi Kısa Animasyon Filmi.png(15) - En İyi Özgün Müzik.png(16) - En İyi Özgün Şarkı.png(17) - En İyi Ses Kurgusu.png(18) - En İyi Ses Miksajı.png(19) - En İyi Yapım Tasarımı.png(20) - En İyi Sinematografi.png(21) - En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı.png(22) - En İyi Kostüm Tasarımı.png(23) - En İyi Film Kurgusu.png(24) - En İyi Görsel Efekt.png

• Like 5

alpalp84    885
alpalp84

Black Panther şaka maka yılın filmi olma yolunda ilerliyor.

Valekov    89
Valekov

Yıllar boyunca kazandıkları prestiji son birkaç yılda kaybettiler maalesef. Her sene daha fazla saçmalıyorlar. Seneye nasıl saçmalayacaklar şimdiden merak ediyorum. Feyyaz Yiğit yıllar önce duygularıma tercüman olmuş resmen.

"Öyle kötü bozdu yani. Bozdu, bozdu, bozdu bir yerden sonra bozmaz diye bekledik daha da bozdu. Artık bozmasın dedik iyice bozdu. Artık inanamadık bozdu bozdu gitti yani. Daha nasıl bozulur ya dedim. Daha fazla bozulmaz herhalde dedim ben. Bir yerde duracak bunun bozulması diye bekledim ama gene bozdu."

DeanJames    1,299
DeanJames

@hasangdr tasarım yine çok hoş olmuş, eline sağlık. :) 

• Like 2

TheWall    12
TheWall
Valekov, 12 saat önce tarihinde yazdı:

Yıllar boyunca kazandıkları prestiji son birkaç yılda kaybettiler maalesef. Her sene daha fazla saçmalıyorlar. Seneye nasıl saçmalayacaklar şimdiden merak ediyorum. Feyyaz Yiğit yıllar önce duygularıma tercüman olmuş resmen.

"Öyle kötü bozdu yani. Bozdu, bozdu, bozdu bir yerden sonra bozmaz diye bekledik daha da bozdu. Artık bozmasın dedik iyice bozdu. Artık inanamadık bozdu bozdu gitti yani. Daha nasıl bozulur ya dedim. Daha fazla bozulmaz herhalde dedim ben. Bir yerde duracak bunun bozulması diye bekledim ama gene bozdu."

Ne açıdan saçmalamışlar? Aday olabilecek daha iyi film var mıydı?

alpalp84    885
alpalp84

• Thanks 1

Valekov    89
Valekov
TheWall, 5 saat önce tarihinde yazdı:

Ne açıdan saçmalamışlar? Aday olabilecek daha iyi film var mıydı?

Bana göre Black Panther, BlackKklasman belki Green Book'ta dahil edilebilir sadece siyahilere yapılan ırkçılık teması barındırdıkları için aday gösterilmiş kötü filmler. Yapılan en büyük saçmalık aslında hak etmeyen filmlerin politik sebepler sayesinde aday gösterilmesi hatta ödül alması. Bunlardan daha iyi filmler elbette vardı. Burning, Hereditary, Upgrade, Widows ve daha fazla hak eden birçok film gösterilebilir çünkü dediğim üç film vasat değil vasatın altında filmler.

• Like 1

Franz_K    810
Franz_K

Bundan çok değil 7-8 sene evvel şu filmler aday adayı bile olamazdı. Hadi Roma ve The Favourite bir yere kadar da gerisi nedir öyle en iyi film dalında aday olanların. İçler acısı...

Edited by Franz_K
  • Like 1

hasangdr    2,475
hasangdr

Kazananlar ilk iletiye eklendi.

• Like 1

bettikli    158
bettikli

Oscar kalitesi artık yerlerde geziyor Green Book'un kazanmasına sevindim sırf sevdiğim oyuncu yüzünden. Zerre ilgilendirmeyen bir ödül töreni oldu artık ki çekilen veya aday olan filmlere bakınca kalitenin ne kadar düştüğü belli, yukarıda Franz_K bahsetmiş sonuna kadar katılıyorum bunların hiç biri aday adayı dahi olamazdı bir süre öncesine kadar

ismuta    282
ismuta

Uzaktan seyrediyorum bir Cannes hayranı olarak. :rock:

DeanJames    1,299
DeanJames

Bu akademi zamanında siyahilere çok haksızlıklar yaptı, şimdi de günah çıkarıyor. Ama bu iş artık böyle gitmez. Ne bu ya? Tamam o zaman diğer filmler aday olmasın hep siyahilerin olduğu ya da onlara yapılan zulümlerin anlatıldığı filmlere verilsin doğrudan, zaten son senelerde hep bu oluyor. Yani oy veren bir üye siyahi kökenliyse diğer filmlere bakmıyor bile, eğer beyazsa da pozitif ayrımcılık falan bir şekilde üstlere çıkıyor. Geçen bir kaç üyenin hangi filme neden oy verdiğini okudum, resmen komedi. :) Yani bu Oscar artık sadece siyasi bir simge.  Tadı kaçtı iyice.

Coilbone    602
Coilbone

Yine milyonerlerin ağzından göçmenliğin ne kadar zor olduğunu, ırkçılığın ne kadar kötü olduğunu anlatan, Black Panther gibi bir filmin toplamda 3 oscar başta olmak üzere 82 ödül aldığı bir dünyada "eşitlikten" bahseden bir çok siyasi konuşma dinlediğimiz bir gece oldu. "En iyi kabul konuşması" ödülü olsa herkesin gözü kapalı seçeceği Olivia Colman olmasa kusacaktım cidden, çıkan herkes ya elinde bir liste, bitmek bilmeyen teşekkürlerle geliyor ya da farklı kelimelerle aynı cümleleri kurup eşitlikten, ırkçılıktan, göçmenlerden falan bahsedip yönetime laf sokuyor. Her şeyin arkasında çalan Queen müziklerine de değinmeden geçemeyeceğim, tamam her şey iyi güzelde 10. seferden sonra benim diyen Queen hayranını bile bezdirecek kadar çok kullanmak nedir be kardeşim.

Black Panther'in kostümleriyle ve prodüksiyonuyla hak ettiği iki kategori olan "kostüm tasarımı ve yapım tasarımı" dalında ödül almasına ne kadar sevindiysem, özgün müzik hariç aday olduğu diğer kategorilerde hiç bir şey alamamasına da bir o kadar sevindim.

Ses ödüllerini Bohemian Rhapsody'nin alacağını tahmin ediyordum, onlara pek şaşırmadım ama Rami Malek'in aldığı ödül şaşırttı gerçekten, her ne kadar performansını beğensem de vermezler diye düşünüyordum. İzlediğim yayında bir chat kısmı vardı, herkes "Aragorn"un almasını istiyordu :oleyo: En azından Green Book en iyi film ödülünü aldığında Viggo'ya bayağı teşekkür ettiler. Willem Dafoe ya da Christian Bale de alsa üzmezdi aslında, bir tek Bradley Cooper hayal kırıklığı olurdu.

Kategorideki diğer filmlerin yanında "görsel efekt" dendiğinde adı bile geçmemesi gereken "First Man"in "en iyi görsel efekt" dalında ödül alması saçmalığına hala inanamıyorum. Ödülü alanlar da inanamıyordu zaten, gecenin en büyük saçmalığıydı herhalde.

"Özgün şarkı" dalında ödül alacağına kesin gözle baktığım "Shallow"un da bir daha "canlı" söylenmemesi dileğiyle bu seneki oscarları kapatalım.

samet_419    733
samet_419

İzlemedim daha. Ama görüşlerin geneli böyle olduğu için bu yorumu yapıyorum. Bence Roma'nın en iyi film ödülünü alamamasının tek sebebi Netflix. İki ihtimal var. Birincisi; akademi birçok açıdan geleneklerinden uzaklaşmış olsa da sinemanın temeli olan beyaz perdeye hala sadık demek ki.  Roma sırf aday olabilmek için sinemada gösterime girdi. Yoksa adaylık kriteri taşımıyordu. İkincisi; akademi içeriği ne olursa olsun, kimin elinden çıkarsa çıksın, kim oynuyor olursa olsun, ödülü hak etse bile Netflix'e karşı. Başta dediğim gibi, ikinci seçenek.

timoti    214
timoti

Netflix/dijital platform vs sinema salonları husumeti de bir etkendir elbet ama sadece bu sebepten olduğunu düşünmüyorum. Ben de Roma'nın almasını bekliyordum ama duruma objektif olarak bakmaya çalışırsak Green Book tam akademinin seveceği tarzda bir film (gibi duruyor, henüz izlemedim  :oleyo:). Roma daha arthouse, zorlayıcı, anaakımdan alabildiğine uzak bir yapım, Green Book raad, düz, akıp giden bir film (olduğunu varsayıyorum). Bide zenci menci, ırkçılık, dostluk hikayesi, gerçek yaşam öyküsü, güldürürken ağlatan vs tam genel izleyicinin ve akademinin seveceği formüller. Ha artık bu klişeleri aşmışlardır heralde diye umuyor insan ama çok da şaşırmamak lazım aslında. Biri diğerinden daha iyidir demiyorum ama bunları da unutmamak lazım