Jump to content
Sign in to follow this  
benteksizhepin

Sinema Kanunu Yenileniyor

Recommended Posts

benteksizhepin    251
benteksizhepin

Sinema Kanunun’da Değişiklik Öngören Teklif Taslağının Ana Hatları

 

14.7.2004 tarihli ve 5224 sayılı Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması ile Desteklenmesi Hakkında Kanunu’nda değişiklikler öngören Kanun teklifi TBMM Başkanlığı’na 21.12.2018 tarihinde sunuldu. Kanun teklifi ile yapılması öngörülen değişikler şunlardır;

 

1- Sinema filmi tanımında yer alan “kurgu” ibaresi; “kurmaca” olarak değiştirilmiş, kurgu film, belgesel film ve animasyon film tanımları sinema filmi tanımı kapsamında yer aldığından Kanun’un ilgili madde metninden çıkarılmıştır. Dizi film desteğinin yeni bir destek türü olarak eklenmesi sebebiyle dizi film tanımı yapılmıştır.

 

2- Üretilen eserlerin daha fazla seyirciyle buluşması, ülkemizin önemli film çekim merkezlerinden biri olması ve film turizminin desteklenmesi amaçlarıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca sinema alanında sağlanabilecek destek türleri; proje geliştirme, ilk uzun metrajlı kurmaca film yapım, uzun metrajlı sinema film yapım, ortak yapım, senaryo ve diyalog yazım, animasyon film yapım, kısa film yapım, belgesel film yapım, çekim sonrası, dağıtım ve tanıtım ile dizi film, yabancı film yapım ve yerli film gösterim olarak belirlenmiştir.

Destek başvuru ve incelenecek belge sayısının yıllar itibariyle büyük artış göstermesi, farklı türlerdeki projelerin değerlendirilmesinin farklı uzmanlık gerektirmesi nedeniyle sayısı dördü aşmamak üzere üye sayısı yedi olan destekleme kurulları oluşturulmuştur. Ülkemizin tanıtımına, ekonomik gelişimine ve önemli film çekim merkezlerinden birisi olmasına katkı sağlamak amacıyla verilecek dizi film ve yabancı film yapım desteklerine ilişkin başvuruları değerlendirmek üzere Dizi ve Yabancı Filmleri Destekleme Komisyonu oluşturulmuştur.

 

3- Değerlendirme ve sınıflandırması yapılmamış olan sinema filmlerinin, festival, özel gösterim ve benzeri kültürel ve sanatsal etkinliklerde ancak 18 yaş ve üzeri izleyici kitlesine gösterilebileceği, sınıflandırılması yapılmış olan filmlerin ise aldıkları işaret ve ibarelere uygun olarak gösterimlerinin yapılabileceği düzenlenmiştir. İzleyicilerin doğru bilgilendirilmesi amacıyla uyarıcı işaret ve ibarelerinin her türlü tanıtım ve gösterim alanında kullanılması zorunlu hale getirilmiştir.

 

4- Destek başvurusunda bulunabilecekler ile destek türü bazında projelerin toplam bütçelerinin hangi oranda desteklenebileceği ve bu Kanun kapsamındaki bütün desteklerin geri ödemesiz olarak verileceği düzenlenmiştir. Kanun, yönetmelik ve destek sözleşmesinde belirtilen yükümlülüklerin yerine getirilmemesi veya desteğin haksız alındığının tespiti halinde destek tutarının hesaplanacak faizi ile birlikte geri alınacağı belirlenmiştir.

 

5- Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca sinema alanındaki etkinlik, proje ve faaliyetleri destekleyebileceği, düzenleyebileceği ve ödüller verebileceği düzenlenmiştir. Uluslararası festivallere ve yarışmalara katılım ile bunlara ilişkin tanıtım faaliyetlerini destekleyebileceği düzenlemesi yapılmıştır.

Tüm vatandaşlarımızın sinema filmleri ile buluşmasına katkı sağlanması amacıyla, yeterli sinema gösterim donanımı olmayan yerlerdeki kamu kurum ve kuruluşları ile kamu tüzel kişilerine donanım desteği sağlanabileceği düzenlenmiştir. Sinema sektöründe yıllarca hizmet etmiş veya halen etmekte olan ihtiyaç sahibi sinema sanatçılarına veya sinema sektörü çalışanlarına destek sağlanabileceği düzenlenmiştir.

 

6- Sinema tarihimizin başlangıcından bu yana üretilmiş eserlerin ve diğer görsel-işitsel ürünlerin; tarihi ve kültürel birikimimizin somut birer taşıyıcısı olarak korunmaları ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla sinema alanında arşiv veya müze oluşturulmasını teminen yurtiçi veya yurtdışından eser ya da çoğaltılmış nüshaları ve sinema ile ilgili diğer materyallerin satın alma veya bağış yoluyla temin edilebileceği düzenlenmiştir.

 

7- Sinema salonu işletmecileri tarafından uyulması gereken reklam, fragman ve film arası süreleri belirlenmiştir. Buna göre;

Sinema filmi öncesinde gösterilen reklamların süresi en fazla on dakikadır. Fragman gösterim süresi en az üç en fazla beş dakikadır. Kamu spotları ve sosyal sorumluluk projelerine ilişkin gösterimler belirtilen sürelere dahil edilmez. Sinema filmi gösterim arası on beş dakikayı aşamaz.

Sinema sektörüne ilişkin istatistiklerin temini ve şeffaflığın sağlanması amacıyla sinema salonu işletmecilerinin film gösterimleri ile ilgili bilgileri Bakanlığa iletmek üzere gerekli donanım ve yazılımı işler halde bulundurmaları düzenlenmiştir.

 

8- Sinema ve dizi film çekimlerine ilişkin ihtiyaç ve çözümlerin tespiti, kurumlar arası koordinasyonun sağlanması ile kamuya ait alanlardaki çekim ücret tarifesinin ve çekim güvenliği esaslarının belirlenmesini teminen ihtiyaç duyulan illerde Bakanlıkça film çekim koordinasyon komisyonu oluşturulacağı düzenlemesi yapılmıştır.

 

Bu yazı ilgili Kanun Teklifinin madde gerekçelerinden derlenmiştir.

Share this post


Link to post
Share on other sites
alpalp84    948
alpalp84

Reklamlara kısıtlama getirilmesi iyi olmuş. 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kill Master    1,822
Kill Master

"Sinemacıların" desteklenmesi iyi olmuş. Onun dışında Cinemaximum'un bize 30 dk reklam izletemeyecek olması da güzel.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
alpalp84    948
alpalp84
Kill Master, Bir saat önce tarihinde yazdı:

"Sinemacıların" desteklenmesi iyi olmuş. Onun dışında Cinemaximum'un bize 30 dk reklam izletemeyecek olması da güzel.

 

Benzin alırken, çikolata alırken sağdan soldan bilet dağıtmasalar bu zihniyetle hayatta iş yapamazlardı.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
akar1m    18
akar1m

30 dk reklam izletiyorlar mıydı yahu hatırlayamadım valla. ne kadar sabretmişim öyleyse.

Share this post


Link to post
Share on other sites
birkante    255
birkante

Reklam film başlamadan yaklaşık 20 dk arada dahil toplam 30 dk'yı buluyordu :tesbihleyo:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kill Master    1,822
Kill Master

Salona ve filme göre değişiyor. Film başlamadan önce 30 dk reklam izlediğimi biliyorum.

Share this post


Link to post
Share on other sites
eyoruk    37
eyoruk

Fiyat artışı olarak dönecek artık..

Salonlar zaten bilet değil yan ürünlerden kazanıyor niye böyle yaparlar anlamıyorum.

 

Neyse..Zaten aylardır ne zaman gitsem bilet parası vermiyorum.Böyle de devam edeceğim sanırım.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...