Jump to content
rubens9999

Windows İşletim Sisteminde Veri Kayıpsız Format Mümkün mü?

Tavsiye Edilen İletiler

rubens9999    0
rubens9999

Arkadaşlar merhaba

 

 

Windows 8.1  64 bit bilgisayarım var,   bilgisayarımda benim çok önemli verilerim var (uzun hikaye)   bu verilerimin yedeklemesi zorlu bir süreç (web geçmişi kaydı, nereye kayıt ettiğimi halen bulamadığım dosyalarım)

 

Bu yüzden şimdilik format atmaya sıcak bakmıyorum, ama Windows işletim sisteminden bahsediyoruz, her an formatlık bir durum olabilir.

 

 

Bu yüzden sizlere danışıyorum: verilerin tamamını koruyarak Windows`a format atma gibi bir şansımız var mı? (web geçmişini bile koruyacak)

 

web geçmişini ne yapacaksın diyen olabilir: 3 sene önce izlediğim bir Fransız filmini arıyorum, bu filmi forumda defalarca kez sormama rağmen bilen çıkmadı.

 

 

Birde bilgisayarımın türü: laptop

 

Yani Windows DVD`si yok bunun yerine Windows işletim sistemi harddiskte yazılı, Windows 8.1`de laptopta format işlemini nasıl yapabiliyoruz?

 

 

Son olarak: Kullandığım Windows 8.1`in çok hoş bir masaüstü fotoğrafı var (sanırım kullandığım laptop bilgisayara özel bir masaüstü, çünkü başka yerde bu masaüstü fotoğrafa hiç rastlamadım.  Bu masaüstü fotoğrafı yedeklemek istiyorum, Windows 8.1 üzerinden bu masaüstü fotoğrafa nasıl ulaşabilirim?

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş
esdemirei    36
esdemirei

Kullandığın tarayıcı bilindik tarayıcılar ise (Örneğin Google, Firefox, Opera gibi) bu tarayıcılarda bu tarayıcıların adıyla açacağın bir hesap üzerinden yedekleme yapabilirsin. Bu yedeklemede oturum giriş bilgilerinden geçmişe, eklentilerden tarayıcı ayarlarına kadar yedekleme imkânı sunuyor. Yedeklemek istediklerini seçince bu verileri sunucularında yedekliyor. İstediğin bir bilgisayarda o tarayıcıda açacağın oturumla yine bu verileri çekip tarayıcıyı yeniden başlattın mı şu anki kullandığın tarayıcı verilerini görebilirsin.

 

Duvar kâğıdına gelirsek iki seçenek aklıma geliyor. Ya formatla gelen bir duvar kâğıdıdır ya da kullandığın bir temayla gelen duvar kâğıdıdır. İlki için Windows gezgininde tırnak içindeki "%SystemRoot%\Web\Wallpaper" ile arama yapmalısın. İkinci içinse hem "%LOCALAPPDATA%\Microsoft\Windows\Themes" hem de "%APPDATA%\Microsoft\Windows\Themes" arama yapmalısın. Bu iki durum dışında bir yerdeyse o duvar kâğıdını bulmak için biraz kurcalaman gerekebilir.

 

Format için şöyle öneride bulunabilirim. Soft format yaparsan sürücülerin gitmez. Windows temiz bir format yapar ama önceki Windows'ta arta kalan dosyaları Windows.Old klasörüne kaldırır. Oradan ihtiyacın hâlinde karışık dediğin o dosyaları kurcalayarak bulabilirsin. Şu durumdan bahsetmem gerekiyor. O klasör Windows'un tanımladığı bir 10 günden sonra siliniyor. O klasörü bir yere kaldırmanı öneririm.

İletiyi paylaş


Bağlantıyı ilet
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturun veya oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

    Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

×