Jump to content
Sign in to follow this  
Kanpuu

Şifrelenmiş Dosya Sistemleri Nasıl Çözülür

Recommended Posts

Kanpuu    233
Kanpuu

Birden fazla dosyayı korumak ve saklamak için hepsini bir arada tutan yeni bir dosya sistemi geliştirilebilir, örneğin bir bilgisayar oyunun text'ini, texture'lerini, ses efekt'lerini gibi pek çok şeyi bir arada içeren yeni bir dosya türü oluşturulabilir ve bu dosya sadece oyun açılınca çözülür. Başka bir örnek vermek gerekirse, mesela, android cep telefonuzdan adb ile yedeklediğiniz dosyalar şifreli başka bir dosya içinde muhafaza edilir.

Burada sormak istediğim şey şu şifreli bir dosyayı açmak için nasıl bir yaklaşımla gidilmelidir. Mesela, Nier Automata adlı oyunun dil dosyalarına erişmek için ".cpk" uzantılı dosya sistemini çözen küçük yazılımlar geliştirdi bazı insanlar, açık kaynak vermedikleri için yazılımlarını inceleyememiştim. Yine, oyun çevirisi yapan bazı yabancı gruplar çevirmek istedikleri oyunun dosyalarına erişmek için kendi araçlarını geliştiriyorlar oyununa göre. Bunu nasıl yapıyorlar, bu konuda bilgisi olan var mı?

Kill Master    1,691
Kill Master

Bir ara ben de bakmıştım buna ama çözüme ulaşamamıştım. Yardımcı olabilecek varsa çürümüş yazılım bilgimle ben de bir şeyler yapmaya çalışırım. :) 

Kanpuu    233
Kanpuu
Kill Master, 1 dk önce tarihinde yazdı:

Bir ara ben de bakmıştım buna ama çözüme ulaşamamıştım. Yardımcı olabilecek varsa çürümüş yazılım bilgimle ben de bir şeyler yapmaya çalışırım. :) 

Yabancı forumlarda soruyorum böyle şeyleri adamlar adeta "Hangi oyun? Sen söyle biz yaparız belki..." diyen bir tutumla cevaplıyorlar. Balık vermeye razılar ama balık tutmayı öğretmeye razı değiller.

Kill Master    1,691
Kill Master
Kanpuu, 1 dk önce tarihinde yazdı:

Balık vermeye razılar ama balık tutmayı öğretmeye razı değiller.

Bu güne kadar tanıdığım çoğu yazılımcı böyleydi. Aralarında yakın akrabam da var. :D Teknolojiye kolay yoldan para kazanma olarak bakıldığı için yaşanan bir durum. 

Forumlarda bilgi almak istiyorsan "aralarına sızman" lazım. :)  Sana güvenmedikçe bilgi vereceklerini sanmam. 

Kanpuu    233
Kanpuu
Kill Master, 10 dk önce tarihinde yazdı:

Bu güne kadar tanıdığım çoğu yazılımcı böyleydi. Aralarında yakın akrabam da var. :D Teknolojiye kolay yoldan para kazanma olarak bakıldığı için yaşanan bir durum. 

Forumlarda bilgi almak istiyorsan "aralarına sızman" lazım. :)  Sana güvenmedikçe bilgi vereceklerini sanmam. 

O yüzden bu işin okulu var :oleyo: fakat işte böyle sofistike konularda biraz fazla tecrübe gerekiyor bazı şeyleri kendin çözebilmen için.