Jump to content
Sign in to follow this  
Prequel

Evde çoklu HDD kutusu yapmak?

Recommended Posts

Prequel    67
Prequel

Merhaba.

4 veya 5'li bir HDD kutusuna ihtiyacım var (NAS değil de ya RAID ya da tüm HDDleri ayrı ayrı bağlayarak) ama hazır ürünler 500 TL ve üzerine satıldığı için kendim böyle bir şey yapma konusunu araştırıyorum.

Elektronik olarak bunu nasıl yapabilirim? 5 tane SATA-USB çevirici ile 5 veri bağlantısını tek USB kablo üzerinden, 5 güç bağlantısını da tek güç kablosu üzerinden tek adaptöre verip çalıştırabilir miyim? Her HDD 12V 2A güce ihtiyacı olduğu için toplam 12V 10A gibi bir adaptörle tüm HDDlere güç verebileceğimi okudum ama bağlantı nasıl olmalı ve bir sorun yaşar mıyım emin değilim. Aynı USB kablosu üzerinden birden fazla HDD bağlantı yaptığında tüm HDDleri aynı anda görememe sorunu yaşadığını söyleyenler vs. de var.

Bunun dışında başka yöntemlerle denemeler yapanlar olmuş ama neden buna ihtiyaç duymuşlar, tam olarak benim amacımla aynı amaçları mı var anlayamadım. SAS-SATA çeviricilerle PCI-E üzerinden güç verip güç kaynağı bağlama vb. şeyler deneyenler var ama ben çözümün 5 HDD boyutunu fazla aşmasını istemiyorum, ek güç kaynağı bağlamak bu işi anlamsız hale getirir ve maliyeti hazır ürünlerin fiyatlarına getirir, sadece soğutma için 12 CM fan düşünüyordum.

Putte    1,571
Putte

Bunu desktop bilgisayara bağlayacaksın sanırım.

Neden usb ? sata çıkışı yok mu bilgisayarının? Ne amaçla kullanacaksın bunu? Bir çeşit veri deposu gibi mi? Üzerine işletim sistemi yüklemeyeceksin sanırım.

Prequel    67
Prequel

Masaüstüne bağlayacağım ama hem taşınabilir depolama olarak kullanmak istiyorum hem de kasam mini ITX olduğu için ekran kartı haricinde genişletme yuvası yok.

Putte    1,571
Putte

Benim evimde NAS, Seyyar ESata üzerinden harici disk istasyonları ve kutulu hazır diskler de var. Epey bir deneyim geçmişim var bu konuda. İlk söyleyeceğim şey USB nin çok verimsiz olduğu dosya aktarımlarında. Yani bıktırır. 3.1 de olsa bu fark etmiyor. Çok daha hızlı aktarım yolları kullanman gerekiyor. Minimum e-sata ya da thunderbolt ya da bence en kullanışlısı ethernet kartı üzerinden network kablosu ile olanı. 

Düşündüğün çözüm pek konforlu olmaz. Ama aradığım bu değil diyorsan en büyük sorunun bu disk grubunaortak bir şekilde güç beslemesi yapman. Data aktarımını tek kablo üzerinden yaparsın. Sadece multiple port lu bir usb hub lazım sana. Oradan da tek baloyla bilgisayarına gidersin. Güç konusunda benzer bir güç hub ı lazım sana. Bunu bir düşüneyim bir de bakayım. Bu da çözüldümü fikrini inşa etmen zor değil. Tabi Diskler için aktarın mutuların olduğunu varsayıyorum ya da 5 ini bir arada tutan bir kutun olduğunu. Onu da netleştirirsek iyi olur.

Prequel    67
Prequel

1843778768_2019-03-2113_56_07-Window.jpg.431ee3aa44a9b5ec7bea09b23ae86108.jpg

Şunlardan 5 tane olsa ve USB kabloları tek kabloya birleştirilse olabilir diye düşünmüştüm ben. USB kablolarını paralel, güç kablolarını seri olarak birleştirmek gerekiyor sanırım ama daha önce yapmadığım için biraz tereddütüm var.

Aslında ben buna benzer bir şeyi devre kartı olarak bulabilir miyim asıl onu merak ediyordum, yani üzerinde 4-5 HDD için yuva olacak ve güç ile veriyi tek bir kabloya toplayacak, hem kablo karmaşası olmayacak hem de hata yapma ihtimalim olmayacak. Bu tür bir şeyi internette çok aradım ama hiç örneğine denk gelmedim. Muhtemelen raid kutuları böyle işliyordur ama hiçbirinin içini görmediğim için fikir yürütemiyorum.

Putte    1,571
Putte

Yok, onlardan 5 tane bile olsa ki o durumda tam bir karmaşa olur çok da portable olmaz, bir de güç ünitesi ve aktarım için multiple port gerekecek portable olmaktan çok çıkacak açıkçası karmaşık bir yapı olacak. Bence ucuz yollu bir disk station almalı 5 yuvalı işe o zaman tamam olur.

Prequel    67
Prequel

En ucuzları 500 TL ama işte. Onların da iki ay sonra bozulmayacağı meçhul. Bütün disklerimi bozdu falan diyen var.

HDD ihtiyacım da var, başka ihtiyaçlarım da var (500 TL'ye artık büyük HDD alamıyor olsak da). 500 TL NAS özelliği bile olmayan bir kutuya vermek aptallık gibi geliyor bana.